fbpx

5 Adımda Odaklanma Meditasyonu

Odaklanma meditasyonu, stres atmak ve rahatlatmak için meditasyonu kullanmayı denemek isteyen insanlar için yararlı bir araç olabilir. Bu meditasyon stili, dikkatinizi belirli bir odak noktası olmadan net bir zihin elde etmeye çalışmak yerine bir nesneye, sese veya sansasyona odaklamanızı sağlar.

Odaklanma meditasyonu, bir eğitmen veya öğretmen olmadan da mümkündür. Bu da birkaç dakika süresine, odaklanacak bir şeye ve sessiz bir yere sahip olan herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlar.

Odaklanma Meditasyonu Nedir?

Odaklanma meditasyonu, şimdiki zamanda kalmanın ve iç diyaloğu yavaşlatmanın bir yolu olarak bir şeye dikkatle odaklanmayı içerir. Klasik meditasyondan farklı olarak – zihninizi susturmak için hiçbir şeye odaklanmadığınız yer – odaklanmış meditasyon ile, hala günümüzde kalırsınız. Ancak tamamen tek bir şeye odaklanırsınız. Genellikle sesler, görsel öğeler, dokunma duyumları, tatlar, kokular ve hatta duyusal uyaranlar gibi kendi nefesiniz – tıpkı farkındalık meditasyon teknikleri gibi.

Odaklanma Meditasyonu İçin 5 Adım

5 Adımda Odaklanma Meditasyonu - Beş dakikalık seanslarla başlayın ve egzersizle daha rahat hale geldikçe daha uzun süre çalışın.

Uygulamaya başlamak, zamanla daha da kolaylaşacak birkaç adımdan oluşur. Beş dakikalık seanslarla başlayın ve egzersizle daha rahat hale geldikçe daha uzun süre çalışın. Kesintiye uğramayacağınız sessiz bir yer bulmanız gerekecek. Bu kısa odaklı meditasyon seansları, ister kendi evinizin rahatlığında, ister iş yerinde bir ofiste olun, her zaman her yerde uygulanabilir. Anahtar odaklanma meditasyonunuzu sakin bir ortamda uygulamaktır.

1. Odağınız için bir hedef seçin.

Nefesinize odaklanmak iyi bir seçimdir çünkü genellikle herhangi bir meditasyon pratiğine giriş noktasıdır.

2. Rahat bir pozisyonda oturun.

Dik durun. Bir sandalyede oturuyorsanız, hemen kenarına oturun, ayaklarınız yerde iken pelvik kemiklerinize rahatlayın. Yerde oturuyorsanız, tercihen uyluklarınızın rahatlaması ve omurganızın uzun kalması için kendinizi bir yastık veya blokla destekleyin. Vücudunuzu rahatlatın. Omuzlarınızı gevşetin ve karnınızdan nefes alın. Bacaklarınızı geçebilirsiniz, ancak uykuya dalmadan tamamen rahatlayabildiğiniz sürece başka bir pozisyonda daha rahat olmanız gerekmiyor.

Dikkat Süresi Nasıl Artırılır? >>

3. Dikkatinizi seçtiğiniz hedefe çevirin.

Ses, koku, görüntü ve odak noktanızın ayrıntıları dahil olmak üzere hisleri sıfırlayın. Fikir düşünmek değil, sadece onu deneyimlemek, şu anda tam olarak mevcut olmak. Örneğin nefesinize odaklanıyorsanız, her nefesi solurken ve nefes verirken yaşadığınız hislere dikkat edin.

4. İç sesinizi sakinleştirin.

İç monoloğunuz hedefinizi analiz etmeye başlarsa veya günün stresli durumlarını yeniden şekillendirmeye başlarsa, geleceği düşünün, bakkal alışverişi veya başka bir şey için bir liste yapın, dikkatinizi seçtiğiniz hedefe ve sağladığı sansasyona geri çevirin. Bir şeye odaklanıyor olabilirsiniz, ancak amaç sessiz bir zihni korumaktır.

