Girişimcilerin Elon Musk’tan Öğrenebileceği 8 Ders

Elon Musk - Tesla Motor'un elektrikli arabaları veya X.com çevrimiçi bankacılık çabası olsun, takipçi değil öncüdür.

Tesla Motors ve Space X CEO’su Elon Musk, 2011 yılında Forbes’ın “Amerika’nın 40 yaş ve altı en güçlü 20 CEO’su” listesinde yer aldı. 2013 yılında Fortune tarafından “ Yılın İş Adamı” seçildi. Günümüzde ise dünyanın en zengin insanları arasındaki yerini aldı. Bunlar Elon Musk’ın başarılarından sadece birkaçıdır.

Tüm dünyada adından sıkça söz ettirmeye başlayan, günümüzün dahileri arasında gösterilen Musk, “Mars’ta ölmek istiyorum.” diyerek, insanların vizyonlarını değiştirmeye devam ediyor. İmkansız denilen birçok projeyi emin adımlarla hayata geçiriyor. Bu  büyük dahiden, girişimcilik hakkında öğrenmemiz gereken dersler bulunmaktadır.

Girişimcilerin Elon Musk’tan Öğrenebileceği 8 Ders

Girişimcilerin Elon Musk’tan öğrenebileceği dersler nelerdir? Kendi işini kuran insanların, gerek, motivasyon gerekse inovasyon gibi çeşitli alanlardaki tecrübeleri dinlemeleri, takip etmeleri inanılmaz bir bilgi kaynağı oluşturmaktadır. Şimdi, Elon Musk hayatından neler öğrenebiliriz, bir bakalım:

  1. Büyük Resme Bakın

Tüm Elon Musk girişimleri arasında ortak olan bir şey, erken başlaması ve ilk taşıyıcı avantajını yakalamasıdır.

Birçok genç girişimci kısa vadeli kâr peşinde koşuyor. Elon Musk farklı düşünüyor. İlk girişimlerin % 50’sinin ilk beş yılda hayatta kalamadığını biliyor muydunuz? Bu başarısızlığın arkasındaki temel nedenlerden biri zayıf planlamadır. Genç girişimcilere büyük resmi görmelerini ve uzun vadeli bir plana girmelerini tavsiye ediyor. Bu taktiğin ardından, uzun vadeli başlangıçta hayatta kalma şansını artıracak ve girişimcilere gelişen duruma göre uyum sağlama alanı kazandıracaktır.

Genç Yaşlarda Kendiniz İçin Yapabileceğiniz 10 Yatırım >>

  1. Takipçi Değil, Öncü Olun

Tüm Elon Musk girişimleri arasında ortak olan bir şey, erken başlaması ve ilk taşıyıcı avantajını yakalamasıdır. Genç girişimcilerin bunu yapmasını istiyor. Tesla Motor’un elektrikli arabaları veya X.com çevrimiçi bankacılık çabası olsun, takipçi değil öncüdür. Bu yaklaşımla hiçbir rekabetle karşılaşmak zorunda kalmamış ve girişimcilik dünyasında bir etki yaratmıştır.

  1. Kutudan Çıkın ve Geleneksel Yaklaşımlara Meydan Okuyun

Elon Musk’ı müthiş bir girişimci yapan nedir? Bu sorunun birçok yanıtı olabilir, ancak bunlardan biri kutunun dışında olduğunu düşünüyor ve denenmiş ve test edilmiş yaklaşıma meydan okumaya hazır olmasıdır. Korkusuz ve yenilikçi bir zihniyetle girişimlerinin çoğunu başarıya taşıdı. Eğer başlangıcınızın başlangıç ​​kalabalığı arasında fark edilmesini istiyorsanız, benzersiz bir fikir bulmanız ve engellerden ve koşullardan bağımsız olarak sonuna kadar devam etme cesaretine sahip olmanız zorunludur.

  1. Özel, Yenilikçi Ekipler Oluşturun

En başından beri, Elon Musk büyük şirketlerden çalışanları işe almamıştı. Ancak büyük yağlı özgeçmişleri yerine yetenek ve yenilikçi zihniyet arıyor. Hem Uzay X hem de Tesla, daha az deneyime sahip genç, yetenekli ve yenilikçi mühendisleri işe aldılar ve organizasyon hedeflerine ulaşmak için fedakarlık yapmaya hazır bir ekip oluşturdular.

