Liderler başlatıcı özelliğe sahiptirler.

Başarılı Liderlerin Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Network Marketing eğitimini ve önerilerini takip etmekte, motivasyonlu, üretken olmakta sorun mu yaşıyorsunuz?

İşte Network Marketing liderlerinin yaptığı 29 kanıtlanmış rutin;

# Büyük bir grup kurmak için lider olana kadar beklemeyin.

Bu şekilde çalışamazsınız, çünkü ilk önce lider olmayı bekliyorsanız büyük grubu asla kuramazsınız!

# Bir lider, liderlik edecek bilgiye sahip olduklarını hissedene kadar beklemez.

Benim gözlemime göre liderler kendilerini sadece liderlik etme arzusundan ziyade sorumluluk alma özelliğine göre belirleniyorlar. Lider olmak ister misiniz? O zaman her gün sizi zorlayacak sorumluluklar alın ve pes etmeyin! İşte bu LİDERLİK.

# Liderler etkinliklere erken varır ve ön sıradaki koltuklarını gruplarına ayırır.

Grubumun ön sırada yer aldığından emin olmak için beş yılını herkesten erken kalkarak geçirdim. Fark ettiğim şey, herhangi bir odada nadiren ikiden fazla lider olduğu. Bir kişi belirli bir başarı seviyesine ulaştığında, bu basit liderlik işlerini egoları yüzünden yapmayı bırakacaktır. Aniden Network Marketing işinde onlardan daha az vakti olan bir konuşmacıyı oturup dinlemek için “fazla bilgili” hale geldiler. Mütevazı ve bilgiye aç kalırsanız, dünya sizindir.

# Gerçek bir lider, lider olmakla insanların lideri olmak arasında bir fark olduğunu fark eder.

# Liderler moral verirler. Ve her zaman ekip üyelerinin yanında dururlar.

# Liderler kusursuz bir görünüme sahip olur. Kot pantolonlar da bile.

# Liderler organize olurlar. Su üzerinde sorunsuz dolaşan ördekler gibi. Bununla birlikte, hiç kimse liderlerin suyun altında ayaklarını ne kadar çırptığını görmez veya bilemez.

# Liderler insanlarına saygıyla davranırlar. Saygı, karşınızdakinin karakterleri veya fikirleri hakkında iyi bir bakış açınız olduğu anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, halkınızla ilgileniyorsunuz; fikirleri, şikayetleri, korkuları, başarıları!

# Liderler beş önemli üretici bulur ya da geliştirirler. Kendinizi onlara adayın. Her bir kişi hakkında sevdiğiniz üç özelliği bulun. Bunları kaydedin. Bu özelliklerden birini desteklemeye nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünerek bunları sık sık inceleyin.

# Yeni liderler genellikle kendilerini adadıkları insandan pişman olurlar. Niye? Çünkü kendinizi adamak için yanlış kişiyi seçtiniz. Karakter deneyiminde sadece karakter seçiminde iyisin.  Seçtiğiniz kişi zamanıyla ne yapıyordu? İnsanlar zamanlarını harcadıkları şeydir.

En büyük endişe kaynağı, seçtiğiniz kişinin ilerleme gösterip göstermediğidir. İlerlemezlerse, sizin için büyük bir zaman kaybı olabilirler. Tartışılabilir olsa da eşinizi kurtaramazsanız kendinizi de batırmayın. İşe yaramadığını hissettiğinizde kendinizi adamayı kesin.

# Liderler Networ Marketing eğitim seansları düzenler ve ürün veya hizmetlerini gruplarını için “MÜKEMMEL” hale getirir. Lider bir şekilde, ekibin ürüne olan inancını arttırmak için kendi grubuyla görüşmeler yapar ve ürünlerini uzmanlaştırılmış bir şekilde tanıtır.

# Liderler her zaman aldığından fazlasını verir. Diyelim ekip üyeniz görevlerini yetiştirmekte zorlandı.  Evet, bu onların işi… AMA, bir lider bu üyeye bir güzel bir hediye göndererek “Çok çalıştığınız için teşekkür ederim” diye bir not gönderir. Bunun üzerine bu üyenin sizin için ne yapabileceğini merak ediyor musunuz? Hemen hemen her şey.

