Steve Jobs Başarı Hikayesi: Yokluktan Gelen Başarı

Bu yayınızmıda Steve Jobs kimdir, Steve Jobs’un başarı hikayesi ve hayatı nedir?

Apple’ın kurucusu olan Steve Jobs başarısı sebebi ile insanların radarına girmiş durumda. Bu yayınızmıda Steve Jobs kimdir, Steve Jobs’un başarı hikayesi ve hayatı nedir? Gibi konuları sıkça arayan girişimci ruhları doyurmak öncelikli hedefimiz.

Nasıl başarılı olunur? Sorusunu kendinize sorun, büyük ihtimal aklınıza iki yöntem gelecektir. Başarıya ulaşmak için 2 yönteminiz var; başarıya ulaşmış kişileri iyice tanıyıp, adımlarınızı ona göre atmak ya da deneme  yanılma yöntemi kullanmak. Eğer yeterli maddi kaynağınız ve zamanınız yoksa ilk yöntemi denemek zorundasınız. Dilerseniz, ufkunuzu genişletecek Steve Jobs’un hayatı başlığı ile konuya başlayalım.

Steve Jobs’un Hayatı

İnternette Steve Jobs filmi araması yaptığınızda Jobs’un hayatını dijital ortamda daha da etkileyici bir biçimde görebilirsiniz.

İnternette Steve Jobs filmi araması yaptığınızda Jobs’un hayatını dijital ortamda daha da etkileyici bir biçimde görebilirsiniz. Fakat biz, ilk olarak yazılı hayatı ile sizlere ilham olmasını diliyoruz.

Warren Buffett Hayat Hikayesi – Başarı Hikayeleri 

Steve Jobs, 24 Şubat 1955 tarihinde Wisconsin’de dünyaya gözlerini açtı. Dünyaya geldikten 1 hafta sonra eğitimli bir aileye evlatlık olarak verildi. Yeni ebeveynleri ise Paul Jobs ve Clara Jobs oldu. Lise öğrenimini Kaliforniya Cupertino da sürdürürken, aynı zamanda da Hewlett-Packard merkezindeki eğitimlere katılan Steve Jobs, kısa bir zaman sonra yaz stajına da kabul edildi.

Liseyi tamamlayan Jobs, daha sonra Reed College’a eğitim için başladı. Üniversite yıllarında ailesine yük olduğunu düşünen Jobs, üniversite eğitimini yarıda bıraktı. Bıraktıktan sonra istediği derslere girmeye devam etti. Zaten başarısının da temeli buradan geliyor. Girdiği dersler aracılığı ile iyi bir kaligrafi dersi alan Jobs, yaratıcılığının başarısını kaligrafiye borçlu olduğunu da dile getiriyor.

Daha sonra çeşitli firmalarda çalışan Steve Jobs, 1978 yılında Wozniak ile birlikte Apple adındaki firmayı kurdu ve Personal Computing Festivali’nde sergiledi. Daha sonra hızlı bir yükseliş yakalayan Apple şirketine, yatırımcı bir ortak da alındı. Yatırımcının alınması ile birlikte işleri iyice büyüten Jobs, Ceoluğa Scully’i atadı. 1984’e doğru firmanın gelirlerinde düşüş yaşanması ve yaşanılan aksaklıklar  sebebi ile 1985 yılında Jobs kurduğu firmadan kovuldu.

Kovulduktan sonra kendi şirketini kuran Jobs, pek ilgi göremedi. Çünkü, kurduğu Next şirketi, sadece yüksek zümreye hitap eden lüks bir yapıdaydı. Zamanın ilerlemesi ile birlikte 1996 yılında Next firması 429 milyon dolara Apple’a satıldı ve Steve Jobs, bir bakıma Apple’a yeniden dönmüş oldu. Tekrar Apple’a döndükten sonra firma tekrardan yükselişe geçti. Alanında yaptığı yenilikler ile dünyaya damga vuran Jobs, 2011 yılında sağlık sorunları sebebi ile vefat etti.

Risk Almak Üzerine Söylenmiş 21 Söz – Sözler >>

Steve Jobs Sözleri

Sözler, insanları motive eden ve hedefe yönlendiren yardımcı elemanlardır.

Sözler, insanları motive eden ve hedefe yönlendiren yardımcı elemanlardır. Steve Jobs sözleri başlığımız da bu amaçla yapılmış olup, sizlere azim vermesi hedeflenmiştir. Dilerseniz sözlere geçelim;

#

Kalitenin ölçü aracı olun. Bazı insanlar, mükemmelliğin beklendiği ortamlara alışık değildir. - Steve Jobs

Kalitenin ölçü aracı olun. Bazı insanlar, mükemmelliğin beklendiği ortamlara alışık değildir. – Steve Jobs

#

Yenilik, lider ve takipçiyi birbirinden ayırır. - Steve Jobs

Yenilik, lider ve takipçiyi birbirinden ayırır. – Steve Jobs

#

Odaklanmak tamamen hayır demeyi bilmekten geçer. - Steve Jobs

Odaklanmak tamamen hayır demeyi bilmekten geçer. – Steve Jobs

#

İnsanlar çoğunlukla siz onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmiyorlar. – Steve Jobs

#

İnsanlar çoğunlukla siz onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmiyorlar. - Steve Jobs

Küçük başlayın, büyük düşünün. – Steve Jobs

#

Dünyayı değiştirenler ancak bunu yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlardır. - Steve Jobs

Dünyayı değiştirenler ancak bunu yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlardır. – Steve Jobs

#

İşiniz, her zaman hayatınızın büyük bir kısmını dolduracaktır. Hayatınızda, neyi ve kimi sevdiğinize iyi karar verin. Çünkü hayatınızın merkezinde sevdiğiniz kişi ve işiniz vardır. O nedenle, hayattan tat almanın tek yolu, yaptığınız işi sevmektir. – Steve Jobs

#

Öyle zamanlar olur ki hayat kafanızda kiremitler kırmaya başlar. Böyle zamanlarda sakın inancınızı kaybetmeyin. - Steve Jobs

Nitelik, nicelikten daha önemlidir. – Steve Jobs

#

Öyle zamanlar olur ki hayat kafanızda kiremitler kırmaya başlar. Böyle zamanlarda sakın inancınızı kaybetmeyin. - Steve Jobs

Öyle zamanlar olur ki hayat kafanızda kiremitler kırmaya başlar. Böyle zamanlarda sakın inancınızı kaybetmeyin. – Steve Jobs

#

Burada bulunma amacımız evrene bir çentik atmaktır. - Steve Jobs

Burada bulunma amacımız evrene bir çentik atmaktır. – Steve Jobs