Yeni bir kariyer yoluna başlamak hem heyecan verici hem de ürkütücü olabilir, özellikle de seçtiğiniz “kariyer yolunuz” girişimcilikse ve ev tabanlı bir iş yürütüyorsanız. Aşağıda, sizin için hangi tür işletmelerin doğru olabileceğini belirlemenize yardımcı olmak için kendinize sormanız gereken 5 soru vardır.

Tutkunuz nedir?

Bu soruya aklınıza gelen ilk şeyle cevap verin: Eğer para diye bir şey olmasaydı ve bir şey yapabilseydiniz, ne yapardınız? “Yazar olurdum”, “Konferanslarda konuşurdum”, “Ürün fikrimi hayata geçirirdim” veya herhangi bir şekilde yanıtlamış olabilirsiniz. Cevabınız her neyse, bu büyük ihtimalle sizin tutkunuzdur.

Çocuk olarak ne tür şeyler yapmayı severdiniz?

Çocuklar olarak sevdiğimiz oyuncaklar ve oyunlar çoğu kez, yetişkin olarak kim olduğumuza dair bir fikir verir. Ağaçlara tırmanmayı seviyorduysanız, artık “açık hava” tipi bir kişi olabilirsiniz. Bunun işinize nasıl dahil olabileceğini düşünün.

Ne tür ürünleri temsil etmek istiyorsunuz?

Doğrudan satış işinde ister kendi ürününüz ister yerleşik bir ev tabanlı iş seçeneğiniz olsun, müşterilerinize ne tür ürünler sunacağınızı düşünmelisiniz. Biraz araştırma yapmak için zaman ayırın ve sizi gerçekten heyecanlandıran bir ürün bulun.

 Hangi beceri ve deneyimleri sunabilirsiniz?

Kurumsal dünyayı evde çalışmak için bıraktıysanız, şüphesiz beraberinizde birtakım beceriler getirdiniz. Bu becerileri yeni bir şekilde pazarlamanın ve onları karlı bir işe dönüştürmenin bir yolu olabilir. Beceri ve deneyimlerinizi geliştirmek için kendiniz üzerinde çalışın.

Kutunun dışında mı düşünüyorsunuz?

Çoğumuz bilinmeyenden korkar. Birçok kez, daha önce bir şey yapmadıysak, basitçe ulaşılamayacağımızı varsayarız. Bunu iş dünyasına da taşırız. Ürünlerimizi veya hizmetlerimizi alıp diğer işletmelerde kullandıklarımızla aynı şekilde pazarlarız. Bununla birlikte, pazarlamak için yeni ve yenilikçi yollar bulmak çok daha etkili olabilir. Farklı düşünmeye çalışın. Kimsenin yapmadığı bir şeyi yapın.

Ev tabanlı işiniz size özgü olmalıdır. Her sabah kalkıp günümüzün olanakları hakkında heyecanlanmalısınız. Yukarıdaki soruları iyice düşünmek için zaman ayırın ve böylece üzerinde güzelce düşünülmüş bir yola başlayacaksınız!