Dersleri unutun ve çocuklarınıza finansal hayatlarını gerçekten değiştirecek bir şey öğretin.

Her Gencin Para Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey

Dersleri unutun ve çocuklarınıza finansal hayatlarını gerçekten değiştirecek bir şey öğretin. Birçok ebeveyn çocuklarına hiçbir şey öğretmez. Okulların onlar yerine çocukları ile ilgilenmelerini bekliyorlar, belki de bu konuda fazla bir şey bilmediklerinden veya bir nedenle çocuklarıyla para hakkında konuşmanın uygun olmadığını düşünüyorlar.

Çocuklarına parayı öğreten ebeveynler genellikle onlara çok temel ve bazen de gereksiz bilgiler öğretir. Aşağıda bunlara bazı örnekler var;

  • Temel muhasebe: yani çek defterini dengelemek ve bütçelemek
  • Çek nasıl yazılır?
  • ATM nasıl kullanılır?
  • İnsanlara geri ödeme nasıl yapılır?

Tüm bu derslerden sadece bir tanesi gerçek parayla ilgilidir ve parayla nasıl çalışıldığını öğretir. Geri kalanı para harcamakla ilgilidir. Onlar paranın nasıl işlediğini anlatır ama para hakkında bir ders öğretmez.

Zenginler farklı düşünür

Ebeveynlerin gençlere öğrettiği dersleri düşünce, çocuklara gereksiz ve işe yaramayacak dersler verildiğini söyleyebilirim. Bunlar çoğunlukla fakir ve orta sınıfın çocuklarına para hakkında öğrettiği şeyler.

Öte yandan zengin, çocuklarına farklı para dersleri öğretiyor. Bu dersler paranın nasıl çalıştığını ve paranın sizin için nasıl çalışacağını temel alır. Bu nedenle, zengin çocuklar daha zengin olmaya devam ediyor.

Birçok kişi bunun adil olmadığını düşünüyor. Orta sınıftaki insanlar, zengin çocukların sırf ailesi yüzünden zengin olduğu düşünüyorlar. Bu aslında çoğu zaman doğru. Ancak, bu durum aileden gelen parayla alakasından daha çok bu çocukların para hakkında öğrendikleri derslerle ilgisi var. Zenginlerin bir avantajı var, iyi haber şu ki, çocuğunuza parayı öğretmek için aynı avantajı kullanabilirsiniz.

İşte size çocuklarınıza para hakkında bilgi vermeye değecek beş ders:

1 – Mali tablo nasıl okunur?

Temel muhasebe her şey yolunda ve iyidir, ancak paranın hayatınıza nasıl girip çıktığını bilmiyorsanız bir çek defterini dengeleyip biriktiremeyeceğiniz veya bir tasarruf defteri güncelleyebildiğiniz önemli değildir.

Finansal bir açıklama genellikle korkutucu bir şeydir, ancak mümkün olduğunca basitleştirdik. Dört kadran oluşturun: gelir, giderler, varlıklar ve borçlar.

Dört kadran gösteren basitleştirilmiş bir bilanço: gelir, giderler, varlıklar ve borçlar.

Anahtar, gençlerinize bu kadranlar arasındaki etkileşimi öğretmektir. Basitçe söylemek gerekirse, varlıklar, yatırımlar, emlak, iş vb. Şeyler gelir elde etmenizi sağlar.

Borçlar, tatiller, dışarıda yemek yemek, yeni bir araba vb. İşler cebinizden para alır.

Çocuğunuz giderlerle para almaktan doğan yükümlülüklerden daha fazla gelir getiren daha fazla varlığa sahip olması gerektiğini anlarsa, yetişkinler de dahil olmak üzere çoğu insandan biraz önce geleceklerdir.

2 – Bir varlık ile borç arasındaki fark

Bir finansal tabloyu anlamanın anahtarı, bir varlık ile borç arasındaki farkı da anlamaktır.

Basitçe söylemek gerekirse, bir varlık cebinize para koyan herhangi bir şeydir. Bir borç, cebinizden para alan herhangi bir şeydir.

Bu aslında bazı sezgisel düşünceler yaratır. Örneğin, yıllardır “Eviniz bir varlık değildir” dedim. İnsanlar bunu söylediğimde reddettiler, ancak konut piyasası düştüğünde yapmadılar. Çoğu kişi evlerini sonunda borç olarak buldu. Gerçek şu ki, konut dahil gayrimenkul, yalnızca cebinize para koyduğunda bir varlıktır.

Bu aynı zamanda bazı belirgin şeyleri anlamanıza yardımcı olur. Bahşiş gibi, bir ATM’den para çekmek ve çek yazmak neredeyse her zaman bir borç için para harcamak anlamına gelir. Bu para nasıl değiştirilecek? Finansal açıdan zekiyseniz, varlıklardan pasif gelir elde edin.

3 – Nasıl para kazanılır?

“Oğlum nasıl çek yazılacağını ilk öğrendiğinde, paranın hesabından sihirli bir şekilde kaybolduğunu ve harcanan parayı hesaba katmak için harcamalarını kısmak zorunda kalacağını öğrenince şaşırdı.”

Peki hızlıca akıp giden parayı nasıl geri kazanacağız?

Gençler bu dünyada para kazanmanın iki yolu olduğunu bilmeli: Kazanılmış ya da pasif gelir.

Kazanılan gelir, çalışanların maaşlarını değiştirerek zamanlarını değiştirerek kazandıkları gelirdir. Vergilendirilen en yüksek gelir, en düşük güvenceye sahiptir.

Pasif gelir, yatırımcıların ve girişimcilerin yaptıklarıdır. Nakit akan yatırımlar bularak veya bir ürün yaratarak ve satarak, uyurken bile para kazanıyorlar. Ve daha fazla yatırım bularak veya yeni ürünlere finansman sağlayarak daha da fazla para kazanmak için bu parayı kullanabilirler. En az vergilendirilmiş, en fazla güvenceye sahip, çünkü kontrol sizde ve üst sınırı yok.

4 – Paranız nasıl çalınır (yasal olarak)

Bir gence ATM’den nasıl para çekeceğinizi öğretebilirsiniz ya da paralarının yasal olarak devlet ve bankalar tarafından nasıl çalındığını öğretebilirsiniz.

Para söz konusu olduğunda dört servet çalma kuvveti vardır: vergiler, borç, enflasyon ve emeklilik. Hükümet, paranızı yasal olarak almak için vergileri kullanıyor. Bankalar borç almak için kredi kartı kullanıyorlar. Merkez Bankaları, sahip olduğunuz paranın değerini düşürmek için enflasyonu kullanır. Ve bankacılık endüstrisi, emeklilikten tasarruf etme kefaleti altında sizden ücret çalmak için yatırım fonları kullanıyor. Gençler paralarının yasal olarak çalınmasının yollarını anladılarsa, daha fazlasını elde tutabilecekler ve finansal geleceklerini kontrol edebileceklerdir.

5 – İyi insanlar nasıl bulunur

Çocuğunuza bir gece insanlara nasıl geri ödeme yapacaklarını öğretmek yerine, onlara yatırım ve iş için nasıl harika ortaklar bulabileceklerini öğretin. Sonra onlara kar şeklinde geri ödeme yapabilirler.

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın