Dürüst olun, günün sonunda, günün neden bu kadar çabuk olmadığınızı merak ettiğini görün.

Daha Başarılı Olmak İçin Bu Kurala Uymalısınız

Hızlı soru… Zaman hakkında ne biliyorsun? Bir an için düşünün. Gerçekten bilmek zorunda mısın? Sonuçta, farkına varmamaya ya da yönetmemeye çok uzun zaman harcadın. Zaman senin için nasıl çalışıyor?

Büyük olasılıkla sabahları kalktığınızda zamanlamanızı veya o gün yapılması gereken şeyleri düşünürsünüz. Listenizi gün planlayıcınızda önceliklendirdiniz ve çalışmaya hazırsınız.

Dürüst olun, günün sonunda, günün neden bu kadar çabuk olmadığınızı merak ettiğini görün. Cevap basit olabilir. Belki de zamanı yönetmekle ilgili öğrendiğin her şey tam bir zaman kaybıdır.

Anlama Zamanı

“Zaman bir yanılsamadır.” – Albert Einstein

Zaman yönetimi gurularının bir farkı var gibi görünüyor. Yazar Tim Ferris zaman yönetimi hakkında çok şey biliyor gibi görünüyor. Senin bilmediğin ne biliyor? Önce zamanı anlamaya çalışalım. Basit bir ifadeyle, zaman olayların olduğu zamandır. Zaman tanımımızı bir saat ile sınırlandırma eğilimindeyiz. Fakat zaman bundan daha sofistike. Diğer zaman tipi gerçek zamandır.

Saat süresi dakika, saat, gün vb. İle ölçülür. Saat süresinde, tüm zamanlar eşit olarak geçer. Biri 20 yaşına geldiğinde tam olarak 20 yaşında, daha fazla değil, daha az değil. Gerçek zamanlı olarak, tüm zamanlar bakış açınıza bağlı olarak değişebilir. Dişçide harcanan 2 saat 5 yıl gibi hissedebilir. Güzel bir plajda geçirilen 5 saat 10 dakika gibi hissedebilir.

Gerçek Zamanlı Mı Yaşıyorsun, Yoksa Saatlik Mi?

Hangi zaman diliminde yaşıyorsunuz? Eğer zaman yönetimi araçlarını ve aletlerini kullanıyorsanız, saatlerce yaşıyorsanız saatiniz önemli değil. Gerçek zamanda yaşıyorsun. İyi haber, gerçek zaman zihinseldir ve siz yaratırsınız. Ve yarattığınız her şeyi yönetebilirsiniz. Şimdi, “yeterli zamana sahip olmama” ya da “doğru zaman değil” gibi kendi getirdiğiniz sınırlamaları kaldıracak güce sahip olmalısınız. Bu yüzden, kendinize yaptırmanız gereken şey, her zaman saate bakmayı bıraktırmaktır.

“Zaman özünüzdür, onu akıllıca harcayın.”

Kendi zamanınızın efendisi olmak, zaman geçirmenin üç yolunun anlaşılmasını gerektirir: düşünceler, konuşmalar ve eylemler. Hangi işletmede olursanız olun, işiniz her zaman bu üç şeyi kapsayacak.

Bu kavramı daha iyi anlamak için zamanınızı yönetmek için normalde ne yaptığınızı düşünün. Görevlerinizi gün içinde zaman dilimlerinde planlamak işe yaramaz. Odak noktanız ilgisiz bir saat dilimi ise işiniz çok zor. Muhtemelen çok fazla iş yapmayacaksın çünkü kendini bir zaman dilimiyle sınırlıyorsun ve o zaman dilimi senin için çok verimsiz.

Yapmanız gereken şeylere zaman çizelgesi koymak yerine, gerçek zamanlı üretken düşüncelere, konuşmalara ve en fazla sonucu verecek eylemlere odaklanın. Örneğin, düşünceleriniz, yapmanız gereken görevler, konuşmalar, onları başarmak için oluşturduğunuz planlar ve onları tamamlamak için yapmanız gereken eylemler önceliğinizdir.

İşte size zaman ayırmanıza yardımcı olacak bazı teknikler:

  • Bir not defteri taşıyın ve bir hafta boyunca düşüncelerinizi, sohbetlerinizi ve aktivitelerinizi yazın. Bu size gün boyunca ne kadar başarabileceğiniz ve zamanınızın nerede geçirildiği konusunda bir fikir verecektir.
  • Her gün gününüzü planlamak için 30 dakika harcayın, ancak zaman dilimi koymayın.
  • Kesintiler için zaman ayırın ve yaptığınız işten kendinizi uzaklaştırmak için zaman planlayın.
  • Zamanınızın yüzde 50’sini, sonuçlarınızın çoğunu üreten düşüncelere, konuşmalara ve etkinliklere adayarak geçirin.
  • Yalnızca başarınız için önemli olan herhangi bir konuşmaya veya etkinliğe zaman ayırın.
  • Her şeyin tamamlanmasının imkansız olduğunu anlayın.
  • Düşüncelerinizin, konuşmalarınızın ve faaliyetlerinizin yüzde 20’sinin sonuçlarınızın yüzde 80’ini oluşturduğunu unutmayın.

Vaktine hakim olmak değerli bir çabadır. Düşüncelerinizi zaman çerçevelerinin sınırlayıcı etkisinden kaldırarak zamanınızı yaratıcı düşünceler, konuşmalar ve ölçülebilir sonuçlar üreten aktivitelerle yönetmekte özgürsünüz. Herkes yaratıcılığında farklıdır, bu yüzden denemeye çalışın ve yaratıcı zihninizin ne ortaya çıkarabileceğini görün.

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın