Girişimciyim Diyebilmeniz İçin Mutlaka İzlemeniz Gereken 22 Film

Girişimcilerin mutlaka izlemesi gereken filmler neler? Girişimciyim diyebilmeniz için izlenmesi gereken en iyi 22 film önerisini sizler için derledik. Peki bu film listesinde neler var gelin birlikte bakalım.

Bazen girişimciler olarak, baltamızı bilemek adına biraz ara vermeliyiz. Kendimizi geliştirmek adına en iyi araç kitaplar olsa da ekran karşısında oturmak istediğimiz anlar da oluyor. Maalesef televizyon programlarının büyük bir kısmı sadece zaman kaybı programlarla dolu olduğu gibi, ilham ve motivasyon sürecimizi olumsuz yönde etkileyecek programlar da var. Bu yüzden en iyisi güzel bir film seçip girişimci gözü ile hem kendimize bir şeyler katıp hem de iyi bir filmin tadını çıkartalım.

Girişimcilerin izlemesi gereken en iyi 22 film

Girişimciler olarak sürekli kendimizi geliştirmek için uğraşırız. Bir taraftan yetiştirilmesi gereken işler bir taraftan vergiler, ödemeler bir tarafta da kendimizi geliştirmemiz gerçeği. Sürekli okumak ve de yeni şeyler öğrenmek en temel aktivitelerimiz haline gelir. Bir girişimci olarak, kendinizi geliştirmek konusunda filmlerin inanılmaz yararlı olduğunu bilmeniz gerekir. Ufkunuzu açması, ilham olması, bakış açınızı değiştirmesi, sizi değişime götürmesi gibi birçok yararını sayabiliriz.

Peki girişimcilerin mutlaka izlemesi gereken film önerileri nelerdir? Hangi filmleri izlememiz gerekir. İşte size evinizde verimli vakit geçirmeniz için 22 film önerisi. Lütfen izlemiş olduğunuz filmler hakkında veya izlenmesi gereken filmler hakkında önerilerinizi yorum kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın. İyi seyirler…

Steve Jobs: Makina Adam  (The Man in the Machine) / 2015

56 yaşındayken hayatını kaybeden Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın hayatını konu alan belgeselin yönetmeni Alex Gibney. Steve Jobs hakkındaki bu belgesel derinlere dalıyor. Bizlere de öğrenebileceğimiz çok şey kalıyor.

Steve Jobs - 56 yaşındayken hayatını kaybeden Apple'ın kurucusu Steve Jobs'ın hayatını konu alan belgeselin yönetmeni Alex Gibney. Steve Jobs hakkındaki bu belgesel derinlere dalıyor.

IMDb Puanı: 5.8

Eğer bir şey yaptıysanız ve mükemmel bir şey olduğu ortaya çıktıysa, ona takılmadan bir sonraki mükemmel şeye başlamanız gerektiğini düşünüyorum.

Steve Jobs

Joy / 2015

Joy henüz küçüklüğünden itibaren hayal gücü çok gelişmiş olan, yeni icatlar üretme peşinde bir kızdır. Hayatında, ailesinin yaşadığı zorluklara rağmen üretkenliğini hiç yitirmez; Bu 2015 filmi, mucize paspas’ı icat eden ve bir gecede milyoner hale gelen Joy Mangano’yla ilgili. Jennifer Lawrence’ın canlandırdığı Joy’dan öğrenebileceğiniz birçok ders var.

Joy henüz küçüklüğünden itibaren hayal gücü çok gelişmiş olan, yeni icatlar üretme peşinde bir kızdır.

IMDb Puanı: 6.6

Harakete geçmezsen başarıya ulaşamazsın.

Joy Mangano

Satış Pazarlama Yapanların İzlemesi Gereken Filmler >>

Kazan Dairesi (Boiler Room) / 2000

İş dünyasındaki her girişimci kariyerinin bir noktasında ahlaki ikilemlerle karşı karşıya kalır. Bu film, 19 yaşında aşağılık bir ahlaki sorunla karşılaşan Seth Davis hakkında. Seth, aracı kurum JT Marlin’deki en iyi brokerlerden biri olmak için yükseliyor, ancak firmada bir şey şüpheli görünüyor.  Bu film sizi iş dünyasında doğru ve yanlış, para ve açgözlülük, ahlak ve yasallık arasındaki gerçek mücadeleye karşı duyarlılaştıracaktır.

