Gerçek Bir Kazanan Gibi Düşünmek İçin 12 Ders 

Gerçek Bir Kazanan Gibi Düşünmek İçin 12 Ders 

Askeriyenin lider yetiştirme konusunda güzel bir disiplini vardır. En iyi teknolojiyi kullanırlar ve insanlardan mükemmel performans beklerler. Evet orduda yanlış gidebilecek bir sürü şey de var, ancak çoğu eğitim kaliteli liderlerin yetişmesi açısından ilham vericidir.

Bu konularla ilgili yazılmış onlarca kitapta da geçtiği gibi, askeriyede özellikle bordo bereli ve özel tim eğitimleri insanlara gerçek bir kazanan gibi düşünme ve davranma konusunda ciddi bakış açıları katmaktadır.

İşte şimdi gerçek bir kazanan gibi düşünmeyi ve davranmayı öğreten 12 dersi sizlerle paylaşıyoruz:

Bahane Bulmayın

Well Excuse Moi GIF - Find & Share on GIPHY

Bazen kendinizi haksız bir durumun ortasında bulabilirsiniz. Böyle bir durumda, mazeret bulmak kolaydır. Ama kazananlar farklı davranırlar. Bahane bulmaz ya da durumu suçlamazlar. Bunun yerine, fazlasını elde etmek için neler yapabileceklerine odaklanırlar.

Rahatsızlıktan Rahatsız Olmayın

Tired Classic Film GIF - Find & Share on GIPHY

Beğenin ya da beğenmeyin, yaşamda büyümek ve gelişmek demek çoğu zaman konfor bölgenizden çıkmanız demektir. Neden peki? Çünkü gelişmek için kişisel kapasitenizi arttırmanız gerekir ve bu da yeni zorluklar üstlenmenizi gerektirir. Bu da rahatsızlıktan rahatsız olmamanız anlamına gelir. Ancak o zaman kişisel gelişiminiz için gerekli olan şeyleri yapabilirsiniz.

Gerçekleştirmek ve Başarılı Olmak İçin Güçlü Bir İstek Duymak

Quvenzhané Wallis GIF - Find & Share on GIPHY

Kazananlar için sadece standardın karşılanması yeterli değildir. Amaçları olağanüstü performans sergilemektir. Bu yüzden sık sık kendilerinin en kötü eleştirmenleri olurlar. Her ne yapıyorsanız, olabileceğinizin en iyisi olmaya gayret edin.

Odaklanın; Her Şey Adım Adım İlerlemeli

https://giphy.com/gifs/bottle-impressive-vDkyNL9bIh2GQ

İşleri halletmek için odaklanmaya ihtiyacınız vardır. Ama her şeyle ilgilenirseniz bunu yapmak zor olur. Bunun yerine, içinde bulunduğunuz küçük adıma odaklanmalısınız. Bunu yapmaya odaklanarak, sonunda büyük adımı da aşarsınız.

Geçmiş Hataların Üzerinde Durmayın

Games Vr GIF - Find & Share on GIPHY

Kazananlar da diğer insanlar gibi hata yaparlar, ama onları farklı kılan şey hatalara karşı tutumlarıdır. Onlar üzerinde durmazlar ve hareketlerini engellemelerine izin vermezler. Bunun yerine, dersler çıkartırlar, olumsuz düşünceleri engellerler ve yollarına devam ederler.

Elinizdeki Fırsatın Değerini Bilin

https://giphy.com/gifs/perfect-loops-opportunity-tK0DPB9IwpRpxmSI5j

Neyi başarmaya çalışıyorsanız, o konuda elinizde olan fırsatın değerini bilmelisiniz. Bugün umut verici görünen bir şey bundan bir kaç ay sonra değersiz hale gelebilir. Fırsatların değerini bilerek, kaynaklarınızı akıllıca kullanabilirsiniz.

Uyum Sağlayın

Get Fit Team Usher GIF by The Voice - Find & Share on GIPHY

Dünya değişiyor ve hemde hızla değişiyor. Eğer gelişmek istiyorsanız, uyum sağlamalısınız. Bazı insanlar eski şeyleri yapmakta ısrar ederler, ancak kazananlar değişmeleri gerektiğini bilirler. Bir şeyler yapmanın yeni bir yolunu bulmaya isteklidirler.

Basit Planlar Yapın

https://giphy.com/gifs/win-robot-play-nELdLaxAZVPCU

Öncelikle karmaşık planların yapılmasında mantıklı bir nokta yoktur. Niye? Çünkü onları uygulayamadan önce size engel olabilirler. Yani sadece basit planlar yapın. Bu şekilde yeni gelişmelere daha hızlı tepki verebilirsiniz.

Alçak Gönüllü Olun

Low Drifting Sand GIF - Find & Share on GIPHY

Birçok kişi kendilerine övgüler yapılmasını isterler, ancak kazananlar kendi başlarına bir şeyleri başaramayacaklarını bilirler. Ayrıca, yaptıkları şeyi yapabilecekleri başkalarının da var olduğunu fark ederler. Bu yüzden başarıları hakkında övünmek yerine alçak gönüllü kalırlar.

Kontrollü Davranın

https://giphy.com/gifs/kid-control-leaf-tnubAJyUB6NJS

Kazananlar ne zaman bekleyeceklerini ve ne zaman harekete geçeceklerini bilirler. Beklemeleri gerektiğinde sabırla beklerler. Harekete geçmeleri gerektiğinde, kararlı davranırlar. Durumu nasıl okuyacaklarını bilirler.

Acil Durumlara Hazırlanın

https://giphy.com/gifs/5Qo7jfjPjQNjO

Kazananlar kendilerini kötü durumlara hazırlar. İşlerin yanlış da gidebileceğini bilirler, bu yüzden kendilerini önceden hazırlarlar. Kariyeriniz için bir B planınız var mı? Acil durumlar için maddi bir kaynak belirlediniz mi? İyi hazırlık, işler ters gittiğinde çabucak toparlanmanıza yardımcı olur.

Takım Oyuncusu Olun

https://giphy.com/gifs/best-ncaa-tournament-kMbAcWjhSaUyQ

Kazananlar, sağlam bir takım olarak en iyi şekilde çalıştıklarını bilirler, bu yüzden en iyi takım oyuncuları olurlar. Güven ve sorumluluk duyguları sağlam olan ekip arkadaşlarıyla çalışırlar. Güçlü bir ekipte çalışmak, etkinliğinizi ve verimliliğinizi artıracaktır.

***

İlginç dersler değil mi? Bunları uygulamayı öğrenmek zaman alacaktır, ama hepimizin kazananlar gibi düşünebileceğine ve davranabileceğine inanıyoruz.