Her Gencin Para Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey

Peki gençliğimizde para hakkında öğrendiğimiz bu şeyler ne kadar doğru?

Her gencin para hakkında bilmesi gereken 5 şey nedir? Para iyi mi yoksa kötü mü? Sadece ders çalışarak para kazanmak mümkün mü? Zengin olma fikri gençliğimizde güzel düşünceler arasında olsa da yaşımız ilerledikçe bu bakış açımız değişmektedir. Peki gençliğimizde para hakkında öğrendiğimiz bu şeyler ne kadar doğru?

Dersleri unutun ve çocuklarınıza finansal hayatlarını gerçekten değiştirecek bir şey öğretin. Birçok ebeveyn çocuklarına hiçbir şey öğretmez. Okulların onlar yerine çocukları ile ilgilenmelerini bekliyorlar. Belki de bu konuda fazla bir şey bilmediklerinden veya bir nedenle çocuklarıyla para hakkında konuşmanın uygun olmadığını düşünüyorlar.

Her Gencin Para Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey

Çocuklarına parayı öğreten ebeveynler genellikle onlara çok temel ve bazen de gereksiz bilgiler öğretir. Aşağıda bunlara bazı örnekler var;

  • Temel muhasebe: yani çek defterini dengelemek ve bütçelemek.
  • Çek nasıl yazılır?
  • ATM nasıl kullanılır?
  • İnsanlara borçları nasıl geri ödenir? vs

Tüm bu derslerden sadece bir tanesi gerçek parayla ilgilidir ve parayla nasıl çalışıldığını öğretir. Geri kalanı para harcamakla ilgilidir. Onlar paranın nasıl işlediğini anlatır ama para hakkında bir ders öğretmez.

Her Yerde Yapabileceğiniz Mevsimlik İş Fikirleri >>

Zenginler farklı düşünür

Öte yandan zengin sınıf, çocuklarına farklı para dersleri öğretiyor.

Ebeveynlerin gençlere öğrettiği dersleri düşününce, çocuklara gereksiz ve işe yaramayacak dersler verildiğini söyleyebiliriz. Bunlar çoğunlukla fakir ve orta sınıfın, çocuklarına para hakkında öğrettiği şeyler. Öte yandan zengin sınıf, çocuklarına farklı para dersleri öğretiyor. Bu dersler paranın nasıl çalıştığını ve paranın sizin için nasıl çalışacağını temel alır. Bu nedenle, zengin çocuklar, hayatlarının geri kalanında daha da zengin olmaya devam ediyor.

Birçok kişi bunun adil olmadığını düşünüyor. Orta sınıftaki insanlar, zengin çocukların sırf ailesi yüzünden zengin olduğu düşünüyorlar. Bu aslında çoğu zaman doğrudur. Ancak, bu durum aileden gelen parayla alakasından daha çok bu çocukların para hakkında öğrendikleri derslerle ilgisi var. Zenginlerin bir avantajı var, iyi haber şu ki, çocuğunuza parayı öğretmek için aynı avantajı kullanabilirsiniz. İşte size çocuklarınıza para hakkında bilgi vermeye değecek beş ders:

Mali tablonun nasıl okunacağını bilmeliler

Temel muhasebe bilgisi ile her şey yolundadır. Ancak paranın hayatınıza nasıl girip çıktığını bilmiyorsanız, bir çek defterini dengelemeniz veya tasarruf defteri tutmanız önemli değildir. Finansal bir açıklama genellikle korkutucu bir şeydir. Ancak mümkün olduğunca basitleştirdik. Dört kadran oluşturun: gelir, giderler, varlıklar ve borçlar. Dört kadran gösteren basitleştirilmiş bir bilanço: gelir, giderler, varlıklar ve borçlar.

Anahtar, gençlerinize bu kadranlar arasındaki etkileşimi öğretmektir. Basitçe söylemek gerekirse, varlıklar, yatırımlar, emlak, iş vb. şeyler gelir elde etmenizi sağlar.

Borçlar, tatiller, dışarıda yemek yemek, yeni bir araba vb. işler, cebinizden para alır. Çocuğunuz, giderlerinden daha fazla gelir getiren, daha fazla varlığa sahip olması gerektiğini anlamalıdır. Eğer bunu anlarsa yetişkinler de dahil olmak üzere, para yönetimi konusunda çoğu insana fark atacaktır.

Para Yönetimi Yapamıyor Musunuz? >>

Bir varlık ile borç arasındaki farkı anlamalılar

Bir finansal tabloyu anlamanın anahtarı, bir varlık ile borç arasındaki farkı da anlamaktır.

Bir finansal tabloyu anlamanın anahtarı, bir varlık ile borç arasındaki farkı da anlamaktır. Basitçe söylemek gerekirse, bir varlık cebinize para koyan herhangi bir şeydir. Bir borç, cebinizden para alan herhangi bir şeydir.

