Geleneksel eğitim kavramı son birkaç yılda kökten değişti. Çevrimiçi öğrenme ya da uzaktan eğitim, öğrenci ve öğretmenlerde bakış açısını tamamen değiştirdi diyebiliriz. Bir sınıfta fiziksel olarak bulunmak artık tek öğrenme seçeneği değil. Günümüzde, bir bilgisayara erişiminiz olduğu sürece, istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde kaliteli bir eğitime erişebilirsiniz. Şimdi yeni bir çağa giriyoruz – çevrimiçi eğitim devrimi.

İnternet aracılığıyla eğitimi çevreleyen şüpheciliği göz ardı etmeye gerek yok. Geleneksel sınıfı geride bırakma fikrini anlamak zor, özellikle de internet denen bu geniş alanla yüzleşecek.

Birçok öğrenci için geçerli ve faydalı olduğu kanıtlanmış olsa da bu alternatiften uzak durmak için yeterli bir sebep değil. Babson Survey Research Group tarafından yapılan en son ankete göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yüksek öğrenim öğrencilerinin yüzde 30’undan fazlası en az bir uzaktan kurs alıyor. Çevrimiçi eğitim, ister genç ister yetişkin olun, mantıklı bir seçimdir. Bir öğrenci olarak bu, zor bir konudaki becerilerinizi keskinleştirmek veya yeni bir beceri öğrenmek için yararlı bir öğrenme yöntemi olabilir.

Bilgisayar Ve İnternetin Öğrencilere Sunduğu Fırsatlar >>

Çevrimiçi Öğrenmenin Eğitimin Geleceği Olmasının 5 Nedeni

Çevrimiçi öğrenme, eğitmenler veya bilgi ne kadar uzakta olursa olsun, kendini geliştirmek isteyen insanlara inanılmaz bir imkan sundu.

Çevrimiçi öğrenme, eğitmenler veya bilgi ne kadar uzakta olursa olsun, kendini geliştirmek isteyen insanlara inanılmaz bir imkan sundu. Bilgiye erişim hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ancak tüm güzellikler bunlarla sınırlı değil. Çevrimiçi eğitime katılmanız için beş neden daha var. Öğrenmek için okumaya devam edin!

 1. Çevrimiçi eğitim esneklik sağlıyor.

Çevrimiçi eğitim, öğretmen ve öğrencinin kendi öğrenme hızlarını belirlemesini sağlar ve herkesin gündemine uyan bir program belirleme esnekliği de vardır. Sonuç olarak, çevrimiçi bir eğitim platformu kullanmak daha iyi bir iş ve eğitim dengesi sağlar, bu nedenle hiçbir şeyden vazgeçmenize gerek kalmaz. Çevrimiçi eğitim, size önemli zaman yönetimi becerilerini öğretir  ve bu da iyi bir çalışma-çalışma dengesi bulmayı kolaylaştırır. Öğrenci ve öğretmen arasında ortak bir gündeme sahip olmak, her iki tarafı da yeni sorumlulukları kabul etmeye ve daha fazla özerkliğe sahip olmaya sevk edebilir.

Hafızanızı Nasıl Geliştirebilirsiniz? >>

 1. Geniş bir program yelpazesi sunar.

İnternet kadar geniş bir alanda, öğretmek ve öğrenmek için sonsuz beceri ve konu vardır. Artan sayıda üniversite ve yüksek öğretim okulu, çeşitli seviyeler ve disiplinler için programlarının çevrimiçi versiyonlarını sunmaktadır. Müzik kompozisyonundan kuantum fiziğine kadar her tür öğrenci için seçenekler var. Programınızı çevrimiçi olarak incelemek, bir üniversite kampüsüne fiziksel olarak ayak basmadan resmi bir sertifika, diploma veya derece almak için de harika bir seçenektir.

 1. Erişilebilir.

Çevrimiçi eğitim, dünyanın her yerinden çalışmanıza veya öğretmenize olanak tanır. Bu, bir yerden diğerine gidip gelmeye veya katı bir programı takip etmeye gerek olmadığı anlamına gelir. Bunun da ötesinde, sadece zamandan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda diğer önceliklere harcanabilecek paradan da tasarruf edersiniz. Sanal sınıf, internet bağlantısının olduğu her yerde de mevcuttur ve bundan yararlanmanın iyi bir yolu seyahat etmektir. Örneğin, yurt dışında okuyorsanız ve bir iş bulmak istiyorsanız, çevrimiçi eğitim harika bir seçimdir. Yeni ve egzotik yerleri keşfederken çalışmaktan veya ders çalışmaktan vazgeçmeniz için hiçbir sebep yok.

Şimdi Değilse Ne Zaman? – Melis İşiten | TEDx Konuşması >>

 1. Özelleştirilmiş bir öğrenme deneyimi sağlar.

Esnekliğin kendi çalışma hızınızı belirlemenize nasıl yardımcı olabileceğinden daha önce bahsetmiştik. Ancak çevrimiçi eğitim, her öğrencinin bireysel gereksinimleri ve yetenek düzeyi için de esnektir.

Çevrimiçi sınıflar, geleneksel sınıf boyutundan daha küçük olma eğilimindedir. Çoğu zaman, çevrimiçi öğrenme platformları bir seferde yalnızca bir öğrenciye izin verir ve neredeyse her durumda bu, siz ve öğretmeniniz arasında daha fazla etkileşim ve daha fazla geri bildirim sağlar.

Çevrimiçi videolar, fotoğraflar ve e-Kitaplar gibi çok çeşitli materyallere sıklıkla erişim vardır ve öğretmenler derslerini geliştirmek için forumlar veya tartışmalar gibi diğer formatları da entegre edebilir. Ve bu ekstra içeriğe her an her yerden ulaşılabilir, bu da size daha dinamik ve kişiye özel bir eğitim sunar.

Kısa Hikayeler – Değerli Yüzük Hikayesi >>

 1. Geleneksel eğitime göre daha uygun maliyetlidir.

Yüz yüze eğitim yöntemlerinden farklı olarak, çevrimiçi eğitim daha uygun fiyatlı olma eğilimindedir. Ayrıca, genellikle taksitle veya sınıf başına ödeme yapmanıza izin veren çok çeşitli ödeme seçenekleri vardır. Bu, daha iyi bütçe yönetimi sağlar. Birçoğunuz indirimlere veya burslara da tabi olabilirsiniz, bu nedenle fiyat nadiren yüksektir. Ayrıca, genellikle ücretsiz olarak temin edilebilen işe gidip gelme ve sınıf malzemelerinden de tasarruf edebilirsiniz. Başka bir deyişle, parasal yatırım daha azdır, ancak sonuçlar diğer seçeneklerden daha iyi olabilir.

Öğrencilerin Odaklanmasını Etkileyen 4 Faktör >>

Son düşünceler

Bunlar, çevrimiçi bir eğitimi seçmeniz için yalnızca birkaç neden ve bugün öğrencilerin yüzde 90’ının çevrimiçi öğrenmenin geleneksel sınıf deneyimiyle aynı veya ondan daha iyi olduğunu düşünmesinin nedeni. Her öğrenci kendi benzersiz durumunu değerlendirmeli ve ihtiyaçlarına ve hedeflerine göre karar vermelidir. Geleneksel eğitime alternatif olan bu yöntem herkes için olmasa da, dünyanın her yerinden uluslararası öğrenciler için neredeyse sonsuz seçeneklerle yine de uygun bir seçenektir.

