fbpx

İşinizde Takım Çalışmasını Geliştirmenin Kanıtlanmış Yolları

İşinizde takım çalışması yapmak, ekibinizin verimliliğini ve nihayetinde kârınızı doğrudan etkiler. Ekip üyeleriniz birbirleriyle işbirliği yapmazsa, hedeflerinize ulaşmak için mücadele edeceksiniz. Diğer taraftan, işbirlikçi ekipler, takım olmanın avantajlarından, daha yüksek üretkenlikten ve güvenden yararlanırlar.

Takım işbirliğinin ne kadar önemli olduğu konusunda size daha iyi bir fikir verecek istatistiklerden bazıları şunlardır :

  • Çalışanların ve yöneticilerin % 97’si, bir ekip içinde uyum eksikliğinin, bir görevin veya projenin sonucunu etkileyebileceğine inanmaktadır.
  • Çalışanların ve yöneticilerin % 86’sı işbirliği eksikliği ve etkisiz iletişimin, iş yeri arızalarının arkasındaki en önemli neden olduğunu düşünmektedir.
  • Çalışanların % 75’i takım çalışması ve işbirliğini çok önemli olarak değerlendiriyor.
  • Çalışanların % 39’u kendi takımlarındaki insanların yeterince işbirliği yapmadığına inanıyor.

Başarılı Takım Olmak İçin Gerekli 5 Özellik >>

İşinizde Takım Çalışmasını Geliştirmenin 6 Yolu

Ancak takım halinde yürümek sizi daha çok motive edecek, gideceğiniz yere daha erken varmanızı sağlayacaktır.

İşinizde takım çalışması konusunun öneminden bahsettik. Yalnız yürümek de sizi başarıya götürecektir. Ancak takım halinde yürümek sizi daha çok motive edecek, gideceğiniz yere daha erken varmanızı sağlayacaktır. İşte, iş yerinde ekip işbirliğini geliştirmenize yardımcı olabilecek altı yol.

  1. Açık İletişim Kanalları Kurun

Çalışanları konuşmaya ve düşüncelerini korkmadan ifade etmelerine teşvik edin. Çalışanlarınız katkıda bulunabileceklerini düşündüklerinde, geri bildirimleri ve önerileri not edildiğinde, yaratıcı fikirleri daha özgürce paylaştıkları zamandır. İletişim kanallarını açın ve çalışanların birbirleriyle iletişim kurmasını ve işbirliği yapmasını engelleyen tüm engelleri kaldırın. Etkili iletişim, iki tarafın da konuştuğu ve dinlediği iki yönlü bir sokak gibidir.

  1. Görevleri Akıllıca Yönetin

Çoğu yönetici aynı soruyu soruyor, “Ekip üyeleri arasında takım çalışması nasıl teşvik edilir?” Kısa cevap, ekibinizi farklı gruplara ayırarak ve ayrı projelerde birlikte çalışmalarını sağlamaktır.Bu grup işbirliğini kolaylaştırır.

Ekip Toplantılarında Verimi Nasıl Yakalarsınız? >>

  1. Her Bireyi Dinleyin

Her çalışan farklıdır ve olaylara farklı bir perspektiften bakar. Bu nedenle yöneticilerin her bireyi dinlemesi önemlidir. Sadece orada durmayın, bireysel perspektife daha derinlemesine dalın ve sizin için görünmeyebilecek bazı yararlı bilgiler ortaya çıkaracaksınız.

Bir toplantıda kendi fikirlerinizi paylaşın ve tartışın ve çalışanları da aynısını yapmaya teşvik edin. Bu onların kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacaktır. Çalışanlarınız seslerinin duyulduğunu düşündüklerinde, en yaratıcı fikirlerini paylaştıkları zamandır.

Bill Gates bir keresinde “ Yazılım inovasyonu, diğer tüm inovasyon türleri gibi, diğer insanlarla fikir alışverişinde bulunma, ortak insanlarla işbirliği yapma ve fikirlerini paylaşma, müşterilerle oturup konuşma yapma ve geri bildirimlerini alma ve ihtiyaçlarını anlama becerilerini gerektirir.” diyerek dinlemenin öneminden bahsetmiştir.

