Bill Gates’in 13 Sözünden Başarı Üzerine Alınması Gereken Dersler

Bill Gates - 1975 senesinde Microsoft'u kurmuş ve şuan dünyanın en zengin 2. kişisi unvanına sahiptir.

Bill Gates kimdir? Dünyanın en zengin insanları arasında olan Bill Gates’in hayat hikayesi.Microsoft kurucusu, girişimci,yazar ve yatırımcı olan Bill Gates, zengin bir ailenin çocuğu olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle eyaletinde 1955 yılında dünyaya gelmiştir. Annesi öğretmen, babası avukattır. Kendisi vizyon ve çok çalışmanın bir eseri olan Bill Gates, amacını “her  eve bir bilgisayar sokmak” olarak nitelemektedir.

1975 senesinde Microsoft’u kurmuş ve şuan dünyanın en zengin 2. kişisi unvanına sahiptir. Aynı zamanda yazar, girişimci, yatırımcı, eğitimci ve de hayırseverdir. Son yıllarda Afrika’da yaptığı yardımlarla adından sıkça söz ettirmiştir.

Kendini Geliştirmiş Başarılı İnsanlardan 7 Tavsiye >>

Tüm bunların yanında, girişimci kimliği ve yatırımcılığı daha ön plana çıkmıştır. Yıllarca dünyanın en zengin kişisi unvanını elinde bulundurmuştur. Yakalamış olduğu başarının ardında kuşkusuz, milyarlarca insana göre farklı bir bakış açısı yatmaktadır. Onun bu bakış açısından çıkarmamız gereken çok önemli noktalar olduğu açık bir gerçektir.

İşte başarı üzerine dünyanın en zengin 2. kişisinin tecrübelerinden alınacak önemli noktalar;

Eğer başarılı bir hayat sürmek istiyorsak, daha önce başarılı olmuş insanların tavsiyelerini dinlemek bize zaman kazandıracaktır. Çünkü çoğu yanlış bilinenin aksine bu hayatta bizim sermayemiz zamandır. Başarıya 20’li yaşlarda da ulaşabiliriz, 50’li yaşlarda da. Bu nedenle birinci seçenek daha makul olabilir. Bu tavsiyeleri dikkate almakta fayda var.

“Başarıyı kutlamak güzeldir, ama başarısızlıklardan alınacak dersleri unutmamak daha önemlidir.” – Bill Gates

Bill Gates - Başarı ve başarısızlık farklı şeyler değildir.

Başarı ve başarısızlık farklı şeyler değildir. Başarı, başarısızlıkların toplamıdır. Bu yüzden, her başarısız girişiminizden sonra mutlaka kendinize ders çıkarınız. Çünkü ders alınmış bir başarısızlık, size tecrübe kazandıracak; bu tecrübeler de başarı yolundaki basamaklarınız olacaktır.

“Ben bazı derslerin sınavlarını geçemedim; ama arkadaşım hepsini geçti. O şimdi Microsoft’ta başarılı bir mühendis, ben Microsoft’un sahibiyim.” – Bill Gates

Hayat, sadece okulda yüksek notlar almaktan ibaret değildir. Bu yüzden asıl alana, yani gerçek hayata odaklanmak her şeydir. Okuldaki başarıdan ziyade, hayattaki başarınız sizin konumunuzu belirleyecektir.

“Akıllı insan her şeyin tek tek söylenmesini beklemeyen insandır. Akıllı insan arar bulur.” – Bill Gates

Başarı için sizden beklenenden fazlasını yapmaya gönüllü olmalısınız. Ancak bu şekilde fark yaratabilirsiniz. Sadece yapılması gerekeni yapmak, yapabildiğimizi yapmak, “benim elimden gelen bu” gibi düşünceler sizi olduğunuzdan fazlası yapmayacak.

Kariyerinde İlerlemek İsteyenlere Film Önerileri >>

“Büyük kazançlar büyük riskler gerektirir.” – Bill Gates

Dünyanın daha fazla küçük oynayacak insana ihtiyacı yok. Sıra dışı bir hayata, sıradan işlerle ulaşamazsınız. Sıra dışı bir hayaliniz ve sıra dışı bir çalışma azminiz olmalıdır. Bu yüzden büyük kazancın riski de haliyle büyük olacaktır.