Girişimcilik Film Önerisi - İş dünyasındaki her girişimci kariyerinin bir noktasında ahlaki ikilemlerle karşı karşıya kalır. 

IMDb Puanı: 7.0

Satılamayacak hiçbir şey yoktur. Telefonu her açtığında bir satış gerçekleşir. Ya sen müşteriye bir hisse satarsın ya da müşteri sana neden alamayacağı ile ilgili bir bahane satar. İki türlü de satış gerçekleşir. Önemli olan, kapanışı kimin yapacağıdır; sen mi, yoksa o mu? Şimdi, acımasız ol.

Jim Young


Zeka Pırıltısı (Flash of Genius) / 2008

Bir girişimci olan herkesin , neden fikirlerin çalınmasının önlemli olduğunu anlaması için bu filmi izlemelidir. Gerçek bir yaşam öyküsünü anlatan filmde, otomobil üreticileri yağmurda da araba kullanmayı sağlayacak bir çözüm aramaktadırlar ve bu çözüm Robert Kearns’ın bulduğu “silecek” tir. Kendi halinde bir üniversite hocası olan Kearns bu buluşuyla bir anda zengin olabileceğini fark eder.. Tabii bunda, buluşuna aşırı ilgi gösteren Ford’un da payı büyüktür. Tam beraber çalışmaya başlayacaklerken…Burada tüm girişimcilerin öğrenmesi gereken önemli bir ders vardır.

Gerçek bir yaşam öyküsünü anlatan filmde,otomobil üreticileri yağmurda da araba kullanmayı sağlayacak bir çözüm aramaktadırlar ve bu çözüm Robert Kearns'ın bulduğu "silecek" tir

IMDb Puanı: 7.0

Adalet adı verilen bu küçük şeye ne oldu?

Bob Kearns

Sizi İlham Yağmuruna Tutacak Film Önerileri >>

Something Ventured  (2011)

Yüzyılın kapitalist düzenini mercek altına alan yapım, Apple, Intel, Genentech, Cisco, Atari ve Tandem gibi firmalarla çalışan dev yatırımcıların hikayelerini konu ediyor. ABD televizyonlarında yayınlanan belgesel yurt dışında da büyük ilgi görmüştü.

Something Ventured yüzyılın kapitalist düzenini mercek altına alan yapım

IMDb Puanı: 7.0

Girişimciler tarafından inşa edilen birçok şirket risk sermayesi olmadan mümkün olamazdı.


Startup.com (2001)

Bu belgesel iki genç girişimcinin Kaleil Isaza Tuzman ve Tom Herman’ın 1998–2000 yılları arasında Amerika’daki devlet dairelerinin sözleşme ve satın alma departmanlarında kullanılacak bir yazılım üretmek üzere kurulan govworks.com’u konu alıyor. Her zaman başarıdan ders alınmaz bazen en büyük dersler başarısızlıklardan alınır.Bu belgeseli mutlaka seyretmelisiniz.

Girişimcilik filmleri - Her zaman başarıdan ders alınmaz bazen en büyük dersler başarısızlıklardan alınır.Bu belgeseli mutlaka seyretmelisiniz.

IMDb Puanı: 7.1

Mevcut medya dağıtım araçları insanlara istedikleri her şeyi izletmeyi dener. Televizyonda bir sonraki seviye özgül olmak. Neden tam olarak istediğim bir şeyi izlemek varken herhangi bir şey izleyeyim ki?

Kaleil Isaza Tuzman

Başarılı İnsanların Hayat Hikayelerini Anlatan Film Önerileri >>

American Experience / 1988

Girişimciyim diyebilmeniz için mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında yer alan American Experience / Amerikan Deneyimi filmi sizi bambaşka bir dünyaya götürecek. Vizyon sahibi olmanın, ileriyi görebilmenin ve de bir ülkenin genç beyinlerin sayesinde nasıl kalkındığına şahit olacaksınız. American Experience, tüm girişimcilerin izlemesi gereken filmler arasındadır.

Amerikan Deneyimi - Girişimciyim diyebilmeniz için mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında yer alan Henry Ford filmi sizi bambaşka bir dünyaya götürecek.

IMDb Puanı: 8,5

Çalışmak yaşadıklarımızdan çok daha fazlasıdır, o bize yaşamın kendisini verir.
Henry Ford          


Yeni Bir Başlangıç  (Jerry Maguire) / 1996

Güzel bir eş, güçlü müşteriler ve çokça saygıyla hayatının zirvesinde olan bir adamın öyküsünü anlatan filmde; bir anda  her şeyi sorgulamaya başlayan Tom Cruse (Jerry Maguire) yeni fikirlerini şirketin önüne sunduğunda bu onun her şeyini kaybetmesine sebep oldu. Jerry’nin hayatta ve işinde neyin önemli olduğunu incelemesini ve her şeyi eskiden olduğu haline geri getirmeye çalışmasını izleyeceksiniz. Ama bu defa her şey olması gerektiği gibi olmalıdır.

Bir anda  her şeyi sorgulamaya başlayan Tom Cruse (Jerry Maguire)

IMDb Puanı: 7.3

Eğer kalp boşsa, kafanın bir önemi yoktur.

Jerry Maguire

Film Önerileri – The Fighter Filmini İzlemeniz İçin 5 Neden >>

Silikon Vadisi Korsanları (Pirates of Silicon Valley) / 1999

Bu, 1980’lerde teknoloji imparatorluklarını inşa ettikleri için Steve Jobs ve Bill Gates’in başlangıcını gösteren klasik bir film. Rekabet, denemeler ve zaferler ile teknolojinin babaları tarafından işletilmesinin farklı yollarını vurguluyor. 20 yaşındaki bir kişinin IBM gibi büyük bir şirketi nasıl ele geçirdiğini görecek ve hayalinizdeki inancın değerini öğrenecek ve ne olursa olsun onunla birlikte izleyeceksiniz. Birisi fikrinizi kopyalarsa farketmez. Önemli olan fikrinizi yürütmeniz ve ne kadar iyi yaptığınızdır. Bunu kimse kopyalayamaz.

Girişimcilik Filmleri - Bu, 1980'lerde teknoloji imparatorluklarını inşa ettikleri için Steve Jobs ve Bill Gates'in başlangıcını gösteren klasik bir film. 

IMDb Puanı: 7.3

 İyi sanatçılar kopyalar, büyük sanatçılarsa çalar.

Steve Jobs

Borsa (Wall Street) / 1987

Bu, tartışmasız tüm zamanların en iyi girişimcilik filmlerinden biridir. O, hırslı slogan “Greed iyidir” tarafından yönlendirilir gibi başarılı olmak için gereken her şeyi yapacak iddialı bir genç borsacı, Bud Fox (Charlie Sheen), izler. Aniden, Fox istendiğinde her şey bir kafa geliyor Sadece yasa dışı değil, aynı zamanda ahlaki olarak kabul edilebilir bir şey yapmanıza yardımcı olur. Film, para kazanmak için kendinizi satmamanızı öğretecek. Girişimci olmak sadece zengin ve ünlü olmak değildir.

Girişimcilik Filmleri - Bu, tartışmasız tüm zamanların en iyi girişimcilik filmlerinden biridir.

IMDb Puanı: 7.4

Açgözlülük, hem de her türlüsü, sevgi açgözlülüğü, hayata dair açgözlülük, bilgiye duyulan açgözlülük. İşte insanlığın ilerlemesini sağlayan şey budur!

Gordon Gekko

Limit Yok (Limitless) / 2011

Filmin temelinde bezgin ve başarısız Eddie Morra’yı zamanının en başarılı girişimcilerinden birine dönüştüren NZT adında kurgusal bir ilaç bulunuyor. Bradley Cooper’ın Eddie olarak sergilediği muhteşem performansının yanında hikayenin en ilgi çekici yönlerinden biri de gerçekten girişimciler için çok fazla ders olması.

