Hedeflere Ulaşmak İçin Yapmanız Gerekenler

Hedeflere ulaşmak için yapılması gerekenler, sizi hiç şüphesiz ki olduğunuz yerden daha ileri bir noktaya taşıyacaktır.

Hedeflerin sağlanması, genellikle insanlar düşündüğünden daha zor olabilir. Bu nedenle hedeflere ulaşmak için yapmanız gerekenler vardır. Hayatlarımızdaki değişiklikleri görmek umulmaz bir şekilde çalışmamız ve de hem kendimiz hem çevremiz için motivasyonumuzu yüksek tutmalıyız.

Hedeflere ulaşmak için yakıcı arzumuz, motivasyondan çok daha önemlidir. Hedefimizde daha az stres, daha sağlıklı bir yaşam tarzı, banka hesabında daha fazla para gibi şeyler olabilir. Ama aslında bu değişiklikleri görebilmek için sadece motivasyondan çok daha fazlasına gerek duyarız. Motivasyona zaten sahipseniz, hedeflere ulaşma hakkındaki bu bilgiler, bulunduğunuz yer ile olmak istediğiniz yer arasındaki boşluğu doldurmanıza yardımcı olabilir.

Hedeflere Ulaşmak İçin Yapmanız Gerekenler

Hedeflere ulaşmak için yapılması gerekenler, sizi hiç şüphesiz ki olduğunuz yerden daha ileri bir noktaya taşıyacaktır. Peki nedir bu yapılması gerekenler?

1. Ne İstediğinizi Görselleştirin

Sır gibi kitaplar ve Çekim Yasası gibi kavramlar son zamanlarda önemli bir şekilde ivme yakaladı.

Sır gibi kitaplar ve Çekim Yasası gibi kavramlar son zamanlarda önemli bir şekilde ivme yakaladı. Çünkü çoğumuzun sezgisel olarak anladıklarına ses veriyorlar: hayatta ne istediğini görselleştirmek ona ulaşmak için önemli bir adımdır. Hedeflerinin büyük bir kısmı aslında bu hedefleri bilmektedir. Aklımızda canlandırabilmektir. Birçok insan;

 • Daha fazla para istiyorum
 • Daha sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak istiyorum
 • Daha mutlu olmak istiyorum

Gibi büyük kavramlarla başlar. Fark etmedikleri şey, bu hedeflerin ne kadar belirsiz ve süpürücü olduğudur. Hangi adımları atmanız gerektiğini, yeterince yaptığınız zaman veya yakın olduğunuzda, ancak birkaç yönde değişiklik yapmanız gerektiğinin bilinmesi çok zordur. Hedeflere ulaşmak için çalışırken hedef koymanın önemli bir ilk adım olduğunu unutmayın. Şunları deneyin:

 • Nerede olmak istediğinizi hayal edin.
 • Nasıl görünüyor?
 • Özellikle farklı olan nedir? (Örneğin, şu anda sizi rahatsız eden bir şey eksik mi veya şu anki durumunuza bir şey eklendi mi?)
 • Önerilen değişikliğinizin faydalarını araştırın. Bu, motive olmanıza ve hedeflerinize ulaştıktan sonra hayatınızın nasıl değişeceğinin tam olarak farkında olmanıza yardımcı olabilir.
 • Kendinizle şunları konuşun, ‘Hedefime ulaştığımı nasıl bileceğim? Pist dışında olduğumu nasıl bileceğim? ” ve cevaplarınızı bir ajandaya not alın.
 • Ne istediğinizi görselleştirmek için Çekim Yasası ilkelerini deneyin. ‘Yasaya’ inansanız da inanmasanız da, bu teknikler gerçekten motivasyona katkıda bulunabilir ve hedeflerin açıklığa kavuşturulmasına yardımcı olabilir.
 • Kendinize ana hedeflerinizi hatırlatmak için bir vizyon panosu oluşturun ve bunları hoş bir şekilde zihninizde ön planda tutun.

