Instagram Soru/Cevap Etkinliğimiz – 9.Hafta

instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir.Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufak da olsa yardımcı olmak istedik. Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

9.sunu gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1- Neden insanlar önce dener, yapamayınca çamur atar?

Başarılı ve başarısız insanların ayıran temel özelliklerden biri şudur.. Başarısız insanlar, dış odaklı düşünürken, başarılı insanlar iç odaklıdır.. Yani başarısızlığın bir sonuç değil, tutum olduğunu düşünürsek, sonuçların sorumluluğunu almayan insanlar, başarısız sonuçlarını başka sebeplere bağlar..

Önemli Bilgi;

Dostlar soru sorarken şirket isimlerini yazdığınız taktirde yanlış anlaşılabilir diye paylaşmıyorum. Şirketlerin hepsine eşit mesafede olduğumuz için iyi veya kötü yorum yapmıyoruz, isterseniz networkokulu.net adresinden şirketler ile ilgili içeriklere ulaşabilirsiniz. Network Marketing şirketleri ile ilgili sorular için makelemize buradan ulaşabilirsiniz.  

2- Network kısa yoldan zengin olma yolu mu sence?

Network marketing bireyler için önceki eğitim düzeyleri, iş deneyimleri, birikimleri ne olursa olsun, maddi riskler almaksızın büyük kazançlara ulaşma fırsatıdır. Ekonomik tanımlamayla, bir mikro girişimcilik modelidir. Fakat büyük gelirlere kısa sürede ulaşabileceği beklentisi doğru değildir. Her işte olduğu gibi burda da yüksek kazançlar emek, özveri ve zaman gerektirir. Ayrıntılı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

3- İnsan korkularını nasıl yener?

Korkuyu tanımlarsak, bir illüzyon diyebiliriz. Çünkü çoğu zaman kafamızın içindedir.Kısaca cevap verecek olursak, üzerine gitmek o korkunun aslında gerçek olmadığını anlamamızı sağlar.. Mesela, hayır duyma korkusu olan biri hayır duymamak için hiç tanıtım yapmaz değil mi? Bunun üzerine gitmedikçe bu korkusu büyür. Tam tersine tanıtım yapmaya başladıkça, bu korkunun gereksiz olduğunu anlayacaktır.

4- Kitap kurduyum, kitap önerebilir misiniz bana ?

Sevgili kurt, networkokulu.net adresinde yeni kategorimiz (kitap&film) incele bence.. Kitap tavsiyeleri için 2 liste paylaştık.. devamı yolda.. Bir tanesini ekliyorum,ayrıntılı kategorimize buradan ulaşabilirsiniz.

5- Bugün ailecek network’e başladık tavsiyeleriniz bizim için önemli ?

Network Marketing, tavsiye satışına dayalı olduğu için memnun olduğunuz ürün ve  güvendiğiniz firmayı en yakınlarınızla paylaşmanız çok doğru.. Aile ile birlikte çalışmak güçlü network kurmanın temellerinden biridir.. Yeni network girişimcileri için tavsiyeler içeren yazı ya buradan ulaşabilirsiniz.

6- Çevrem motivasyonumu düşürmekten başka işe yaramıyor ne yapmalıyım?

Eğer  toplumun genelinin yaptıklarından farklı şeyler yapmayı düşünüyorsan, bu zaten normaldir.. Önemli olan, bu negatif düşüncelerden çok etkilenmek bizimle ilgilidir. inanç arttıkça, daha az etkilenirsin. Sonuçlar aldıkça da negatif düşünceler alkışa döner merak etme.. Bu konu ile ilgili sevdiğim bir hikayeyi paylaşıyorum buradan ulaşabilirsiniz.

7-  Bir öğrenci olarak network dünyasında ne yapabiliriz, ya da nasıl para kazanabiliriz? (makine m.)

Öğrenci olarak, yapabileceğin şey, okul bitince zaten kırmızı halıyla  karşılayacaklar beni diye düşünen akranlarına, öyle olmayacağını anlatmak ve gençlik yıllarını boşa harcamamak  olacaktır.. Bunun için network ile yoğrulmak hem maddi anlamda hem de kişisel gelişim anlamında sana çok şey katacaktır.

8- Ekibim nasıl beni dinler?

Güzel soru.. İnsanların  network’e başladıklarında yaşadıkları hayal kırıklıklarından biridir.. Çünkü takımımıza biri girdiğinde böyle bir beklentiye gireriz. Bu yüzden de hayal kırıklığı yaşarız ve insanları suçlarız. Bunun çöz çok basit… İnsanların aklı gözündedir. Yani duyduklarını değil gördüklerini ciddiye alırlar. Bu konuşan bir lider yerine, başarılı olmayı gösteren bir lider takip etmek daha kolaydır.

9- Network Marketing de kimler başarısız olabilir?

Başarısızlığı tanımlamak gerekir aslında… Benim gördüğüm network marketing sektöründe başarısız olmak demek, bırakmak demek.. Bu da her alanda çoğunluğun yaptığı şeydir.. genel olarak başarısızlık yaşayan insanların temel olarak iki konuda eksik olduğunu söyleyebilirim.. İş ciddiyeti ve sürekliliğin olmaması.. Bu konu ile ilgili güzel yazı ya buradan ulaşabilirsiniz.

