Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 21 Muhteşem Film

En İyi 24 Motivasyon Filmi

Hayata bakış açınızı değiştirmek, farklı bir pencereden bakmak için filmler bazen en iyi seçeneklerdir.İçinde bulunduğunuz karmaşık durumda bakış açınız kısıtlanır. Çıkmak istersiniz. Filmler, kitaplar, belgeseller en iyi seçenekler olarak karşımıza çıkarlar.

Çünkü hayata karşı bakış açımız, bir takım şeylerin farkına vardığımız zaman değişir. Sürekli sabit bir bakış açısıyla hayatımıza devam edemeyiz. Bundan dolayı yaşadığımız olumlu veya olumsuz olaylardan bir takım dersler çıkartarak, kendimize yeni bir değer ekleyerek devam ederiz. Bazen bu bakış açılarını okuduğumuz kitaplardan veya izlediğimiz filmlerden de ediniriz.

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 21 Muhteşem Film Tavsiyesi

Yaşadığınız olumsuz bir tecrübe canınızı sıkmış olabilir. İşinizde belki duraksamalar yaşıyor olabilirsiniz. Daha büyük bir atılım için bir kıvılcım bekliyor da olabilirsiniz. Bu durumlarda bazen, size ilham verecek şeyleri iyi seçmelisiniz. Zamanınızı en iyi değerlendirecek ve size bir şeyler katacak seçenekler her zaman öncelikli olmalıdır.

Networkokulu.net olarak, sizin için derlemiş olduğumuz bu film listemizi keyifle izlerken bir yandan da sizi düşündürteceğini garanti edebiliriz. Şimdiden iyi seyirler.

Yukarı Bak (UP/2009) – IMDB 6.2

Sevdiğiniz birine karşı bakış açınızı bir değerlendirin. 2010’da En İyi Film Oscar’ına aday olan ve 1992 yılında aynı başarıyı gösteren Güzel ve Çirkin’den sonra bu onura erişen ikinci animasyon filmi olmuştur. Bu film de anlatılmak istenen 78 yaşındaki Carl Fredricksen çocukken, balonuyla Dünya’yı dolaşan kaşif Charles Muntz’a hayrandır ve en büyük hayali bir kaşif olmaktır. Bir gün oyun oynarken çocukluk aşkı olan Ellie ile tanışıp yıllar sonra evlenirler.

Yıllar geçer Ellie vefat eder. Carl çok yaşlanmıştır ve etrafındaki her şey değişmektedir. Ellie ile kurdukları evin etrafı şantiye olmuş ve büyük binalar inşa edilmektedir. Bir gün kapısı çalınır. Karşısında bir izci olan Russell’ı görür. Carl onu kurnazca etrafından uzaklaştırır. Ardından Ellie ile hayallerini kurdukları “cennet şelalesine” gitmek için evini binlerce balonla havaya uçurur. Kısa bir süre sonra bu yolcuğa tek başına çıkmadığının farkına varacaktır.

“Sevdiklerinizi incitmeyin. Çünkü onları bir gün incitmek için bile bulamayabilirsiniz.”

Satış Pazarlama İle İlgilenenlerin Kesinlikle İzlemesi Gereken Filmler >>

Beni Suçlu Bulun ( Find Me Guilty /2006) – IMDB 7.1

Bu filmde geçen olay kısaca şöyle; Tam tamına yetmiş altı adet suçtan yargılanmakta olan Lucchese adlı örgütün yirmi üyesi yakalanmıştır. Mahkeme karşısında hesap vermeleri beklenen çok sayıda suçları vardır. Jackie DiNorscio da bu grubun içinde yer alır. Tuhaf bir biçimde o kendi savunmasını üstlenmek istediğini dile getirir. Jackie DiNorscio’ a bir teklif gelir. Ailesine mensup insanların da yer aldığı gruba karşı tanıklık edecektir. Ancak Jackie DiNorscio bunu reddeder. Seçtiği yolda mahkeme ortamına sıra dışı bir boyut getirecektir.

