Hatalarımız Ve Başarılarımız

Hatalarımız Ve Başarılarımız - “Hiç hata yapmamış bir insan hiç bir şey denememiş demektir." - Albert Einstein

Kişisel gelişim köşemizde bu defa hatalar yapılmasına rağmen tekrar tekrar denemenin bize olan faydalarından ve bizi nasıl başarıya ulaştırdığından bahsedeceğiz. Hata yapmanın, aslında bir başarısızlık olmadığını, başarı yolunda bir durak olduğunu farkedeceksiniz.

Hatalarımız Ve Başarılarımız

Hatalarımız ve başarılarımız, aslında ayrılmaz bir bütündür. Çünkü insanoğlu hayatı boyunca mutlaka bir şeyler yapmıştır ve denemiştir. Doğası gereği insan en iyisi olabilmek ve başarılı olabilmek için bir şeyler yapmayı istemiştir ve yapmıştır da. Kimi insan bir başarıya ulaşmak için yaptığı şeylerden kolayca vazgeçmiştir de. Peki bunun nedeni nedir? Nedeni ise kaybetme korkusudur. 

Yeterince Güçlü İstiyor Musunuz? >>

Bir insanın başarıya ulaşmak isteyip de ilk hatada vazgeçmesi yeniden hata yapmaktan korkmasıdır. Eğer korkularımızın üzerine gidersek her şey bambaşka olabilir. İnsan korkularının üzerine giderek korkularının esiri olmaktan kurtulur ve kendini daha güçlü hisseder. Bu konuyu daha iyi anlayabilmek için dünyaca ünlü fizikçi aynı zamanda büyük bir bilim adamı olan Albert Einstein’ın şu sözüne bakalım;

“Hiç hata yapmamış bir insan hiç bir şey denememiş demektir.”

Gerçekten de öyledir. Einstein, hatalar yapmış yeniden denemiş bunu defalarca tekrarlamış ve sonunda başarıya ulaşmış. Einstein, dünyayı değiştirebilecek buluşlara imza atmıştır. Hatalar yapacağız ki bir şeyler yapmış olalım.

Umutsuzluk Üzerine >>

Hatalarımız ve Başarılarımız İçin

Hatalarımızı da kendimize basamak olarak görürsek ve sabredersek tüm yapılanların sonucunda başarı bizim olacaktır.

Hatalarımızı da kendimize basamak olarak görürsek ve sabredersek tüm yapılanların sonucunda başarı bizim olacaktır. Hayatta, başarılı olarak kabul edilen insanların bizlerden daha fazla yanlışı olmuştur. Daha fazla risk almışlar, daha fazla denemişler, düşmüşler. Ancak tekrardan ayağa kalkmasını da bilmişlerdir. Aslında başarı hikayesi oluşturmak bu kadar kolay.

Peki neden bu hikayeleri başkası yazarken biz sadece okuyoruz. Bir başarı hikayesini biz de oluşturabiliriz. Bu nedenle şunları sakın unutmayın:

  • Hatalar yaparak yaptığımız şeyden ders çıkaracağız.
  • Hatalardan hiç bir şey öğrenmesek bile başarıya o yoldan gidilmeyeceğini öğrenmiş olacağız ve kendimize yeniden yol çizeceğiz.
  • Bizde bir çok hatalar yapıp yeniden denemeler yaparak başarıya ulaşan bir çok başarılı insan gibi başarılı olabiliriz. 

Yukarıda da değindiğimiz üzere, hatalarımız ve başarılarımız bir bütündür. Kendinize güvenin ve hatalara rağmen denemeye devam edin. Başarınız, belki de bu son çabanızda gizlidir. 

Empati Kurmada 7 Altın Kural Nedir? >>