“Bir kuruluşun öğrenme, öğrendiğini de hızla eyleme geçirme yeteneği rekabette en önemli üstünlüktür.” – Bill Gates

Başarılı insanların en büyük özelliklerinden biri de, planını yaptıktan sonra tüm gücü ve odağı ile o iş üzerine yoğunlaşmalarıdır. Bu yüzden başlamış ya da başlayacak olduğunuz projeniz için, yıllarca düşünmeyi bir kenara bırakın ve saldırın.

“Çocukken o kadar çok ve büyük hayaller kuruyordum ki, inanamazsınız. Bu günlerimi o hayallere, o hayalleri de çocukluğumda bol bol okuduğum kitaplara borçluyum.” – Bill Gates

Bill Gates - İnsanın hayal gücünü arttıran en önemli araçlardan biri de kitaplardır.

İnsanın hayal gücünü arttıran en önemli araçlardan biri de kitaplardır. Bölümünüz ile ilgili kitapları başucunuzdan sakın ayırmayın. Gelişmenin bir sonu yok. Fizikçilere göre, büyümeyen bir fidan, kesinlikle kurumaya(ölmeye) başlamıştır.

“100 milyar dolarım var… Önümüzdeki 100 sene içinde her gün 3 milyon dolar harcayabileceğimi farkında mısınız? Bu da, eğer tek kuruş kazanmazsam.” – Bill Gates

Bu konu hakkında söylenecek çok da bir şey yok.

“Sabır, başarının anahtar öğesidir.” – Bill Gates

Bazen çalışmalarımızın sonucunu görmek için beklemememiz gerekebilir. Sabırla çalıştıktan sonra beklemek kötü bir şey değildir. Niyetimiz iyiyse ve gerekeni yapmışsak, kalanı Allah nasip edecektir. Aynı bebeğin 9 ay sonunda dünyaya gelmesi gibi; iyi şeylerin olması zaman alır.

“Sonraki yüzyılda diğerlerini güçlendiren kişiler lider olacaklar.” – Bill Gates

İçinde yaşadığımız sistem, kişileri yüzyıllardır bencil olmaya zorlamaktadır. Ancak artık insanlar arasında kabul görmeye başlayan bir şey var ki o da kazan-kazan mantığıdır. Başkasına yardım ettiğiniz ölçüde size de yardım gelecektir. İnsanlara yardım eden insanlar, geleceğin liderleri  olacak.

Kişisel Gelişim İçin Film Önerileri >>

“Bitiş çizgisiyle ilgili bir hayalim olsaydı, sizce onu seneler önce geçmiş olmaz mıydım?” – Bill Gates

İnsanın ulaşabilecekleri konusunda hiçbir sınırlama yoktur. İnsana sınırlarını koyan kendi sınırlı bilincidir. Sınırlı bir bilinç ile sınırsız bir olasılıklar dünyasını nasıl kavrayabiliriz ki? “Allah sonsuz güç sahibidir.” diyoruz. O zaman sonsuz güç sahibinden bir şey istemenin sınırı nedir?

“En mutsuz müşterileriniz, öğrenmeniz için en büyük kaynağınızdır.” – Bill Gates

Bill Gates - Kolay olan şeyleri herkes yapar ve bu insanlar arasında hiçbir fark yaratmaz.

Kolay olan şeyleri herkes yapar ve bu insanlar arasında hiçbir fark yaratmaz. İnsanı hiçbir zaman geliştirmez. Aynı durum spor salonuna yazılmak ile karşılaştırılabilir. Başlamış olduğunuz antremanlarda kendinizi zorlamazsanız, kas kütlesini nasıl oluşturacaksınız? Kendinizi zorlamanız gerekmez mi?

Bu yüzden sizi geliştirecek olan şey, kimsenin satamadığı şeyleri satmak, kimsenin yapamadığı şeyleri yapmak için çabalamaktır. Elbette bir yolunu bulacaksınız. İşte o zaman insanlar sizden öğrenmek için gelecekler.

“İnsanlara sorunları ve çözümleri gösterirseniz, harekete geçerler.” – Bill Gates

Çevremizdeki herkes mutlu rolü yapmaktadır. Kim istediği hayatı yaşıyor? Ya da soruyu değiştirelim. Kim hayatta istediğim her şeye sahibim diyor? Bu yüzden herkes, kolay olanı seçiyor. Kolay olan ne peki? Görmezden gelmek… Hem de her şeyi…

İnsanlar içinde bulunduğu durumdan çıkmak için fırsat ararlar. Belki de siz onlara sıkıntılarını ve bu konu için çözümü gösterinceye kadar farkında değillerdir.

Başarılı İnsanların Zaman Yönetim Sırları >>