Network Marketing Şirketleri Hakkında Merak Edilenler

Network Marketing Şirketleri Hakkında Bir Çok Merak Edilen Soruyu Bir Araya Getirdik

Network Marketing şirketleri nelerdir? Ülkemizde aktif network marketing firmaları hangileridir? Firma seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Bu sorular sizin de aklınızı kurcalıyorsa kesinlikle doğru yerdesiniz. Aklınızı kurcalayan bir ticaret içerisinde başarıya ulaşmanız da zor olacaktır. Bu nedenle önce sorularınızın cevabını almalısınız.

Ticaret hayatına hem yeni bir sektör katan, hem de yeni bir soluk getiren Network Marketing sektöründe gün geçmiyor ki yasal yolla kurulmayan bir şirketin ismini haberlerde duymayalım. İnsanların iyi niyetlerini istismar eden bu yapılar, birçok kişinin canını yaktığı malum.

Ülkemizdeki büyüklüğü 800 milyon dolara yaklaşan bu ticari alanda, onlarca firma ve bunlara kayıtlı 1,5 milyona yakın kişi vardır (Ülkemizdeki büyüme oranı istatistiklerini görmek için). Sürekli yenileri kurulmakta, sürekli birileri kapanmaktadır. Bu sadece Network Marketing’e özgü bir  durum değildir; aslında her sektörde durum aynıdır.

Network Marketing Şirketleri Hakkında Merak Edilen Bir Çok Soruyu Bir Araya Getirdik

Ancak bugün kendi konumuzla alakalı olan yerde, Network Marketing’de, başlamayı düşünen, araştıran ya da işin içinde olan kişilere yardımcı olacak bilgiler vermek istiyoruz. Sektör çok hızlı bir şekilde büyürken, mağdur olmamak adına bilgilenmeliyiz. Yolumuza emin adımlarla devam etmek için firma seçiminde dikkat etmemiz gereken noktalara soru-cevap yaparak birlikte değerlendirelim;

Network Marketing Şirketleri Doğrudan Satış Modeliyle Mi Çalışır?

Çok katlı pazarlama (Network Marketing), doğrudan satışın geliştirilmiş bir türüdür. Doğrudan satış ise, bir mal ya da hizmetin, tüketicilere yüz yüze ve genellikle de evlerde, işyerlerinde, kafe ya da restoran ve perakende satış noktası sayılamayacak yerlerde, bir satışçı tarafından anlatılarak tanıtıldığı bir satış yöntemidir. Yasal olan firmalar da bu modeli kullanır.

Network Marketing Şirketleri Temsilcilerine Sadece Satıştan Mı Komisyon Öder?

Network Marketing şirketleri, satışçıların, iki farklı faaliyetleri sonucunda komisyon öder. Bunlardan birincisi, kişisel olarak yapılan satış karşılığında; diğeri de, uygulanan plana göre, temsilcilerin ekiplerine kayıt ettikleri kişilerin ve sonra da bu kişilerin kayıt ettiklerinin satışlarından komisyon öder.

İş Ciddiyeti Ne Demektir? | Püf Noktalar >>

Network Marketing Şirketleri Neden Reklam Yapmaz?

Bu sektör tavsiyeye dayalı satış üzerine odaklanır. Tavsiye satışı, geçmişten günümüze bilinen en güçlü satış modelidir. Bu firmalar reklam giderlerine yüklü miktarlar ödemek yerine bağımsız temsilciler aracılığıyla ürünlerini satar ve bu temsilcilere satışın karşılığında komisyon öder. Yine bu şirketler tavsiye satışının ne kadar güçlü bir yöntem olduğunu bilmektedir.

Network Marketing Şirketleri Neden Tavsiye Yoluyla Satış Yapar?

