Kendini Sevmek - Belki de kendimizi sevmemiz için hiç bir sebep veya özelliğimiz yok gibi de düşünebiliriz.

Kişisel gelişim bölümümüzde bu kez, “Kendinizi seviyor musunuz?” Bunu sorgulayacağız. Hayatımız boyunca başkalarının etkisiyle kendimizi sevmeyiz ve beğenmeyiz. Kendimizi seviyor muyuz? Diye hiç düşünmeyiz çoğu zaman. Eğer oturup düşünecek olursak kendimizi sevecek çok fazla özelliğimiz olacaktır.

Kendinizi Sevmenin Önemi

Hiç olmasa bile mutlaka bizim diğerlerinden farklı olarak bir şeyi çok daha iyi yaptığımız kesindir. Mesela, çok iyi sesimiz olabilir, çok güzel konuşuyor olabiliriz, çok güzel yazı yazıyor olabiliriz, çok güzel resim yapıyor olabiliriz, çok güzel dikiş dikiyor da olabiliriz vb. Hayatta iyi yaptığımız şeyler daha bir çoktur bu konuda uzun bir liste yapılabilir.

Bunlar sadece aklımıza gelen şeylerdir. Belki de kendimizi sevmemiz için hiç bir sebep veya özelliğimiz yok gibi de düşünebiliriz. Ama mutlaka keşfedilmemiş bir yanımız vardır. Bu mükemmel yanımızı ortaya çıkarmak bizim elimizdedir.

Düşünce Gücünüz Ne Kadar Kuvvetli? >>

Mükemmel Yanınızı Nasıl Ortaya Çıkartırsınız?

Bu mükemmel yanımızı ortaya çıkarmak için oturup biraz düşünmek ve kendimizi tanımak yeterli olacaktır.

Bu mükemmel yanımızı ortaya çıkarmak için oturup biraz düşünmek ve kendimizi tanımak yeterli olacaktır. Neyi çok iyi yapıyorsun veya neyi yaptığında çok mutlu hissediyorsun. Şarkı söylediğinde mi? Yoksa yemek yaptığında mı? Bu soruların cevabı tabi ki de sizdedir. O güzel yanınızı bulup geliştirmelisiniz. Emin olun kendinizi sevmek için bir çok yönünüz vardır. 

Ünlü İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, filozof ve teolog olan Isaac Newton’ un bu konu ile ilgili güzel bir sözüne bakalım ;

  • “Dünyaya nasıl göründüğümü bilmiyorum; ama ben kendimi, henüz keşfedilmemiş gerçeklerle dolu bir okyanusun kıyısında oynayan, düzgün bir çakıl taşı ya da güzel bir deniz kabuğu bulduğunda sevinen bir çocuk gibi görüyorum.”

Olumsuz Kişilik Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler >>

Newton, kendini çok iyi görüyormuş ve kendini çok iyi keşfetmiştir. Geçmişten günümüze kadar bir çok  tarih kitapları onunla ilgili keşfettikleri şeyleri yazıyor. Şu an hemen hemen her derste Newton’un adı geçiyor. Newton tarihin en önemli bilimsel kitaplarına adını yazdırmış ünlü bir kişiliktir. Neden bizim içimizde bir Newton olmasın ki?

Belki de içimizde Newton’dan daha iyisi vardır. Her güzel şey, kendini sevip hayata karşı pozitif bakmakla başlayacaktır. O halde kendini sev, kendini keşfet ve tarih senin adını da yazsın. 

Çevrimiçi Öğrenmenin Eğitimin Geleceği Olmasının 5 Nedeni >>