Uzaktan Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları

Ancak avantajlarını ve dezavantajlarını anlamak, uzaktan eğitimin sizin için doğru olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

Yapmak ya da yapmamak – uzaktan eğitim yoluyla bir eğitim almayı düşünen çoğu öğrenciyi rahatsız eden soru budur. Yıllar içinde, çeşitli biçimlerde uzaktan eğitim – açık üniversitelerden uzaktan eğitim programları, çevrimiçi programlar vb., tam zamanlı ve kampüs temelli derslere katılamayan öğrencilerin eğitim isteklerini gerçekleştirmeye yardımcı olmuştur.

Öğrenciler, bu eğitim tarzının artıları ve eksileri hakkında netlikten yoksun oldukları için, genellikle uzaktan eğitim yoluyla yüksek öğretimi tercih etme konusunda endişelere sahiptir. Bu moda gitmek isteyip istemediğinize karar vermeden önce uzaktan eğitim yoluyla bir derece almanın avantaj ve dezavantajlarını anlamak iyi bir fikirdir.

Uzaktan Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları

Uzaktan eğitimin her öğrenci için en iyi seçenek olmayabileceğini anlamalısınız. Ancak avantajlarını ve dezavantajlarını anlamak, uzaktan eğitimin sizin için doğru olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

A. Uzaktan eğitimin avantajları

Uzaktan eğitimin her öğrenci için en iyi seçenek olmayabileceğini anlamalısınız.

 1. Çalışmalarla birlikte bir işi de sürdürebilirsiniz: Aslında uzaktan eğitimi tercih eden öğrencilerin büyük bir kısmı, işlerinden vazgeçmek istemeyen ama aynı zamanda yüksek öğrenim isteyen öğrencilerdir. Uzaktan eğitim bu tür öğrenciler için bir nimettir. Hafta sonları, işten döndüğünüzde ve hatta gecenin bir yarısı çalışabilirsiniz. Kazanırken öğreneceksin!
 2. Paradan tasarruf edebilirsiniz: Herhangi bir program için, uzaktan eğitim derecesi (çevrimiçi veya başka türlü), normal bir kampüs içi eğitim ücretinden çok daha uygun olabilir. Ekonomik olarak uygun seçenekler arayan öğrenciler bir uzaktan eğitim programına gidebilirler.
 3. Zamandan tasarruf edersiniz: Üniversiteye gidip gelirken boşa harcanan zaman yok, otobüs veya tren bekleyerek boşa harcanan zaman yok. Bir uzaktan eğitim programında, sınıfınız tam yatak odanızdadır – masanızdaki çalışma materyali veya bilgisayarınızdaki e-materyal. Yeterli vakti olmayan öğrenciler, opsiyon olarak uzaktan eğitime yönelebilir ve evlerinin rahatlığında sürebilirler.
 4. Kendi hızınızda öğrenebilirsiniz: Sınıf eğitimine geri dönme ihtimali çoğumuz için korkutucu olabilir. Soru sormak veya sınıfta bir kavramı kavrayamadığınızı ortaya çıkarmak birçok öğrenci için oldukça utanç verici olabilir. Uzaktan eğitim burada sizi kurtarıyor!
  Kendinden disiplinli ve kendi kendini motive eden biriyseniz, uzaktan eğitimin en iyi yararı, kendi hızınızda öğrenebilmenizdir. Farklı insanların farklı şekillerde ve farklı hızlarda öğrendiği bilinen bir gerçektir. Bir sınıfta, herkese birlikte öğretilirken, her öğrencinin aynı sayfada olması genellikle zordur. Bazı öğrenciler sınıfta şüphelerini dile getiremeyecek kadar utangaçtır. Bu, uzaktan eğitimin normal bir kampüs programına göre bir avantaja sahip olduğu yerdir.
  Tüm kurs çalışmaları size önceden verildiğinden, çalışma materyalinizi öngörülen süre içinde tamamladığınız sürece her gün istediğiniz kadar çok veya az çalışabilirsiniz. Şüpheleriniz veya sorularınız varsa, tartışma forumları, öğretim üyeleriyle sohbet olanakları ve uzaktan eğitim sağlayıcısının tam desteği vardır.
 1. İstediğiniz zaman, istediğiniz yerde çalışabilirsiniz: Belirli bir zamanda çevrimiçi bir eğiticiye veya video konferans yoluyla bir derse katılmanız gereken senaryolar dışında, istediğiniz zaman, istediğiniz yerde hemen hemen çalışabilirsiniz. Bir sınıfta sıkışıp kalmanıza gerek yok. Ancak bahçenize, oturma odanızdaki kanepenizde veya kendi yatağınızın rahatlığında çalışabilirsiniz. İster sabah kuşları ister gece kuşu olun, en üretken olduğunuzda çalışmak için en uygun zamanı seçebilirsiniz.
 2. İşverenler arasında tanınırlık kazanmak: Yıllar içinde uzaktan eğitim nihayet işverenler arasında bir miktar kabul ve kabul gördü, bu da cesaret verici bir işarettir. Uzaktan eğitim programı akredite olduğu sürece endişelenmenize gerek yok.

Ancak her hikayenin bir diğer yüzü vardır. Bir öğrenci için avantajlı olan bir faktör, diğeri için bir dezavantaj olabilir. İşte uzaktan öğrenmenin dezavantajları olarak ortaya çıkabilecek bazı durumlar.