Uzaktan eğitim yada çevrimiçi eğitim konusunda sizin düşünceleriniz nelerdir? Sizce dezavantajları nelerdir? Düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak; Vikipedi (EBA)

Analiz Derdi Geride Bırakır >>

Çevrimiçi eğitimin avantajları nelerdir? E-öğrenme, online ders veya çevrimiçi öğrenme. İnternetin en akıllı kullanımı arasında, kişisel gelişim için aracı olması da yer almaktadır.  Kendi sınırlamaları olmasına rağmen, çevrimiçi öğrenmenin neden günümüz eğitiminde e-Öğrenmenin en büyük devrim olduğunu açıklayan çeşitli avantajları vardır. İşte bunlardan 5 tanesi.

Geleneksel Eğitim ve Çevrimiçi Eğitimin Avantajları

Geleneksel eğitim sistemiyle ilgili birkaç sorun vardır. Öncelikle prestijli bir okula gitmek için dönem başına binlerce dolar ödemeniz gerekiyor. Tüm bu bütçe kesintileri, yoğun sınıflar ve kurs sıkıntısı nedeniyle, her zaman tam olarak istediğiniz şeyi çalışma şansınız olmayacak.

Dünyanın her yerinden milyonlarca öğrencinin neden çevrimiçi derece programlarını tercih ettiği veya çevrimiçi bir platform aracılığıyla en az bir üniversite dersi alması şaşırtıcı değil. Çevrimiçi öğrenme, çağdaş eğitimdeki en büyük devrim olmalıdır. Sistemde büyük bir değişiklik yaptı ve bir şeyler öğrenmek isteyen herkes için büyük fırsatlar açtı.

Çevrimiçi öğrenmenin neden sandığınızdan daha harika olduğunu açıklamamıza izin verin. Bu tür bir eğitime karşı tutumunuzu yeniden gözden geçirmenizi sağlayacak çevrimiçi öğrenmenin 5 avantajına sahibiz.

Eğitimde Farklı Öğrenme Teknikleri İçin Teknoloji Kullanımı >>

Çevrimiçi Eğitimin Avantajları

Çevrimiçi eğitimle, geleneksel dört yıllık üniversitelerde bulunan herhangi bir programı veya kursu alabilirsiniz.

Çevrimiçi öğrenme, sizlere son derece fayda sağlar. Eğitim için eski zamanlardaki gibi günlük kilometrelerce yol katetmeniz, zaman veya çok para harcamanız gerekmemektedir. Teknoloji sayesinde, dünyanın neresinde olursanız olun, kendinizi istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz. Kişisel gelişiminiz için gereken her şeye sahip olmanıza fırsat sunmaktadır. İşte online öğrenmenin sizin için avantajları: 

 1. Ne isterseniz öğrenebilirsiniz!

Hayalinizdeki programı geleneksel eğitimde de seçebilirsiniz, ancak bu evden uzaklaşmayı, tamamen bilinmeyen bir şehirde yaşamayı ve son derece rekabetçi bir öğrenme ortamında mücadele etmeyi içerir. Çevrimiçi eğitimle, geleneksel dört yıllık üniversitelerde bulunan herhangi bir programı veya kursu alabilirsiniz. Çevrimiçi eğitimin avantajları için en önemli maddelerden biridir bu. Çünkü istediğiniz her şeyi öğrenme imkanınız vardır.

Gelecekteki mesleğinizde bu bilgiyi uygulama arzunuz olmasa bile böyle bir kursa gidebilirsiniz. Ancak yeni ilgi alanları keşfetmeyi ve insan beyninin nasıl çalıştığını anlamayı merak ediyorsunuz. Çok çeşitli çevrimiçi programlar ve kurslar, bu tür eğitimin büyük bir avantajıdır. Nerede yaşadığın ve ne okumak istediğin önemli değil – her zaman uygun bir kurs veya hatta evden takip edebileceğin bir derece programı bulabilirsin.

Uzaktan Eğitimin Avantajları Ve Dezavantajları >>

 1. Konforlu bir öğrenme süreci sunar.

Saatlerce derse gitmeyi, rahatsız bir sandalyede oturmayı ve günün sonunda sırt ağrısından şikayet etmeyi unutun. Çevrimiçi eğitimi tercih ettiğinizde fiziksel sınıf oturumuna bağlı kalmayacaksınız. Tüm dersler ve gerekli materyaller çevrimiçi platformlar aracılığıyla sağlanır, böylece onlara evinizin rahatlığından kolayca erişebilirsiniz. Kampüse gitmek için toplu taşıma kullanmayacaksınız, arabanız için benzine para harcamak zorunda kalmayacaksınız, ders için erken kalkıp giyinmek zorunda kalmayacaksınız… Kolaylıklar listesi bu şekilde uzayıp gidiyor.

Evde Nasıl Rahat ve Etkili Çalışabilirsiniz? >>

 1. Çevrimiçi kurslar özgeçmişte harika görünür.

Şu anda kariyerinizin nerede olduğu önemli değil; çevrimiçi bir program özgeçmişinizde her zaman iyi görünecektir. Potansiyel işverenlere öğrenmeye kararlı olduğunuzu ve daha fazla bilgi ve yeni beceriler edinmeye istekli olduğunuzu gösterecektir. İşe alma yöneticileri, çevrimiçi dereceleri geleneksel derecelerden daha düşük görmez. Derece bir derecedir.

Etkili Öğrenme İçin Görsel Eğitim >>

 1. Kendi kendine öğrenme hızınızı ayarlayın.

İlginç çevrimiçi kurslara ve programlara göz atmaya başladığınızda, çoğunda kendi hızınızda etiketini göreceksiniz. Ne anlama geliyor? Kendi kendine öğrenme, öğrencilerin hedefleri her an tamamlamaya başlayabilecekleri ve bireysel ihtiyaçlarını karşılayan bir öğrenme programı ayarlayabileceği anlamına gelir.

Kendinden tempolu bir sistem, kendilerine uygun ritimle ilerleme kaydetmelerini sağlar. Bu tür bir sistem canlı oturumlara katılmayı gerektirmez; Malzemelere istediğiniz zaman sizin için uygun olan erişebilirsiniz. Gün içinde çalışmanız veya evinize ve çocuklarınıza bakmanız gerekiyorsa, gece çalışabilirsiniz. Bu, geleneksel eğitim sisteminin yenemeyeceği bir avantaj.

Eğitimin Son Derece Önemli Olmasının 10 Nedeni >>

 1. Maliyetleri düşürün.

Çevrimiçi eğitimin avantajları arasında maliyetler konusu açık ara öndedir. Çevrimiçi programların geleneksel bir kampüs ortamında düzenlenenlere kıyasla daha ucuz olması, sizi bunları düşünmeye ikna etmeye yetiyor. Çevrimiçi kurslar için ortalama eğitim, birçok faktöre bağlıdır, bu nedenle bir programdan diğerine değişir.

En iyi kısmı sona sakladık: birçok çevrimiçi kurs tamamen ücretsizdir. Örneğin MIT(Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) tüm kurs materyallerini ücretsiz olarak çevrimiçi olarak sunar. Ücretsiz kurslar genellikle bitirme sertifikasıyla birlikte gelmez, ancak yine de prestijli eğitimcilerden bir şeyler öğrenmek isteyenler için yararlı olmaktan çok daha fazlasıdır.

Çevrimiçi Eğitim Tamamen Çaba Değerlidir

Çevrimiçi kurslar ve derece programları, geleneksel eğitimdeki benzerlerinden daha uygun ve daha ucuzdur. Bunlar, birçok öğrenciyi bir derece veya sertifika kazanmak istediklerinde çevrimiçi platformları tercih etmeye yönlendiren çevrimiçi öğrenmenin iki ana avantajıdır.

