Eğitimde Teknoloji Farklı Öğrenme Stilleri İçin Nasıl Kullanılabilir?

Eğitimde Teknoloji Kullanımı - Öğretmenin bir bilgisayara, projeye veya iPad'e erişimi varsa, bu araçlar her öğrenci türünün özel ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Eğitimde teknoloji, öğrencilere öğretmenin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerine, yeni kavramlar öğrenmelerine ve kendi fikirlerini yaratıcı bir şekilde ifade etmelerine olanak tanımaktadır. Teknoloji aynı zamanda eğitimcilerin üç ana öğrenme stilini barındırmalarını sağlar: görsel, işitsel ve kinestetik.

Geleneksel bir ders öğretim stilini tercih eden öğretmenler bile materyali tamamlamak için birkaç teknolojik araç kullanabilir. Öğretmenin bir bilgisayara, projeye veya iPad’e erişimi varsa, bu araçlar her öğrenci türünün özel ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Eğitimde Teknoloji Farklı Öğrenme Stilleri İçin Nasıl Kullanılabilir?

Eğitim öğretim hayatı içerisinde şüphesiz teknoloji kullanımı çok önemlidir.

Eğitim öğretim hayatı içerisinde şüphesiz teknoloji kullanımı çok önemlidir. Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen teknolojiyi, eğitimin dışında tutmak düşüncesi korkunç bir hal almaya başladı. Tüm dünya bu yeni olguyu gelecek nesillerin başarısı için kullanmaya özen göstermeye başladı. Peki eğitimde teknoloji, farklı öğrenme stilleri için nasıl kullanılabilir?

Çocuğunuza Tasarruf Yapmayı Nasıl Öğretebilirsiniz? >>

1. Görsel Öğrenme Ve Teknoloji

Görsel öğrenme öğrencileri, en iyi yönleri okuyarak veya bir gösteri izleyerek öğrenirler. Genellikle resimler, diyagramlar ve çizelgeler aracılığıyla kavramları ve gerçekleri görmeleri gerekir.

Öğretmenler, bu öğrencilerin dersi anlamalarına yardımcı olacak görsel yardımcılar üretmek için teknolojiyi kullanabilir. Örneğin, öğretmenler, önemli noktaları özetleyen ve resimler veya diyagramlar içeren bir PowerPoint oluşturabilir. Bu basit uygulama, görsel öğrenenlerin materyale daha iyi odaklanmalarına ve anlamalarına yardımcı olur.

Öğrenciler ayrıca, uzmanların kimya veya fizik gibi zor konuları ayrıntılarıyla anlattığı yararlı YouTube videolarına da iyi yanıt veriyor. Videolar genellikle birçok grafik ve resim içerir. Öğretmenler, görsel öğrenenlerin bir sınıf ünitesini bitirmesine yardımcı olmak için bu kısa ama bilgilendirici videoları kullanabilir.

Öğrencilerin Odaklanmasını Etkileyen 4 Faktör >>

2. İşitsel Öğrenme ve Teknoloji

İşitsel öğrenme öğrencileri, dinleme ve konuşma yoluyla bilgiyi anlar ve hatırlar. Sunumlar ve topluluk önünde konuşma ödevleri bu öğrenme tarzına uygundur. Bununla birlikte, teknoloji bu öğrencilerin eğitim deneyimlerini de geliştirebilir.

Örneğin Skype, öğrenciler dünyanın dört derslik ile bağlanabilir. Belirli konularda uzmanlaşmış konuk konuşmacıları dinleyebilirler. Bazı yabancı dil öğretmenleri, sınıflarını anadili İngilizce olan kişilerle birleştirmekten keyif alır. Bu, öğrencilerin konuşma becerilerini daha da geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Daha genç yaş grupları için öğretmenler, bazı uygulamalar ile öğrencilere işitsel bilgiler ulaştırabilir. Öğrenciler, bu uygulama yüksek sesle okurken birlikte okuyabilirler. Okuma pratiği yaparken kendi seslerini kaydetmeyi de seçebilirler. Bazı kitapların maliyeti yüksektir, ancak işitsel öğrenenler kendi seslerinin yeni sözcükler çıkardığını duymaktan büyük ölçüde yararlanabilir.

TRT EBA TV Frekansı Nasıl Ayarlanır? >>

3. Kinestetik Öğrenme ve Teknoloji

Kinestetik öğrenenlerin yeni kavramları anlamak için etkileşimli etkinlikler gerçekleştirmesi gerekir. Uygulamalı projeler üzerinde çalışırken gelişirler. Teknoloji, bu öğrenme stilini barındırmanın birçok yolunu sunar.

Birçok web sitesi, öğrencilerin hemen hemen her konuda içerik öğrenmelerine yardımcı olmak için ücretsiz, etkileşimli programlar sunar. Örneğin, Colorado Boulder Üniversitesi matematik ve bilime yardımcı olacak eğitici oyunlar sunan PHeT Etkileşimli Simülasyonlar adlı bir web sitesi işletmektedir. Kinestetik öğrenenler kimya konusunda fazladan yardıma ihtiyaç duyarlarsa, kendi kendilerine bir atom yaptıkları oyunları oynayabilir veya çözünürlük hakkında bilgi edinmek için çevrimiçi bir deney gerçekleştirebilirler.

Tabletlerdeki ve akıllı telefonlardaki eğitim uygulamaları da kinestetik öğrenenlere yardımcı olabilir. Bazı uygulamalar, genç öğrencileri bilgisayar bilimiyle tanıştırarak temel okul konularının ötesine geçer. Kinestetik öğrenenler en iyi, bilgiyi, etkileşimli bir oyun olarak sunulduğunda öğrenirler.

Öğretmenler teknolojiyi ders planlarına entegre ederken, her tür öğrenciye ulaşmak için çeşitli teknolojik araçları kullanabilirler. Bazı çevrimiçi etkinlikler veya tablet uygulamaları genellikle görsel, işitsel ve kinestetik öğrencilerin ilgisini çeken görseller, sesler ve etkileşimli hedeflerin bir kombinasyonunu kullanır. Öğrenciler sınıfta teknolojiyi kullandıklarında, riskli davranış ve siber zorbalık olasılığı da vardır. Bu gibi durumlarda da gerekli yerlerden destek alınması çok önemlidir.

Okul Yılına Güçlü Başlamak İçin 3 Adımlık Rehber >>