Odaklanma Problemi Çözümü İçin Beslenme Alışkanlıkları

Odaklanma problemi - Beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız ufak değişikliklerle bu sorunu çözebilirsiniz.

Odaklanma problemi, insanların beslenme alışkanlıkları ile bağlantılı mıdır? İşiniz uzun süre masa başında oturmayı mı gerektiriyor? Gün boyu farklı konularda dikkatinizi vererek çalışıyor olabilirsiniz. Siz de uzun süre odaklanmada problem yaşıyorsanız şimdi vereceğimiz tavsiyeler işinize yarayabilir.

Odaklanma Problemi İçin Beslenme Alışkanlıkları

Beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız ufak değişikliklerle bu sorunu çözebilirsiniz. Çünkü verimli bir çalışmanın baş düşmanı dağınık odaktır. Odaklanma problemi çözümü için günlük hayatta beslenmenizde dikkat etmemiz gereken noktalar şunlardır:

Mevsim Geçişlerinde Bu 3 Noktaya Dikkat Edin! >>

1. Yeterli miktarda su tüketmelisiniz

Yapılan çalışmalarla biliniyor ki; vücutta suyun yetersiz olması algı güçlüğü ve zihin bulanıklığı gibi sorunlara yol açıyor.

Odaklanma problemi için ilk olarak yeteri miktarda su tüketip tüketmediğinize bakmalısınız. Yapılan çalışmalarla biliniyor ki; vücutta suyun yetersiz olması algı güçlüğü ve zihin bulanıklığı gibi sorunlara yol açıyor. Peki günlük ne kadar su tüketmemiz gerektiğini nasıl belirleyeceğiz? Bu konuda belirli ortak görüşler var ancak suya olan ihtiyacımız birçok dış faktörle de bağlantılı oluyor. Örneğin

  • Bulunduğunuz rakım miktar olarak su ihtiyacınızı değiştirir.
  • Dağa tırmanmanız ya da sahilde yaşamanız almanız gereken suyu etkiler.
  • Cinsiyet, kilo, yağ yüzdesi gibi parametreler içmeniz gereken suyun miktarını değiştirecektir.

Tüm bu değişkenlerin dahil olduğu su ihtiyacını hesaplayan bir formülün olması ise tahmin edersiniz ki mümkün olmayacaktır. Peki içmemiz gereken su miktarını nasıl bileceğiz?Aslında bunu doğru olarak tespit edecek tek kişi sizsiniz. Nasıl mı?

Günlük ne kadar su içeceğinizi hesaplamanın en doğru ve etkin yolu idrar renginize bakmaktır. İdrar renginize bakarak değişen tüm koşullarda suya olan ihtiyacınızdaki değişimi de rahatlıkla bilebilirsiniz. İdrar renginin açık sarı olduğu durumlar sizin yeterli su içtiğinizi göstereceği gibi, koyu sarı ve amonyak kokulu olması vücudunuza ihtiyacından az su aldığınızı gösterir. Az su içmeniz durumunda böbrekler süzülme işlemini gerçekleştirmede zorlanır. Sindirim sonucu oluşan metabolitlerle idrar koyu ve kokulu bir hal alır.

Su tüketiminin böbreklerle birlikte vücutta bulunan başka birçok etkilediği durum vardır. Tansiyonun düzenlenmesi, cilt sağlığı, ödem oluşumu gibi… Siz de vücudunuza ne miktarda su almanız gerektiğini bu yolla tespit edip, uygulayabilirsiniz.

Şifalı Papatya Çayının Faydaları Nelerdir? >>

2. Belirli miktarda yeşil çay ve kahve tüketmelisiniz

Yeşil çay ve kahve içeriğinde bulunan kafein ve teanin sayesinde dikkat yoğunluğunun sağlanmasında birlikte görev alır.

Odaklanma problemi çözümü için ikinci önemli tavsiyemiz, yeşil çay ve kahve tüketimidir. Yeşil çay ve kahve içeriğinde bulunan kafein ve teanin sayesinde dikkat yoğunluğunun sağlanmasında birlikte görev alır. Kafeinin ne olduğuna hepimiz aşinayız. Peki teanin nedir? Vücutta nasıl bir etkiye sebep olur?

  • Teanin, beyin dalgalarının aktivitesini artırır, sakinleştirir ve kafeinin etkisinin yavaş yavaş artmasını sağlayarak ani yükselmeyi önler. Bu iki bileşik dikkatin artırılmasında birlikte rol alır. Aynı zamanda yeşil çay içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemi ve metabolizma üzerinde de önemli etkilere sahiptir. Ayrıca kahvelerinizin yanında tercih edeceğiniz 2 parça bitter çikolata, içeriğindeki kakaoda bulunan esansiyel yağ asitleri sayesinde dikkat aktivitenizi arttırmada etkili olacak bir başka öneridir.

Güne Enerjik Başlamak İçin Kahvaltı Önerileri >>

3. Balık ve omg3 tüketimi önemlidir

Omega-3 seviyesi düşük olan kişilerde unutkanlık, ruh hali dalgalanması, depresyon ve yorgunluk daha fazla görülür.

Havaların soğumasıyla mevsim olarak da balık tüketimine uygun bir dönemde bulunuyoruz. Odaklanma problemi çözümü için de balık tüketimi son derece önemlidir. Çünkü özellikle yağlı balıklar, zihinsel aktivitenin güçlenmesinde önemli etkiye sahiptirler. Omega-3 seviyesi düşük olan kişilerde unutkanlık, ruh hali dalgalanması, depresyon ve yorgunluk daha fazla görülür. Balığın, konsantrasyonunuzu artırdığı ve ruh halinizi iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Bu etkiyi hayatınıza dahil etmek için haftada 2 kez balık tüketmeniz yeterli olacaktır. Eğer balık tüketmeniz mümkün olmuyorsa omg3 takviyelerinden de faydalanabilirsiniz.

Sağlığınıza Sağlık Katacak Bir İçecek! >>

4. Kuru yemiş tüketmeyi unutmayın

Kuru yemişler odaklanmaya yardımcı esansiyel yağ asitleri ve amino asitler bakımından zengindir.

Kuru yemişler odaklanmaya yardımcı esansiyel yağ asitleri ve amino asitler bakımından zengindir. Özellikle yaş almakla birlikte meydana gelen bilişsel aktivitenin azalmasına olumlu katkıları vardır. Kuru yemişler içerisinden bu özelliğiyle bir tık öne geçen, cevizdir. Günlük 2/3 adet ceviz tüketimi bu konudaki ihtiyacınızı karşılamada yeterli olacaktır.

Siz de bu tavsiyeleri uzun vadede hayatınıza dahil edip uygulayarak odaklanma probleminizi çözebilirsiniz. Sürekliliğin yani alışkanlıklarımızın; her konuda olduğu gibi burada da önemli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Amerikalı ünlü vaiz Emmons’un dediği gibi;

“Alışkanlık ya en iyi hizmetçidir, ya da en kötü efendi.”

Sonbaharda Vücut Direncini Artıracak Top 4 İçecek >>