Girişimcilerin İzlemesi Gereken Fİlmler - Filmin temelinde bezgin ve başarısız Eddie Morra’yı zamanının en başarılı girişimcilerinden birine dönüştüren NZT adında kurgusal bir ilaç bulunuyor.

IMDb Puanı: 7.4

Benim bildiklerimi bilmiyorsun çünkü bu yetenekleri çalışarak elde etmedin. Yeteneklerinle bizi alt edebilirsin. Onlarla hava atabilir ya da vakıf fonu sahibi veletler gibi savurabilirsin. Ama rakiplerine nasıl değer biçeceğini bilmiyorsun çünkü hiç yarışmadın.

Eddie Morra

Kişisel Gelişim İçin Okumanız Gereken Kitaplar >>

Göklerin  Hakimi (The Aviator) / 2004

Bu 2004 Leonardo DiCaprio’nun oynadığı film, hiçbir şey olanı milyarlara dönüştüren Howard Huges üzerine bir biyografik çalışmadır. Kim  girişimci Howard Hughes gibi olmak istemez? Bu filmi izledikten sonra fikrini değiştirebilirsin.

Girişimcilerin İzlemesi Gereken Filmler - Bu 2004 Leonardo DiCaprio'nun oynadığı film, hiçbir şey olanı milyarlara dönüştüren Howard Huges üzerine bir biyografik çalışmadır.

IMDb Puanı: 7.5

Bana yapamam deme! Bana yapılamayacağını söyleme!

Howard Hughes

Kazanma Sanatı (Moneyball) / 2011

‘Oakland A’ beysbol takımının başındaki isim olan Billy Beane (Brad Pitt), kısıtlı bir bütçe ile resmen yoktan bir takım var ederek zengin kulüplere meydan okuyor. Fakat bunu yaparken de beysbol sporunun temel inançlarını baştan aşağıya sarsıyor. Onun yöntemleri kabul görmese, hatta delilik diye nitelendirilse de, Beane inancını ve azmini yitirmeden bildiği yönde ilerlemeye devam ediyor…

Girşimcilerin İzlemesi gereken filmler - 'Oakland A' beysbol takımının başındaki isim olan Billy Beane (Brad Pitt), kısıtlı bir bütçe ile resmen yoktan bir takım var ederek zengin kulüplere meydan okuyor.

IMDb Puanı: 7.6

Kaybetmekten nefret ederim. Kaybetmeye olan nefretimin yanında kazanma isteğim solda sıfır kalır. Arada fark var.

Billy Beane

Sosyal Ağ  (The Social Network) / 2010

Bu, her girişimcinin izlemesi gereken harika bir film. Dünyanın en genç milyarderinin ve Harvard yatakhanesinde oluşan bir girişimin yani Facebook’un önlenemez yükselişini anlatıyor. Mark Zuckerberg basit bir fikir aldı ve bugüne kadarki en karlı işletmelerden birine dönüştü. Bunu nasıl yaptığını ve biten birçok ilişkisi dahil  olmak üzere yol boyunca karşılaştığı zorlukları göreceksiniz.

Bu, her girişimcinin izlemesi gereken harika bir film.

IMDb Puanı: 7.7

Çiftlikler üzerinde yaşıyorduk, sonra şehirlerde yaşadık ve şimdi de internette yaşayacağız!

 Sean Parker

Her Networkerin İzlemesi Gereken Filmler >>

Ofis Çılgınlığı  (Office Space) / 1999

Bu komik film, 9’dan 5’e kadar ofis işinden nefret eden ve girişimciliğe dalmak için kaşınan herkes içindir. Kesinlikle  dünyanın her yerindeki şeytani patronların küçük kalplerine korku tohumları serpecek şamata dolu bir komedi. Küçük odacıklardan birinde çalışan köle Peter Gibbons bu durumdan sıkılır ve kendini işten attırmaya karar verir. Yavaş davranışları ve seksi kız arkadaş ile, kısa zamanda ofisteki iş savsaklayanların lideri haline gelir ve bu durum onu yükseklere taşımaya başlar.

