İyi Bir Gece Uykusu İçin 3 İpucu

İyi Bir Gece Uykusu İçin 3 İpucu

Uyku… Biraz uyku… Dünyadaki en güzel şeylerden biri. Ancak tüm ihtiyaçlarımız gibi uyku ihtiyacımızı da doğru şekilde gidermediğimizde problemler yaşıyoruz. Bu tüm Dünya’da böyle ne yazık ki… Ancak yapabileceklerimiz var iyi bir uyku için, işte onlardan en etkili 3’ü:

Kendinizi zihnen ve bedenen gelebileceğiniz en rahat konuma alın

Bored Benedict Cumberbatch GIF - Find & Share on GIPHY

Araştırmalara göre bir “uyku rutini”niz olmalı. Yatağa girdiğiniz an dünün, bugünün, yarının tüm heyecan, kaygı ve streslerinden uzaklaşarak başlayabilirsiniz rutininizi yaratmaya. Mesela telefonunuzu, bilgisayarınızı, ya da diğer teknolojik aletleri yataktan uzak ve kapalı konuma getirebilirsiniz. Günümüzde uyku bozukluklarının %56’lık bir oranda sebebini bu yeni dünya icatları oluşturuyor.

Daha net bir tarif yapalım. Yatak odanızda yalnızca siz ve varsa partneriniz olmalı. Sosyal medya ve kahramanları cep telefonlarıyla birlikte başka bir odada kalmalı. Yoga, meditasyon, ılık bir duş, cinsel aktivite ya da zihninizin ve bedeninizi rahatlatabilecek herhangi bir eylem uyku rutininizin bir parçası olmalı…

Doğru şeyler yiyin ve için.

Birçok araştırma yatmadan önce yemek yemenin metabolizmayı yavaşlattığını göstermiştir. Ancak buna rağmen uykudan önce birşeyler yiyip içmek alışkanlığınız haline geldiyse doğru yiyecek ve içecekleri seçerek uykunuza yardımcı olabilirsiniz. Mesela:

Papatya çayı

https://giphy.com/gifs/tea-afghan-kahwah-13aAFQsFQtq9FK

Çok güçlü bir zihin rahatlatıcıdır. Düşüncelerden uzaklaşmanıza yardımcı olup derin uyku halini bulmanıza yardımcı olur. Düşüncelerden arınmış bir zihin uykuya daha kolay odaklanacağı için de papatya çayı zamanla uyku öncesi vazgeçilmeziniz olabilir.

Serotonin zengini besinler

Hungry Full House GIF - Find & Share on GIPHY

Serotonin hücreleriniz arası sinyalleri iyi ileten etkili bir kimyasaldır. Serotonin zengini besinler yemeniz serotonin seviyenizi doğal bir yolla arttırmanıza yardımcı olacaktır. Yumurta, peynir, ananas, fındık, badem, somon başlığı ve hindi eti serotonin yönünden zengindir.

Kafeinli içecek kullanımına dikkat

Wake Up Coffee Gif By Good Morning GIF - Find & Share on GIPHY

Kafein sağlık açısından dozunda tüketildiğinde aslında faydalıdır. Ancak gün içinde stresli zamanlarda bunun farkında olmayıp çayın kahvenin ucunu kaçırırız. Bu da bizi bir baş ağrısı ve akabinde uykusuzlukla cezalandırabilir. Gün içinde tüketilmiş fazla çay ve kahve ya da uyku vaktine yakın içilmiş kafeinli içecek sizi uykunuzdan alıkoyabilir.

İyi uykular dileriz.