Çevrimiçi öğrenmeyle ilgili en iyi şey, sertifika almak istemeseniz bile rahat bir şekilde öğrenebilmenizdir. Sadece öğrenme tutkusuna ve sizi doğru kursa götürecek hızlı bir çevrimiçi aramaya ihtiyacınız var. O andan itibaren, kendi eğitiminizin ustası olacaksınız.

Başarıya Giden Yolda Kişisel Direncimizin Önemi >>

Network marketing eğitimi her networker için gereklidir. Doğrudan satışın geliştirilmiş pazarlama versiyonu olan network marketing, satış uzmanı olmak isteyen insanlar için çok güzel ve de basit bir yoldur. Peki bu ticaret içerisinde önemli olan nokta sadece ürün satmak mıdır? Organizasyonumuza karşı bakış açımız nasıl olmalıdır?

Bugünkü gönderide yapmak istediğimiz şey, en iyi dersleri ve eğitim fikirlerini paylaşmak olacaktır. Lütfen not alın. Bu derslerin Youtube kanalımız olan Network Okulu TV‘deki videolarda da söylediklerimizden farklı şekilde ifade edildiğini unutmayın. Belirli bir sırayla listelenmediklerini bilmelisiniz.

Network Marketing Eğitimi – 21 Önemli Ders

Network marketing eğitimi, genelde insanlar tarafında önemsenmez. Ancak en iyi distribütörler, tecrübenin değerini çok daha iyi bilirler. Etkili lider olmak istiyorsanız, liderlerin bakış açısını ve de tecrübelerini öğrenmelisiniz. Bu nedenle eğitiminiz için almanız gereken 21 dersi sizlerle paylaşıyoruz.

 1. Çoğu insan ağ pazarlamasının, iş kısmını özlüyor.

Başarılı olmak ve gerçekten büyük paralar kazanmak istiyorsanız, çoğu insanın yapmak istemediği şeyi yapmanız gerekir.

İş, ağ pazarlamasında en önemli kelimedir. Başarılı olmak ve gerçekten büyük paralar kazanmak istiyorsanız, çoğu insanın yapmak istemediği şeyi yapmanız gerekir. İşletmenizi birkaç yıl boyunca her gün tutarlı bir şekilde çalıştırmanız gerekir.

Size söylenenin aksine, bu iş zor bir iş. Muhtemelen şimdiye kadar yaptığınız en zor şey olacak, ancak başlayın ve kursa devam edin ve onu büyük yapın.

2. Ekibinizde egonun size engel olmadığı, bir kültür oluşturun.

Kendi takımınız için fazla büyümeyin ve egonuzu (ve takımınızın egosunu) kontrol altında tuttuğunuzdan emin olun. Şirketinizde en çok kazanan siz olsanız bile, hiç kimseden daha iyi değilsiniz. Ağ pazarlamasında başarıyı deneyimledikçe, yepyeni bir distribütör olmanın nasıl bir şey olduğunu unutmayın. İnsanların, işte para kazanmasalar bile takımı sevdikleri için takılıp kalmak istedikleri bir takım kültürü oluşturun.

Doğru 6 Soru İle Kayıt Oranınızı Artırın >>

3. Yoluna çıkmaman, kaybolduğun anlamına gelmez.

Potansiyel müşterinize asla sizden farklı düşündükleri ve iş fırsatınız veya ürünlerinizle ilgilenmedikleri için kötü davranmayın. Her zaman bir pazarlama ağı uzmanı olun ve sizinkinden farklı olsa bile herkesin kendi görüşünü alma hakkına sahip olduğunu unutmayın.

4. İnsanlar onların yanında olacağınızı bilmek ister.

İnsanlar ne kadar önemsediğini anlayana kadar ne kadar bildiğin umurlarında değil. Sponsor olarak, ekibinizi destekleme, onlara yardım etme ve onları eğitme yükümlülüğünüz vardır. İnsanlara sponsorluk yapmayın ve sonra onları açıkta bırakmayın! Erişilebilir olun ve sorularını yanıtlayın, bir yön verin ve onları motive edin. Elbette, zamanınızın çoğunu süper yıldızlarınızla geçirin ve istekli çalışın, ancak ekibinizdeki herkese açık olun.

Doğrudan Satış Çok Zor! >>

5.Benimle arkadaş olamazsın!

İşinizde daha fazla büyüme istiyorsanız, daha fazla arkadaşlık kurmaya odaklanın.

Ağ pazarlamasının başarısı, birçok uzun vadeli ilişki kurmaya bağlıdır. İşinizde daha fazla büyüme istiyorsanız, daha fazla arkadaşlık kurmaya odaklanın. Başkalarına karşı nazik olun. Onlara gerçek bir ilgi gösterin. İlgilenin, ilginç olmadığını göreceksiniz.

6. Zengin insanlar tatile çıkmaz.

Network marketing eğitimi içerisinde altıncı ders, zenginlik düşüncesi üzerinedir. Zengin insanlar hayatlarını istedikleri yerde yaşarlar ve istediklerini, istedikleri zaman yaparlar. Hayatı kendi şartlarınıza göre yaşadığınızda ve her gün istediğinizi yaptığınızda, bir tatile ihtiyacınız olmayacak. Pillerinizi tazelemek veya gerçekliğinizden kaçmak için HAFTALARI ayırmanıza gerek kalmayacak.

Çoğu insan için bunu anlamak muhtemelen zordur. Ağ pazarlaması mesleğinde, dünyayı gezebilir ve bunu yapmak için para alabilirsiniz. Kendi programınızı yapabilir ve istediğiniz zaman çalışabilirsiniz! Milyonerleri kendiniz kazanmasanız bile, çoğu milyonerden daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olabilirsiniz.

Doğrudan Satışa Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler >>

7. Başkalarının sizi zengin ve başarılı olmayı istemeniz için suçlu hissettirmesine izin vermeyi bırakın.

Hiç kimsenin hayalini çalmasına izin verme. Hayatta değerli bir şey yapmaya kalkıştığınızda, eleştirmenlerden payınıza düşeni alacaksınız. Ya eleştirmenlerinizin sizi durdurmasına izin verebilir ya da onları görmezden gelip ileriye doğru bastırabilirsiniz. Ve ne yaparsan yap, meteliksiz insanlardan tavsiye alma. Bunun yerine, istediğiniz şeye sahip olan insanlardan tavsiye alın! Gelir, başarının tek ölçüsü değildir.

8. Gelir, başarının tek ölçüsü değildir.

Başarı, farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder. Evet, iyi bir gelire sahip olmak ve bankada paranın olması stresi azaltır ve kendini başarılı hissettirir ama başka faktörler de var. Kişisel gelişim, başkalarına yardım etmek, seyahat etmek, hayatı kendi şartlarınıza göre yaşamak, patronunuz olmamak ve diğer şeyler de önemlidir. Anahtar, hayatta sizin için neyin önemli olduğunu belirlemek, hedeflerinizi belirlemek ve her gün bu hedeflere doğru çalışmaktır.

Gelişmiş Network Marketing Eğitimi >>

9. Bolluk zihniyetine sahip olun.

Bolluk zihniyetine sahip olmalısınız.

Çoğu insan kendini kısa satıyor ve neler yapabileceklerini tamamen küçümsüyor! Doğru, düşündüğümüz şey oluyoruz. Bugünden itibaren kendi kendine konuşma ve kendi imajınız üzerinde çalışın. Bolluğu düşünün. Zenginliği, mutluluğu ve başarıyı düşünün. Hakediyorsun. Harika şeyler yapabilirsin. Kendine inan, etrafta dolaşacak çok şey var, ama bunu hak etmen gerekiyor!