“Lanet olası her iş ona bu “sevimli” adamlar yüzünden daha pahalıya mal oluyor..”

Özgürlük Yolu (Into the Wild /2007) – IMDB 7.1

Acaba şehirde veya kırsal kesimde yaşamak hakkında bakış açınız ne durumda?

Acaba şehirde veya kırsal kesimde yaşamak hakkında bakış açınız ne durumda? Ünlü oyuncu Sean Penn’in yönetmenliğini üstlendiği, iki dalda OScar’a aday gösterilen filmin başrollerinde Emile Hirsch ve Vince Vaughn bulunuyor. Bu filmde bir metropoldeki vahşi hayattan temiz saf bir hayata başlama hikayesidir. Başarılı bir atlet olan Christopher önemli bir üniversiteden de dereceyle mezun olmuştur. Mezuniyet sonrası verilen bir davette ailesine istediği hayatın bu olmadığını, bir şeylerin eksik ve yanlış olduğunu söyler.
Genç adam tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayıp sahip olduğu her şeyi arkasında bırakarak yeni hayata doğru uzun bir yolculuğa çıkar.  Alaska’nın ıssız ormanlarında sona eren bu yolculuk esnasında ve sonrasında Christopher, hayatını kökünden değiştirecek yeni kişilerle tanışarak, hayatın anlamını ve ölümün kaçınılmazlığını en sert haliyle deneyimleyecektir.

“Bence kariyer denen şey bir 20. yüzyıl icadıdır ve ben bir kariyer istemiyorum.”

Gerçek Hayat Hikayelerine Dayanan Filmler >>

Benim Güzel Idaho’m (My Own Private Idaho /1991) – IMDB 7.1

Sokaklarda yaşayan iki arkadaşı yol hikayesi. Mike uyku atakları yaşayan , rüyalarında,kaybettiği annesinin peşinde görür. En yakın arkadaşı Scott ise varlıklı bir ailesi olmasına rağmen ailesini zor durumda bırakmak için sokaklardaki yaşamı seçmiştir. İki genç, uyuşturucu bağımlıları, hırsızlar ve satıcılarla dolu bir dünyada kendilerini bulmaya çalışırlar. Motosikletle Pasifik kıyılarından başladıkları bu arayış yolculuğu onları Roma’ya dek götürecektir.

“Hırsızlık benim mesleğim ve birinin mesleğini yapması günah değildir.”

Beni asla bırakma  (Never Let Me Go /2010) – IMDB 7.2

Japon asıllı İngiliz yazar Kazuo Ishiguro’nun aynı isimli romanından beyazperdeye Alex Garland tarafından uyarlanan ve yönetmenliğini Mark Romanek’in üstlendiği filmin başrollerini Keira Knightley, Carey Mulligan ve Andrew Garfield paylaşıyor. Bu film de Üç küçük çocuğun önce çocuklukta başlayan hikayeleri yatılı bir okulda okuyup mezun olmakla devam etmiştir. Ruth, Tommy ve Kathy erişkinliğe ulaştıklarında ise ürpertici gerçekle tanışmaları ve kendilerine çizilmiş olan kaderlerine hazırlanmaları gerekmektedir.

“Belki de hiçbirimiz yaşadıklarımızı tam olarak anlamıyor ve yeterli zamanımız kalıp kalmadığını hissedemiyoruz.”

