Takım Yönetimi Ve Takım Performansı Artırmanın 9 Yolu

İki ay sonra patronların ofisine girdim ve bu şirketteki kurumsal kültüre uygun olmadığımı söyledim.

Takım yönetimi nedir? Takım performansı nasıl artırılır? Bu sorular, iş hayatında sorumluluk sahibi, lider özellikli insanların sorduğu başlıca sorulardandır. Bilinir ki özellikle iş hayatında başarının tanımı, takım çalışması olmadan boştur. Belirli bir grup insanın ufak ufak çalışmaları ile başarı gelmektedir. Başarının içerisine  satış yapmayı, kupa kazanmayı, ürün geliştirmesini vb bir çok kavramı yerleştirebilirsiniz.

Biz de networkokul.net olarak bu konuya değinmek istedik. Çok merak edilen bu soruya, dünyaca ünlü bir iş geliştirme uzmanın, kendi dilinden anlatımı ile açıklık getireceğiz. Keyifli okumalar.

Takım Yönetimi Ve Takım Performansı Artırmanın 9 Yolu

Hayatımın çoğunu babam ve büyükbabam gibi girişimci olarak geçirdim. Bu, genlerimizde olan, kanatlarımızı uzatarak kendi işimizi yapmamızı sağlayan bir şey gibi görünüyordu. Fakat birkaç yıl önce işimi sattım ve haftada 5 gün golf oynamaktan yoruldum. Sağlık sigortasının yanı sıra artan ve gelirimin olmadığı diğer masraflardan bahsetmiyorum bile. Bu yüzden bir Fortune 500 firmasında yönetici olarak iş almaya karar verdim.

Burada, hiç yaşamadığım gelir, fayda ve şirket hayatının tadını alacaktım. İki ay kaldım! Benim düşünceme göre, yönetim tarzı üretkenliğe yardım ettiğinden çok daha fazla zarar verdi. Bir yönetici olarak, ekibime demir yumrukla hükmetmem bekleniyordu. Kelimenin tam anlamıyla el kitabında çalışanın ne kadar iyi olduğu önemli değil, mükemmel bir çalışan diye bir şey yoktu. Bu yüzden en küçük sorunları en iyi çalışanlarla ele almak zorunda kaldım.

Bu hiçbir zaman ekibin uyumluluğuna yardımcı olmadı. Açıkçası yönetim ve çalışan arasında küstahlık yarattı. İki ay sonra patronların ofisine girdim ve bu şirketteki kurumsal kültüre uygun olmadığımı söyledim. Bana asla iyi bir iş yaptığımı düşünmediğimi söylememe rağmen, bana kalmak için daha fazla maaş, daha iyi bir pozisyon vb. teşvikleri teklif etmeye başladılar… Ama bunun başlangıçtan beri şirket kültürü olduğunu ve değişmeyeceğini biliyordum.

Kibarca reddettim ve kendi pazarlama işimi başlattım. Yıllar geçtikçe 1 (benden) ile 400 kişi arasında çalışan sayısı ile birçok farklı işletme türüne sahip oldum. Birçok farklı yönetim stilini denedim. Bazı yönetim stilleri diğerlerinden daha iyi çalıştı. Ancak genel olarak, ekip yönetimi becerilerini geliştirmek ve üretkenliği artırmak için on basit yol buldum.

Bir mal sahibi, üst düzey yönetici ya da sadece tek bir kişilik ekibin yöneticisi iseniz, bu on ipucunun hemen hemen her durumda verimliliği artırabileceğini buldum:

Hedefleriniz hakkında net olun ve bunları yazın.

Şimdi, özellikle bu, bölümün sahibi veya CEO’su tarafından yazılması gerekiyor. Çünkü alt düzey yöneticiler bu hedefleri alacak ve bunları kendi insan ekiplerine uygulayacaklar.

Bunun, “Gereç üreteceğiz ve dünyadaki en karlı gereç üreticisi olacağız” anlamına gelmediğine dikkat edin. Hedefleriniz açık ve ulaşılabilir olmalı ve ilerlemeyi ölçecek yollara sahip olmalıdır. Çok daha net bir amaç, bir yılda karı% 10 arttırabilir. Daha sonra farklı bölümlerin yöneticileri için özel hedefleriniz olmalıdır.

Örneğin, pazarlama yöneticisinin hedefi, pazarlama çabalarınızın aynı bütçeyle% 5 daha fazla müşteriye ulaşması için yeni ve daha etkili pazarlama yöntemleri bulmak olabilir. Üretim yöneticisi, verimliliği artırmak için üretimi kolaylaştırmak konusunda bazı iyi fikirlere sahip olabilir. Satış müdürü için bir hedef belki yeni veya keşfedilmemiş bir pazara girmektir.

Önemli olan, genel hedeflerinizin açık olması, tüm yöneticilerinizin gemide olması ve onlardan ne beklendiğini bilmeniz ve her bölümün ilerlemesini sürekli izlemeniz. Bu işlem yöneticileriniz tarafından ekip üyelerine tekrarlanmalıdır.

Başarılı Bir Takım Lideri Ve Yöneticisi Olmak İçin 10 Temel Beceri >>

Amaçlarla gelin.

Şimdi bu, aynı şekilde hedeflerin ortaya çıkması gibi gelebilir, ama değil. Hedefler, istediğiniz yer, istediğiniz sonuç olarak düşünülebilir. Hedefler, amaçlara ulaşmak için atmanız gereken adımlardır. Örneğin: Amaç, müşteri memnuniyetini arttırmak. Hedef, oraya ulaşmada daha hızlı sevkıyat süreleri, daha kolay iade ve müşteri hizmetleri vb.

Tutum Başarınızı Nasıl Etkiler? >>

Yetkili insanları işe alın, sonra kendi yollarından çıkın.

Bir patron veya üst düzey yöneticiyseniz, şirketin nerede olmak istediğini iyi anlayabilmeniz için şirketin hedeflerini iyi bilmelisiniz. Hatta onlardan daha ileriyi görebilmelisiniz. İyi bir yönetici, makul, ulaşılabilir ve ölçülebilir hedefleri olan bölüm için net hedefler belirlemelidir. Daha sonra bölümünüz için belirlenmiş olan hedefleri alabilir ve her bir çalışana beceri seviyelerine göre verebilirsiniz.

Şimdi, ipucunun ikinci kısmının “yoldan çekilmek” olduğunu fark etmiş olabilirsiniz . Bu, ancak doğru becerilere sahip insanları işe aldıysanız olabilir. Bir yönetici olarak işinizin bir parçası çalışanlarınızın gelişimini kontrol etmek ve ölçmektir. Eğer uymayacak gibi görünen birisini buluyorsanız, onları bir akıl hocası ile ayarlamayı deneyin. Hatta iş sorumluluklarını azaltmayı deneyin. Böylece ezici görünmezler.

Ancak, sonuçta, genel misyonun bir kısmını zamanında bitirip iyi bir şekilde yerine getirme konusunda şirkete karşı sorumluluğunuz vardır. Aksi takdirde yönetici olarak yaptığınız iş sizi yansıtır.

Çalışanlarınızla düzenli toplantılar yapın.

Herhangi bir organizasyonda problemler, sorunlar ve darboğazlar kaçınılmaz olarak ortaya çıkacaktır. Bir yönetici olarak işinizin bir kısmı sorunları tanımlamak ve sorun olmadan önce düzeltmektir. Çalışanlarınızla düzenli verimli toplantılar yapmak, sorunları kontrolden çıkmadan önce tespit etmenin anahtarıdır. Diyelim ki çalışanlarınızın zamanında mal göndermekte zorlanıyorlar. Çünkü onları depodan yeterince alamıyorlar. Paranı kazandığın yer burası!

İstemediğiniz bir şey oldu. Nakliye bölümünden insanlar depo görevlilerini çağırıyor ve çığlık atan bir sürece dönüşüyor. Depo yöneticisi ile görüşme zamanı geldi. Belki de mesele şu ki, her ay satılan birim sayısı hakkında güvenilir tahminler alamıyorlardır. Şimdi sorunu tespit ettik, satış ile depo arasındaki iletişim eksikliği.

