Ebeveynler, çocuklarına her konuda olduğu gibi çocuklarda para yönetimi konusunda rehberlik etmekle ve sorumluluk kazandırmakla yükümlüdürler.

Çocuklarda para yönetimi nasıl olmalı? Çocuğunuzu para yönetimi hakkında eğitmiyorsanız, ileride finansal açıdan problemler yaşayabileceğini, tasarruf yapma konusunda olumsuz düşüneceğini bilmelisiniz. Peki çocuklarda para yönetiminin önemi nedir?

Çocuklarda Para Yönetimi

Ebeveynler, çocuklarına her konuda olduğu gibi çocuklarda para yönetimi konusunda da rehberlik etmekle ve sorumluluk kazandırmakla yükümlüdürler. Çocukların para yönetimini doğal aile ortamında deneyerek öğrenmelerinin en güzel yolu ise onlara düzenli olarak harçlık vermektir. Ancak ebeveynler çocuklarına harçlık verirken finansal rehberlik adına bir takım hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Örneğin; ebeveynler ceza veya ödül olarak kullanılmamalı, çocuğun yaşıyla orantılı  olarak her yıl artmalı, alışveriş esnasında kendi parasını kullanmasına özendirilmeli, harcamalarını planlayarak yapmayı öğretmeli, harçlıklarında tasarruf kategorisini benimsetmeli, yaşları artıkça ek para kazanmasına izin verilmelidirler. Böylece her geçen gün  çeşitlenen bir o kadar da karmaşıklaşan ekonomik çevrede parasını en rasyonel şekilde nasıl yönetmesini  bilen ve sorumlulukların bilincinde olan nesiller yetiştirilebilir. Bu yazıyla birlikte çocuklara para  yönetimini en doğru şekilde öğretme konusunda ebeveynlere yardımcı olmak amaçlanmaktadır.

Para Yönetimi Yapamıyorsanız Bu Yazı Size Göre >>

Çocuklara Düzenli Olarak Harçlık Verme

Çocuklara para yönetimi için anahtar, erken yaşta hatta okul öncesinde kendi parasını yönetme sorumluluğu vermektir.

Çocuklara para yönetimi için anahtar, erken yaşta hatta okul öncesinde kendi parasını yönetme sorumluluğu vermektir. Para yönetme becerilerini en iyi öğretme yolu harçlık, ebeveynler tarafından düzenli olarak verilerek çocuklar için eğitici araç olarak kullanılabilir.

Harçlığın Çocukta Olumlu Etkileri

  • Matematiği,
  • Harcamalarını planlamayı,
  • Doğru satın alma kararları vermeyi,
  • Satın alacaklarını tam değeriyle elde etmeyi,
  • Sınırlı kaynaklarını yerinde tutmayı,
  • Tasarruf yapmanın ve hayır kurumlarına bağışta bulunma gibi kişilik gelişimini de olumlu yönde etkiler.

Eğer çocuklar harçlık almazlarsa; ebeveynler onların ne satın alacaklarına ve yapacaklarına karar vermekle onların paralarını onlar gibi yönetmiş olurlar. Oysa çocukların kendi paralarının yönetmelerini öğrenmelerine izin verilmelidir.

Çocukların muntazam olarak ne kadar para aldıkları, paraları ile satın alma veya tasarruf etme sorumluluklarının neler olduğu belirlenmelidir. Parayla ilgili hiçbir sorumluluğun olmadığı dönemden, kendi bireysel satın almalarından tamamıyla sorumlu olmalarına kadar yavaş geçen süreç, Çocukların parayla ilgili kavramları  daha kolay anlamalarına yardımcı olur. Onların en az düş kırıklığı ile para yönetiminin önemini sağlar. Bu sürecin amacı; çocuğun “kendi para” sına sahip olmanın nasıl bir şey olduğuna imkan vermektir.

Her Gencin Para Hakkında Bilmesi Gerekenler >>

Çocuklar Zaman Zaman Maliyeti Düşük Hatalar Yapmaları Gerekebilir

Harçlık vererek, çocukların çok pahalı olmayan finansal hatalar yapmalarına, deneyimlerle para yönetimini öğrenmelerine izin verilebilir. Daha küçük yaşlarda çocuklar, ilk harçlık   almaya başladıklarında hepsini alır almaz harcarlar. Bunu yaptıklarında, bir bütçe dâhilinde harcama yapmaları gerektiğini zor bir yolla öğrenirler. Böyle bir durumda ebeveynler, sonraki harçlığın ödeme zamanı gelene kadar para vermemelidirler. Çocuklar zamanla, deneme yanılma yöntemiyle satın almalarında seçici olmaya ve harcamalarında ihtiyatlı davranmaya başlayacaklardır.

Örneğin, resimli hikâyeye para verirlerse sinema için yeterli paralarının kalmayacağını anlayıp eninde sonunda paralarını idare etmesini öğreneceklerdir.  Aslında onların şimdi küçük hatalar yapmaları, ilerde daha büyük hatalar yapmalarından iyidir. Çünkü çocukken öğrenemezlerse, yetişkin olduklarında hatalarının maliyeti daha da büyüyebilir.

Çocuklar Kendi Paralarını Kullandıkları Zaman, Satın Aldıkları Ürünler İçin Daha Çok Değerlendirme Yaparlar

Çocuğun elde edebileceği paranın limitini bilmesi; mal ve hizmetlerin fiyatlarının ne kadar olduğunu düşünmesini ve harcama yapmayı isteyeceği alternatifler arasından seçim yapmasını sağlar. Böylece çocuklar istekleri ve ihtiyaçları arasındaki farkı öğrenirler ve önceliklerine göre harcama yapma alışkanlığı kazanırlar.

Çocuklar kendi paralarını kullanmakla, harcama limitleri gerçek ve somut hale gelir. Ebeveynin cüzdanına bağlı olmaktansa her hafta belirli bir miktar alarak, istedikleri her şeye sahip olamayacaklarının açıkça farkına varırlar.

Kısacası harçlık alan çocuklar, harçlık almayan çocuklara göre malların çeşitliliği ve fiyatları hakkında daha gelişmiş bilgiye sahip olmakta, parayla ilgili daha çok sorumluluk üstlenebilmekte, tüketim mallarının değerinin peşin veya kredi kartı ile ödenmesi arasındaki temel benzerlikleri daha kolay fark edebilmektedirler.

Sizler çocuklarda para yönetimi hakkında neler düşünüyorsunuz? Çocuğunuzun finansal eğitim almasındaki düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Para Hakkında Çocuklarınızı Eğitme Yolları Nelerdir? >>