fbpx

Değişim, Zorunlu Mudur?

Hayatımızda gerçekleşen değişimi yakalayabiliyor muyuz?

Aslında farkında bile olmuyoruz. Dönüp etrafımıza bakarsak bir çok yakalayacağımız nokta olacaktır. Mesela eskiden bankalarda veznedarlar olurdu fiş kesen kişiler olurdu, şimdi ise hiç biri yok. Bankada çok az insan çalışıyor çünkü işlerin çoğunu makinalar yapıyor, bankamatikler çoğaldı. Birçok insanda dolayısıyla işsiz kaldı. Artık birçok işimizi evde oturup ayaklarımızı uzatarak yapabiliyoruz.

Örnek verecek olursak;

  • bir çok faturamızı internetten ödüyoruz,
  • biletlerimizi internetten alıyoruz,
  • alışverişlerimizi online sitelerden yapıyoruz,
  • kitabı, gazeteyi  bile internetten okuyoruz.

Beş yıl öncesinde olan şeyler şuan yok, neden? Çünkü hayat müthiş bir değişim ve gelişim içerisindedir. Bizler bu hızın farkına her zaman varamayız, hayatın akışında ilerleriz ama oturup düşündüğümüzde küçük araştırmalar yaptığımızda bu durumu görebiliriz. Sizin için küçük bir araştırma yaptık, hızlı değişim hakkında. Bu araştırma bazı istatistikleri içermektedir.

Biliyor muydunuz?

# ABD çalışma bakanlığı tahminlerine göre bu günün öğrencilerinin 38 yaşına varıncaya kadar 10-14 arası işi olacak.

# ABD çalışma bakanlığına göre her çalışan 4 kişiden 1’i mevcut işinde bir yıldan daha az süredir çalışmakta. Her çalışan 2 kişiden 1’i bulunduğu işte 5 yıldan az süredir çalışmakta.

# Eski ABD eğitim bakanı Richard Riley e göre 2010 yılındaki en popüler 10 meslek şuan adı bile duyulmamış meslekler olacak. Şuanda öğrencileri adı bile bilinmeyen işler için yetiştiriyoruz. Onları henüz keşfedilmeyen teknolojiler için eğitiyoruz. Ne için? Henüz problem olduğunu dahi bilmediğimiz problemleri çözmeleri için.

# Eksponensiyel zamanlarda yaşıyoruz. Yani pek çok şeyin değiştiği zamanlar. Her ay Google üzerinde 2.7 milyar arama ve sorgulama yapılmakta Google öncesi bu soruları kime soruyordunuz?

# Hergün iletilen Metin mesajlarının sayısı yeryüzündeki insan sayısından fazla.

# İngilizce de yaklaşık 540.000 kelime mevcut shakespeare in zamanından 5 kat fazla

# Hergün yayımlanan kitap sayısı 3.000 sen fazla.

# Tahmine göre New York Times gazetesindeki bir haftalık bilgi 18.yy da yaşayan birisinin tüm yaşamı boyunca karşılayabileceği bilgiyi içermekte.

# Yeni teknik bilgiler her 2 yılda bir ikiye katlanıyor.

# 2023 yılına kadar 1000 abd doları değerindeki sıradan bilgisayarın insan beyninin hesaplama kabiliyetine erişmesi bekleniyor.

# Tahminler çıkarsa 2049 yılına kadar 1000 abd doları tutarındaki bir bilgisayar tüm insanların hesaplama kabiliyetini geçecek.

Yukarıda yazdıklarımız değişen veya yakın zamanda değişecek olan noktaların sadece birkaçı. Hepsini yazsak sayfalar alır. Gördüğümüz gibi hayatta hızlı bir değişim söz konusudur.

“Her değişim daima başka değişimlere ihtiyaç gösterir.” – Niccola Machieavelli

Machieavelli’nin de dediği gibi değişim ihtiyaçtır. Bu değişimin eserleri de insanlardır. Hergün yeni şeylere ihtiyaç duyarız. Geriye dönüp baktığımızda Henry Ford’un ürettiği araba ilk günkü gibi kalmadıysa, demek ki değişim ihtiyaç ve gereklidir.

Beyhan Ünal
Beyhan Ünal
Öğretmen/Girişimci/Network Okulu Yazarı🌸

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,702BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
2,040TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Kariyerinizde İlerlemek İçin Bu 15 Beceride Ustalaşın

Kariyerinizde ilerlemek için gerekli beceriler nelerdir? Hangi yeteneklere sahip olmak, sizi kariyer basamaklarında daha hızlı ve emin adımlarla yukarı taşıyacak? İş hayatında tüm bu...

Komik Ve Anlamlı Karikatürler – Gülmek Yaşamaktır

Komik ve anlamlı karikatürler bölümümüzde bu kez gülmenin hayatımıza katkıları üzerinde duracağız. Gülmek, yaşamaktır aslında. Ve kahkahalarınız kadar neşeli zaman dilimi biriktirebiliyorsanız, o kadar...

Etkili Karar Verme Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Karar verme becerisi, özellikle bir takımda veya bir organizasyonda çalışırken önemli bir konuda hayati bir seçim veya eylem yapma süreci olarak tanımlanabilir. Yaşamınızda dönüm...

Doğrudan Satışta Kısa Süreli Düşünme Sendromu

Doğrudan satışta kısa süreli düşünme sendromu hakkında bilginiz var mı? Doğrudan satış başarısı ile bakış açınız arasında kuvvetli bir bağ bulunmaktadır. Baş açınızı da...

Müşteri Sadakatini Artırmanın On Etkili Yolu

Başarılı olmak için işletmeler müşteri sadakati geliştirmek için çaba göstermelidir. Etkili bir pazarlama tekniğinin yanında, müşteri memnuniyeti de önemli bir yer tutar. Müşteri hizmetlerinin...

Etkili Öğrenmek İçin Görsel Öğrenme Nasıl Kullanılır?

Etkili öğrenme yaparken görsel öğrenmeden yararlanarak kalıcılık sağlayabileceğiniz kaçınılmaz gerçek. İnsanlar farklı şekillerde öğrenir; birçok öğrenme biçiminden zevkli şekilde öğrenebiliyorlar dediğimiz kuşkusuz ki görsel...