10. Müşterilerinizi otomatik gönderime alın.

Ağ pazarlamasında, hacim oluşturmak için para alırsınız. İnsanlara sponsor olabilirsiniz, ancak hiç kimse ürünleri kullanmaz veya satmazsa para kazanamazsınız. İnsanları otomatik gemiye almak çok önemlidir. Sadece hacim yaratmakla kalmaz, aynı zamanda insanların ürünleri kullanmasını sağlar. Bu kelime bazı insanları korkutsa da, konuştuğunuz kişilerin  % 100’ünün mevcut faturalarının çoğunun zaten otomatik gönderimde olduğunu anlamalısınız. Yeni bir kavram değil. Ne yaparsanız yapın, insanların ürünleri kullanmasını sağlayın.

Doğrudan Satış Ekibiniz Hakkında Bilmeniz Gereken 27 Şey >>

11. Bu bir meslek.

Tıpkı doktor, avukat, ekonomist veya cerrah olmak gibi, ağ pazarlaması da bir meslektir. İşi yaparsanız ve uzun süre devam ederseniz, network marketingde uzun ve başarılı bir kariyere sahip olabilirsiniz. Kolay değil ama hiçbir şeyde başarılı olmak kolay değil.

Bir doğrudan satış uzmanı olmak istiyorsanız, sektörün öğrencisi olmalısınız. Kitap okuyun, kasetleri dinleyin, bir mentor bulun, etkinliklere katılın ve sektör, ürünleriniz ve şirketiniz hakkında öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin.

12. MLM Endüstrisinde bir sanatçı olun.

Kendinizi bir sanatçı olarak düşünün; ağ pazarlamasında hanedanınızı inşa etmek için bir şeyler yaratan ve kendi özel yeteneklerinizi ve yeteneklerinizi kullanan biri. Hepimiz benzersiziz ve başarılı olabilmek için kendi güçlü yönlerimize ve becerilerimize odaklanmalıyız. Kendin ol. Başkası gibi davranmayın. İşletmenizi size uygun bir şekilde inşa edin. Doğal olarak nede iyi olduğunuzu anlayın ve buna odaklanın. Kitleleri gözlemleyin ve tam tersini yapın.

Bir Networker Eğitim Hakkında Nasıl Düşünmelidir? >>

13. Kitleleri gözlemleyin ve tam tersini yapın.

Herhangi bir konuda başarıya ulaşmak istiyorsanız, ilk % 5'in ne yaptığını incelemeli ve davranışlarını modellemelisiniz.

Hayatta ortalama insanlar pek bir şey yapmaz. Herhangi bir konuda başarıya ulaşmak istiyorsanız, ilk % 5’in ne yaptığını incelemeli ve davranışlarını modellemelisiniz. Diğer % 95’nin ne yaptığını görmezden gelin.

Network marketing liderlerinden biri, ağ pazarlamasında olmayan insanların % 100’ünün bunu anlamadığını veya dahil olacaklarını söyledi. Ve sektörümüzdeki insanların % 95’i bunu anlamıyor. Ya da işlerini ciddiye almıyor.

14. Profesörler fazla para kazanmıyor.

Doğrudan satıştaki en başarılı insanlar, eğitimi yapan kişiler değil, ekiplerini kuran, tipik olarak siperlerde bulunan kişilerdir. Evet, bu kuralın istisnaları var, ancak çok fazla değil. Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, şirketinizde ve üst ekibinizde, işlerini inşa eden siperlerde olan ve kalça cebine atlayıp onlardan yapabileceğiniz her şeyi öğrenen bir lider bulmaktır. Aktif olarak bir takım oluşturmayan eğitmenleri dinlemekten kaçının.

Network Marketingde İnancınızı Nasıl Arttırırsınız? >>

15: Yaptığınız şey ne olursa olsun, altı haneli bir gelir elde etmek 2 ila 5 yıldan fazla sürmemelidir.

İster ağ pazarlaması isterse başka bir şey olsun, hangi iş modelini seçerseniz seçin, büyük bir işletme kurmanız birkaç yıldan fazla sürmemelidir. Birkaç yıldır bir şirkette veya iş modelindeyseniz ve fazla para kazanmıyorsanız, ya yanlış iş modelindesiniz ya da başarılı olmak için gereken işi yapmıyorsunuz (bu, normal durum).

16. Kendinizi diğer ağ pazarlamacılarıyla karşılaştırmayın.

Çoğu insan, zayıf yönlerini bir başkasının güçlü yönleriyle karşılaştırma hatasına düşer. Bu kötü bir hata. Herkes farklıdır. Herhangi bir şeyi karşılaştıracaksanız, kim olduğunuzu ve kim olabileceğinizi karşılaştırın. Şirketinizin etkinliğinde sahnede gördüğünüz kişilerin bitmiş bir ürün olduğunu anlayın. Görmediğiniz şey, bir lider olarak büyümek ve işlerini kurmak için yaşadıkları zorluklar ve sıkıntılardır.

Doğrudan Satışta En İyi Distribütör >>

17. Kelime dağarcığınızdan ortalama kelimesini kaldırın.

Herhangi bir şey yapacaksanız, yüksek standartlar belirleyin ve her gün biraz daha iyi olmaya odaklanın.

Kendiniz için bu kadar düşük beklentilere sahip olmayı ve kendinizi eksik satmayı bırakın. Harika şeyler yapabilirsin. Ortalama insanların yaptıklarına odaklandığınızda veya kendiniz ortalama olmaya çalıştığınızda, kendinizi iyi düşünürseniz hayatta yapabileceğiniz kadar çok şey başaramazsınız. Herhangi bir şey yapacaksanız, yüksek standartlar belirleyin ve her gün biraz daha iyi olmaya odaklanın.

18. Bahaneler işe yaramıyor!

Hiç bahane uyduran başarılı bir insanla tanıştınız mı? Cevap bellidir. Gerçek şu ki, ya para kazanabilirsin ya da bahane uydurabilirsin, ama ikisini birden yapamazsın. İnsanların ilk etapta başarılı olmalarının sebeplerinden biri de kendi hayatları için% 100 sorumluluk almalarıdır. Kurban zihniyetleri yok. Suçlama oyununu oynamaya devam edebilirsiniz ya da erkek ya da kadın olabilir ve kendi eylemleriniz için sorumluluk alabilirsiniz. Akıllıca seçim yapın!

Doğrudan Satışta Nasıl Kalıcı Ve Tutarlı Olursunuz? >>

19. Grubunuz yaptığınız şeyi yapacak.

Ekibindeki herkesin senin yaptığını yapmasını dilemelisin. Gerçek şu ki, çoğu insan kendi işlerinde çok az şey yapacak. Yapmak istediğiniz şey, ekibinizdeki insanlara iyi bir örnek olmak ve yaptığınız şeyi yapmaya karar vermeleri ihtimaline karşı kendi kişisel örneğinizle onlara ilham vermektir.

20. Yaptığınız işte iyi olduğunuzda insanlar, sizden onlara sponsor olmanızı isteyecek.

İnsanlar yapabilecekleri mümkün olan en iyi insanları ararlar. İnsanlar doğal olarak kazananlara, şampiyonlara ve profesyonellere ilgi duyar. Örneğin, deneyimli bir cerrahtan ameliyat olmayı mı yoksa dün tıp fakültesini yeni bitirmiş bir cerrahı mı tercih edersiniz?

Cevap vermenize gerek yok. Cevabı zaten biliyoruz. Size en iyi tavsiyemiz, işe almak istediğiniz kişi türü olmanızdır. Her gün becerileriniz, tutumunuz ve zihniyetiniz üzerinde çalışın. İnsanlara, kendilerine davranılmasını istedikleri gibi davranın.