Zor Zamanlarınızda Olumlu Tutumunuzu Nasıl Korursunuz? >>

2. Küçük Parçalara Ayırın

Süreçte motivasyonu kaybetmeden ana hedeflerinize ve en iddialı hayallerinize nasıl ulaşabilirsiniz? Bir ya da iki haftadan fazla yeni bir alışkanlığı sürdürmenin zor olduğu yerde olmak istediğiniz yere nasıl gidebilirsiniz?

İşin sırrı, büyük hedefleri daha küçük hedeflere bölmektir. Bu, her adımı mümkün kılar ve yol boyunca ilerlemenizi ödüllendirmenize olanak tanır. Bu aynı zamanda birçok hedefe ulaşmanın sırrıdır; aynı zaman diliminde birkaç küçük hedefe ulaşmak ve hayatınızın birçok alanında büyük hedeflere ulaşmak için çalışmak için yeterli enerjiniz var. Hedefleri küçük parçalara ayırırken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 • İlk olarak, ulaşmak istediğiniz büyük hedefleri bulun.
 • Sonra, oraya ulaşmak için atılan her adıma bakın.
 • Her basamak, merdivende yükselir. Öncekilerin tamamlanmasına dayanan adımları belirlemeye çalışın.
 • Ardından, mümkünse bu adımları uygulayın. Bir ay içinde ya da hatta bir hafta içinde ulaşılabilecek küçük hedefler elde edene kadar adımları bölmeye devam edin.
 • Doğru zorluk seviyesini korumaya çalışın. Hedefler çok küçük ve kolaysa, kendinizi zor hissetmezsiniz ve motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz; zorluklarını artırmak için çekinmeyin.
 • Hedeflerinizin çok zor olduğunu fark ederseniz, kendinize güveninizi kaybetmeden, yakmadan ve pes etmeden önce daha kolay hedefler koyma izni verin. Doğru hızı ayarlamak sürecin önemli bir parçasıdır.
 • Bir yere yazın! Hedef belirleme ile ilgili bu sayfa, hedeflerinize odaklanmanıza ve bunları netleştirmenize ve başkalarının hedeflerine ulaşmak için neler yaptığını görmenize olanak tanır. Sayılarda güç vardır!

3. Yardım İsteyin

Hedeflere ulaşmak için yapmanız gerekenler arasında yardım almak da vardır.

Hedeflere ulaşmak için yapmanız gerekenler arasında yardım almak da vardır. Bir boşlukta hedeflere ulaşmak için çalışmak genellikle zordur. Hedeflerinize doğru çalışırken insanlara destek sunma ve motivasyonunuzu korumanıza yardımcı olmak önemlidir.

Size yakın olanlardan, topluluğunuzdakilerden ve diğerlerinden destek almak, akıntıya karşı yüzdüğünüzü hissetme ve hedefinize doğru ilerlediğinizi hissetmeniz arasındaki farkı yaratabilir. Sizi hedeflere ulaşmaya itmek için başkalarının desteğini kullanabileceğiniz bazı yollar şunlardır:

 • Arkadaşlarınızdan ve ailenizden destek alın. Yakın çevrenizdeki herkese planlarınızın ne olduğunu söylerseniz, bunu takip etme olasılığınız daha yüksektir. Neden? Bazı insanlar insanları hayal kırıklığına uğratmaktan veya ‘pul pul’ bakmaktan korkarlar; diğerleri ise ailenizden ve arkadaşlarınızdan aldıkları destekten zevk alıyor.
 • Çalışırken bir ortak bulun. Sizinkine benzer bir hedefi olan bir arkadaşınız varsa (ya da hayal gücünüzü kullanırsanız belki de ilgisiz bir hedefiniz varsa), ikiniz birbiriniz için koç, amigo ve kutlama ortağı olabilirsiniz. Partnerinizi hayal kırıklığına uğratmak için daha isteksiz olacaksınız çünkü onların başarıları için de bir ölçüde size bağlı olduklarını bileceksiniz; aynı şekilde, zaferleriniz daha da tatlı olacak çünkü ikiniz de onlar tarafından heyecanlanacaksınız! Bu, her birinizin hedefleriniz üzerinde ayrı ayrı çalıştığınızdan daha iyi yolda kalmanıza yardımcı olabilir.
 • Bir grup bulun. Aklınıza gelebilecek her hedef için çaba gösteren birçok grup var. Bir roman yazmak ister misiniz? Daha disiplinli bir koşucu olmak ister misiniz? Bir maraton için eğitime başlayın, katılmak için birçok motive grup bulacaksınız. Kilo vermek ister misiniz? Çevrimiçi destek topluluğu veya denemek isteyebileceğiniz her türlü çaba için yüz yüze görüşme programları var. Birini denemelisiniz.
 • Yardım alın. Kişisel antrenörler, eğitmenler ve başkalarının başarılı olmasına yardımcı olmak için işlerini yapan diğer profesyoneller var. Bu insanlar, insanların doğru hedefleri belirlemelerine, hedeflere ulaşılana kadar motivasyonu sürdürmelerine ve hedeflere ulaştıktan sonra başarıyı sürdürmelerine yardımcı olma becerileri konusunda eğitilmiştir. Hedef gerçekten arzu ettiğiniz bir şeyse, uzun vadeli arayışlarınızda ve genel yaşam planınızda size gerçekten yardımcı olacak bir şeyse, yatırım genellikle buna değer.