Girişimcilerin izlemesi gereken filmler - Bu komik film, 9'dan 5'e kadar ofis işinden nefret eden ve girişimciliğe dalmak için kaşınan herkes içindir.

IMDb Puanı: 7.8

Sana bir şey sormama izin ver. Pazartesi günü kendini iyi hissetmediğinde, kimsenin seni umursadığını gördün mü?

 Peter Gibbons

Büyük Açık (The Big Short) / 2015

Sektör dışından dört kişi büyük bankaların, medyanın ve hükümetin görmekten kaçındığı şeyi, ekonominin küresel çöküşünü gördüğünde akıllarına bir fikir gelmişti: Büyük Açık. Cesur yatırımları, onları her şeyi ve herkesi sorgulamalarının gerektiği modern bankacılığın karanlık, hassas noktasına götürecek. Girişimcilik adına dersler bulunan filmde basitçe dünya ekonomisinin bir avuç hırsız tarafından açgözlülük adına göz göre göre nasıl darmadağın edildiğini ortaya koyuyor.

Sektör dışından dört kişi büyük bankaların, medyanın ve hükümetin görmekten kaçındığı şeyi, ekonominin küresel çöküşünü gördüğünde akıllarına bir fikir gelmişti: Büyük Açık Bret Pitt

IMDb Puanı: 7.8

Bir düşünce aklımdan gitmiyor: Ücretler durgunken yoksul insanları nasıl zengin hissettiriyorsunuz? Onlara ucuz krediler veriyorsunuz.

Michael Lewis

Her Networkerin Okuması Gereken Kitaplar – 2 >>

Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness) / 2006

Will Smith ve oğlu Jaden’in oynadığı mükemmel bir film. Will Smith, çoğu girişimcinin  yaşadığı gibi zor zamanlar geçiren  bir girişimcidir. Kendine acıma ve yenilgiyi kabul etmekten ziyade, kendisinin ve oğlunun hayatını daha iyi hale getirmek için rekabetçi ve akıllı çalışır. Daha iyi bir yaşam arayışı içinde iyi bir tutum ve güçlü iş ahlakına sahip olmanın değerini görmemize yardımcı olacak gerçek bir hikayeye dayanan güçlü bir motivasyon filmi.

Will Smith ve oğlu Jaden'in oynadığı mükemmel bir film. Will Smith, çoğu girişimcinin  yaşadığı gibi zor zamanlar  geçiren  bir girişimcidir.

IMDb Puanı: 8.0

Kimsenin sana bir şeyi yapamayacağını söylemesine izin verme; benim bile. Bir şeyi istiyorsan, git ve al onu!

Chris Gardner

Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can) / 2002

Amerikan sinemasının en büyük ustalarından Steven Spilerberg’in yönettiği filmin başrollerinde Leonardo Di Caprio ve Tom Hanks var. Daha 20’li yaşlarında FBI tarafından 26 ülkede birden aranan Frank Abagnale Jr’ın gerçekten de enteresan öyküsünün anlatıldığı filmde alınacak birçok ders var, ama en önemlisi, insanların mantık yerine duyguya dayalı kararlar alacağıdır anlamaktır.

aşrollerinde Leonardo Di Caprio ve Tom Hanks var. Daha 20’li yaşlarında FBI tarafından 26 ülkede birden aranan Frank Abagnale Jr’ın gerçekten de enteresan öyküsünü

IMDb Puanı: 8.0

İki küçük fare kaymak kovasına düşmüş. Birinci fare hemen pes etmiş ve boğulmuş, ikinci fare ise didinmiş, o kadar çırpınmış ki kaymağı yağa çevirip tepesine çıkmış. Beyler, şu andan itibaren ben ikinci fareyim.