Doğrudan Satış – Az Para Kazanma Sendromu >>

21. İnsanlara, kendilerine davranılmak istedikleri gibi davranın.

Asla bir başkasının sizi en iyi şekilde değerlendirmesine izin vermeyin.

Başkalarına saygılı davranın. Başkalarına karşı açık ve net olun. Kötü konuşma, baskı yapma veya başkalarına karşı kaba olma. Asla bir başkasının sizi en iyi şekilde değerlendirmesine izin vermeyin.

Son düşünceler

Özetle bu noktalar, network marketing eğitimi için alacağınız derslerden 21 tanesidir. Başarılı bir doğrudan satış organizasyonunu nasıl kurulacağı konusunda size yardımcı olacak bilgelik dolu derslerdir.

Bir yan not olarak, network marketing eğitimi dersinden ne öğrendiniz? Yukarıda bahsedilen noktalardaki favori dersiniz nedir? Ya da bahsetmediğimiz, ancak sizin öğrendiğiniz başka bir ders nedir? Düşüncelerinizi paylaşmak için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Uzun Vadede Doğrudan Satışta Başarı İçin Bağlılığın Önemi >>

Eğitim öğretim yılına güçlü başlamanın yolları varır. Okul yılının heyecanını planlamanın zamanı geldi. Yeni öğrenciler, yeni ebeveynler, yeni deneyimler: Okulun ilk haftası heyecan verici olsa da, bu heyecanı devam ettirmek ve okul yılı boyunca itici güç olarak kullanmak önemlidir. İşte okul yılına güçlü bir şekilde başlamanın bazı yolları.

Okul Yılına Güçlü Başlamanın 3 Yolu

Eğitim öğretim yılı başlangıçları, tatil etkisinden en zor çıkılan zaman dilimidir. Bir anda boş bir zaman diliminden, dolu dolu ders işleyeceğiniz bir zaman dilimine geçiş yapıyorsunuz. Başarılı öğrencilerin yanısıra yaramazlık yapmayı seven hiperaktif öğrencileriniz de olacaktır.

Temel Kuralları ve Sınıf Beklentilerini Belirleyin

İlk günü sınıf kurallarını belirleyerek geçirmek, sadece sorunsuz bir başlangıç ​​için değil, aynı zamanda sorunsuz bir yıl için de faydalı olacaktır.

İlk günü sınıf kurallarını belirleyerek geçirmek, sadece sorunsuz bir başlangıç ​​için değil, aynı zamanda sorunsuz bir yıl için de faydalı olacaktır. Başlangıçtan itibaren kuralları ve beklentileri belirlerseniz, sınıfın bakımını yıl boyunca yapmak daha kolaydır. Beklentileri oluşturarak öğrenciler, beklentiler karşılanmadığında politikaların ve sonuçlarının farkındadır. Tipik sınıf rutini oluşturmak için ilk veya iki günü kullanmak da önemlidir. Sınıfta tutarlılık yaratmak, öğrencilerin gün için kendi beklentilerini belirlemelerine ve hedeflerine ulaşmalarına olanak tanır.

Öğrenciler Evde Nasıl Etkili Çalışabilir? >>

Sınıfınızın Önemini Açıklayın

Temel kuralları belirlemenin yanı sıra, sınıfınızı öğrencilerinize “satmak” da önemlidir. Sınıfınızı ve konuyu tanıtarak, öğrencileriniz ne öğrenmeyi bekleyebilecekleri hakkında genel bir fikre sahip olurlar. Bir ders programı sağlayarak sınıfınızı sınıf beklentilerinin yanında satabilirsiniz. Öğrencilerin ne beklemeleri gerektiğine dair genel bir fikir vermek, onları okul yılının zor zamanlarında meşgul ve motive tutacaktır. Nihayetinde, sınıfınızı ve konuyu satmak, öğrencilere sınıfınızın taşıması gereken değeri gösterecek ve karşılığında da onları görevlerinde ve işlerinin zirvesinde tutacaktır.

Öğrencilerle Olumlu ve Yararlı Bir İlişki Sağlayın

Öğrencilerin ve öğretmenin sahip olduğu ilişki çok önemlidir.

Öğrencilerin ve öğretmenin sahip olduğu ilişki çok önemlidir. Öğretmenler, öğrencilerin hayatlarının geri kalanında yanlarında taşıyacakları bilgileri sağlar. Öğrencilerin sınıfın ötesinde onlar için orada olduğunuzu bilmelerini sağlamak önemlidir. Pek çok öğrenci tavsiye ve sorunlar için sırdaş olarak öğretmenlere gelir. Bu ilişkiyle herhangi bir sınırı aşmamak önemlidir, ancak aynı zamanda kendinizi müsait kılmak da önemlidir.

Kendinizi öğrencilerinizin dinleyen bir kulağı olarak hazır hale getirmek, bunu yapan ebeveynlerden veya arkadaşlardan daha büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu ilişkiyi okul yılının başında kurmaya başlayın, böylece öğrenciler yıl boyunca orada olduğunuzu bilirler.

Okul yılının başlangıcı her zaman bir heyecan zamanıdır, ancak bu heyecan tipik olarak hızla yok olur. Kendinizi ve öğrencileri motive etmek ve meşgul tutmak için yıl boyunca bu ivmeyi sürdürmek önemlidir.

Dijital Vatandaşlık Nedir? >>

Eğitimde teknoloji, öğrencilere öğretmenin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerine, yeni kavramlar öğrenmelerine ve kendi fikirlerini yaratıcı bir şekilde ifade etmelerine olanak tanımaktadır. Teknoloji aynı zamanda eğitimcilerin üç ana öğrenme stilini barındırmalarını sağlar: görsel, işitsel ve kinestetik.

Geleneksel bir ders öğretim stilini tercih eden öğretmenler bile materyali tamamlamak için birkaç teknolojik araç kullanabilir. Öğretmenin bir bilgisayara, projeye veya iPad’e erişimi varsa, bu araçlar her öğrenci türünün özel ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Eğitimde Teknoloji Farklı Öğrenme Stilleri İçin Nasıl Kullanılabilir?

Eğitim öğretim hayatı içerisinde şüphesiz teknoloji kullanımı çok önemlidir.

Eğitim öğretim hayatı içerisinde şüphesiz teknoloji kullanımı çok önemlidir. Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen teknolojiyi, eğitimin dışında tutmak düşüncesi korkunç bir hal almaya başladı. Tüm dünya bu yeni olguyu gelecek nesillerin başarısı için kullanmaya özen göstermeye başladı. Peki eğitimde teknoloji, farklı öğrenme stilleri için nasıl kullanılabilir?

Çocuğunuza Tasarruf Yapmayı Nasıl Öğretebilirsiniz? >>

1. Görsel Öğrenme Ve Teknoloji

Görsel öğrenme öğrencileri, en iyi yönleri okuyarak veya bir gösteri izleyerek öğrenirler. Genellikle resimler, diyagramlar ve çizelgeler aracılığıyla kavramları ve gerçekleri görmeleri gerekir.

Öğretmenler, bu öğrencilerin dersi anlamalarına yardımcı olacak görsel yardımcılar üretmek için teknolojiyi kullanabilir. Örneğin, öğretmenler, önemli noktaları özetleyen ve resimler veya diyagramlar içeren bir PowerPoint oluşturabilir. Bu basit uygulama, görsel öğrenenlerin materyale daha iyi odaklanmalarına ve anlamalarına yardımcı olur.