Miyoner Aklın Sırları | Kitap İncelemeleri >>

Terabithia köprüsü (Bridge to Terabithia /2007) – IMDB 7.2

Katherine Paterson’ın romanından uyarlanan film, yönetmen Gabor Csupo’nun ilk uzun metrajlı filmi. esse ile Leslie adındaki iki sevimli çocuğun hikayesi. Yaşamın acı gerçekliklerine uzak, kendi dünyalarında yarattıkları ütopik gerçek üstü maceraları konu edinen bu filmde, okulun en farklı çocuklarından Jesse, aynı sınıfa düşen yeni öğrenci Leslie’nin de en az kendisi kadar tuhaf ve hayal gücü kuvvetli biri olduğunu keşfeder. Oturduklara yere çok yakın olan bir ormanda sadece kendilerinin bildiği ve görebildiği, içinde devler, cinler, periler, troller ve daha bir dolu gizemin bulunduğu, Terabithia isminde faklı bir dünya oluştururlar kendilerine.

“Her zaman zihnini açık tut.”

Yıldız Tozu (Stardust /2007) – IMDB 7.7

Usta oyuncu Robert De Niro’nun acımasız bir korsan rolü ile Kaptan Shekespaere olarak karşımıza çıkacağı film, Michelle Pfeiffer, Claire Danes gibi önemli isimleri de barındırıyor. Bu film de sevdiği kadının kalbini ve sevgisini kazanmaya çalışan bir erkeğin defalarca sınandığını görmekte olacağız. Tristran, aşkının kalbini kazanabilmek için onun için kayan bir yıldızı yakalayacağına söz verir. Ama sevgilisi Yvaine ile çıktıkları bu yolda, korsanlar ve cadılarla dolu büyük tehlikeler onları beklemektedir.

“Dünyayı seyrederken öğrendiğim bir şey varsa insanların göründükleri gibi olmadığı.”

İzlediğiniz An İlham Deposu Yaratacak 24 Film >>

Kör Nokta (The Blind Side /2009) – IMDB 7.7

Michael Lewis’in The Blind Side: Evolution of a Game adlı romanından uyarlanan film de anlatılmak istenen hikaye ekonomik açıdan durumu iyi olmayan Michael Oher’ın bir kolejin futbol takımına girmeye çabalar ve istediği sonucu elde eder. Futbol takımına girince kendi hayatı ve çevresindekilerinde hayatını tümden değiştirir.

“Bazı insanlar soğan gibidir, anlayabilmek için katman katman kabuğunu soymak gerekir.”

Umut Işığım (Silver Linings Playbook /2012) – IMDB 7.7

Yönetmenliğini David O. Russell’ın üstlendiği film dram ve komedinin iç içe geçtiği bir film. Bu film de anlatılan olay şöyle; Eski bir tarih öğretmeni olan Pat Salitano (Bradley Cooper), yaşamında değer verdiği her şeyi bir günde yitirmiş bir adamdır. Yaşadığı ciddi bir travma sonrası mahkeme kararı ile 8 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi görür. Tedavi olduktan sonra hayatını düzene koymak için karar alır ve uygular. Bu kararında başarılı olur. Artık Pat düzgün bir adam olmuş, işini gerii almış ve bu sayede eşi Vicky’le bu sayede tekrardan gönlünü kazanmıştır. Fakat durum Pat için tahmin ettiğinden daha zor olacaktır. Bir yemekte, aile dostu Tiffany ile karşılaşan Pat, genç kadınla eski eşine ulaşmak amacıyla yakınlaşır. Bir ‘iyilik’ karşılığı Pat’e yardım teklif eden Tiffany, her ikisi içinde umut ışığı olacak yeni bir kapı açacaktır…

“Hayat sana bir yardım eli uzatır, ve o ele uzanmamak büyük bir hatadır.”