Bir duvara çarparsanız ne olur? Sen gidiyorsun ve aniden başka bir adım atamayacağını mı hissediyorsun? Hedeflere ulaşmak için çalışırken esnek olmanız gerekebilir. Belki de hedef sizin için doğru değildir ve bilinçaltı bir seviyede gerçekleştiriyorsunuzdur. Belki de hedefinize ulaşmak için seçtiğiniz plan yaşam tarzınız, kişiliğiniz ve mevcut kaynaklarınızla uyumlu değildir. Ya da muhtemelen kendiniz için farklı ödüller kullanmanız veya yeni bir tavırla şeylere yaklaşmanız gerekir.

Durduğun şeyin kökünü keşfetmek ve gerektiğinde değişiklik yapmak önemlidir. Parçanızda bir başarısızlık veya disiplinde bir arıza olarak görmek yerine, bazı küçük ayarların ve kurs düzeltmelerinin sizi istediğiniz yere geri götürüp götüremeyeceğini görün. Planınızın tamamen revize edilmesine gerek olmayabilir; işler mükemmel olmadan önce sadece birkaç ayar yapmanız gerekebilir. Ancak unutmayın, tüm bu deneyim, gittikçe ayaklarınızla dövdüğünüz bir yoldur. Araziyi öğrenirken birkaç yeni dönüş yapmanız gerekiyorsa, sorun değil; sadece ilerlemeye devam edin!

Asla Gözardı Etmemeniz Gereken 20 Çalışma Kuralı >>

4. Kendinizi Ödüllendirin

Küçük hedeflerinizi büyüklerinizin alt kümeleri olarak ayarlamanın en iyi yanı – ve mükemmel bir kendini motive etme aracı – ilerleme kaydettiğinizde kendinizi ödüllendirme yeteneğidir. Hedeflerinize ulaşma yolunda dönüm noktalarıyla tanışırken kendinizi ödüllendirmek, “dağa tırmanırken” ivme kazanmanın ve bunalmayı önlemenin ve cesaretinizi artırmanın bir yoludur.

 • Ödüller birçok şekil alabilir, ancak ideal olarak hedefinize bağlı bir şey, kendinize vermek çok zor olmayan bir şey ve kişisel olarak hoşunuza giden bir şey olmalıdır. Örneğin, düzenli antrenmanları sürdürdüğünüzde, bir gün kendinize yemek ödülü vermek gibi. Bu bazı insanlar için harika bir motivasyon aracıdır.
 • Benzer şekilde, günlük hayatta kendinize ödüller verin. Evin bir tarafını temizlediğiniz zaman, kendinize bir kahve yapın. Bir duş alın. Kendinize yeni bir giysi alın. Balkonunuz için bir saksı çiçek alın. Veya başka bir dekorasyon da olabilir. Bu sizi inanılmaz motive edecektir.

Sizler hedeflerinize ulaşmak için neler yapıyorsunuz? Kullandığınız taktiklerin bazılarını yorum kısmından binlerce networkokulu.net takipçisi ile paylaşabilirsiniz.

Kötü Alışkanlıklardan Kurtalmak Neden Bu Kadar Zor? İşte 10 Neden >>