Bu aslında bazı sezgisel düşünceler yaratır. Örneğin, “Eviniz bir varlık değildir.” İnsanlar bunu reddedebilirler. Ancak konut piyasası düştüğünde bunu anlarlar. Çoğu kişi evlerini sonunda sadece “borç” olarak bulur. Gerçek şu ki, konut dahil gayrimenkul, yalnızca cebinize para koyduğunda bir varlıktır. Örneğin onları kiralarsınız. Ya da yatırım için üzerinde size gelir getirecek bir şeyler yaparsınız. İşte o zaman gelir hanesine girer.

Bu aynı zamanda bazı belirgin şeyleri anlamanıza yardımcı olur. Bahşiş gibi, bir ATM’den para çekmek ve çek yazmak, neredeyse her zaman bir borç için para harcamak anlamına gelir. Bu para nasıl değiştirilecek? Finansal açıdan zekiyseniz, varlıklardan pasif gelir elde edin.

Girişimcilik Fırsatlarını Nasıl Görebilirsiniz? >>

Para nasıl kazanılır öğrenmeliler

“Oğlum nasıl çek yazılacağını ilk öğrendiğinde, paranın hesabından sihirli bir şekilde kaybolduğunu ve harcanan parayı hesaba katmak için harcamalarını kısmak zorunda kalacağını öğrenince şaşırdı.” Bu cümle ünlü bir iş adamının röportajında geçmiştir. Peki hızlıca akıp giden parayı nasıl geri kazanacağız?

Gençler bu dünyada para kazanmanın iki yolu olduğunu bilmeli: Aktif gelir ya da pasif gelir. Kazanılan gelir yani aktif gelir, çalışanların maaşlarını almak için zamanlarını değiştirerek kazandıkları gelirdir. Vergilendirilen en yüksek gelirdir ve en düşük güvenceye sahiptir.

Pasif gelir, yatırımcıların ve girişimcilerin yaptıklarıdır. Nakit akan yatırımlar bularak veya bir ürün yaratarak ve satarak, uyurken bile para kazanıyorlar. Ve daha fazla yatırım bularak veya yeni ürünlere finansman sağlayarak daha da fazla para kazanmak için bu parayı kullanabilirler. En az vergilendirilmiş, en fazla güvenceye sahip gelirdir. Çünkü kontrol sizde ve üst sınırı yok.

Anlamlı Karikatürler – Para Mutluluk Getirir Mi? >>

Paranın yasal olarak ceplerinden nasıl alındığını bilmeliler

Ya da paralarının yasal olarak devlet ve bankalar tarafından nasıl alındığını öğretebilirsiniz.

Bir gence ATM’den nasıl para çekeceğinizi öğretebilirsiniz. Ya da paralarının yasal olarak devlet ve bankalar tarafından nasıl alındığını öğretebilirsiniz. Para söz konusu olduğunda dört servet alma kuvveti vardır: vergiler, borç, enflasyon ve emeklilik.

Hükümet, paranızı yasal olarak almak için vergileri kullanıyor. Bankalar borç almak için kredi kartı kullanıyorlar. Merkez Bankaları, sahip olduğunuz paranın değerini düşürmek için enflasyonu kullanır. Ve bankacılık endüstrisi, emeklilikten tasarruf etme kefaleti altında sizden ücret çalmak için yatırım fonları kullanıyor. Gençler paralarının yasal olarak alınmasının yollarını anladılarsa, daha fazlasını elde tutabilecekler ve finansal geleceklerini kontrol edebileceklerdir.

Finansal Hedeflere Nasıl Ulaşılır? >>

Kendinden daha iyi insanları nasıl bulacağını bilmeliler

Çocuğunuza bir gece insanlara nasıl geri ödeme yapacaklarını öğretmek yerine, onlara yatırım ve iş için nasıl harika ortaklar bulabileceklerini öğretin. Bu kısaca networking dediğimiz konudur. Ünlü kişisel gelişim uzmanı, yazar ve eğitimci Jim Rohn bir etkinlikle, networking oluşturmak hakkında şunları dile getirmiştir:

“Bunun bilimsel bir şey olduğunu söyleyemem. Ama etrafınıza bakınca açıkça görebilirsiniz ki, insanlar arkadaşlık kurdukları en yakın 5 kişinin ortalamasıdır. Ortalama arabaları, evlilik yaşları, gelirleri, çocuk sayıları veya evleri…Hepsi sizin arkadaş çevrenizin ortalamasıdır.”

Gençlerin para hakkında bilmesi gereken diğer noktalar hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir? Nelere dikkat etmeliler? Düşüncelerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Para Hakkında Çocuğunuzu Eğitmenin 15 Yolu >>