Uzaktan Eğitim Hakkında Merak Edilenler

Uzaktan eğitim, koronavirüs sebebi ile alınan tedbirler kapsamında gündeme gelen bir olaydı.

Uzaktan eğitim, koronavirüs sebebi ile alınan tedbirler kapsamında gündeme gelen bir olaydı. Koronavirüs vakalarının artması ile birlikte üzerinde çalışılan evden ders yani uzaktan eğitim resmen başladı. Milyonlarca örenci, bugün ilk derslerini uzaktan aldı. Fakat, hala birçok veli ve öğrenci tarafından uzaktan eğitim nedir? Gibi birçok soru soruluyor. Bizler, bu makalede sorulan tüm sorulara cevap vermeye çalıştık.

Kısa bir süre önce Wuhan kentinde ortaya çıkan pandemi kategorisine giren koronavirüs, Türkiye’de eğitimi olumsuz bir şekilde etkiledi. Yetkililer ilk olarak okulu tatil ettiler. Daha sonra ise uzaktan eğitime geçiş kararı aldılar. Dilerseniz, detaylara geçelim;

TRT EBA TV Frekans Nedir? Ayarı Nasıl Yapılır? >>

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim denilen eğitim biçimi daha çok evden gerçekleştirilir.

Uzaktan eğitim denilen eğitim biçimi daha çok evden gerçekleştirilir. Televizyon ve internet aracılığı ile öğrencilere bir sınıf ortamı oluşturulur. Oluşturulan bu sınıf ortamında ise öğrenciler, kimi zaman interaktif kimi zaman ise tek taraflı bir şekilde eğitim alırlar. Avrupa’da yaygın olan uzaktan eğitim sistemi yeni yeni ülkemize gelmektedir.

Uzaktan Eğitimin Ders Programı Nasıl?

Milli Eğitim Bakanlığı, ilk etapta ilk ve ortaöğretim için ders programını belirlemişti. Daha sonraki etapta ise 12.sınıfa kadar olan sınıfların ders programları MEB tarafından belirlenmişti. Bunun sebebi ise olabilecek internet yoğunluğunu azaltmaktı.

Uzaktan eğitim kapsamında oluşturulan ders programına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca, Eğitim Bilişim Ağı diğer bir adı ile EBA hizmetine ulaşmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Uzaktan Eğitimde Yoklama Alınacak Mı?

Örgün öğretim sürecinde öğrencilerden yoklama alındığı biliniyor. Ziya Selçuk’un son yaptığı açıklamaya göre uzaktan eğitimde yoklama alınmayacak.

Verimli Ders Çalışma Taktikleri >>

Uzaktan Eğitimde Teneffüs Var Mı?

Örgün öğretimde 40’ar dakikalık periyotlarla dersler işleniyordu. Uzaktan eğitim biçiminde bu durum böyle olmayacak. Dersler, 20 şer dakika şeklinde işlenecek. Ayrıca, 10’ar dakikalık teneffüsler olacak. Uzaktan eğitimde teneffüs, öğrencileri olumsuz yönde etkileyebilir. Önerimiz; sadece kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamanızdır. Ancak yine de bu durum, eğitimin önemini kaybetmesine neden olmaz.

Ders dakikalarının kısa olmasının sebebi ise ev şartlarında öğrencilerin odaklanamayacağıdır. Bu nedenle sınıftan farklı olarak ders 20 dakikadır.

Uzaktan Eğitimde Sınav Olacak Mı?

Uzaktan eğitimde sınav konusu şu an için belirsizdir. Sebebi ise sürecin uzunluğunun öngörülememesidir. Fakat, öğrenciler bir sınava girecekse de bu sınavın uzaktan eğitim kapsamında verilen derslerden ziyade örgün öğretimde alınan derslerden geleceği tahmin ediliyor.

Uzaktan Eğitim Ne Kadar Sürecek?

Uzaktan eğitimin bitiş tarihi tam olarak bilinmiyor. Çünkü, koronavirüsün ülkemizde daha ne kadar varolacağı bilinmiyor. Koronavirüs salgını bittikten sonra uzaktan eğitim sürecinin de biteceği belirtiliyor.

Evde Yapabileceğiniz 25 Eğlenceli Aktivite >>