İnsanların Servet Sahibi Olamamasının 30 Nedeni | Düşün Ve Zengin Ol >>

Yeni Hayat (Cast Away /2000) – IMDB 7.8

Bu film de anlatılan Chuck Noland bir sistem analist uzmanı ve tanınmış bir şirkette sorunları çözmek için dünya genelinde seyahatler yapmaktadır. Uzun süreli bir ilişkisi olan ve yoğunluğundan dolayı evlenmeye bile fırsat bulamayan Noland Noel gecesi sırasında aldığı bir telefonda bir işi çözümlemek için Malezya’ya gitmesi gerektiğini öğrenir. Hazırlıklarını tamamlayıp  yola çıktı.Güney Pasifik’te uçtuğu sırada uçak bilinmeyen bir sebeple düşer. Bilincini kaybeden Noland uyandığında kendini ıssız bir adada tek başına bulur. Modern dünyanın nimetleriyle yaşamını sürdürmüş olan çaresiz adam bu adada ne kadar ayakta kalabilecektir?

“Şimdi ne yapmam gerektiğini biliyorum, nefes almaya devam edeceğim. Çünkü yarın güneş yine doğacak, akıntıların ne getireceğini kim bilebilir ki?”

Kader (2006) – IMDB 7.9

Bu film de anlatılan Karşılığını bulamayan kalplere tutkun üç insanın yolu, tutkunun beslediği bir kaderle birbirine bağlanır. Uğur, Zagor’un hapisten çıktığı gece, mahallede işlenen bir cinayetin ardından ortadan kaybolur. Bu kayboluş, ilk başta Bekir’in umutsuz aşkından kurtulması için bir umut olsa da, aylar sonra Zagor’un İzmir’de işlediği bir cinayet sonrası hapse girmesinin ardından Uğur’un mahalleye dönmesi ile Bekir için yıllar sürecek amansız bir kovalamaca başlayacaktır. Aşkının peşinde, kendini hiçe sayarak sürecek bu kovalamaca ile gururunu, benliğini, bütün kişiliğini yitirse de, bir tek şeyi, aşkın masumiyetini yitirmez.

“Kimse seni sevmeyecek benim kadar, bu bir gerçek. İster kul ol ister köle, tüm aşklar bir gün bitecek..”

Başarılı İnsanların Hayat Hikayelerini Konu Alan Filmler >>

Truman Show (The Truman Show /1998) – IMDB 8.1

Truman Show sinema tarihinin en yaratıcı senaryolarından birine sahip. Aynı zamanda başrolündeki Jim Carrey’nin olağanüstü performansını da es geçmemek gerekiyor. Dünyanın en harika adalarından birinde yaşayan halk imrenilecek derecede üst düzey bir hayat sürmektedir. Bu adada yaşayan insanlar her güne mutlu uyanıp herhangi bir sorunla karşılaşmadan günü sonlandırıyorlardır.  Truman güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahip, bir gün öldüğünü zannettiği babasını bir gün caddede gördüğü ana kadar hayatı olduğu gibi yaşar. Babasını gördüğüne emindir ancak adam bir anda ortalıktan kaybolmuştur. İlerleyen günlerde çeşitli gizemli anlar yaşayan Truman bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edecek, sahip olduğu hayatın gerçek olup olmadığını anlamaya çalışacaktır.

“Çünkü insanlar böyledir,sizin onların önüne koyduğunuz yaşamı çabuk kabul ederler ve pek fazla düşünmezler.”

Siyah (Black /2005) – IMDB 8.2

Bu film de ; Hayatı karanlıkta yaşamaya mahkum olan sağır ve kör bir genç kızın öğretmeni sayesinde neler başarabildiklerini anlatan dramatik bir baş yapı. Varlıklı Hintli bir ailenin ilk çocuğu olan Michelle bebekken görme ve işitme yetisini kaybetmiştir. Sekiz yaşına gelen kızın kendisine ve çevresine zarar verdiğini düşünen aile bu sorunu çözmeye odaklanıyor. Küçük kız ya akıl hastanesine yatırılacak yada öğretmeninden yardım alacak. Annesinin babasına ısrarı üzerine öğretmenden yardım istemeleri işte film buran sonra başlıyor.

“Karanlık, umutsuzca seni yutmak istiyor..Ama her zaman ışığa doğru yürümelisin.Umutla dolu her adımın beni yaşatacak Michelle.”