Öğrenciler ayrıca, uzmanların kimya veya fizik gibi zor konuları ayrıntılarıyla anlattığı yararlı YouTube videolarına da iyi yanıt veriyor. Videolar genellikle birçok grafik ve resim içerir. Öğretmenler, görsel öğrenenlerin bir sınıf ünitesini bitirmesine yardımcı olmak için bu kısa ama bilgilendirici videoları kullanabilir.

Öğrencilerin Odaklanmasını Etkileyen 4 Faktör >>

2. İşitsel Öğrenme ve Teknoloji

İşitsel öğrenme öğrencileri, dinleme ve konuşma yoluyla bilgiyi anlar ve hatırlar. Sunumlar ve topluluk önünde konuşma ödevleri bu öğrenme tarzına uygundur. Bununla birlikte, teknoloji bu öğrencilerin eğitim deneyimlerini de geliştirebilir.

Örneğin Skype, öğrenciler dünyanın dört derslik ile bağlanabilir. Belirli konularda uzmanlaşmış konuk konuşmacıları dinleyebilirler. Bazı yabancı dil öğretmenleri, sınıflarını anadili İngilizce olan kişilerle birleştirmekten keyif alır. Bu, öğrencilerin konuşma becerilerini daha da geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Daha genç yaş grupları için öğretmenler, bazı uygulamalar ile öğrencilere işitsel bilgiler ulaştırabilir. Öğrenciler, bu uygulama yüksek sesle okurken birlikte okuyabilirler. Okuma pratiği yaparken kendi seslerini kaydetmeyi de seçebilirler. Bazı kitapların maliyeti yüksektir, ancak işitsel öğrenenler kendi seslerinin yeni sözcükler çıkardığını duymaktan büyük ölçüde yararlanabilir.

TRT EBA TV Frekansı Nasıl Ayarlanır? >>

3. Kinestetik Öğrenme ve Teknoloji

Kinestetik öğrenenlerin yeni kavramları anlamak için etkileşimli etkinlikler gerçekleştirmesi gerekir. Uygulamalı projeler üzerinde çalışırken gelişirler. Teknoloji, bu öğrenme stilini barındırmanın birçok yolunu sunar.

Birçok web sitesi, öğrencilerin hemen hemen her konuda içerik öğrenmelerine yardımcı olmak için ücretsiz, etkileşimli programlar sunar. Örneğin, Colorado Boulder Üniversitesi matematik ve bilime yardımcı olacak eğitici oyunlar sunan PHeT Etkileşimli Simülasyonlar adlı bir web sitesi işletmektedir. Kinestetik öğrenenler kimya konusunda fazladan yardıma ihtiyaç duyarlarsa, kendi kendilerine bir atom yaptıkları oyunları oynayabilir veya çözünürlük hakkında bilgi edinmek için çevrimiçi bir deney gerçekleştirebilirler.

Tabletlerdeki ve akıllı telefonlardaki eğitim uygulamaları da kinestetik öğrenenlere yardımcı olabilir. Bazı uygulamalar, genç öğrencileri bilgisayar bilimiyle tanıştırarak temel okul konularının ötesine geçer. Kinestetik öğrenenler en iyi, bilgiyi, etkileşimli bir oyun olarak sunulduğunda öğrenirler.

Öğretmenler teknolojiyi ders planlarına entegre ederken, her tür öğrenciye ulaşmak için çeşitli teknolojik araçları kullanabilirler. Bazı çevrimiçi etkinlikler veya tablet uygulamaları genellikle görsel, işitsel ve kinestetik öğrencilerin ilgisini çeken görseller, sesler ve etkileşimli hedeflerin bir kombinasyonunu kullanır. Öğrenciler sınıfta teknolojiyi kullandıklarında, riskli davranış ve siber zorbalık olasılığı da vardır. Bu gibi durumlarda da gerekli yerlerden destek alınması çok önemlidir.

Okul Yılına Güçlü Başlamak İçin 3 Adımlık Rehber >>

COVID-19, okul yılını bitirmek için okulları aniden uzaktan eğitime yönelmeye zorladı. Ancak bu pandemi süreci, okulları uzaktan eğitim konusuna daha da fazla ilgi göstermelerinin de önünü açtı. Ancak ne yazık ki, bu ani değişim bazı öğrencilerin ruh sağlığına da değişiklik getirdi. Öğrenciler alıştıkları öğrenme ortamının yanı sıra sosyal ortamlarını da kaybettiler.

Ruh Sağlığı Ve Uzaktan Eğitim

Sadece çalışan insanlar değil, öğrenciler de pandemi sürecinde mental olarak zorlanmaktadır. Bu süreç bazı endişeleri de beraberinde getiriştir. İşte koronavirüsün kapatılmasının bir sonucu olarak ruh sağlığı ve uzaktan öğrenmeyle ilgili birkaç önemli endişe.

1. Yüksek stres

Öğrenciler birdenbire uzaktan öğrenmeye uyum sağlayarak nasıl öğrendiklerini yeniden öğrenmek zorunda kaldılar.

Öğrenciler birdenbire uzaktan öğrenmeye uyum sağlayarak nasıl öğrendiklerini yeniden öğrenmek zorunda kaldılar. California’da yapılan bir araştırmada öğrenciler, okula gitmekten çok evden çalışmanın stresli olduklarını bildirdiler. 17 yaşındaki Madison Cordell, New York Times’a verdiği röportajda “Sanki ara veremiyor veya okulu ‘kapatamıyorum’ gibi hissediyorum. Sabah 7’de kalkıyorum ve akşam 7’ye kadar bir tür okul işi ya da ders çalışıyorum. Öğle yemeğini hazırlarken bile çalışıyorum gibi hissediyorum.”

Bir kayıp yapı hissi var ve sonuç olarak öğrenciler acı çekiyor. Bu stres ve kaygı, öğrencilerin hem okula hem de virüsün hayatlarını nasıl etkilediğine ilişkin olarak durumun kontrolünü ellerinde tutamamalarının bir sonucudur.

2. Konsantrasyon zorluğu

Öğretmenlerle yapı ve yüz yüze etkileşim olmadan, bazı öğrenciler çalışmalarına odaklanmanın zor olduğunu düşünüyor. Evde küçük kardeşler veya yapılması gereken ev işleri gibi dikkat dağıtıcı şeyler var. Öğrencilerin öğrenmesi için sessiz ve sakin bir çalışma alanı yaratmak zor olabilir.

3. Yalnızlık faktörü

Eklenen stres faktörlerinin yanı sıra, öğrenciler toplumlarının kaybını hissediyorlar.

Eklenen stres faktörlerinin yanı sıra, öğrenciler toplumlarının kaybını hissediyorlar. Öğrenciler aslında okulu kaçırdıklarını ve geri dönebilmeyi dilediklerini bildiriyorlar. Yalnızlık, hızla intihar oranlarının artmasına neden olabilir ve ergenlerde daha yaygındır.

Genç öğrenciler, sosyal oyunun duygusal ve fiziksel gelişimleri için ne kadar önemli olduğundan büyük ölçüde etkilenirler. Öğrencilerin, cesaretlendirmek için en iyi arkadaşları olduğunda sınıfta daha başarılı oldukları bilinmektedir. Sosyal etkileşim eksikliği, bir öğrenciye çoğunun düşündüğünden daha fazla zarar verebilir.

Nasıl Daha Başarılı Öğrenci Olunur? >>

4. Aile içi şiddet korkuları

Ne yazık ki, bazen bir öğrenci için tek güvenli yer okuldur. Aile içi şiddet mağdurları genellikle kontrol ve güç kaybına uğrayarak istismar edilmektedir. Zorunlu kilitlenmeler aniden kurbanı istismarcı ile kalmaya zorladı, bu da onların gücünün daha da fazla olduğu anlamına geliyor.