10 – Arkadaşımın parası yok diye işe girmeyi erteliyor. Nasıl ikna ederim?

Bu soru sitemizde cevapladık aslında.. Bence güzle bir cevaptı oradan bakabilirsiniz. Cevabı görmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

11 – Satış yapamıyorum zorlanıyorum?

Bu çok genel olmuş.. Tabii zorlanmanız normal bu yeni başlayanlar için olması gereken bir süreç zaten.. Tecrübelendikçe hem inancınız artacak hem yetenekleriniz gelişecektir.. Bu konuda ilginizi çekebilir diye düşündüğüm, insanlara evet dedirtmek ister misiniz yazısını ekledim.

12- Kendimize itekleyici güç olarak neleri benimseyebiliriz?

Uzun uzun cevap vermeyi istediğim bir soru.. Tabii o kadar zamanımız yok maalesef.. İtekleyici güç için kesinlikle içiniz yakan nedeninizi bulmalısınız. Bu sizinle ilgili ya da sevdiğiniz biriyle ilgili olabilir. Maddi veya manevi de olabilir. Hatırlıyorum ilk network’e başladığımda annemin işten yorgun argın gelip bazen ağladığını görmek benim nedenim olmuştu.. Eminim hepimizin böyle nedenleri vardır..

13- Prospecting nasıl yapılır. Bilgi verebilir misiniz?

Sitede bu konuda yazılar var aslında ama şunu söyleyebilirim kısaca.. İnsanlara para gözüyle yaklaşmayın. Siz av gibi görürseniz onlarda sizi avcı gibi görür.. Yeni tanıştığınız birini takımınıza almak için 3 önemli kural için buraya tıklayabilirsiniz.

14- Başarılı olmak için odaklanmam gereken şey ne?

Başarı yolculuğu inişli çıkışlı bir yoldur. Burada neye odaklanman gerekiyordan önemlisi neye odaklanmaman gerekiyor bence..   Negatiflere ve engellere odaklanma kendine odaklanır ne istediğini neden bu yolda yürümen gerektiğini netleştirirsen karşına çıkacak tüm engelleri rahatlıkla aşacaksın.

15 – Sizinle nasıl tanışabilirim?

Tanıştık işte.. İlerleyen zamanlarda tanışacağımız platformlar ve projeler olacaktır, yüz yüze de soru cevap yapacağız merak etme sevgiler.

16- Azerbaycan’da network için neler söyleyebilirsiniz?

Azerbaycan Network Marketing’de birçok firmanın son yıllar da göz bebeği.. Ama aynı Türkiye gibi orada da yasal olmayan firmaların çok baş ağrıttığını söyleyebilirim.. Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Rusya’ya açılmak için iyi bir pazar..

17- Ekibimize doğru başlangıç yaptırmanın püf noktaları nelerdir?

Açıkçası doğru başlangıç için en önemli konu, doğru beklenti yaratmaktır. İnsanların birçoğu yanlış beklentiler ile bu ticarete başlıyor ve hayal kırıklığı yaşıyor. İkincisi, sağlam bir takım sağlam ilişkilerle kurulur. Bu iki konuyu önemsemenizi tavsiye edebilirim.. Doğru başlangıç için yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

18- Network marketing neden en iyi iş?

Başarının Yolu birdir! Başarı vizyon, gayret, devamlılık ve disiplin ister Network Marketing’de başarısız insanların hepsi aynı tutumlarını başka girişimcilikte de sergileseler yine başarısız olurlar ama başka girişimlerde başarılı tutumlar sergileyen insanlar aynı tutumlar Network Marketing yaparlarsa, burada daha fazla kazanırlar kısacası bundan diyelim…

19 – Doğrudan satışta sadece kozmetik ve gıda takviyeleri mi satılabilir?

Kozmetik, kişisel bakım ve gıda takviyesi ürünleri halen dünya genelinde doğrudan satış hacminin %60’ını oluşturmaktadır. Ama bunların dışında da akla gelebilecek her ürün grubu bu kanaldan başarıyla yararlanmaktadır: Dayanıklı tüketim ürünleri (%14), giyim ve aksesuar (%9), temizlik ürünleri (%3), kitap ve oyuncak (%3) olarak birkaç örnek verebiliriz. Öte yandan, gelişmiş ülkelerde kozmetik ve gıda takviyelerinin payı diğer ülkelere göre bir hayli düşmüştür. Örneğin, ABD’de bu oran %38’dir.

20 – İşime insanları nasıl daha iyi çekerim?

Bu soruyu görünce aklıma Jim Rohn’un bir videodaki sözü geldi;

“Başarı çekici bir insan olmanla,kendine çektiğin şeydir.Liderlik de eğer çekici insanlar yetiştirmek istiyorsanız,sizin de çekici olmanız gerekir.İşinizden daha çok kendi üzerinize çalışın”

İnsanlar ,vizyonu olan ve bu vizyonda ciddi olduğunu düşündüğü kişileri takip ederler. Öncelikle hedeflerinizi              netleştirin,nereye ulaşmak istediğinize karar verin.

İkincisi,bu ticarette öğrenilemeyecek hiç bir yetenek yoktur.Yeteneklerinizi geliştirin.

Son olarak, ara vermeden devam edin.Sürekli olun ve sıkı çalışın.Sizi takip edeceklerdir.

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>