Cesaretimizi Etkileyen Şey Nedir? | Kısa Hikayeler >>

Amadeus (1984) – IMDB 8.3

Bu film de Dünya müzikaline yön veren Mozart, gündelik yaşamında gerçek bir arıza karakter olarak yaşamdan uzak bir hayat tarzı sürdürmektedir. Yeteneğini dışa vurmak için ilginç bir yol seçen sanatçı tutarsız davranışlarda bulunmayı bir alışkanlık edinmiştir. Yaşamı ile müziği zıt kutuplarda ilerleyen Mozart, yeteneğini sergilemek için mantık dışı hareketlerde bulunur. Adeta bir “tutunamayan” profili çizen Mozart, bu sağlıksız yaşamı yüzünden Antonio Salieri’yi endişelendirmektedir. Antonio, diğerine göre çok daha disiplinli ve müzik konusunda daha hırslıdır. Bu düşünceler zamanla farklı bir ilişki kurmalarına neden olur… Müzik konusunda yüce bir yeteneğe sahip olan Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin ilişkisine odaklı bir başyapıt. Sanat ile sanatçının kişiliği arasındaki ilişkiye odaklanan ve usta müzisyenin yaşamını, Salieri üzerinden anlatan bir klasik.

“Direktör, müziğimin büyük bir kısmını yırtıp attı. Operayı yeniden yazmam gerektiğini söylüyorlar. Ama zaten mükemmeldi. Mükemmel bir şeyi yeniden yazamam.”

Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem for a Dream /2000) – IMDB 8.3

Bir Rüya İçin Ağıt, Hubert Selby’nin romanından uyarlanmıştır. Bu film de anlatılan olay; Uyuşturucu bağımlısı gencin ilgisiz ve televizyon bağımlısı bir anne ile aralarında olan ilişki kopukluğudur. Uyuşturucu batağı içerisindeki Harry’nin hayattaki tek amacı daha fazla uyuşturucu almaktır, bunun yanı sıra annesinde hayata bağlayan tek şey o televizyondaki en sevdiği yarışma programıdır.Bir gün bu yarışmaya katılmaya hak kazandığında tek derdi, ödül olan kırmızı elbiseye girebilmek olacaktır. Yaşlı ve mutsuz kadın zayıflama hapları kullanmaya başlar.

“Bu gerçek değil! Hem, gerçek olsa da sorun değil… Her şey düzelecek göreceksin. Sonu güzel bitecek.”

Acaba Alışkanlıklarımız Doğru Mu? | Kısa Hikayeler >>

Amelie (Le fabuleux destin d’Amélie Poulain /2001) – IMDB 8.3

Amelie, Ünlü Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet’nin beş dalda Oscar’a aday gösterilen ve son on yılın en ses getiren yapımları arasındadır. Bu film de Amelie hayat dolu etrafına mutluluk saçan daima insanlar yardım edip onları mutlu etmeye çalışmaya başlamış ve kendini buna adamıştı. Bu adanmışlığı fark ettirmeden, bu durumdan bihaber olan insanların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik yapmaktadır. Peki başkalarının mutluluğu için çabalayan Amelie, yalnızlığının farkına vardığı an kendi mutluluğu için de çabalamaya başlayacak mıdır?

“Hayat çok tuhaf. Çocukken zaman çok yavaş geçer. Sonra bir de bakmışsın 50 yaşına bağlısın ve çocukluğundan ne kaldıysa geriye bir kutuya sığmıştı, tozlu bir kutuya.”

