fbpx

Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon

Çağdaş yaşam, mobil cihazlarımızdan kesintisiz bilgi akışlarına giderek daha fazla bağımlı olduğundan ve sürekli stimülasyon norm haline geldiğinden, insanlar fişlerini çekmenin ve zihinlerini dinlendirmenin bir yolunu ararlar. Meditasyon bunu yapmanın bir yolunu sunar. Meditasyon denemek istediğinizi düşünüyorsanız, ancak nasıl başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, burada temel bir yöntemleri bulacaksınız.

Meditasyon Nedir?

Her biri kendi metodolojisine sahip birçok farklı meditasyon okulu vardır.

Bizim amaçlarımız için, meditasyonu zihninizin dalgalanmalarına özenli olarak tanımlayalım. Çoğu zaman, tamamen kendi düşüncelerimizle özdeşleşiriz. Yani düşünceler ve düşünür arasında bir ayrım yoktur. Meditasyon bu ilişkiyi yıkmaya başlar. Her biri kendi metodolojisine sahip birçok farklı meditasyon okulu vardır. Aşağıda açıklanan nefesinizi gözlemleme tekniği bir Budist geleneğine dayanmaktadır.

5 Adımda Odaklanma Meditasyonu >>

  1. Bir Zaman Belirleyin

Birçok insan sabah ilk şey olarak meditasyon yapmaktan hoşlanır. Ancak günün başka bir zamanı sizin için daha iyi ise, bununla devam edin. Kendinizi bu uygulamaya sürekli olarak adayabileceğiniz bir zaman seçtiğinizden emin olun. Uzun olması gerekmez. On ya da on beş dakika iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Evde düzenli bir yoga rutininiz varsa, sonunda meditasyonunuzu yapabilirsiniz.

  1. Meditasyon Alanı Oluşturun

Bir zaman seçmenin yanı sıra, uygulamanız için bir yer bulmanız gerekir. Büyük olması veya herhangi bir özel dekora sahip olması gerekmez. Ancak evdeki dikkat dağıtıcı şeylerden uzak olmalıdır. Yatak odanızın veya oturma odanızın bir köşesi mükemmeldir.

Ayrıca, ne kadar zaman kaldığını görmek için saati sürekli kontrol etmemeniz için meditasyon seansınızın sonunda çalacak bir zamanlayıcıya ihtiyacınız olacaktır. Telefonunuzu susturun, böylece çaldığında meditasyonunuzu kırmaya cazip olmazsınız.

  1. Isınma Hareketleri Önemlidir

Özellikle sabahları ilk şey meditasyon yapacaksanız, oturmadan önce biraz ısınma yoga dizisi yapmak isteyebilirsiniz. Isınmanıza gerek olmadığını fark ederseniz, bu da iyidir.

Başlamanız İçin 5 Meditasyon Tekniği >>

  1. Nasıl Oturulacağını Öğrenin

Eğer yere oturabiliyorsanız, oturmak için battaniyeniz veya bir minderiniz olsun. Zafus adı verilen meditasyon yastıkları güzel, ama kesinlikle gerekli değil. Sukasana gibi çapraz bacaklı bir pozisyon deneyin. Çoğu insan lotus pozisyonunda uzun süre oturamaz ve hatta denerken yaralanabilir. Bu yüzden şimdilik bundan kaçının.

Çapraz bacaklı rahat değilse, koltuğunuzun altında bir blokla virasanayı deneyin. Genellikle sırtınız için daha kolay bir konumdur. Eğer yere oturamazsanız, bu da iyi. Her iki ayağınız yerde düz duracak şekilde oturabileceğiniz bir sandalye bulun.

  1. El Pozisyonlarına Dikkat Edin

Mudra denilen çeşitli pozisyonlarda elleri ile meditasyon yapan insanların resimlerini görmüş olabilirsiniz. Gördüğünüz herhangi bir pozisyonu deneyebilirsiniz. Ancak ellerinizi kucağınıza da koyabilirsiniz. Başka bir seçenek avuç içi yukarı veya aşağı olacak şekilde elleri dizlerinizin üzerine yerleştirmektir. Size uygun bir pozisyon bulun.

  1. Nasıl Yapmalısınız?

Koltuğunuzu kabul edin ve gözlerinizi kapatın. Nefesinizi değiştirmeden gözlemlemeye başlayın. Fark ettiğiniz anda nefesinizi derinleştirmek isteme eğilimi vardır. Bu dürtüye diren. Tüm dikkatinizi soluklarınıza ve nefeslerinize odaklayın. Belki burun deliklerine giren ve çıkan havanın hissini sıfırlayın. Bu, onlara odaklanmanıza yardımcı olursa nefesleri sayabilirsiniz.

Düşünceleriniz ortaya çıktığında, dikkatinizi nefesinize geri döndürmeden önce yüzerek onları hayal etmeyi deneyin.Zihniniz kaçınılmaz olarak dolaşmaya başladığında, düşüncelerinizi fark edin ve sonra bırakın.

Yürüyüş Meditasyonu İle Zihninizi Değiştirin >>

  1. Ne Kadar Süre Yapmalısınız?

İlk başladığınızda zamanlayıcınızı beş dakika için ayarlayın. Bu süre boyunca nefesinize dikkat etmeniz zorsa, süreyi artırmadan önce bunun üzerinde çalışın. Hazır olduğunuzda, oturma sürenize bir dakika eklemeye başlayın. On ve sonra yirmi dakika kadar yavaşça çalışın.

  1. Nasıl Bitirilir?

Zamanlayıcı çaldığında gözlerinizi açın. Uygulamadan sonra nasıl hissettiğinizi fark etmek için birkaç dakikanızı ayırın. Oturduktan sonra sert iseniz, yavaşça ellerinize ve dizlerinize geçin. Biraz esneme (örneğin, aşağıya bakan bir köpek duruşu) gevşemenize yardımcı olabilir.

Çevrenizle İletişimde Özgün Olun >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,634BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,565TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Nisan Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Nisan ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir....

Benlik Nedir? Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik nedir? Benlik saygısı nasıl nedir? Yüksek özgüvene sahip olmanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinize olan saygınız, sizin hayattaki konumunuzu belirleyecektir. Peki özgüven...