Girişimcilerin Motive Olmasına Yardımcı Olacak 10 İpucu

Girişimciler genelde bir şirketin çalışanıyken kendi işinin patronu olduklarında karşılaştıkları ilk zorluklardan biri, kendisine yardımcı olacak birileri veya gruba sahip olmamaktır.

Girişimciler genelde bir şirketin çalışanıyken kendi işinin patronu olduklarında karşılaştıkları ilk zorluklardan biri, kendisine yardımcı olacak birileri veya gruba sahip olmamaktır. Bunun sebebi genel olarak, girişimcinin bir şirket çalışanıyken bireysel çalışmaları ve takım işine yatkın olmamalarından kaynaklanır.

Peki, bir girişimci daha iyi bir insan ve patron olma yolunda işletmeye nasıl odaklanır? Aslında cevap çok basit. Bir iş zaman, özveri ve pratik gerektirir.

Şimdi burada motive olmanızı ve kendinizi geliştirme konusunda 10 ipucundan bahsedeceğiz.

1.Kişisel görev raporu hazırlayın!

Her işletme bir vizyona ve misyona sahip olmalıdır. Bunları liste halinde hazırlamalıdır. Bu vazgeçilmez bir prensiptir. Lider, organizasyonunu bu şekilde yönlendirmelidir. Ek olarak lider kendisi içinde bir kişisel görev raporu hazırlamalıdır.

Burada önemli olan şey;  görevinizi yazmak, yanınızda taşımak, sürekli olarak yüksek sesle okumak, ezberlemek ve kolunuza dövme yapmaktır (Yalnızca aşırı girişimciler için bu geçerlidir :)).

2.Bir plan yap!

Tıpkı iş dünyasında olduğu gibi, misyonunuzu, üzerinde yürütülecek bir plan olmadan işe yaramaz. Siz de kısa ve uzun vadeli hedefler dahil olmak üzere kişisel ve mesleki planınızı yazmalısınız. Bu planlar kişisel ve mesleki şartlarınız sürekli değişeceği için yazılmamalı ya da duvara asılmamalıdır. Amaç, kişisel olarak neyi başarmak istediğinizi ve bunu nasıl başaracağınızı net bir şekilde anlamaktır.

3.Günlük rutinini yarat!

Kendinizi motive etmek, bir yerden başlamakla mümkün olur. Bu yüzden her sabaha harika bir rutinle başlamalısın. Vücudunu ve zihnini bu rutine alıştırmalısın. Aynı zamanda yeni alışkanlıklar oluşturmalısın. Eğer bunu 8 gün boyunca başarılı bir şekilde yaparsan 9. günde zihnin ve vücudun bu rutinleri tamamlamadan rahat etmeyecektir.

4.Kendin için zaman yarat!

Genellikle girişimciler kendilerini işlerine fazlasıyla kaptırırlar. Kendilerini kaptırdıklarında dinlenmeyi akıllarının ucundan bile geçirmezler. Bu yüzden günlük olarak kısa bir yürüyüşe çıkabilirsin, kafanı dinlendirebilir ya da meditasyon yapabilirsin. BU süreç içerisinde yemek yemeyi ve su içmeyi sakın unutmayın. Bu iki hayati alışkanlık zihninizin rahatlamasına ve daha esnek çalışmasına yardımcı olur.

5.Önceden Planlayın ve telefonunuza hatırlatıcı ekleyin!

Planlı bile olsa, rutine sadık kalmak çok zordur. Bundan dolayı kendinize günlük amaçlarınızı belirten hatırlatıcılar eklemeyi unutmayın. Hatta uyandığınızda yapacağınız ilk iş bu olsun. Sonra güne başlayın. Bir süre sonra hatırlatıcılar size odaklanamadığınızda yardımcı olacaktır.

6.Kendinizi ödüllendirin!

Görevlerinizi yerine getirdiğinizde kendinizi ödüllendirmeyi ihmal etmeyin. Bu, işinize daha motive olmanızı sağlayacaktır. Ek olarak bu eylem, sizi bir şeyler başardığınıza ikna edecektir.

7.Arkadaş çevrenize yoğunlaşın!

Bazen en iyi motivasyon meslektaşlarınızdan gelir. Hem bireysel hem de ortak hedeflere doğru sizi motive etmek için arkadaşlarınıza ve iş arkadaşlarınıza yoğunlaşın.

8.Kendinizi inspirasyonel faaliyetlerle şımartın!

Bazen motive olmak için kendi çemberinizin dışına çıkın. Kendinize ayırdığınız zamanlarda”networkokulu.net” olarak hazırladığımız  ilham verici filmleri  veya TedX konuşmalarını  izleyebilirsiniz.

9.Pozitif olun!

Hayatınızda her şey her zaman yolunda gitmeyebilir. Bu tarz durumlarda pozitif kalmanız sizin için çok yararlı olacaktır. Kendinize basitçe ‘’mutlu kal’’ diyebilirsiniz. Bu, sizin ruh halinizi ve motivasyonunuzu tekrar toplamanıza yardımcı olacaktır.

10.Uyku

Son olarak, bir çok girişimcinin yaşadığı en büyük sorunlardan birine değineceğiz. Genel olarak girişimciler düzensiz bir uyku düzenine sahiptirler. Uyku, motivasyonunuzu toplamanıza her zaman yardımcı olur. Eğer işiniz uykudan daha önemli değilse bırakın ve uyumayı tercih edin! Bir sonraki güne daha zinde ve motive şekilde başlamanızı sağlar.