  1. Bir Yenilik Kültürü Yaratın

Günümüzün rekabetçi iş ortamında, yeni ve yenilikçi fikirler bulmaya devam etmeniz gerekecek. Bu kolay değil, ancak kuruluşunuzda bir yenilik kültürü geliştirirseniz, o kadar da zor olmayacaktır. Geleneksel zihniyetten kurtulmakla başlayın. Benzersiz fikirlerle gelen ekip üyelerini takdir edin ve ödüllendirin. Ürünlere dönüştürmek istediğiniz birkaç fikir etrafında fikir birliği geliştirin.

Sadık Bir Ekip Oluşturmanın Yolları >>

  1. Bir Topluluk Oluşturun

Topluluk tabanlı çalışma ortamını teşvik ederek çalışanlarınızın büyük bir topluluğun parçası olduklarını hissetmelerini sağlayın. Takım çalışması için bireyler kendilerini bir yere ait hissetmelidirler. Bir topluluğun parçası olduğunuzda kendinizi daha bağlı hissetmeye başlarsınız. Çalışanları birbirlerine yardım etmeye ve daha uzun vadeli daha güçlü bir ilişki kurmaya odaklanmaya teşvik edin. Bu, ekibinizde işbirliğini geliştirmede size yardımcı olacaktır.

Bağları güçlendirmek ve bir topluluk duygusu geliştirmek için ekip üyelerinizin mesai saatlerinden sonra bir sosyal toplantıda buluşmasına bile izin verebilirsiniz. Bu şekilde çalışanlarınız birbirlerini daha iyi tanır ve daha etkin işbirliği yaparlar.

  1. Başarıyı Birlikte Kutlayın

Takım çalışması geliştirilebilir. Bunun son yolu ise birlikte başarıyı kutlamaktır. Başarınızı kutlamak için bir etkinlik düzenlemeyi alışkanlık haline getirin ve tüm ekip üyelerinin bu etkinliğin bir parçası olduğundan emin olun. Ayrıca yerde ilan ederek daha küçük başarılarını kutlayabilirsiniz ve yöneticiler veya olası müşteriler herkese alkış etmelerini ve çalışanlara destek vermelerini isteyebilir.

Ekip işbirliğine değer verdiğiniz çalışanlara bir mesaj göndermek için ekip çalışmasını ödüllendirin. Bunu, çalışan değerlendirmesinin bir parçası haline getirerek kolayca başarabilirsiniz. Çalışanları ekip işbirliğine dayalı olarak diğer faktörlerle birlikte ödüllendiren ve cezalandıran bir çalışan değerlendirmesi, ekibinizin iyi yağlanmış bir makine olmasını sağlayabilir.

Takım çalışması için hangi işbirliği tekniklerini kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.

Takım Ruhunu Anlatan Ve Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,634BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,582TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Network Marketingde Olumlu Düşünmenin Önemi

Network marketingde olumlu düşünmenin önemi nedir? Network marketing en çok kazananlar listesi içerisinde bulunan liderlerin düşüncelerini hiç merak ettiniz mi? Bazıları için, bir network...

Kendinize Her Zaman Hatırlatmanız Gereken 8 Nokta

Kendinize her zaman hatırlatmanız gereken şeyler nelerdir? Zorluklar, başarı yolunda aşmanız gereken engellerdir. Hayatınız sizin seçimleriniz üzerine kurulu olup, zorluklara karşı bakış açınızı değiştirmeyi...

Doğru Kararlar Verebilmek İçin Bir Düşmanınız Var: STRES

Stres, sisli bir havaya benzer. Önünüzü görmekte zorlanırsınız ve hata yapma ihtimaliniz çok fazladır.. Bu nedenle bir an önce bu sisli havadan çıkmaya çalışın....

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...