Piyanist (The Pianist /2002) – IMDB 8.5

Piyanist, İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir dramı konu alır. Polonya’lı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, Nazi işgali altındaki Polonya’da yaşamanın imkansızlaştırıldığı bir dönemde esir kampından kaçan ünlü piyanist Varşova’nın kenar mahallerinde hayatta kalmak için bir mücadele verir. Varşova da sefil ve zor bir hayat sürdürmeye çalışan müzisyen diğer halkla birlikte aşağılanmalara ve kıtlığa maruz kalır ve bu karmaşanın içinden zorlukları yenerek kahramanca üstesinden gelir. Gün gelir başkentin harabelerine sığınır. Beklemediği bir anda gelen bir yardımla umudunu yeniden kazanacaktır.

“Sanki çok ömrümüz varmış gibi, beklemeyi öğretiyor bize hayat.”

Girişimciyim Diyebilmeniz İçin Mutlaka İzlemeniz Gereken Filmler >>

Yeşil Yol (The Green Mile /1999) – IMDB 8.5

Yeşil Yol, bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun öyküsünü anlatıyor. Paul Edgecomb’un hapishanedeki görevi, idam edilecek mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır.Çalıştığı yıllar içerisinde yüzlerce mahkumu idam etmiştir. Bir gün John Coffey isimli heybetli bir adamla tanışır. Ancak Coffey’in bu ürkütücü görünümünün altında oldukça saf ve çocuk ruhu yatmaktadır. Coffey, iki küçük kız çocuğunun katil davasında yargılanmaktadır. Coffey’in günden güne gün yüzüne çıkan dünya ötesi güçleri, karakteri hakkında yeni ipuçlarını ortaya çıkaracaktır.

“Karanlıktan korkuyorum patron lütfen ışığı kapatma..”

Şahane Hayat (It’s a Wonderful Life /1946) – IMDB 8.6

Bu film de “Yaşamak… Her ne olursa olsun yaşamak güzel…” konusu işlenir. İş adamı George Bailey bazı olayların ters gitmesiyle intahar eşiğine kadar gelmiştir. Köprünün kenarında sallanmaktadır. Tam o sırada Clarence gelir. George’u intihar düşüncesinden vazgeçirmek için George’a küçük bir oyun oynamaya karar verir. Bu oyunda George eski hayatına geri dönecektir ve George, hayatındaki insanların George’la hiç tanışmamış olsalardı ne şekilde bir hayat süreceklerini görecektir.Bu sıradışı deneyim sonucunda George iyi niyetinden dolayı ne kadar çok insana yardım ettiğini anlar ve hayatının değerinin farkına varır. 

“Herkesin hayatı bir başkasının hayatını etkiler. O ortalarda olmadığında diğerlerinin hayatında büyük bir boşluk oluşur.”

Matrix (The Matrix /1999) – IMDB 8.7

Bu film de anlatılan; Yaşanan bir gerçek var, bir de yaşananın ötesinde olan bir gerçeklik… Neo,son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek Trinity ile tanışır.  Bu kızın götüreceği dünyada,  Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir. Neo, Tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini biliyor.. Nedir bu Matrix?

“Buraya seçim yapmak için gelmedin. Sen seçimini çoktan yaptın. Buraya, neden bu seçimi yaptığını anlamaya geldin.”

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption /1994) – IMDB 9.3

Esaretin Bedeli, Andy ve Red isimli iki mahkumun parmaklıklar ardında kurdukları dünyanın hikayesini anlatıyor. Andy Dufresne genç ve başarılı bir bankerdir. eşini ve eşinin sevgilisini öldürmekten yargılanır ve mühebbet cezası alır. Shawsank Hapishanesi’nde dayak, işkence, tecavüz, her türlü durum yaşanmaktadır fakat Andy hayata bağlı ve iyimserdir.Bu tutumu etrafındaki mahkumları da etkiler. Andy umutlu bakış açısıyla çevresindeki tüm mahkumları, parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır.

“Unutma Red, umut iyi bir şeydir, belki de en iyisi. Ve iyi şeyler asla ölmez.”

Çalıştığın İş Sana Ne Kadar Uygun? Testi Hemen Çözmek İçin >>