Takım Yönetimi – Başlamadan Önce

Takım yönetimi, bir yöneticide gerekli olan en temel becerilerden biridir.

Takım yönetimi, bir yöneticide gerekli olan en temel becerilerden biridir. Bugün, her takımın çok çeşitli ekip üyeleriyle dolu olduğu bir zamandır. Etkin ekip yönetimi, bir ekibin bu karma potunu son derece kolay ve incelikli bir şekilde ele alma becerisi ile ilgili hale gelir. Takım yönetimi becerileri, iç ağ oluşturma, iletişim, ödüllendirme sistemi ve daha fazlası… Bazıları oldukça açık ve bazıları oldukça şaşırtıcı olan birçok yetenek içerir.

Takım Yönetimi – Başlamadan Önce

Takımınızı yönetmeye başlamadan önce bu noktalara dikkat etmekte fayda var. Çünkü bir işe nasıl başlarsanız o iş o şekilde devam edecektir. İlk başta araştırmacı kimliğiminizi takınmalısınız. Daha önce takım yönetimi, ekip liderliği veya bir iş kurma süreci yaşamadıysanız, takım yönetimi konusunda çuvallayabilirsiniz. Bu nedenle aşağıda bahsedeceğimiz noktalar çok önemlidir.

Tatilinizi Verimli Geçirmek İçin Tavsiyeler >>

Takımını oluşturmak

Takım üyelerinizin çok farklı bir zihniyet ve bakış açısına sahip bireyler olacağı bir gerçektir.

Bir ekibi yönetmeden önce, ekibinizi hazırlamak çok önemlidir. Çünkü niyet olmadan bir takım oluşturamazsınız. Takım üyelerinizin çok farklı bir zihniyet ve bakış açısına sahip bireyler olacağı bir gerçektir. Ancak ekibinizin her üyesinin iyi bir şekilde oturmasını ve başkalarıyla iyi çalışabilmesini sağlamak sizin için çok önemlidir.

Uygun delegasyon için takımını tanımak

Bir yöneticinin ilk ve en önemli görevi, bir takımdaki görevleri devretmektir. Sürekli olarak siz çalışmazsınız. İşinizin başında sürekli duramazsınız. Yetkin insanların sorumluluk almasını sağlamalısınız.

Gerçek: Kaç yeteneğiniz olursa olsun, her şeyi kendi başınıza yapamazsınız. Bir takıma sahip olmak işleri kolaylaştırır ve daha verimli şekilde gerçekleştirir. Görev delegasyonu, görevi belirttiğiniz ve birinin seçmesini beklemeniz, anlamına gelmez. Ekibiniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi bilmeniz gerekir. Ardından ekibinizdeki becerileri, deneyimi ve yetkinlikleri düşünün ve insanları görevlerle eşleştirmeye başlayın.

Ekibinizin Sorumluluk Almasını Sağlamak İçin 6 Adım >>

Takımını motive etmek

Motivasyon, takım yönetiminde önemli bir faktördür.

Takımın yerinde ve üyelere atanmış görevlerin var. Bir sonraki bölüm gerçek uygulamadır. Motivasyon, takım yönetiminde önemli bir faktördür. Motivasyon söz konusu olduğunda, farklı insanların farklı ihtiyaçlara sahip olduğunu aklınızda bulundurmanız gerekir.

Bazı bireyler yüksek derecede öz motivasyona sahipken, diğerleri yönetimsel destek olmadan düşük performans gösterecektir. Bu, yine ekibinizi tanımanız ve girdilerinizin en çok ihtiyaç duyulan yerlere akmasına karar vermeniz gereken kısmı getirir.

Sosyal Mesafe Sırasında Ekibinizi Etkili Yönetmek İçin 6 Taktik >>

Takımını geliştirmek

Bir ekibin farklı bakış açıları ve yetenekleri olan kişilerden oluştuğunu zaten belirledik. Aynı kişiler aynı zamanda kariyerlerinde çoğunlukla farklı aşamalardadır. Bazıları görevlerini zorlayıcı bulabilir, bazıları ise görevlerinde iyi uygulanabilir. Durum ne olursa olsun, bir yönetici olarak, ekip üyelerinin becerilerini daha da geliştirmelerine yardımcı olma sorumluluğu size aittir.

Ekip üyelerinizin becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak sizi harika ve talebe bağlı bir yönetici yapar. Sadece organizasyona yardımcı olmakla kalmaz, ekibiniz için de kişisel bir gelişim ve değişimdir. Düzenli geri bildirimler, insanların gelişmesine yardımcı olmak için iyi bir yoldur.

Şimdi kendilerine verilen görevlerde mükemmelliği ve eğlenceyi amaçlayacak ekibi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Balık Kılçığı Tekniği Nedir? >>