İş etiği söz konusu olduğunda, ondan daha çok çalışan çok fazla bulamazsınız. Çalışanlarından en yüksek beklentileri belirler ve haftada 100 saat çalışmalarını ister ki bu da endüstri ortalamasının neredeyse iki katından fazladır. Bu aynı zamanda sadece bu çalışanların her şeyi vermeye hazır şirketlerinin bir parçası olabileceği anlamına gelir.

Dünyanın En Zengin İnternet Girişimcileri >>

  1. Gürültüye Değil, Sinyallere Odaklanmak

Genç girişimcilerin çoğu tanınmaya ve övgüye açtır. Ancak Elon Musk'ın şeyleri tamamen farklı bir şekilde ele alır.

En başarılı girişimciler her zaman odaklanma gücüne vurgu yaparlar. Elon Musk da farklı değil. Genç girişimcilere diğer yönleri yerine ürünlerinizi geliştirmek için para harcamalarını söyler. Ürün geliştirmeye odaklanın ve dikkat dağıtıcı unsurları uzak tutun.

Bütçesinin önemli bir kısmını, “Tesla’da reklam için hiç para harcamadık. Tüm paramızı mümkün olan en iyi arabayı oluşturmak için Ar-Ge, mühendislik, tasarım ve üretime koyduk. Para harcamayı düşündüğümüzde, bunun daha iyi bir ürün yaratıp yaratmayacağını soruyoruz. Değilse, parayı harcamaya devam etmiyoruz. ”

  1. Eleştiri Seçin ve Geliştirin

Genç girişimcilerin çoğu tanınmaya ve övgüye açtır. Ancak Elon Musk’ın şeyleri tamamen farklı bir şekilde ele alır. İfadesi parlak bir şekilde özetliyor: “Tesla Model S hakkında birisiyle konuştuğumda, araba hakkında doğru olanı gerçekten bilmek istemiyordum. Arabada neyin yanlış olduğunu bilmek istiyorum. ”

Övgü ve tanınma da önemlidir. Çünkü güven ve bağlılığı arttırır. Ancak eleştiri size boşlukları düzeltme ve ürününüzü daha iyi hale getirme fırsatı sunar, bu da çok daha önemlidir.

Girişimciler İçin Elon Musk Sözleri >>

  1. Seri Girişimcilik Ayak Parmaklarınızı Daldırma

Elon Musk genç girişimcilerin seri girişimcilikte şanslarını denemelerini istiyor çünkü bu onun için işe yaradı. Doğru yapılırsa, yeni girişimciler için de harikalar yaratabilir. İnternet bankacılığı çözümünü tanıttı ve ödeme yapma şeklimizi değiştirdi ve daha sonra dikkatini uzay endüstrisine odakladı.

NASA için düşük maliyetli uzay aracı ürettikten sonra elektrikli arabalara geçti. Liste uzayıp gidiyor ve genç girişimcilere bir alanda başarıyı kullanma ve farklı alanlarda başarıya dönüştürme becerisi kazandırıyor. Seri girişimcilik çok zor olsa da, ödüller ve öğrenme deneyimi denemeye değer.

  1. Hata Bir Seçenektir

Başarısızlık korkusu insanların girişimci olmak istememelerinin en büyük nedenlerinden biridir. Elon Musk gibi başarılı bir girişimci bile başarısızlıktan korkuyordu, ancak bunu bir seçenek olarak düşünün. Havluya atmak yerine, Elon Musk, başarısızlığı tahmin ederek ve bir acil durum planına sahip olarak üstesinden geldi. Bu formülü Space X için kullandı ve sıcak sulardan çıkarmayı başardı. Asla başarısızlığa yenik düşmedi ve sonunda denemeye devam etti, başarı onun için kapılarını açtı.

Sonuç

Girişimcilik sanatını öğrenmek istiyorsanız, Elon Musk’tan daha iyi kimse yoktur. Her ne kadar onun tavsiyesi alışılmadık olabilir ama gerçekten onun için çalışıyor. Uzun vadeli bir plan hazırlayın ve girişiminizi kalabalığın öne çıkarabilecek benzersiz fikirler bulmak için yenilikçi bir zihniyete sahip olun. Başarınızla meşgul olmak yerine, eleştiri aramak ve sorunları ortadan kaldırmak daha iyidir. Son olarak, başarısızlıktan korkmayın, bununla başa çıkmaya hazır bir acil durum planına sahip olun.

Girişimcilerin Jeff Bezos’tan Öğrenecekleri 8 Ders >>