fbpx

Takım Yönetimi – Başlamadan Önce

Takım yönetimi, bir yöneticide gerekli olan en temel becerilerden biridir. Bugün, her takımın çok çeşitli ekip üyeleriyle dolu olduğu bir zamandır. Etkin ekip yönetimi, bir ekibin bu karma potunu son derece kolay ve incelikli bir şekilde ele alma becerisi ile ilgili hale gelir. Takım yönetimi becerileri, iç ağ oluşturma, iletişim, ödüllendirme sistemi ve daha fazlası… Bazıları oldukça açık ve bazıları oldukça şaşırtıcı olan birçok yetenek içerir.

Takım Yönetimi – Başlamadan Önce

Takımınızı yönetmeye başlamadan önce bu noktalara dikkat etmekte fayda var. Çünkü bir işe nasıl başlarsanız o iş o şekilde devam edecektir. İlk başta araştırmacı kimliğiminizi takınmalısınız. Daha önce takım yönetimi, ekip liderliği veya bir iş kurma süreci yaşamadıysanız, takım yönetimi konusunda çuvallayabilirsiniz. Bu nedenle aşağıda bahsedeceğimiz noktalar çok önemlidir.

Tatilinizi Verimli Geçirmek İçin Tavsiyeler >>

Takımını oluşturmak

Takım üyelerinizin çok farklı bir zihniyet ve bakış açısına sahip bireyler olacağı bir gerçektir.

Bir ekibi yönetmeden önce, ekibinizi hazırlamak çok önemlidir. Çünkü niyet olmadan bir takım oluşturamazsınız. Takım üyelerinizin çok farklı bir zihniyet ve bakış açısına sahip bireyler olacağı bir gerçektir. Ancak ekibinizin her üyesinin iyi bir şekilde oturmasını ve başkalarıyla iyi çalışabilmesini sağlamak sizin için çok önemlidir.

Uygun delegasyon için takımını tanımak

Bir yöneticinin ilk ve en önemli görevi, bir takımdaki görevleri devretmektir. Sürekli olarak siz çalışmazsınız. İşinizin başında sürekli duramazsınız. Yetkin insanların sorumluluk almasını sağlamalısınız.

Gerçek: Kaç yeteneğiniz olursa olsun, her şeyi kendi başınıza yapamazsınız. Bir takıma sahip olmak işleri kolaylaştırır ve daha verimli şekilde gerçekleştirir. Görev delegasyonu, görevi belirttiğiniz ve birinin seçmesini beklemeniz, anlamına gelmez. Ekibiniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi bilmeniz gerekir. Ardından ekibinizdeki becerileri, deneyimi ve yetkinlikleri düşünün ve insanları görevlerle eşleştirmeye başlayın.

Ekibinizin Sorumluluk Almasını Sağlamak İçin 6 Adım >>

Takımını motive etmek

Motivasyon, takım yönetiminde önemli bir faktördür.

Takımın yerinde ve üyelere atanmış görevlerin var. Bir sonraki bölüm gerçek uygulamadır. Motivasyon, takım yönetiminde önemli bir faktördür. Motivasyon söz konusu olduğunda, farklı insanların farklı ihtiyaçlara sahip olduğunu aklınızda bulundurmanız gerekir.

Bazı bireyler yüksek derecede öz motivasyona sahipken, diğerleri yönetimsel destek olmadan düşük performans gösterecektir. Bu, yine ekibinizi tanımanız ve girdilerinizin en çok ihtiyaç duyulan yerlere akmasına karar vermeniz gereken kısmı getirir.

Sosyal Mesafe Sırasında Ekibinizi Etkili Yönetmek İçin 6 Taktik >>

Takımını geliştirmek

Bir ekibin farklı bakış açıları ve yetenekleri olan kişilerden oluştuğunu zaten belirledik. Aynı kişiler aynı zamanda kariyerlerinde çoğunlukla farklı aşamalardadır. Bazıları görevlerini zorlayıcı bulabilir, bazıları ise görevlerinde iyi uygulanabilir. Durum ne olursa olsun, bir yönetici olarak, ekip üyelerinin becerilerini daha da geliştirmelerine yardımcı olma sorumluluğu size aittir.

Ekip üyelerinizin becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak sizi harika ve talebe bağlı bir yönetici yapar. Sadece organizasyona yardımcı olmakla kalmaz, ekibiniz için de kişisel bir gelişim ve değişimdir. Düzenli geri bildirimler, insanların gelişmesine yardımcı olmak için iyi bir yoldur.

Şimdi kendilerine verilen görevlerde mükemmelliği ve eğlenceyi amaçlayacak ekibi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Balık Kılçığı Tekniği Nedir? >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,517TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Analiz Derdi Geride Bırakır

Kişisel gelişim bölümümüzde bu kez analiz etmek üzerine kafa yoracağız. İnsanları geride bırakan, gelişmesini ve değişmesini engelleyen bir düşünce yapısını inceleyeceğiz. Nedir bu analizci...

Kısa Hikayeler – Değerli Yüzük Hikayesi

Kısa hikayeler bölümümüzde bu defa bir şeyin değerini nasıl bileceğimiz üzerinde duracağız. Değerli yüzük hikayesi, bize bilginin önemini anlatır. Çünkü bilginin, insanı farklı kılan...

Girişimcilerin Michael Phelps’ten Öğrenebilecekleri 7 Ders

Tüm zamanların en büyük Olimpiyat sporcularından biri olan Michael Phelps, bireyin çok genç yaşta neler başarabileceğini yeniden tanımladı. Sadece beş Olimpiyat Oyunu'nda kemerinin altında...

Neden Marka Olunmalı?

Neden markalar bizim hayatımızda bu kadar önemli bir yer tutuyor? Neden bazı markalar bizim için birer “arzu nesnesi” olmuş durumda? Neden çok beğendiğimiz markalarla...

Hayatta Sahip Olmanız Gereken En Önemli 7 Öncelik Nedir?

Öncelik belirlemek, başarınızı artıracak en önemli etkendir diyebiliriz. Peki yapılacaklar listenizdeki her öğenin çok önemli olduğunu düşündüğünüz için her gün tüm görevlerinizi tamamlamaya mı...

Çevrimiçi Öğrenmenin Eğitimin Geleceği Olmasının 5 Nedeni

Geleneksel eğitim kavramı son birkaç yılda kökten değişti. Çevrimiçi öğrenme ya da uzaktan eğitim, öğrenci ve öğretmenlerde bakış açısını tamamen değiştirdi diyebiliriz. Bir sınıfta...