Neredeyse tüm konular iletişim eksikliği (veya problemi) nedeniyle ortaya çıkar. Takım ile diğer takımların menajerleri arasındaki ilişki iyi olmalı. Soğuk kanlı ve profesyonel bir bakış açınız geçerli olduğu sürece, hemen hemen her zaman herkesi tatmin eden bir çözüm bulabilirsiniz.

Kendi İşinizde Çöküş Yaşadığınızda Yapılması Gerekenler >>

Aksi takdirde iyi çalışanlardan kaynaklanan sorunlarla ilgili “Sandviç” yöntemini kullanın.

Herkes hata yapar, bazıları küçüktür. Rahatsız edici çalışanla hızlı bir şekilde konuşma yapabilirsiniz. Ancak, aksi halde mükemmel bir çalışan, birimlerinizin sorumluluğunda ciddi bir aksamaya neden olabilecek büyük bir hata yapabilir. Bu tür sorunların yönetici tarafından ele alınması gerekir. İyi araştırılması yani analiz yapılması gerekiyor.

Bunun bir seferlik bir olay olması ve çalışanın geçmişte sorunları olmadığı sürece sandviç yaklaşımı en iyisidir.

  • Çalışanın kuruluş için değerli olduğunu ve çalışmalarının genellikle şirkette olumlu bir etkisi olduğunu açıklayarak başlayın.
  • Daha sonra, ortaya çıkan problemi ve gelecekte benzer problemleri önlemek için ne gibi adımlar atılabileceğini ele alın.
  • Sohbeti, çalışanın şirkete verdiği değeri yineleyerek kapatın ve sorunu tekrar önlemek için atılacak adımları pekiştirin.

Şeffaf İletişim İle Takımınızın Performansınızı Artırın >>

Her zaman örneklerinizde pozitif takviyenin, negatif takviyeden daha iyi olduğunu hatırlayın.

Havuç ve çubuk her zaman çalışanları yönetmek için bir kaynak olmuştur. Çalışanlarınızı istediğinizi yapma konusunda ikna etmek için havuç kullanabilirsiniz. Veya çalışanlardan beklenenden fazlasını yapmadıkları için cezalandırmak için çubuğu kullanabilirsiniz. Ya da onlardan beklenenlerin bir örneği olabilirsiniz.

Daha önce de söylediğim gibi, sen de dahil, herkes batırdı. Batırdığın zaman, sorumluluk almalısın! Bir yönetici olarak işinizin bir kısmı, yönettiğiniz insanlara örnek olmaktır. Hatalarınız ve gelecekte aynı şeyi yapmaktan kaçınmak için attığınız adımlar konusunda açık olun. Sonuçta, çalışanlardan örnek değilseniz hataları kabul etmelerini bekleyemezsiniz.

Böyle şeylerin gerçekleştiği bir süreç olmalı. Sorunu kabul edin, sorunun nedenini analiz edin, hatanın tekrarlanmasını önlemek için prosedürler uygulayın, karşılaştığınız çözümü değerlendirin ve işe yararsa devam edin.

Balık Kılçığı Tekniğini Bilmelisiniz >>

Takımınızı oluşturmak hakkında akıllı olun.

Bir yönetici olarak birçok farklı durumun, insanın ve değişik kişiliklerin üstesinden gelmelisin. Ayrıca bütçeleme, tahminler, sunumlar ve bordro gibi şeyler de dahil olmak üzere yeni ve bazen daha fazla sorumluluk alacaksınız. Bu yüzden kendi güçlü ve zayıf yönlerinizi ciddi şekilde düşünün, böylece buna göre işe başlayabilirsiniz.

Güçlü yanlarınızı tamamlayacak ve zayıf yanlarınızda size yardımcı olacak insanları yanınızda istersiniz. Eskiden “ hızlıca işe koyulup, hemen ateş etmelisin” diye söylenen bir söz var. Akılda tutulması ve iş için doğru kişiyi bulmak için zaman ayırmanız iyi bir şeydir. Onları eğitip iş için tüm araçları verdikten sonra bunları değerlendirebilirsiniz. Sebep ne olursa olsun, beklentileri karşılayamıyorlarsa (hakkında netleştin!) O zaman, onları hızlı bir şekilde sonlandırmak ve yeni birini aramak en iyisi olabilir.