Başarılı Öğrenci Olmak İçin Yapılması Gerekenler >>

B. Uzaktan öğrenmenin dezavantajları

İşte uzaktan öğrenmenin dezavantajları olarak ortaya çıkabilecek bazı durumlar.

 1. Dikkatin dağılma şansı yüksek: Yüz yüze etkileşim için hiçbir fakülte ve bekleyen ödevler hakkında sürekli hatırlatmalara yardımcı olabilecek sınıf arkadaşları olmadığından, dikkatin dağılması ve son teslim tarihlerini kaybetme olasılığı yüksektir. Uzaktan eğitim kursunuzu başarıyla tamamlamak istiyorsanız, kendinizi motive ve odaklanmış tutmanız gerekir. Eğer erteleme eğilimindeyseniz ve son teslim tarihlerine bağlı kalamıyorsanız uzaktan eğitim iyi bir fikir değildir.
 2. Gizli maliyetler: Bir uzaktan eğitim programının maliyeti genellikle normal bir programdan daha ucuz olsa da, gizli maliyetler olabilir. Örneğin, uzaktan eğitim kursunuz çevrimiçi olarak sunuluyorsa, bir bilgisayar kurmak ve güvenilir bir İnternet bağlantısı edinmek gibi bazı başlangıç ​​masraflarını karşılamanız gerekebilir. Yazıcı, web kamerası ve benzeri ek kaynaklar satın almanız gerekebilir. Bakım ve elektrik maliyetleri gibi bazı harcamalar tekrar ediyor olabilir.
 3. Karmaşık teknoloji:Teknolojiye aşırı bağımlılık, özellikle öğrenme çevrimiçi bir ortamda gerçekleştiğinde, uzaktan eğitim eğitim modunda önemli bir dezavantaj olabilir. Arızalı herhangi bir yazılım veya donanım, devam eden bir sınıfı durdurabilir ve öğrenme sürecini kesintiye uğratabilir. Benzer şekilde, bir öğrenci bilgisayar ve teknoloji meraklısı değilse, öğrenme deneyimi tatmin edici olmayabilir.
 4. Ödün verilen öğretim kadrosunun kalitesi: Genellikle normal eğitimin daha düşük kuzeni olarak kabul edilen uzaktan eğitim, genellikle yeterli kaliteli öğretim üyelerinin eksikliğinden muzdariptir. Diğer durumlarda, eğitmen iyi olsa bile, çevrimiçi ortamda öğretme konusunda rahat olmayabilir. Bazen teknoloji, dersin sunumuna ve tasarımına tam anlamıyla yaklaşamayabilir. Bir öğrenci tüm bu senaryolarda kaybeder. Uzaktan eğitim sağlayıcıları, öğrencilere öğretenin teknoloji değil, iyi ve etkili öğretmenler olduğunun farkına varmalıdır.
 5. Aracıların şüpheli güvenilirliği: Uzaktan ve çevrimiçi eğitim tanınmaya başlasa da, hala çok sayıda sahte ve akredite olmayan aracı sunuluyor. Mesafe/çevrimiçi programların sayısındaki artışla birlikte dolandırıcılık operatörlerinin sayısı da artıyor. Bu, olası işverenler arasında tanınan uzaktan eğitim derecelerinin güvenilirliğini etkiler.
 6. Ağ kurma konusunda kaybetmek: Düzenli bir program izlemenin avantajları sadece öğretmenlerle etkileşim ve iyi kurs içeriğinin ötesine geçer.

Çocuklarda Harcama Türleri Nelerdir? >>

Son Düşünceler

Algılanan bu dezavantajlara rağmen, uzaktan eğitim öğrenciler arasında daha önce hiç olmadığı kadar popülerlik kazanıyor ve birçok öğrenci öğrenme deneyimlerinden memnun. Teknolojideki ilerlemeler ve öğretmenleri bu yeni öğrenme moduna uyarlamak için daha fazla eğitimle, uzaktan eğitimdeki dezavantajlar yakında çözülebilir.

Pek çok sakıncasına rağmen, uzaktan eğitim, bir kursu takip etmede daha fazla rahatlık ve çok yönlülüğe sahip olmak isteyen öğrencilere çok daha fazla öğrenme seçeneği sunar. Uzaktan eğitimin temel avantajları, öğrencilerin çeşitli öğrenim araçlarına erişmek için minimum mali kaynakları kullanmalarına izin vermesidir. Video konferans araçlarının kullanımı, çevrimiçi öğrenmeyi daha da sürükleyici hale getirir. Bu, belirli bir konu hakkında bilgi toplama ve onu koruma becerisini artırır.

Uzaktan eğitim ise sosyal etkileşimi sınırlandırmakta, karmaşık teknolojinin kullanılmasını gerektirmekte ve bazı işverenler bunu olumsuz algılamaktadır. Diploma veya yüksek lisans derecesi için kayıt yaptırmak isteyen herhangi bir öğrenci, doğru seçenek olup olmadığına karar vermek için avantajlar ve dezavantajlar arasında denge kurmalıdır. Uzaktan eğitim genellikle çalışan öğrenciler için mükemmel bir seçenek olacaktır.

Ruh Sağlığı Ve Uzaktan Eğitim >>