5. Başarısızlık konusunda endişelenmeyin. 

Zihninizin sizi ilgilendirdiğini görürseniz ve seçtiğiniz hedefin hisleri ile tam olarak mevcut olmadığınızı fark ederseniz, iç mükemmeliyetçinizin sizi “yanlış” yaptığınız için dövmesine izin vermeyin. Kendinizi fark ettiğiniz için tebrik edin ve şimdiki ana ve yaşadığınız hislere geri dönün.

Odaklanma Meditasyonu İçin İpuçları

Odaklanma Meditasyonu İçin İpuçları - Sadece beş adımda odaklanmış meditasyon yapmaya başlayabilseniz de, bu özellikle her seansın kolay olacağı anlamına gelmez.

Sadece beş adımda odaklanmış meditasyon yapmaya başlayabilseniz de, bu özellikle her seansın kolay olacağı anlamına gelmez. Deneyiminize, ortamınıza ve zevkinize göre uyarlanmış bir uygulama geliştirmeye yardımcı olması için şu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

Ruhsal Ve Fiziksel Arınma İçin 5 Adım >>

  • Zaman verin. Meditasyon genellikle pratik gerektirir. Mükemmel bir şekilde yapmayı bekliyorsanız, kendiniz için daha fazla stres yaratabilirsiniz. Cesareti kırılmış hissetmek, ona bağlı kalmanızı engelleyebilir.
  • Daha kısa seanslarla başlayın. Beş dakika yeni başlayanlar için mükemmeldir. Zaman içinde daha uzun seanslara kadar çalışın. Uygulama ile, bu tür meditasyon daha kolay ve daha etkili hale gelir.
  • Başka bir meditasyon pratiği deneyin. Deneyim sinir bozucu ise ve gerçekten devam etmek istemiyorsanız, karate solunum meditasyonu gibi diğer meditasyon türlerinde daha fazla başarı elde edebilirsiniz .
  • Sizin için en uygun zamanı seçin. Birçok insan odaklanma meditasyonunun (veya herhangi bir meditasyon pratiğinin) günlerine başlamak için harika bir yol olduğunu düşünür. Bir sabah meditasyon uygulaması, sizi sakin tutmak  ve gün boyunca dikkatli olmanızı hatırlatmak için harikalar yaratabilir. Diğerleri yoğun programlarından ayrılmanın ve aileye ve eve odaklanmanın bir yolu olarak işten sonra meditasyon yapmayı seçerler. Bunu, iş stresini olması gereken yerde – işte bırakmanın harika bir yolu olarak düşünün.

Çok İyi Bir Kelime

Meditasyon şeklinizi oluşturduktan sonra, stres, rahatlama, gelişmiş bellek ve daha fazla kişisel farkındalık gibi meditasyonun faydalarını fark etmeye başlayacaksınız. Yeni bir hobi veya etkinlik gibi, ne kadar çok pratik yaparsanız, odaklanma meditasyonu uygulamanız o kadar kolay ve sezgisel hale gelir.

10 Adımda Zamanınızı Nasıl Yönetirsiniz? >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,945BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,357TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Doğrudan satışa olan inancınızı nasıl inşa ediyorsunuz? Başarının gerçek anahtarı nedir? Doğrudan satış başarısı için inanç son derece önemlidir. Size inancın "birine veya bir...

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği...

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak...

Network Marketing Kariyerinizde Sürdürülebilir Bir Başarı İçin 9 Kural

Network marketingde kariyer yapmaya karar verdiyseniz, sürdürülebilir bir başarı yakalamayı hedefleriz. Network marketingde sürdürülebilir başarı sırrını sorduğumuzda ise birçok konudan bahsedilebilir. Başarılı olmak için genelin...

Başarılı Ve Mutlu Yönetici Olmanın 17 Sırrı

Başarılı ve mutlu bir yönetici nasıl olunur? Eğer iş dünyası içerisinde iseniz ve kariyer basamaklarını kovalıyorsanız, üretkenlik, verimlilik, liderlik gibi konularda kesinlikle kendinizi geliştirmeniz...

Network Marketingde Başkalarını Nasıl Başarıya Ulaştırabilirsiniz?

Network marketingde başarı için başkalarının başarısına nasıl katkıda bulunabilirsiniz? Bu büyük sektörde üstesinden gelmeniz gereken en büyük zorluklardan biri, başkaları için kendileri için istediklerinden...