Gerçekten Bir Lider Misin? Cevabı Bulmanıza Yardımcı Olacak 3 Soru

Gerçekten bir lider misin? Yanıtı Bulmanıza Yardımcı Olacak 3 Soru

Lider olmak fazlasıyla sorumluluk gerektirir. İnsanlar; karar vermek, yönlendirilmek, destek ve sonuç almak için size bakar. Gerçek bir liderin mükemmel bir karakteri vardır: Etrafındakilere ilham veren mütevazi ama kendinden emin bir kişi.

Ne yazık ki, pek çok insan lider olduklarını düşünüyor, ama gerçekte lider değiller. Aslında, yetenek bilimci Tomas Chamorro-Premuziç’e göre , insanların % 80’i ortalamadan daha iyi lider olduklarına inanıyor, bu da nesnel olarak imkansız. Her zaman lider olduklarını iddia eden insanları görürüz ama hepsi sadece konuşurlar ancak hayatlarında özümsemezler.

Liderlik Nedir?

Donald Duck GIF - Find & Share on GIPHY

Konuştuğumuz insanların çoğu, sadece insanları yöneten bir iş yaparak lider olduklarını düşünüyorlar. Bu sadece yönetici olmakla gerçekleşebilen bir olgu değildir. Liderlik, usta bir hokkabazın bile etkilenmesini sağlayacak dengeleyici bir eylemdir.

Gerçek liderlik, çalışanların ihtiyaçları ile şirketin ihtiyaçları arasında mutlu bir denge olduğundan emin olmayı içerir. Yalnızca çalışanların ihtiyaçlarına öncelik verilirse, bu şirket için karlı olmaz. Aynı şekilde, sadece şirketin ihtiyaçları göz önünde bulundurulursa, çalışanlar mutsuz olacaktır.

Gerçek liderler; bu hassas dengeyi kurmak ve bu kilit uzlaşmaları sağlamak için öz-farkındalığa ve stratejik becerilere sahiptirler.

”Bugün başarılı liderliğin anahtarı otorite değil, ETKİ‘dir.”   – Ken Blanchard

Gerçek Bir Lider Olabilir misiniz?

https://giphy.com/gifs/duck-goose-PQ6ANFCHEYwWQ

Her ne kadar farklı liderlik stilleri ( Testi çöz ve sen hangi liderlik özelliğine sahipsin? )  ve teorileri olsa da, liderlik birkaç temele dayanmaktadır. Liderler zor ve rahatsız edici durumlarda gezinmek için duygusal zekaya ihtiyaç duyarken, diğerlerini harekete geçirmek için ilham verebilir. Lider olduğunuzu söylemek ve böyle davranmak arasında büyük fark vardır.

Kişisel farkındalığınızı arttırmak ve başkalarının güvenebileceği bir lider olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, kendinize şu üç soruyu sorarak başlayın:

Lider Olmak İster misiniz?

Los Angeles Help GIF by NBA - Find & Share on GIPHY

Kulağa saçma gelebilir, ama büyük liderlerin tecrübelerine göre, en iyi liderlik yapan insanlar aslında lider olmak istemiyorlar. Sadece sahip olmadığınız şeyi istiyorsunuz ve bu lider olmak için de geçerlidir. Lider olmak istiyorsanız, muhtemelen liderliğin doğru yönlerine odaklanmıyorsunuzdur.

Gerçek liderler tam bir öncüdürler ve insanlara yol açarlar, ama kimseye liderlik etmek için yola çıkmazlar. İnsanlar onların yeteneklerini ve güvenlerini kenara not alırlar ve diğer kişilere rehberlik için tavsiye ederler.

Özgün Bir Vizyonunuz Var mı, Yoksa Sadece Güç mü Arıyorsunuz?

https://giphy.com/gifs/tablet-vision-salt-E9QTrMcX0kMtW

Neden lider olmak istiyorsunuz? Sadece son sözün sahibi mi olmak istiyorsunuz, yoksa takımla ulaşmak istediğiniz gerçek hedefleriniz var mı? Gerçek liderler başkaları tarafından tehdit altında hissetmezler – çünkü onlar işlerini yapmakla çok meşgullerdir. Liderlerin genellikle kendi güçlerini test etmeleri veya onaylamaları gerekmez.

İyi liderlerin talimatlar verdiğini ve diğerlerinin de bunlara uyduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. En iyi liderlerin genellikle çok fazla konuşmaya ihtiyaçları yoktur. Onlar dinler, gözlemler, derinden düşünür ve konuştuklarında anlamlı konuşurlar.

Gerçek bir lider hareket eder ve diğerleri bu eylemleri takip eder çünkü liderlerine güvenir ve saygı duyarlar. Bu güç savaşı ya da ego ile ilgili değildir. Liderlerin gerçek vizyonları vardır.

Kirli İşi Yapmaya İstekli misiniz?

Laugh Lol GIF by Overboard Movie - Find & Share on GIPHY

Tek yapmanız gereken, oturmak, emir vermek ve diğer insanların kirli işi yapmasına izin vermekse, lider olmanıza gerek yok. Gerçek liderler alçakgönüllüdür ve hiçbir şey “onların altında” değildir.

Alt tabakada neler olduğunu bilmek ve mücadele ederken çalışanlarına yardım etmek isterler. Bir müşteriyle konuşmaya ya da çalışanınızı kötü bir durumdan kurtarmaya istekli değilseniz, kendinizi bir lider olarak adlandırmayacaksınız.

”Liderlik bir mevki ya da konum değil, seçimdir.”   – Stephen Covey

Bilinçli Bir Lider Olmak

https://giphy.com/gifs/leader-69elLhHdYzbTW

Nasıl yaparsınız? Belki de lider olmak konusunu öylece kesip atmamalısınız. Belki öylesinizdir. Belki de önce birkaç şey üzerinde çalışmalısınız.

Gerçek konuşma: İyi bir lider olmak kolay değil. Ancak, gerçek bir lider olmak çevrenizdeki herkese fayda sağlar ve fazlasıyla tatmin edici olabilir. Olabilecek en iyi, en bilinçli lider olmak için her zamankinden daha kararlıysanız, bu harika bir haber: Orada daha fazla lidere ihtiyacımız var.

***

Peki sizce büyük bir liderin özellikleri nelerdir? Aşağıdaki yorum kısmında mutlaka bizimle paylaşın!