Çünkü bu firmalar reklam yapmazlar. Tavsiye yoluyla, insanlar arasındaki ilişkiye dayanarak satış yaptıklarından bahsetmiştik. Dünya Ticaret Örgütü tavsiye satışının, reklama göre daha güçlü bir satış modeli olduğunu belirtmiştir. Network Marketing şirketleri de tavsiye satışının yakın ilişkilere ve güven bağına dayandığını ve çok güçlü bir kavram olduğunu bilerek bu modeli kullanır.

Network Marketingdeki En Önemli Konuyu Biliyor Musunuz? >>

Network Marketing Şirketleri Hangi Kategorilerde Ürün Satışı Yapar?

Aslında bu sektörde birçok kategoride ürün satışa sunulmaktadır. Genel olarak sınıflandıracak olursak; sağlık ürünleri, kozmetik, takı ve aksesuarlar, tatil organizasyonları, mutfak ve ev gereçleri, giyim gibi birçok kategoride ürün satışı yapılır.

Network Marketing Şirketleri Vergi Öder Mi?

Network Marketing şirketleri de diğer sektörlerdeki şirketler gibi normal bir şirkettir. Her yasal yolla kurulan şirket gibi devlete vergi öder. Tüm şirketlerin tabi olduğu yasaya tabidirler.

Limitsiz Aday Nasıl Bulunur? >>

Network Marketing Şirketleri Bağımsız Temsilcilerine Sigorta Yapar Mı?

Network Marketing şirketleri içerisinde iki farklı çalışan grup vardır. Birincisi maaşlı çalışanlar, ikincisi de şirketin bünyesinde kar payı ortaklığı yapan bağımsız temsilcilerdir. Bu firmalar da diğerleri gibi maaşlı çalışanlarına sigorta yapar. Fakat bünyesinde olan bağımsız temsilciler, kar payı ortaklığı yaptıkları için şirket tarafından sigorta yapılmaz.

Network Marketing Şirketleri Yasal Mıdır?

Bu ticari alanda kurulan firmalar da diğer sektörlerde olan yasal firmalar gibidir. Diğer firmaların tabi olduğu yasalara tabidirler. Bununla birlikte aslında her sektörde olduğu gibi yasal olmayan, merdiven altı firmalar da yok değildir.

Peki Yasal Network Marketing şirketleri nasıl ayırt edilir

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Dünyada birçok firma açılıyor ve bunların içerisinde yasalara uymayan titan yapılanmalar da yok değil. Bu konuyla ilgili önemli kriterler Filipinler Doğrudan Satış Derneği [Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu’na (WFDSA) üye] eski başkanı Josiah Go tarafından yazılmış ve kavramsallaştırılmıştır. Josiah Go saygın bir yazar, köşe yazarı ve iş adamıdır. Yasal olan firmaları nasıl olur, yasal olmayanlardan ayıran kriterlere birlikte göz atalım.

Bu kriterler 8 önemli başlıktan oluşur. Ve bu kriterler şuan tüm dünya tarafından kabul görmüş kriterlerdir:

 • Firma bir ürüne sahip olmalı: İçerisinde bulunduğunuz ya da katılmayı düşündüğünüz firmayı değerlendirirken, bir ürün satmayı mı yoksa bir pozisyon satmayı mı sunduğunu sorgulayın. Ürün olması gereklidir. Ürün, gerçek bir değere sahip olmalıdır. Satın aldığınız ürünün değerini ölçmeye çalışın.
 • Ürünü satın almak için zorlayıcı bir neden olmamalı: Şirketin ürünlerini, işin içerisinde olsanız ve komisyon almasanız bile satın almayı isteyip istemediğinizi düşünün. Bu ürünler sizin için yararlı olabilecek ürünler değilse, teşekkür edin ve oradan ayrılın.
 • Ürünler adil bir piyasa değerine sahip olmalı: Katıldığınız veya tanıtımını aldığınız firmanın ürünlerini değerlendirin. Eğer piyasa değerinden çok fahiş farkla satılıyorsa, orada bir yanlışlık vardır.
 • Şirketin makul bir ürün iade politikasına sahip olup olmadığını kontrol edin: Eğer bir Network Marketing şirketi ürünlerini destekliyorsa, bunun anlamı kendinden emin olduğudur. Satılan ürünün bir geri dönüş politikasına sahip olmaması için bir sebep yok. Aslında birçok ülkede yasa gereği, ürün satan herhangi bir şirketin ürün iadesini kabul etmesi gerekiyor. İadeyi makul koşullarda kabul etmiyorsa, uzak durmakta fayda var.
 •  İşe alım durdurulsa, katılımcılar hala para kazanabilecekler mi: Bir şirkete katıldınız diyelim. Yeni üye kaydı yapılmadan, kazanç planındaki ürünler satılmaya, alınmaya devam ediyor ve insanlar bundan para kazanıyorsa o firmayı değerlendirebilirsiniz.
 • Firmanın amacı bir ürünü mü satmak, yoksa bir pozisyonu mu satmak: Eğer size ürün değil de pozisyonu satmak istiyorsa dikkat ediniz. Bunun yerine ürünlere odaklanın. Eğer ürünlerin gerçek bir değeri varsa o zaman bu şirketi değerlendirebilirsiniz.
 • Kayıt sayısı ve kazanç arasında bir ilişki var mı: Yasal firmalarda sadece kayıt ettiğiniz kişiler üzerinden bir kazanç yoktur. Kazancınızı, müşteri veya işi kabul edip başlayan kişilere satılan ürünlerin komisyonundan elde edersiniz.
 • Komisyonlar, ürünlerin satışından ödenmelidir: Yasal firmalar, komisyonları gerçek değeri olan ürünlerin satılması veya aracı olunmasıyla ödemelidir. Eğer üye kaydından dolayı komisyon ödeniyorsa bu şirketler şüphelidir, (yeterince emin değilseniz) uzak durun. Lütfen bu kriterlere göre değerlendirmenizi yapınız.

Yasal Olmayan Saadet Zinciri Gibi Şemalar Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin >>

Peki En Harika Network Marketing Şirketini Nasıl Seçebiliriz?

İşte seçiminizde yardımcı olacak 3 nokta;

 • Çalışmayı düşündüğünüz firmanın pazarlama sistemi, teknolojinin gelişmesiyle paralel olmalı

Önemli olan konu, çalıştığı, işe yaradığı kanıtlanmış ve deneme yanılma gerektirmeyen bir pazarlama sistemi bulmaktır. Yani işe girdiğinizde bütün odağınız hedeflerinizde olacak, kazanacağınız para da olacak. Burada yaşanacak aksaklıklar, değişiklikler sizin ve takımınızın moralini bozabilir, başarı ivmenizde düşüşe neden olabilir. Şirketin işleyişini sağlayan sistemleri ve süreçleri öğrenmek için çaba sarfetmeniz gerekecek.

 • Sizi işinizden çıkartmadan, part-time olarak başlatacak bir sisteme sahip mi?

Katılacağınız firma ağır işleri halleden, satış ve tasnif gibi otomatik sistemlere sahip olmalıdır. Tam zamanlı gelirinizi korurken Network Marketing şirketleri’nde işinizi part-time olarak kurabilmek, yeni bir gelir kaynağına geçiş için en az riskli yoldur.

 • Peki bu süreçte eğlenecek misiniz?

Uzun vadeli bir iş kurarken, birlikte çalıştığınız iş ortaklarınızla eğlenmelisiniz. Finansal özgürlüğe giden yolda, sürekli can sıkıntısı yaşamak enerjinizin boşa harcamanıza neden olur. Eğer doğru bir firma seçerseniz bu süreçte hem eğlenir hem de maddi özgürlüğünüze kavuşabilirsiniz.

Doğrudan Satış İçerisindeki Herkesin İzlemesi Gereken Filmler >>