Frank Abagnale Sr

Kısa Hikayeler – Ne Kadar Güçlü Bir Silahınız Var? >>

Para Avcısı  (The Wolf of Wall Street) / 2013

Çok tartışmalar yaratan bu filmde, Leonardo Di Caprio Jordan Belford’u oynamak  için bir akademi ödülü kazanmamış olabilir. Ancak satış, pazarlama, liderlik, başarı, şöhret, servet, açgözlülük ve kanunlara  saygı konularında değerli dersler alabilmemizi sağlıyor.

Çok tartışmalar yaratan bu filmde, Leonardo Di Caprio Jordan Belford’u oynamak  için bir akademi ödülü kazanmamış olabilir.

IMDb Puanı: 8.2

Ölmek için cesaretiniz var. Asıl bilmek istediğim, yaşamak için cesaretiniz var mı?

 Jordan Belfort

Yurttaş Kane (Citizen Kane) / 1941

Yurttaş Kane, ölen bir iş adamının ölmeden önce söylediği bir sözün sırrını açığa çıkarmaya çalışan bir muhabirin hikayesini konu ediyor. Tanınmış iş adamı Charles Foster Kane gösterişli bir hayatın barındırdığı her şeye sahiptir; bolca para, şöhret, prestij ve kadınlar… Fakat ani ölümünün ardından, ölmeden önce söylediği son söz olan “Rosebud” bir giz perdesini doğurur.

Yurttaş Kane, ölen bir iş adamının ölmeden önce söylediği bir sözün sırrını açığa çıkarmaya çalışan bir muhabirin hikayesini konu ediyor.

IMDb Puanı: 8.4

Aklınız fikriniz çok para kazanmakta olduktan sonra, çok para kazanmak marifet değildir.

Bernstein

Networkte Takım Ruhunu Anlatan Filmler >>

Forrest Gump (1994)

Forrest Gump çekimi, müzikleri, Tom Hanks’in müthiş oyunculuğuyla sinema tarihi için bir başyapıt diyebiliriz. Ama bizi en ilgilendiren tarafı girişimciliği; Forrest’dan, çok çalışmaktan, bir rol modeli bulmaya ve bir çok altın kuraldan, odaklanmanın gücüne kadar öğreneceğimiz büyük dersler var.

Girişimcilerin izlemesi gereken filmler - Forrest Gump çekimi, müzikleri, Tom Hanks'in müthiş oyunculuğuyla sinema tarihi için bir başyapıt diyebiliriz.

IMDb Puanı: 8.8

Annem hep şöyle derdi: ”Hayata devam edebilmek için geçmişi arkada bırakmak gerekir.” Benim koşmam da bununla ilgiliydi

Forrest Gump

Baba (The Godfather) / 1972

Girişimciler için tüm zamanların en büyük sineması olan bir başyapıt. Küçük bir aile işletmesinin büyümesi nihayetinde New York’ta en büyük organize suç ailesi haline gelmesine nezaret eden Baba ve oğlu Michael Corleone’nin hikayesini anlatıyor. İllegal yolun ne kadar zorlu ve kötü olduğunu anlamamızı sağlayan bu film, ayrıca  zirveye ulaşmak için gerekenleri ve daha da önemlisi orada kalmak için neler gerektiğini öğrenmek isteyen tüm girişimciler için kesinlikle ve kesinlikle izlenmesi gereken bir filmdir.

 Baba ve oğlu Michael Corleone'nin hikayesini anlatıyor. 

IMDb Puanı: 9.2

Büyük insanlar büyük doğmazlar, büyürler.

Mario Puzo

Kişisel Gelişim İçin İzlemeniz Gereken Filmler >>

Ve Şimdi…

Patlamış mısırınızı alın  ve bu filmlerden bir veya daha fazlasının size girişimcilik konusunda bazı dersler vermesine izin verin. Hiçbir şey öğrenemezseniz bile filmin keyfini çıkarın. Girişimci olarak yapılması gereken bir dünya iş var ama şimdilik boş verin ve bir tane film seçip tadını çıkarın.

En sevdiğin film hangisi? Sence girişimcilerin izleyebilecekleri en iyi film nedir? Yorumlarınızı aşağıda paylaşabilirsiniz.

Kaynak: IMDb