Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım

Başarılı Bir Kariyer İçin - Başarılı bir kariyer için dikkat etmeniz ve yapmanız gereken son derece önemli altın kurallar vardır.

Başarılı bir kariyer için neler yapılabilir? Kişisel gelişim bu süreçte önemli midir? Hangi becerileri edinmeliyiz? Para kazanmak, etkili bir insan olmak, iş dünyasında lider olmak, kariyer düşünen her insan için son derece önemlidir. Ancak bir iş bulmak amaç olmamalı. Mükemmel kariyeri bulmak önemlidir.

Dünyada milyonlarca insan işinden memnun değil. Neden? Sınırlı seçenekleri var. Değişmekten korkuyorlar. Yeteneklerine uygun olmayan kariyerleri veya tutkulu olmadıkları kariyerleri seçtiler. Ancak bu tuzaklardan kaçınabilir ve iş hayatınızın sorumluluğunu üstlenebilirsiniz.

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım

Başarılı bir kariyer için dikkat etmeniz ve yapmanız gereken son derece önemli altın kurallar vardır. Hiçbir başarı oturarak size gelmeyecektir. Başarılı insanların hikayelerine baktığınız zaman, deli gibi çalıştıklarını göreceksiniz. Hangi başarılı insandan tavsiye alacak olsanız, hiçbiri size yatın, uyuyun ve hiçbir şey düşünmeyin demeyecektir. Bu nedenle başarılı bir kariyer için işte size rehber niteliğinde 6 adım:

 1. Adım: Seçenekleri oluşturun

Başarılı Bir Kariyer İçin - Mükemmel bir kariyer istiyorsanız, ne istediğinizi ve neyi istemediğinizi bilmeniz gerekir.

Mükemmel bir kariyer istiyorsanız, ne istediğinizi ve neyi istemediğinizi bilmeniz gerekir.   Bu, seçenekler gerektirir. Neyse ki, seçenekler yaratmanın birçok yolu vardır:

 • Çevrim içi sınıflar veya seminerler yoluyla uzmanlık kazanın,
 • Ağ gruplarına katılarak bağlantılarınızı büyütün,
 • Özgeçmişinizi güncelleyin ve birkaç iş kuruluna gönderin,
 • Bir kariyer koçu ile çalışmaya başlayın.

Bunların herhangi biri veya tümü, görünürlüğünüzü ve uzmanlığınızı ve dolayısıyla mükemmel kariyeriniz için potansiyel seçeneklerin sayısını artıracaktır.

Network Okulu Telegram Grubuna Hemen Katılın >>

 1. Adım: Değişmekten korkmayın

Çoğu insan, mükemmel kariyerlerinin ne olabileceği hakkında bir fikirle başlar ve çoğu insan, ilk olarak düşündüklerinden farklı bir kariyerle sonuçlanır. Başarılı bir kariyer için aslında bu iyidir. Üniversite mezunları ömür boyu hapis cezası değildir.  Mükemmel kariyeri ilk kez bulamadıysanız, yine de yaratabilirsiniz.  Ana dalınızı farklı kullanmanın yollarını düşünün. Bir eğitim branşı, planlamaya yaptığı vurgu nedeniyle yararlı olabilir; Bir muhasebe uzmanı, sizi girişimcilik girişiminiz için kitapları dengelemek için başka birini işe alma masrafından kurtarabilir. Her şey yeniden çerçeveleme ile ilgili.

 1. Adım: Neden yaşadığınızı bilin

Kendinizi anlamadan mükemmel kariyerinizi bulmak imkansızdır. Değerlendirmeler yapın. Güçlü ve zayıf yönlerinizi bilin. Tutkularınızı keşfedin. Motivasyonlarınızı anlayın. Mükemmel kariyeriniz, başka birinin mükemmel kariyeri ile aynı değildir ve ne yaptığınızı ne kadar çok bilirseniz, doğru uyumu belirlemek o kadar kolay olacaktır.

Hayatınızı Belirli Bir Amaç Üzerine Nasıl İnşa Edersiniz? >>

 1. Adım: Pazarlığa açık olmayan noktalarınızı tanımlayın

Başarılı Bir Kariyer İçin - Mükemmel kariyeriniz iş / yaşam dengesi gerektiriyor mu?

Mükemmel kariyeriniz iş / yaşam dengesi gerektiriyor mu? Belli bir gelir seviyesi gerektiriyor mu? Yüksek derecede özerkliğe sahip mi? Başkalarını yönetmek ister misin? Mükemmel kariyeriniz için bir dilek listesi yapın ve neye sahip olmanın iyi olacağına karşı neyin kesinlikle gerekli olduğuna karar verin. Esaslardan ödün vermeyi reddedin.

Adım 5: İşlerle mülakat yapın; işlerin seninle röportaj yapmasına izin vermeyin

Neden yaşadığınızı bildiğinizde ve pazarlık konusu olmayan yönlerinizi tanımladığınızda, bir rolün sizin için uygun olup olmadığına karar vermek için bunları kullanın.

 • Potansiyel işverenlerle görüşün ve potansiyel işleri gözden geçirin.
 • Bu iş 6 ayda tutkunuzu artıracak mı? 6 yıl? 60 yıl mı?
 • Anlamlı bir şekilde katkıda bulunmanıza nasıl izin verecek?
 • Sorumlulukların çoğu güçlü yönlerinizle uyumlu mu?
 • Zayıf olduğunuz alanlarda yardım alacak mısınız?

Değilse, başka bir yere bakmak daha iyi olabilir. Kendinize güvenin, “Mükemmel kariyerim orada ve bu o değil.” İşverenler, kendilerini iyi tanıyan ve özgüvenle taşıyan kişileri ararlar. Bir rol için uygunluk ideal değilse, size başka bir rolle yaklaşabilirler, bu sizin için daha iyi olabilir.

 1. Adım: Sabırlı olun

Bazen mükemmel bir kariyer geliştirilir, bulunmaz. Çoğu insan kariyerlerine çok yüksek bir gelirle veya başkalarını yönetme fırsatı ile başlamaz. Çoğu zaman, belirli deneyimler mükemmel bir kariyer için gerekli ön koşullardır. Size bu deneyimleri sağlayan bir işiniz varsa, daha sonra daha fazla seçeneğe sahip olmak için sabırlı kalmanız faydalı olabilir. Ayrıca, sadece bir iş sahibi olmak için asla bir işe girmeyin. Bazen dilencilerin seçici olamayacağı doğrudur, ancak bu sadece bir iş bulmak değil, mükemmel kariyeri bulmakla ilgilidir. Mükemmel kariyer dışarıda. Onu bulacak cesarete ve sabra sahip olun.

Başarılı bir kariyer için altın değerinde 6 rehber adımı öğrendiniz. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz? Sizce başarılı bir kariyer yolunda başka adımlar da var mı? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

En Zengin Milyarderlerin Sahip Oldukları Ortak 10 Özellik >>