Tıbbi tesisleri ele geçiren salgın nedeniyle, mağdurlar yardım bulmakta güçlük çekebilirler. Öğrenciler uzaktan eğitim sürecinde daha yüksek istismar riski altındadır ve virüs korkusu nedeniyle büyükanne ve büyükbabalara sığınacak yer bulamayabilirler.

Okulların, öğrencilerin evden öğrenirken bile akıl sağlığını desteklemesinin yollarını aramaları gerekmektedir. Çünkü öğrenciler, insanlığın geleceğini temsil etmektedirler. Sağlıklı öğrenci demek, sağlıklı toplum geleceği demektir.

Sizce pandemi sürecinde insanları etkileyen en büyük endişeler nelerdir? Ruh sağlığınızı korumak için neler yapmalısınız? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Çocuğunuzun Kötü Notlarını Düzeltmesine Bu Şekilde Yardımcı Olun! >>

Yapmak ya da yapmamak – uzaktan eğitim yoluyla bir eğitim almayı düşünen çoğu öğrenciyi rahatsız eden soru budur. Yıllar içinde, çeşitli biçimlerde uzaktan eğitim – açık üniversitelerden uzaktan eğitim programları, çevrimiçi programlar vb., tam zamanlı ve kampüs temelli derslere katılamayan öğrencilerin eğitim isteklerini gerçekleştirmeye yardımcı olmuştur.

Öğrenciler, bu eğitim tarzının artıları ve eksileri hakkında netlikten yoksun oldukları için, genellikle uzaktan eğitim yoluyla yüksek öğretimi tercih etme konusunda endişelere sahiptir. Bu moda gitmek isteyip istemediğinize karar vermeden önce uzaktan eğitim yoluyla bir derece almanın avantaj ve dezavantajlarını anlamak iyi bir fikirdir.

Uzaktan Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları

Uzaktan eğitimin her öğrenci için en iyi seçenek olmayabileceğini anlamalısınız. Ancak avantajlarını ve dezavantajlarını anlamak, uzaktan eğitimin sizin için doğru olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

A. Uzaktan eğitimin avantajları

Uzaktan eğitimin her öğrenci için en iyi seçenek olmayabileceğini anlamalısınız.

 1. Çalışmalarla birlikte bir işi de sürdürebilirsiniz: Aslında uzaktan eğitimi tercih eden öğrencilerin büyük bir kısmı, işlerinden vazgeçmek istemeyen ama aynı zamanda yüksek öğrenim isteyen öğrencilerdir. Uzaktan eğitim bu tür öğrenciler için bir nimettir. Hafta sonları, işten döndüğünüzde ve hatta gecenin bir yarısı çalışabilirsiniz. Kazanırken öğreneceksin!
 2. Paradan tasarruf edebilirsiniz: Herhangi bir program için, uzaktan eğitim derecesi (çevrimiçi veya başka türlü), normal bir kampüs içi eğitim ücretinden çok daha uygun olabilir. Ekonomik olarak uygun seçenekler arayan öğrenciler bir uzaktan eğitim programına gidebilirler.
 3. Zamandan tasarruf edersiniz: Üniversiteye gidip gelirken boşa harcanan zaman yok, otobüs veya tren bekleyerek boşa harcanan zaman yok. Bir uzaktan eğitim programında, sınıfınız tam yatak odanızdadır – masanızdaki çalışma materyali veya bilgisayarınızdaki e-materyal. Yeterli vakti olmayan öğrenciler, opsiyon olarak uzaktan eğitime yönelebilir ve evlerinin rahatlığında sürebilirler.
 4. Kendi hızınızda öğrenebilirsiniz: Sınıf eğitimine geri dönme ihtimali çoğumuz için korkutucu olabilir. Soru sormak veya sınıfta bir kavramı kavrayamadığınızı ortaya çıkarmak birçok öğrenci için oldukça utanç verici olabilir. Uzaktan eğitim burada sizi kurtarıyor!
  Kendinden disiplinli ve kendi kendini motive eden biriyseniz, uzaktan eğitimin en iyi yararı, kendi hızınızda öğrenebilmenizdir. Farklı insanların farklı şekillerde ve farklı hızlarda öğrendiği bilinen bir gerçektir. Bir sınıfta, herkese birlikte öğretilirken, her öğrencinin aynı sayfada olması genellikle zordur. Bazı öğrenciler sınıfta şüphelerini dile getiremeyecek kadar utangaçtır. Bu, uzaktan eğitimin normal bir kampüs programına göre bir avantaja sahip olduğu yerdir.
  Tüm kurs çalışmaları size önceden verildiğinden, çalışma materyalinizi öngörülen süre içinde tamamladığınız sürece her gün istediğiniz kadar çok veya az çalışabilirsiniz. Şüpheleriniz veya sorularınız varsa, tartışma forumları, öğretim üyeleriyle sohbet olanakları ve uzaktan eğitim sağlayıcısının tam desteği vardır.
 1. İstediğiniz zaman, istediğiniz yerde çalışabilirsiniz: Belirli bir zamanda çevrimiçi bir eğiticiye veya video konferans yoluyla bir derse katılmanız gereken senaryolar dışında, istediğiniz zaman, istediğiniz yerde hemen hemen çalışabilirsiniz. Bir sınıfta sıkışıp kalmanıza gerek yok. Ancak bahçenize, oturma odanızdaki kanepenizde veya kendi yatağınızın rahatlığında çalışabilirsiniz. İster sabah kuşları ister gece kuşu olun, en üretken olduğunuzda çalışmak için en uygun zamanı seçebilirsiniz.
 2. İşverenler arasında tanınırlık kazanmak: Yıllar içinde uzaktan eğitim nihayet işverenler arasında bir miktar kabul ve kabul gördü, bu da cesaret verici bir işarettir. Uzaktan eğitim programı akredite olduğu sürece endişelenmenize gerek yok.

Ancak her hikayenin bir diğer yüzü vardır. Bir öğrenci için avantajlı olan bir faktör, diğeri için bir dezavantaj olabilir. İşte uzaktan öğrenmenin dezavantajları olarak ortaya çıkabilecek bazı durumlar.

Başarılı Öğrenci Olmak İçin Yapılması Gerekenler >>

B. Uzaktan öğrenmenin dezavantajları

İşte uzaktan öğrenmenin dezavantajları olarak ortaya çıkabilecek bazı durumlar.

