İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İşinizde Odaklanma Sorunu - Konsantrasyon: İç ve dış uyaranlardan, unsurlardan etkilenmeden, dikkatli bir şekilde işe yoğunlaşabilme ve o iş üzerindeki dikkati sürdürebilme yeteneğidir diyebiliriz. 

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki tüm bu yapılacaklar listesini bitirmek için lazer gibi keskin bir odaklanmayı nasıl sağlarsınız?

  • Konsantrasyon: İç ve dış uyaranlardan, unsurlardan etkilenmeden, dikkatli bir şekilde işe yoğunlaşabilme ve o iş üzerindeki dikkati sürdürebilme yeteneğidir diyebiliriz. 

Peki konsantrasyon bozukluğu nasıl oluşur? Bu sorun da aslında dikkatinizi toparlama ve yine devamında dikkatinizi sürdürme (odaklanmak) konusunda çeşitli güçlükler yaşanması durumunda ortaya çıkar.

Konsantrasyonumuz ne kadar harika olursa olsun, önünüze çıkan dikkat dağıtıcı şeylere direnmek bazen zor olabilir. Bu dikkat dağıtıcı unsurlar, kişisel yaşamınızdan, parmaklarınızın ucunda bulunan kullanışlı teknolojinin bolluğundan kaynaklanabilir. Bu dikkat dağıtıcı unsurları minimumda tutmak ve olabildiğince odaklanmak için bu ipuçlarını izleyin.

Odaklanma Problemi Çözümü İçin Beslenme Alışkanlıkları >>

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

Konsantrasyon Bozukluğu - İşinizde odaklanma sorunu nasıl aşılır?

İşinizde odaklanma sorunu nasıl aşılır? Konsantrasyonunuzu sürekli olarak kontrol altında tutmak için yapmanız gereken çok basit eylemler bulunmaktadır. Peki nedir bunlar? Bu 3 önemli adım ile bu sorunun üzerinden gelebilirsiniz.

Yeni Girişimciler İçin Başarıya Giden 11 Adım >>

Açık ve somut hedefler veya ölçütler belirleyin.

Evet, bu onları yani aklınızdan geçenleri, yazılı hale getirmek demektir. Bilgisayarınızda gerçekçi son tarihlerle birlikte hedeflerinizi listeleyen bir dosya tutun. Bu liste kısa vadeli (günlük, haftalık) veya uzun vadeli (aylık, yıllık) olabilir. Sadece bir gün içindeki saatlerin çoğunu yapmakla kalmayıp aynı zamanda genel mesleki hedeflerinize ulaşmak için size en uygun sistemi bulun.

  • Örneğin, evde özel dersler veren bir müzik öğretmeni, önümüzdeki altı ay boyunca her ay beş yeni müşteri edinerek işini büyütmek istiyor. Hedef listesi, mevcut öğrencilerden tavsiye almak ve kasabanın gençlik merkezinde haftalık ücretsiz atölye çalışmaları yapmaktır. Bu hedeflere düzenli olarak atıfta bulunarak, istediği zaman diliminde bunu başarabilecektir.

Sonuçlarınızı takip edin ve hedefinize ulaşmak için sürekli olarak ayarlamalar yapın.

Odaklandığınız zaman, ilerlemenizi ara sıra durdurmak ve değerlendirmek önemlidir. Bunu yapmazsanız, zamanınızı olabildiğince verimli kullanmıyor olabilirsiniz. Yeni müşteriler edinmeye çalışan müzik öğretmeni, yeni öğrenciler bulmasına yardımcı olmada referans aramanın atölye çalışmalarından daha başarılı olduğunu fark etti.

Bu yüzden atölye çalışmalarını haftada bir yerine ayda bire indirmeye ve referanslarını takip etmek için daha fazla zaman ayırmaya karar veriyor. Sonuçlarınızı izlemek, zamanınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza ve hedeflerinize ulaşma şansınızı artırmanıza olanak tanıyacaktır.

Mevcut Müşterilerden Daha Fazla Satış Nasıl Alırsınız? >>

Birisi sizi sorumlu tutsun.

En disiplinli kişi bile dikkat dağıtıcı şeylere teslim olabilir ve odak noktasını kaybedebilir. Bunun olmasını önlemek için, sizi sorumlu tutması için güvendiğiniz bir aile üyesine, arkadaşınıza veya meslektaşınıza ulaşın. Amacınıza yardımcı olacak, bunu yapmanın yaratıcı bir yolunu bulun.

  • Örneğin, ilk maraton yarışı için antrenman yaparken, acemi bir koşucu, her sabah koşusunu en iyi arkadaşının Facebook zaman çizelgesine göndermeye karar verdi. Gönderide gecikmişse veya hiç koşmamışsa, arkadaşı ona Facebook ve kısa mesaj yoluyla motive edici bir mesaj gönderdi. Bu basit görev onun odaklanmasını ve devam etmek için motive olmasını sağladı. Çünkü başka birinin ondan bir şey beklediğini biliyordu. Kendinizi sorumlu tutarak başarı şansınızı artırın.

Odaklı kalmaya yönelik bu ipuçları, profesyonel ve hatta kişisel hedeflerinizden herhangi birine uyacak şekilde özelleştirilebilir. Net hedefler belirleyin, sonuçlarınızı takip edin, ayarlamalar yapın ve sizi sorumlu tutacak birini bulun. Listemize başka ne eklersiniz? Lütfen fikirlerinizi aşağıda paylaşın!