Çevrimiçi Öğrenmenin Eğitimin Geleceği Olmasının 5 Nedeni

Çevrimiçi Eğitim - Babson Survey Research Group tarafından yapılan en son ankete göre, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yüksek öğrenim öğrencilerinin yüzde 30'undan fazlası en az bir uzaktan kurs alıyor.

Geleneksel eğitim kavramı son birkaç yılda kökten değişti. Çevrimiçi öğrenme ya da uzaktan eğitim, öğrenci ve öğretmenlerde bakış açısını tamamen değiştirdi diyebiliriz. Bir sınıfta fiziksel olarak bulunmak artık tek öğrenme seçeneği değil. Günümüzde, bir bilgisayara erişiminiz olduğu sürece, istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde kaliteli bir eğitime erişebilirsiniz. Şimdi yeni bir çağa giriyoruz – çevrimiçi eğitim devrimi.

İnternet aracılığıyla eğitimi çevreleyen şüpheciliği göz ardı etmeye gerek yok. Geleneksel sınıfı geride bırakma fikrini anlamak zor, özellikle de internet denen bu geniş alanla yüzleşecek.

  • “ABD’deki yüksek öğretim öğrencilerinin yüzde 30’undan fazlası en az bir uzaktan kurs alıyor.”

Birçok öğrenci için geçerli ve faydalı olduğu kanıtlanmış olsa da bu alternatiften uzak durmak için yeterli bir sebep değil. Babson Survey Research Group tarafından yapılan en son ankete göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yüksek öğrenim öğrencilerinin yüzde 30’undan fazlası en az bir uzaktan kurs alıyor. Çevrimiçi eğitim, ister genç ister yetişkin olun, mantıklı bir seçimdir. Bir öğrenci olarak bu, zor bir konudaki becerilerinizi keskinleştirmek veya yeni bir beceri öğrenmek için yararlı bir öğrenme yöntemi olabilir.

Bilgisayar Ve İnternetin Öğrencilere Sunduğu Fırsatlar >>

Çevrimiçi Öğrenmenin Eğitimin Geleceği Olmasının 5 Nedeni

Çevrimiçi öğrenme, eğitmenler veya bilgi ne kadar uzakta olursa olsun, kendini geliştirmek isteyen insanlara inanılmaz bir imkan sundu.

Çevrimiçi öğrenme, eğitmenler veya bilgi ne kadar uzakta olursa olsun, kendini geliştirmek isteyen insanlara inanılmaz bir imkan sundu. Bilgiye erişim hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ancak tüm güzellikler bunlarla sınırlı değil. Çevrimiçi eğitime katılmanız için beş neden daha var. Öğrenmek için okumaya devam edin!

  1. Çevrimiçi eğitim esneklik sağlıyor.

Çevrimiçi eğitim, öğretmen ve öğrencinin kendi öğrenme hızlarını belirlemesini sağlar ve herkesin gündemine uyan bir program belirleme esnekliği de vardır. Sonuç olarak, çevrimiçi bir eğitim platformu kullanmak daha iyi bir iş ve eğitim dengesi sağlar, bu nedenle hiçbir şeyden vazgeçmenize gerek kalmaz. Çevrimiçi eğitim, size önemli zaman yönetimi becerilerini öğretir  ve bu da iyi bir çalışma-çalışma dengesi bulmayı kolaylaştırır. Öğrenci ve öğretmen arasında ortak bir gündeme sahip olmak, her iki tarafı da yeni sorumlulukları kabul etmeye ve daha fazla özerkliğe sahip olmaya sevk edebilir.

Hafızanızı Nasıl Geliştirebilirsiniz? >>

  1. Geniş bir program yelpazesi sunar.

İnternet kadar geniş bir alanda, öğretmek ve öğrenmek için sonsuz beceri ve konu vardır. Artan sayıda üniversite ve yüksek öğretim okulu, çeşitli seviyeler ve disiplinler için programlarının çevrimiçi versiyonlarını sunmaktadır. Müzik kompozisyonundan kuantum fiziğine kadar her tür öğrenci için seçenekler var. Programınızı çevrimiçi olarak incelemek, bir üniversite kampüsüne fiziksel olarak ayak basmadan resmi bir sertifika, diploma veya derece almak için de harika bir seçenektir.

  1. Erişilebilir.

Çevrimiçi eğitim, dünyanın her yerinden çalışmanıza veya öğretmenize olanak tanır. Bu, bir yerden diğerine gidip gelmeye veya katı bir programı takip etmeye gerek olmadığı anlamına gelir. Bunun da ötesinde, sadece zamandan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda diğer önceliklere harcanabilecek paradan da tasarruf edersiniz. Sanal sınıf, internet bağlantısının olduğu her yerde de mevcuttur ve bundan yararlanmanın iyi bir yolu seyahat etmektir. Örneğin, yurt dışında okuyorsanız ve bir iş bulmak istiyorsanız, çevrimiçi eğitim harika bir seçimdir. Yeni ve egzotik yerleri keşfederken çalışmaktan veya ders çalışmaktan vazgeçmeniz için hiçbir sebep yok.

Şimdi Değilse Ne Zaman? – Melis İşiten | TEDx Konuşması >>

  1. Özelleştirilmiş bir öğrenme deneyimi sağlar.

Esnekliğin kendi çalışma hızınızı belirlemenize nasıl yardımcı olabileceğinden daha önce bahsetmiştik. Ancak çevrimiçi eğitim, her öğrencinin bireysel gereksinimleri ve yetenek düzeyi için de esnektir.

Çevrimiçi sınıflar, geleneksel sınıf boyutundan daha küçük olma eğilimindedir. Çoğu zaman, çevrimiçi öğrenme platformları bir seferde yalnızca bir öğrenciye izin verir ve neredeyse her durumda bu, siz ve öğretmeniniz arasında daha fazla etkileşim ve daha fazla geri bildirim sağlar.

Çevrimiçi videolar, fotoğraflar ve e-Kitaplar gibi çok çeşitli materyallere sıklıkla erişim vardır ve öğretmenler derslerini geliştirmek için forumlar veya tartışmalar gibi diğer formatları da entegre edebilir. Ve bu ekstra içeriğe her an her yerden ulaşılabilir, bu da size daha dinamik ve kişiye özel bir eğitim sunar.

Kısa Hikayeler – Değerli Yüzük Hikayesi >>

  1. Geleneksel eğitime göre daha uygun maliyetlidir.

Yüz yüze eğitim yöntemlerinden farklı olarak, çevrimiçi eğitim daha uygun fiyatlı olma eğilimindedir. Ayrıca, genellikle taksitle veya sınıf başına ödeme yapmanıza izin veren çok çeşitli ödeme seçenekleri vardır. Bu, daha iyi bütçe yönetimi sağlar. Birçoğunuz indirimlere veya burslara da tabi olabilirsiniz, bu nedenle fiyat nadiren yüksektir. Ayrıca, genellikle ücretsiz olarak temin edilebilen işe gidip gelme ve sınıf malzemelerinden de tasarruf edebilirsiniz. Başka bir deyişle, parasal yatırım daha azdır, ancak sonuçlar diğer seçeneklerden daha iyi olabilir.

Öğrencilerin Odaklanmasını Etkileyen 4 Faktör >>

Son düşünceler

Bunlar, çevrimiçi bir eğitimi seçmeniz için yalnızca birkaç neden ve bugün öğrencilerin yüzde 90’ının çevrimiçi öğrenmenin geleneksel sınıf deneyimiyle aynı veya ondan daha iyi olduğunu düşünmesinin nedeni. Her öğrenci kendi benzersiz durumunu değerlendirmeli ve ihtiyaçlarına ve hedeflerine göre karar vermelidir. Geleneksel eğitime alternatif olan bu yöntem herkes için olmasa da, dünyanın her yerinden uluslararası öğrenciler için neredeyse sonsuz seçeneklerle yine de uygun bir seçenektir.

Uzaktan eğitim yada çevrimiçi eğitim konusunda sizin düşünceleriniz nelerdir? Sizce dezavantajları nelerdir? Düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak; Vikipedi (EBA)

Analiz Derdi Geride Bırakır >>