Bir kişinin kalifiye olmayan ya da iyi bir iş bulamadığı ve her yıl orada kaldıkları bir iş için işe alındığı birçok durum görüyorum. Yanlış insanları tutmak takımınıza zarar verir. Diğer takım üyelerine küskün olur. Daha önemli şeylere odaklanmak yerine bebek bakıcılığı için çok daha fazla zaman harcarsınız. Burada aslında hatalarınız için sorumluluk almaya devam ediyorsunuz. Yanlış kişiyi işe alma hatasını tespit ettiniz, bu yüzden çabucak çözün, doğru kişiyi işe alarak düzeltin ve devam edin.

“Liderlik Nedir? Tanımlamanın 10 Yolu” adlı çok okunan makalemiz için >>

Olumlu bir tutum sağlayın ve takımınız içinde destekleyin.

Hepimizin çok fazla umursamayan huysuz bir patron ya da iş arkadaşı vardı. Onlara saygı duyarak baktın mı? Tabii ki hayır, insanlar doğal olarak iyimser bir olumlu tutum sergileyen başkalarına da ilgi duyuyor. Olumlu bir tutuma sahip olmak, bir yönetici olarak işinizi çok kolaylaştıracaktır. Bu tutumla insanların sizi takip etmeleri çok daha olasıdır.

Takımınıza gelince, takım oluşturma faaliyetlerini teşvik edin. Herkesin herkesi sevmeyeceğini, hatta herkesle iyi geçinemeyeceğini biliyoruz. Bu yüzden, takım oluşturma alıştırmalarını , ekibinizin hedef odaklı kalmasını sağlamak için kullanın.

İş Performansınızı Artırmak İçin Beslenme İpuçları >>

“Pozitif Güçlendirme” özelliğini kullanın.

Genelde yapmadıklarımızla daha fazla yargılarınız. Çalışanlarınızın sadece işlerini yapma tutumuna sahip değilsiniz. Sürdürülen bu proje bitiş tarihi, ekiplerinizin kucağına düştüğü beklenmeyen proje herkesin hayatını zorlaştırıyor. Özellikle sizin, şimdi sihir gösterisi yapacak bir topunuz daha var.

Bu yüzden, bu proje zamanında yapıldığında veya yeni son tarihi verdiğinizde, bunu gerçekten mümkün kılan ekibinize şükran göstermeyi unutmayın. Evet, hala havada hokkabazlık yapan 4 topunuz var. Ancak olumlu bir tutuma sahip olmak sizi daha etkili bir lider yapar.

Olumlu pekiştirme bu, yönetici çalışan ilişkisini güçlendirir. Farklı biçimlerde olabilir ve şirkete göre değişiklik gösterebilir. Bazıları ise ekstra bir parti günü, hediye kartı, halkın tanınması veya yalnızca patronun size özel bir onay vermesine izin verebilir, ne olursa olsun başarılarının takdir edilmesi önemlidir.

Kendi Değerini Ve Özgüvenini Nasıl Artırırsın? >>

Son Söz

Yöneticilerin çok sayıda sorumlulukları ve önceden oluşturmaları gereken işleri var. Yönetimin en önemli görevlerinden birinin şirketin tüm varlıklarını mümkün olan en verimli şekilde kullanmak olduğunu garanti edebilirim.

Çalışanları yönetiyorsanız, mümkün olduğunca üretken bir şekilde çalışma yükümlülüğünüz olan büyük bir şirket varlığını temsil eder. Çalışanlarınıza önceden doğru eğitim vererek ve iyi iletişim teknikleri uygulayarak, hataları düzeltmek için harcadığınız zamanı en aza indirebilir. Zamanında projeler ve yeni işler sağlamaya odaklanabilirsiniz. Bu, minimum maliyetle, üretkenlikte büyük bir artış anlamına gelebilir.

(Dünyaca ünlü bir iş geliştirme uzmanından alıntıdır.)

Kaynak: Wikipedia, The Balance