fbpx

Çocuğunuzun Okulda Konsantre Olamamasının 10 Nedeni

Çocuğunuzun okulda odağı sürekli dağılıyor mu? Eğitimde, başarılı öğrencilerin yüksek konsantrasyon içerisinde olduğu ve verimli bir ders çalışma süreci geçirdiklerini biliyoruz. Ancak birçok çocuk akademik kariyerlerinin bir noktasında sınıfta dikkatlerini toplamakta zorlanır.

Bu olduğunda, özellikle genç öğrencilerde, ebeveynler çocuklarının neden odaklanamayacağını ve öğrenme güçlüğü çekip çekemeyeceğini merak ediyor. Okula odaklanmakta zorlanan her öğrencinin bir öğrenme zorluğu olmadığını bilmek önemlidir. Birçok durumda, çocukların okulda sahip oldukları konsantrasyon sorunlarına bir dizi farklı sebep neden olabilir.

Çocuğunuzun Okulda Konsantre Olamamasının 10 Nedeni

Konsantrasyon sorununun belirtileri bazen açık bir şekilde görülebilir.

Konsantrasyon sorununun belirtileri bazen açık bir şekilde görülebilir. Okulların açılacağı şu zaman diliminde, tatil modundan çıkarak derslere odaklanmak biraz daha zor olacaktır. Ancak bazı noktalara dikkat ederek, bu süreci daha da kısaltabilirsiniz. Burada bahsedilecek olan noktalar sadece tatil dönüşü için geçerli olmayıp, tüm eğitim ve öğretim yılı boyunca geçerlidir. Çocuğunuzun sınıfta konsantre olmakta zorlandığına dair yaygın belirtiler şunlardır:

  • Düşük notlar
  • Okuldan hoşlanmama
  • Sınıfta yıkıcı davranış

Bu işaretler çocuğunuzun öğrenme güçlüğü olduğu anlamına gelmez. Çözüm aramaya başlamadan önce, ilk adım çocuğunuzun okula odaklanmada sorun yaşamasının nedenlerini belirlemektir.

1. Eğitim süreci için uygulama eksikliği olabilir

Birçok küçük çocuğun sadece yeni bir ortamda olmaları nedeniyle sınıfa odaklanmakta zorlanırlar. Bu, yarıyıl tatili veya yaz tatili gibi okuldan sonra daha büyük çocuklara da olabilir.

2. Eğitim materyalini anlamıyor olabilir

Konsantrasyon eksikliği gibi görünen şey aslında materyali anlama eksikliği olabilir. Bu anlayış eksikliği öğrencilerin dikkat çekmeyi bırakmasına ve sonuç olarak geride kalmasına yol açabilir.

Etkili Öğrenme İçin Görsel Öğrenme Tekniği >>

3. Yeterince hırslı değildir

Bazı çocuklar için, sınıfta öğretilenler yeterince zor değildir. Yeterince yüksek bir seviyede meydan okumayan çocuklar malzemeye olan ilgisini kaybedebilir ve tamamen dikkat etmeyi bırakabilir. Bu onların başarılı bir öğrenci olmalarına negatif yönde etki edecektir.

4. Dış uyaranlar nedeniyle dikkati dağılmıştır

Sınıf, konuşkan sınıf arkadaşlarından dağınık bir iş istasyonuna kadar dikkat dağıtıcı bir yer olabilir. Bazı çocukların öğretmene dikkat etmesini zorlaştıran bu dikkat dağıtıcı unsurları filtreleyen diğerlerinden daha zor zamanları vardır.

5. Motivasyon eksikliği

Bazı durumlarda, çocuğunuzun konsantrasyon problemi aslında bir motivasyon problemi olabilir. Bu motivasyon eksikliği, sınıfta materyale ilgisizlik de dahil olmak üzere bir dizi soruna yol açabilir.

Zihin Haritalama Nedir? >>

6. Eşleşmeyen öğrenme stili olması

Farklı öğrencilerin farklı öğrenme stilleri vardır. Bazıları en iyi görerek, bazıları işiterek, bazıları da yaparak öğrenir. Çocuğunuzun öğretmeni, çocuğunuzun öğrenme şekliyle uyuşmayan bir öğrenme stilini vurgularsa, bu odaklanma ve anlayış eksikliğine neden olabilir.

7. Doğru uyku veya beslenme almama

Çocuğunuz her gece önerilen 8-10 saatlik uykuyu alamıyorsa, sınıfta konsantre olmak için gereken enerjiye sahip olmayacaktır. Kahvaltıyı atlamak, sınıfta odak eksikliğinin bir başka büyük nedenidir. Çocuğunuz sınıfa açsa, öğrenmeye hazır olmaktan ziyade dikkati dağılmaya eğilimlidir.

8. Düzensizlik sorunları vardır

Dağınık bir defter veya çalışma alanı öğrenciler için dikkat dağıtıcı unsurlara neden olabilir. Sınıf düzensizliğine gelmek, çocuğunuzun öğretilenlere dikkat etmek yerine öğrenmek için gerekli araçları ve materyalleri aramak için zaman harcadığı anlamına gelir. Derlerde başarı için aynı durum evden çalışma için de geçerlidir.

Pomodoro Tekniği İle Verimli Nasıl Çalışılır? >> 

9. Okul kaygısı yaşıyor olabilir

Okul veya notlarla ilgili kaygı, sınıfta odak eksikliğine yol açan daha derin bir sorun olabilir. Bir konu tarafından bunalmış veya stres altında olan öğrenciler, sadece not alabilir ve devamında notları düşürebilirler.

10. Zorlukları öğrenmek gerekir

Çocuğunuz sınıfta sürekli kesintiler, dikkat dağıtıcı şeyler veya düşük notlar gibi ciddi sorunlar yaşıyorsa ve bu listedeki diğer öğeleri dışladıysanız, olası öğrenme zorluklarına bakmanın zamanı gelmiş olabilir.

Başarılı bir öğrenci olmak için, günlük hayattaki ufak problemlere dikkat etmekte fayda vardır. Bizim için önemsiz olan bir şey, hayati derecede öneme sahip olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun okulda konsantre olamamasının nedenlerine eğilmeniz gerekir.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Öğrencilerin okulda konsantrasyon eksikliği yaşamalarının nedenleri ne olabilir? Aşağıda yorum kısmından düşüncelerinizi binlerce takipçimiz ile paylaşabilirsiniz.

Uzaktan Eğitimin Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir? >>

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,956BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,368TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Doğrudan satışa olan inancınızı nasıl inşa ediyorsunuz? Başarının gerçek anahtarı nedir? Doğrudan satış başarısı için inanç son derece önemlidir. Size inancın "birine veya bir...

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği...

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak...