Instagram Soru/Cevap Etkinliğimiz – 4. Hafta

Network marketing hakkında merak ettiğiniz her şey burada

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir.Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufakta olsa yardımcı olmak istedik.Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

4.sünü gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1 – Türkiye’deki en iyi network marketing firması sizce hangisi?

Bunu değerlendirmek bize düşmez, iyi kriterleri kişiden kişiye değişir. Biz network okulu olarak her firmaya aynı mesafedeyiz. Türkiye’nin tarafsız network platformu olarak tek düşüncemiz, ahlaklı ve etik çalışan herkese yardımcı olabilmektir… İlgili içerik için >>

2 – Bir firma ne kadar çok ülkede etkinse, o kadar güvenilir midir?

Tabi ki kendini kanıtlamış bir firma olması, güvenilir olma açısından önemlidir ama tek kriter bu diyemeyiz. Uluslararası bir çok firma, Türkiye’de tutunamamış ve çekilmiştir. Örnekleri var. Network firmalarıyla bir çok yazı sitemizde mevcut. Yasal firmaları nasıl ayıt edebilirsiniz ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz. İlgili içerik için >>

3 – Ayakkabı sektörüne atılmak, iş yeri açmak mantıklı mı?

Ayakkabı sektörü hakkında pek fikrimiz yok, yanlış yönlendirmeyelim sizi. Network Marketing çok mantıklı ama, düşünebilirsiniz. İlgili içerik için >>

4  – Bu sektörde insanlar neden paraya takılır kalır? Kendilerinde olmayan paralara neden kulak asarlar?

İnsanlar paraya takılmaz aslında… İnsanlar “hayır” demek için bir neden bulur ve ona sarılır… Bu yüzden “neden” yapmaları gerektiğini iyi anlatabilmek gerekir.

NEDENLER > Nasıllar (nedenler, nasıllardan büyüktür). İlgili içerik için >>

5 – Türkiye’de en  çok kazandıran kazanç planı hangi firmada?

En çok kazandıran hangisi bilmiyoruz ama bu kriter biraz tehlikeli. Her sene onlarca firma çıkıyor ve en iyi komisyonu veriyor. En iyi komisyonu verip 2 sene sonra kapanacaksa, bu iyi bir karar sayılmaz. Bu sebeple en çok komisyonu veren yerine, sürdürülebilir planı olan ve sürekli komisyon verecek güvenilir firmalarda network yapmak, “mağdur” olmamak adına önemli.

Mağdur demişken, network marketing dolandırıcılığı ile ilgili yazımızı okumayan varsa ilgili içeriğe göz atabilirsiniz.

6 – Destek çıkan bir takım olmadan ekip büyütülebilir mi? (Tek başına)

Network bir takım işidir. Tabiki o kalabalığın sinerjisi ve mentorun tecrübesi, desteği olmadan network kurmak çok zordur. Ama kuran yok mu? Tabi ki var. Bu sizin ne kadar istekli olduğunuza bağlı.

7 – Neden network yapmalıyız?

Çok güzel ve net bir soru.

Bu soruya kısa cevap vermek yakışmaz. Network marketingin herkese katacağı bir şeyler vardır. Kimisi için bu ek gelir olurken kimisi için ekonomik özgürlük  ya da zaman özgürlüğü olabilir. Kimisi için kişisel gelişim iken kimisi için sosyalleşmedir. İlgili içerik için >>

8 – Satış kapamada çok zayıfım, ne yapmalıyım?

Hemen hemen her hafta gelen bir soru bu.

Satış kapama ve takip konusu, tecrübelendikçe uzmanlaşacağınız bir konu aslında. Nerede yanlış (ya da eksik) yaptığınızı bilmiyoruz o yüzden liderinizden yardım almanız iyi olur. İlgili içerik için >>

9 – Siz hiç olmayacak korkusuna kapıldınız mı? Ben yapmak istiyorum ama korkuyorum.

Korku insanın doğasında olan bir güdü. Korkmanız gayet normal. Kaldı ki başarısızlık korkusu en sık korkular arasındadır. Kişisel gelişiminizdeki en önemli ilerleyiş korkmamayı öğrenmek değil,  korkularınızı kabul edip, üzerine gitmektir. Başarılı insanlar ve başarısız insanlar arasındaki temel fark budur. Korku ve cesaret üzerine  hoşunuza gidecek şu içeriğe göz atmayı unutmayın.

10 – Bir süre sonra network marketing ülkemizde nasıl karşılanır?

Ne kadar bir süre sonra? 10 sene önce de olumlu ve olumsuz insanlar vardı, şuanda da var. 10 sene sonra da olacak. Yani bir şey değişmeyecek ilerde de.

11 – 2 yıldır elle tutulur bir kariyerim yok. İsteğim hala var ama umudumu kaybediyorum, ne tavsiye edersiniz?

Bu konuda çok fazla moralini bozmana gerek yok. Başarı yolculuğunda herkesin zaman zaman  umudunu yitirdiği anlar olur her ne kadar bunu belli etmeseler de. Önemli olan isteğinin olup olmadığı, çünkü istek her zaman beceriden üstündür. Yeter ki onu yitirme. Devam et, istediklerin sana gelmeye başlayacaktır. Umut hakkında şu çok değerli hikayeyi okumanızı öneriyoruz. İlgili içerik için >>

12 –  Yeni başlamış biri olarak başarılı olmam için ne tavsiye edersiniz?

Disiplin!

Network Marketing başlangıçta sizden herhangi bir statü ve beceri istemez, bir hayaliniz olması sizi ilerletecektir. Ama büyük başarılara imza atmanız için hayalini hergün beslemeli ve yolculuğunuzda kendi donanımınızı arttırmanız için %100 disiplinli olmanız şart. Network Marketing’de 1 kişi bile başarısız olmamıştır, sadece bırakmıştır. Daha fazla ayrıntı için ilgili içeriğe göz atabilirsiniz.

13 – Çevredeki olumsuzluklardan korunmak için ne yapmalıyız?

Öncelikle bunun sonsuza kadar süreceğini kabul etmelisin. Çünkü insanlar konuşur. Ve genelde “”negatif” konuşur.

Bizim işimiz zaten çevremizdeki negatif insanların hepsinin fikrini değiştirmek değil, Satış organizasyonu kurmak. Bırakın olumsuz olma konusunda kararlı olan, olumsuzluklarıyla yaşamaya devam etsin. Önemli olan sizin bunlardan etkilenmemeniz ve inancı arttırmanız. Sizi koruyacak tek şey, inancınız ve aldığınız sonuçlar olacaktır. Bu konu ile ilgili şu içeriğe göz atmayı unutmayın.

14 – Sence de etkili olabilmek için 7 alışkanlığı uygulamamız lazım mı?

Hangi 7 alışkanlık?

Başarılı olmak için hangi alışkanlığı uyguluyorsan uygula, sürekliliğin ve disiplinin olduğu sürece bütün “alışkanlıklar” sonuç verir.

15 – Hangi şirkette networkünüzü kuruyorsunuz?

Her hafta olduğu gibi bu hafta da en çok sorulan soru bu…

Bu konuda soru çok fazla, hepsine tek cevap verelim.

Network okulu olarak amacımız Türkiye’de network yapan herkese yardımcı olmak ve herkesle tecrübelerimizi paylaşmak. Network okulu bir ekip işidir, tabiki ekibimizde farklı firmalarda network kuranlar vardır ama kişisel tercihleri “network okulu”nun ötesinde tutmak bizim için önemli. Tamamen “tarafsız bir platform” olarak, her firmaya eşit mesafede olmak ilk prensibimiz. Bu sebeple  “Hangi firmadasınız?”, “En iyisi hangisi?”, “Bu firma iyi mi?” gibi sorulara “vizyonumuz ve misyonumuz gereği” cevap veremiyoruz. Anlayışınız için teşekkürler.

16 – Satış oranlarımızı nasıl arttırırız? Ve ürünleri tavsiye ederken nelerden sakınmalıyız?

Satış oranlarını arttırmak daha büyük ve kaliteli bir organizasyonla mümkün, kısaca böyle cevap verelim.

İkinci sorun çok güzel.

İnsanlara ürün anlatırken gereksiz ayrıntılarla onları boğmayın. Mesela aldığı patentler, içindeki hidrojen atomları vs gibi bilgileri kimse merak etmiyor.

İnsanların merak ettiği tek şey, “bu benim işime yarar mı? Ve “neden bu ürünü kullanmalıyım?”

17 – “Hayır” duyunca ne yapıyorsunuz?

Hayır’lısı diyelim. Network marketingin böyle bir yanı var. “Hayır” duyulunca sanki daha önce Taksim’de yürürken binlerce insan bizi takip ediyordu da şimdi ilk defa biri bizi reddetti havasına bürünüyoruz. Gerçekçi olalım, hayatımız boyunca her konuda reddedildiğimiz zamanlar hep oldu, olacak da. Bu konuda hoşunuza  gidecek şu makalemize göz atmayı unutmayın.

18 – Ekibimizdeki kişileri nasıl harekete geçirebiliriz?

Keşke bir tuşu olsa ya da hapı olsa ama maalesef yok.

Network marketing tamamen güven ve etki üzerine ilerler. Bu sebeple ekibiniz sizin etkinizle harekete geçer ya da geçmez. Yani farkında olsak da olmasak da iyi veya kötü etkileriz. Bir çok lider motive etmeye ve ekibi arkadan yönetmeye çalışır ama bu pek işe yaramaz. Bir lider olarak motive etmek yerine ilham olmalısınız. Sizin hareketiniz, enerjiniz, yaptıklarınız, birilerini harekete geçirme konusunda çekecektir. Siz onlardan bekliyorsanız, onlar da bekleyecektir. “Bir lider olarak sahip olmanız gereken 4 nitelik” konusunda yazımızı okuyunuz.

19 – Networke katıldım ama yeteri kadar çaba gösteremiyorum, neden?

Biz size soralım, “neden”?

20 – Liderim, başarı için hep süreklilikten bahsediyor. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

İstediğin kadar yetenekli ol, farklı ol ama bir konuda süreklilik sağlayamazsan o konuda başarılı olma şansın yoktur. Gitar çalmak istiyorsan, sürekli pratik yapmalısın, arada sırada ile profesyonel olamazsın. Kilo vereceksen sürekli spor yapmalsın, sürekli beslenmene dikkat etmelisin, haftada 2 gün ile olmaz. Bu örnekleri arttırabiliriz.

Süreklilik ve taahhüt ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için>>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>