# Liderler daha başarılı olmak için karar vericileri kim olduğunu bulur ve onları tanırlar. Bu, böyle insanlarla çevreleyerek fırsatları görmelerini sağlar.

# Liderler, şirket personelini kendi ekibine tanıtır ve aynı zamanda ekibini personeline tanıtır. Bunu yapmak için zaman ayırın, çünkü hem kurumsal personele hem de distribütörlere aidiyet hissettirir.

# Liderler herkesle aynı fikirde olmaz. Her zaman perspektif açıdan bakar ve farklı düşünür.

# Liderlere her zaman e-posta veya telefonla ulaşılabilir. Geri dönüşleri 24 saatten fazla sürmez. Bu mümkün değilse, yanıtın daha uzun ve önemli olduğu anlaşılır.

# Liderler asla zayıflıklarını ve korkularını insanlara yansıtmazlar. Bazıları bunu “insanlık dışı” veya robotik olarak görebilir. Bununla demek istediğim, liderin hem işiyle hem de Network Marketing eğitim sistemi hakkındaki netliğini ve güvenini her zaman sürdürmesi gerektiğidir.

# Elbette korku ve zayıf yönleri olmayan bir insanla yoktur. Şirketiniz hakkında endişeleriniz veya şüpheleriniz varsa, üstesinden gelin veya işinizi bırakın. İnsanların sizi takip edeceklerini garanti ederim. Aksine, küçük belirsizliklerinizi ve korkularınızı onlarla paylaşın; rahatlarsınız. Çevrenizdekiler ise takip edecek başka bir lider bulacaklardır.

# Liderler herkesin gelişip büyüdüğünü kabul eder. Kuruluşundaki hiç kimsenin çabalarını asla görmezden gelmezler. Bir kişi toplantıya altı misafirini, diğeri ikiyi, üçüncü kişi de hiçbirini getirmiyor olabilir. Lider, üçüncü kişinin orada olduğunu ve bunun onlar için büyük bir büyüme adımı olabileceğini fark eder. Bu yüzden bir lider onu misafir getirmediği için eleştirmek yerine, orada bulundukları için över.

# Liderler her zaman insanları hakkında bir şeyler övüyorlar.

Küçük bebekler övgüye bayılırlar, ancak yetişkin erkekler bunun için ölür. Fakat dikkat etmeniz gereken bir nokta var, eğer birini henüz yapmadığı bir şey için överseniz; düzenbaz ve sahtekar bir insan yaratırsınız.

# Liderler teknolojiye hızlıca ayak uydururlar. Bir lider, kuruluşlarında yeni teknolojiler kullanır ve öğretir, ancak gerçekten çalışıyorsa… Kuruluşunuzu çıkmaz sokaklara sürüklemeyin.

# Liderler gerekli ulusal ve uluslararası (eğer varsa) gruplar ile iyi ilişkiler kurarlar. Bu, kuruluşlarının destek ve temsil edilmesini sağlar. İttifak kurabileceğiniz hiçbir grup yoksa, oluşturun.

# Liderler, primlerinin kontrolünden daha fazla olduğundan halklarının büyümesiyle ilgileniyorlar. İnsanlarının büyümesine odaklanır.

# Liderler başkalarını çekmek için doğru olmayan şeyler söylemezler. Bir lider, halkının lider olmasını ister ve ona göre insanlarını bilgilendirir.

# Liderler asla, asla kimse hakkında kötü konuşmazlar. Hak etseler bile.

# Liderlerin net bir görüşü var.

Network Marketing şirketlerinin nereye gittiğini ve insanlarını nereye götürdüklerini bilirler.

# Liderler başlatıcı özelliğe sahiptirler. Bir konuyu veya bir projeyi başlatan, liderlerdir.

# Liderler planlıdır. Her gününü bir gün önceden planlar ve onları yapmak için çalışır.

# Liderler onulmaz bir derecede pozitif bir tutuma sahiptir. Her olayda, her konuda madalyonun pozitif tarafına odaklanmışlardır. Onları negatifken göremezsiniz.

Umarım bu makale size ilham vermiştir ve kendi ekibinizi yönetirken ve oluştururken düşünmeniz için bazı şeyler vermiştir.

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın