Zaman Yönetimi Becerilerini Geliştirmenin 10 Pratik Adımı

Kişisel gelişiminizi tamamlamak için zaman yönetimi konusunda profesyonel olmalısınız.

Zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmek için izlemeniz gereken 10 adımı sizler için araştırdık. Çok fazla iş veya çok fazla sorumluluk nedeniyle sık sık stresli hissediyor musunuz? Zaman geçtikçe, yapmak için vaktinizden daha fazla işiniz olduğunu hissediyor musunuz?

İşin püf noktası, görevlerinizi organize etmek ve her gün daha fazla iş yapmak için zamanınızı verimli kullanmaktır. Bu, hem işte hem de evde stres seviyenizi düşürmenize ve üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Zaman yönetimi becerilerinin geliştirilmesi zaman alır ve her kişi için farklı görünecektir. Sizin ve yoğun programınız için en iyi olanı bulmak burada anahtardır.

Zaman Yönetimi Becerilerini Geliştirmenin 10 Pratik Adımı

Çevrenizde etkili bir insan, işinizde verimli ve de üretken bir çalışan olmak tamamen sizin elinizde. Kişisel gelişiminizi tamamlamak için zaman yönetimi konusunda profesyonel olmalısınız. Başlamanıza yardımcı olmak için, işte zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmenin ve üretkenliği artırmanın 10 adımı.

 1. Görevlerinizi Dağıtın

Tamamlayabildiğimizden daha fazla görev üstlenmek hepimiz için yaygındır.

Tamamlayabildiğimizden daha fazla görev üstlenmek hepimiz için yaygındır. Bu genellikle stres ve tükenmişlikle sonuçlanabilir. Yetki, sorumluluklarınızdan kaçtığınız anlamına gelmez, bunun yerine görevlerinizin uygun şekilde yönetilmesini öğrendiğiniz anlamına gelir. Astlarınızın becerilerine ve yeteneklerine göre işleri devretme sanatını öğrenin ve daha fazlasını yapın. Bu sadece size zaman kazandırmakla kalmayacak, aynı zamanda ekip üyelerinizin iş bulmacasının ayrılmaz bir parçası gibi hissetmelerine yardımcı olacaktır.

Kısa Zamanda Daha Fazla Başarıyı Nasıl Elde Edersiniz? >>

 1. Çalışmaya Öncelik Verin

Gün başlamadan önce, hemen ilgilenmeniz gereken görevlerin bir listesini yapın. Önemsiz görevler değerli zamanınızın çoğunu tüketebilir ve bu görevler daha kolay veya daha az stresli oldukları için enerjimizin çok fazlasını sunma eğilimindeyiz.

Ancak, o gün tamamlanması gereken acil görevleri belirlemek, üretkenliğiniz için kritik öneme sahiptir. Enerjinizi nereye koyacağınızı öğrendikten sonra, sizin ve programınız için çalışan bir sırayla işleri halletmeye başlayacaksınız. Kısacası, odaklanmayı sürdürmek için önemli görevlerinize öncelik verin.

 1. Bir Program Oluşturun

Yanınızda bir planlayıcı veya defter taşıyın ve aklınıza gelen tüm görevleri listeleyin. Öğeleri tamamlarken kontrol edebilmek size bir başarı hissi verecek ve sizi motive edecektir.

Gün başlamadan önce basit bir ‘Yapılacaklar’ listesi yapın. Görevleri önceliklendirin ve temel konulara odaklanın. Bu görevlerin de ulaşılabilir olduğundan emin olun. Tamamlamanız gereken büyük bir görev varsa, bunu listenizdeki tek şey yapın. Diğerlerini bir sonraki güne itebilirsin. Zaman yönetimi becerilerinizi daha iyi yönetmek için 3 liste yapmayı düşünebilirsiniz: iş, ev ve kişisel.

 1. Son Tarihleri ​​Ayarlayın

Elinizde bir görev olduğunda gerçekçi bir son tarih belirleyin ve ona bağlı kalın. Bir son tarih belirledikten sonra, bunu yapışkan bir not üzerine yazıp çalışma alanınızın yanına koymak faydalı olabilir. Bu, sizi görevde tutmak için görsel bir ipucu verecektir.

Yolunuza çıkabilecek tüm görevleri tamamlayabilmeniz için görevin bitiminden birkaç gün önce bir son tarih belirlemeye çalışın. Kendinize meydan okuyun ve son teslim tarihini karşılayın. Zor bir meydan okumayla karşılaştığınız için kendinizi ödüllendirin.

Önceliklerinizi Nasıl Planlarsınız? >>

 1. Ertelemenin Üstesinden Gelin

Ertelemekten kaçınmak birçokları için zor olabilir.

Erteleme, üretkenliği olumsuz etkileyen şeylerden biridir. Bu, gerekli zaman ve enerjinin boşa harcanmasına neden olabilir. Hem kariyerinizde hem de kişisel yaşamınızda büyük bir sorun olabilir.

Ertelemekten kaçınmak birçokları için zor olabilir. Sıkıldığımızı veya bunaldığımızı hissettiğimizde erteleme eğilimindeyiz. Daha zor görevleri bölmek için gün boyunca daha küçük, eğlenceli aktiviteler planlamaya çalışın. Bu, yolda kalmanıza yardımcı olabilir.

 1. Stresle Akıllıca Başa Çıkın

Stres, başarabileceğimizden daha fazla işi kabul ettiğimizde ortaya çıkar. Sonuç, vücudumuzun yorgun hissetmeye başlamasıdır ve bu da üretkenliğimizi etkileyebilir. Stres, farklı insanlar için çeşitli şekillerde gelir, ancak stresle baş etmenin bazı üretken yolları şunları içerebilir:

 • Dışarı çıkmak
 • Egzersiz
 • Meditasyon yapmak
 • Bir arkadaşı aramak
 • Favori hobinize katılmak
 • Müzik veya podcast dinlemek

Anahtar, stres tepkinizi azaltmaya geldiğinde sizin için neyin işe yaradığını bulmaktır. Başka bir şey için vaktiniz yoksa, birkaç nefes alma tekniği deneyin. Bunlar dakikalar içinde yapılabilir ve strese neden olan hormonları düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Hobilerin Stres Yönetiminde Önemi >>

 1. Çoklu Görevlerden Kaçının

Çoğumuz, çoklu görevin işleri halletmenin etkili bir yolu olduğunu hissediyoruz. Ancak gerçek şu ki bir şeye odaklanıp konsantre olduğumuzda daha iyi yapıyoruz. Çoklu görev üretkenliği engeller ve zaman yönetimi becerilerini geliştirmek için bundan kaçınılmalıdır.

Odaklanmanıza yardımcı olacak yapılacaklar listelerinden ve son tarihlerden yararlanın! Bu şekilde yaptığınız işte daha iyi yapabilirsiniz. Bir başkasına başlamadan önce birini bitirene kadar bekleyin. Ne kadar çok şey yapabildiğinize şaşıracaksınız.

 1. Erken Başlayın

Başarılı insanların çoğunun ortak bir yanı vardır: Güne erken başlarlar. Çünkü oturmaları, düşünmeleri ve günlerini planlamaları için zaman verirler. Erken kalktığınızda daha sakin, yaratıcı ve açık fikirlisiniz. Gün ilerledikçe enerji seviyeleriniz düşmeye başlar ve bu da üretkenliğinizi, motivasyonunuzu ve odaklanmanızı etkiler.

Sabah insanı değilseniz, normal saatinizden otuz dakika önce uyanmayı deneyebilirsiniz. Bu kadar sürede ne kadar çok şey yapabileceğinize şaşıracaksınız. Çalışmak için kullanmak istemiyorsanız, biraz egzersiz yapmak veya sağlıklı bir kahvaltı yapmak için kullanın. Bu tür bir rutin, gün içindeki verimliliğinize de katkıda bulunacaktır.

Kısa Ve Anlamlı Hikayeler – Yavaş, Her Zaman Yavaş Demek Midir? >>

 1. Düzenli Molalar Verin

Kendinizi ne zaman yorgun ve stresli hissederseniz, 10 ila 15 dakika ara verin.

Kendinizi ne zaman yorgun ve stresli hissederseniz, 10 ila 15 dakika ara verin. Çok fazla stres vücudunuza zarar verebilir ve üretkenliğinizi etkileyebilir. Daha da iyisi, mola zamanlarınızı planlayın. Rahatlamanıza ve daha sonra enerjiyle tekrar işinize dönmenize yardımcı olur.

Bir molanın geldiğini biliyorsanız, elinizdeki görevi yerine getirmek için büyük olasılıkla can sıkıntısının veya motivasyon eksikliğinin üstesinden gelebilirsiniz. Yürüyüşe çıkın, biraz müzik dinleyin veya hızlı hareketler yapın. En iyi fikir, işe tamamen ara vermek ve arkadaşlarınız ve ailenizle vakit geçirmek.

 1. Hayır Demeyi Öğrenin

Zaten işinizin aşırı yüklendiğini düşünüyorsanız, ek görevleri kabul etmeyi kibarca reddedin. Fazladan çalışmayı kabul etmeden önce yapılacaklar listenize bir göz atın. Pek çok insan hayır demenin onları bencil göstereceğinden endişelenir, ancak gerçek şu ki, hayır demek kendinize ve zamanınıza bakmanın en iyi yollarından biridir. Bununla ilgilendiğinizde, çevrenizdeki insanların nihayetinde takdir edeceği önemli şeylere adayacak daha fazla enerjiniz olduğunu göreceksiniz.

Son Düşünceler

Tabağınızda ne olduğunu netleştirdiğinizde, daha fazla odaklanacak ve daha kısa sürede daha çok iş yapacaksınız.

İyi zaman yönetimi, görevleri önceliklendirmek ve daha fazlasını başarırken zamandan tasarruf sağlayacak şekilde düzenlemek için günlük bir uygulama gerektirir. Yukarıdaki stratejileri birkaç hafta kullanın ve size yardımcı olup olmadıklarını görün. Daha ne kadar zamanın olduğunu görünce şaşırabilirsin.