 1. Dikkatin dağılma şansı yüksek: Yüz yüze etkileşim için hiçbir fakülte ve bekleyen ödevler hakkında sürekli hatırlatmalara yardımcı olabilecek sınıf arkadaşları olmadığından, dikkatin dağılması ve son teslim tarihlerini kaybetme olasılığı yüksektir. Uzaktan eğitim kursunuzu başarıyla tamamlamak istiyorsanız, kendinizi motive ve odaklanmış tutmanız gerekir. Eğer erteleme eğilimindeyseniz ve son teslim tarihlerine bağlı kalamıyorsanız uzaktan eğitim iyi bir fikir değildir.
 2. Gizli maliyetler: Bir uzaktan eğitim programının maliyeti genellikle normal bir programdan daha ucuz olsa da, gizli maliyetler olabilir. Örneğin, uzaktan eğitim kursunuz çevrimiçi olarak sunuluyorsa, bir bilgisayar kurmak ve güvenilir bir İnternet bağlantısı edinmek gibi bazı başlangıç ​​masraflarını karşılamanız gerekebilir. Yazıcı, web kamerası ve benzeri ek kaynaklar satın almanız gerekebilir. Bakım ve elektrik maliyetleri gibi bazı harcamalar tekrar ediyor olabilir.
 3. Karmaşık teknoloji:Teknolojiye aşırı bağımlılık, özellikle öğrenme çevrimiçi bir ortamda gerçekleştiğinde, uzaktan eğitim eğitim modunda önemli bir dezavantaj olabilir. Arızalı herhangi bir yazılım veya donanım, devam eden bir sınıfı durdurabilir ve öğrenme sürecini kesintiye uğratabilir. Benzer şekilde, bir öğrenci bilgisayar ve teknoloji meraklısı değilse, öğrenme deneyimi tatmin edici olmayabilir.
 4. Ödün verilen öğretim kadrosunun kalitesi: Genellikle normal eğitimin daha düşük kuzeni olarak kabul edilen uzaktan eğitim, genellikle yeterli kaliteli öğretim üyelerinin eksikliğinden muzdariptir. Diğer durumlarda, eğitmen iyi olsa bile, çevrimiçi ortamda öğretme konusunda rahat olmayabilir. Bazen teknoloji, dersin sunumuna ve tasarımına tam anlamıyla yaklaşamayabilir. Bir öğrenci tüm bu senaryolarda kaybeder. Uzaktan eğitim sağlayıcıları, öğrencilere öğretenin teknoloji değil, iyi ve etkili öğretmenler olduğunun farkına varmalıdır.
 5. Aracıların şüpheli güvenilirliği: Uzaktan ve çevrimiçi eğitim tanınmaya başlasa da, hala çok sayıda sahte ve akredite olmayan aracı sunuluyor. Mesafe/çevrimiçi programların sayısındaki artışla birlikte dolandırıcılık operatörlerinin sayısı da artıyor. Bu, olası işverenler arasında tanınan uzaktan eğitim derecelerinin güvenilirliğini etkiler.
 6. Ağ kurma konusunda kaybetmek: Düzenli bir program izlemenin avantajları sadece öğretmenlerle etkileşim ve iyi kurs içeriğinin ötesine geçer.

Çocuklarda Harcama Türleri Nelerdir? >>

Son Düşünceler

Algılanan bu dezavantajlara rağmen, uzaktan eğitim öğrenciler arasında daha önce hiç olmadığı kadar popülerlik kazanıyor ve birçok öğrenci öğrenme deneyimlerinden memnun. Teknolojideki ilerlemeler ve öğretmenleri bu yeni öğrenme moduna uyarlamak için daha fazla eğitimle, uzaktan eğitimdeki dezavantajlar yakında çözülebilir.

Pek çok sakıncasına rağmen, uzaktan eğitim, bir kursu takip etmede daha fazla rahatlık ve çok yönlülüğe sahip olmak isteyen öğrencilere çok daha fazla öğrenme seçeneği sunar. Uzaktan eğitimin temel avantajları, öğrencilerin çeşitli öğrenim araçlarına erişmek için minimum mali kaynakları kullanmalarına izin vermesidir. Video konferans araçlarının kullanımı, çevrimiçi öğrenmeyi daha da sürükleyici hale getirir. Bu, belirli bir konu hakkında bilgi toplama ve onu koruma becerisini artırır.

Uzaktan eğitim ise sosyal etkileşimi sınırlandırmakta, karmaşık teknolojinin kullanılmasını gerektirmekte ve bazı işverenler bunu olumsuz algılamaktadır. Diploma veya yüksek lisans derecesi için kayıt yaptırmak isteyen herhangi bir öğrenci, doğru seçenek olup olmadığına karar vermek için avantajlar ve dezavantajlar arasında denge kurmalıdır. Uzaktan eğitim genellikle çalışan öğrenciler için mükemmel bir seçenek olacaktır.

Ruh Sağlığı Ve Uzaktan Eğitim >>

Uzaktan eğitim, koronavirüs sebebi ile alınan tedbirler kapsamında gündeme gelen bir olaydı. Koronavirüs vakalarının artması ile birlikte üzerinde çalışılan evden ders yani uzaktan eğitim resmen başladı. Milyonlarca örenci, bugün ilk derslerini uzaktan aldı. Fakat, hala birçok veli ve öğrenci tarafından uzaktan eğitim nedir? Gibi birçok soru soruluyor. Bizler, bu makalede sorulan tüm sorulara cevap vermeye çalıştık.

Kısa bir süre önce Wuhan kentinde ortaya çıkan pandemi kategorisine giren koronavirüs, Türkiye’de eğitimi olumsuz bir şekilde etkiledi. Yetkililer ilk olarak okulu tatil ettiler. Daha sonra ise uzaktan eğitime geçiş kararı aldılar. Dilerseniz, detaylara geçelim;

TRT EBA TV Frekans Nedir? Ayarı Nasıl Yapılır? >>

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim denilen eğitim biçimi daha çok evden gerçekleştirilir.

Uzaktan eğitim denilen eğitim biçimi daha çok evden gerçekleştirilir. Televizyon ve internet aracılığı ile öğrencilere bir sınıf ortamı oluşturulur. Oluşturulan bu sınıf ortamında ise öğrenciler, kimi zaman interaktif kimi zaman ise tek taraflı bir şekilde eğitim alırlar. Avrupa’da yaygın olan uzaktan eğitim sistemi yeni yeni ülkemize gelmektedir.

Uzaktan Eğitimin Ders Programı Nasıl?

Milli Eğitim Bakanlığı, ilk etapta ilk ve ortaöğretim için ders programını belirlemişti. Daha sonraki etapta ise 12.sınıfa kadar olan sınıfların ders programları MEB tarafından belirlenmişti. Bunun sebebi ise olabilecek internet yoğunluğunu azaltmaktı.

Uzaktan eğitim kapsamında oluşturulan ders programına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca, Eğitim Bilişim Ağı diğer bir adı ile EBA hizmetine ulaşmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Uzaktan Eğitimde Yoklama Alınacak Mı?

Örgün öğretim sürecinde öğrencilerden yoklama alındığı biliniyor. Ziya Selçuk’un son yaptığı açıklamaya göre uzaktan eğitimde yoklama alınmayacak.

Verimli Ders Çalışma Taktikleri >>

Uzaktan Eğitimde Teneffüs Var Mı?

Örgün öğretimde 40’ar dakikalık periyotlarla dersler işleniyordu. Uzaktan eğitim biçiminde bu durum böyle olmayacak. Dersler, 20 şer dakika şeklinde işlenecek. Ayrıca, 10’ar dakikalık teneffüsler olacak. Uzaktan eğitimde teneffüs, öğrencileri olumsuz yönde etkileyebilir. Önerimiz; sadece kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamanızdır. Ancak yine de bu durum, eğitimin önemini kaybetmesine neden olmaz.

Ders dakikalarının kısa olmasının sebebi ise ev şartlarında öğrencilerin odaklanamayacağıdır. Bu nedenle sınıftan farklı olarak ders 20 dakikadır.

Uzaktan Eğitimde Sınav Olacak Mı?

Uzaktan eğitimde sınav konusu şu an için belirsizdir. Sebebi ise sürecin uzunluğunun öngörülememesidir. Fakat, öğrenciler bir sınava girecekse de bu sınavın uzaktan eğitim kapsamında verilen derslerden ziyade örgün öğretimde alınan derslerden geleceği tahmin ediliyor.

Uzaktan Eğitim Ne Kadar Sürecek?

Uzaktan eğitimin bitiş tarihi tam olarak bilinmiyor. Çünkü, koronavirüsün ülkemizde daha ne kadar varolacağı bilinmiyor. Koronavirüs salgını bittikten sonra uzaktan eğitim sürecinin de biteceği belirtiliyor.

Evde Yapabileceğiniz 25 Eğlenceli Aktivite >>