Maden suyu, özellikle hazımsızlık, şişkinlik problemleri  ve sıcak yaz günlerinde vazgeçilmezimiz olan mineral deposu bir içecek. Fakat çoğu zaman  maden suyu ve sodayı  birbirine  karıştırıyoruz. Bir çoğumuz ikisinin de aynı şey olduğunu sanıyoruz ama birbirinden tamamen farklıdırlar.

Peki  farkları ne?

Soda, mineralli maden suyundan tamamen farklı olup yapay olan bir içecektir. Üretimi sırasında içerisine karbondioksit gazı eklenmektedir.

Doğal mineralli  maden suyu ise,  hiç bir katkı maddesi içermez, her haliyle doğal olan bir  sudur. İçeriğindeki   mineraller ve karbondioksit gazı, doğal olarak bulunmaktadır. Yer altında, geçtiği katmanlardan mineralleri alır ve basınç etkisiyle çatlaklardan yeryüzüne çıkar veya sondajla çıkarılır. Bu mineral zengini  değerli sular, farklı  tür  ve miktarlarda mineral içerebilirler. Genel olarak bulundukları bölgenin mineral yapısını taşırlar.

Değerli sular diyorum zira içeriğinde vücut için çok önemli mineralleri bulundurmaktadır. Özellikle klor, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve potasyum gibi mineraller  içerir.

Sıcak havalar ve yoğun egzersizler terleme yoluyla vücuttan çok fazla su ve elektrolit kaybına sebep olur. Doğal mineralli maden suyu, kaybedilen suyu yerine koyma ve yaşamsal önem taşıyan elektrolit dengesini sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca spor yapanlar için de doğal su ve mineral açısından iyi bir alternatif içecektir.

Kimler için sakıncalı?

Hipertansiyon problemi olan bireylerin dikkatli tüketmesi önerilir.  Sodyum oranı düşük olan maden sularını tercih etmelidirler.

Ülkemiz maden suyu bakımından oldukça zengin olmasına rağmen  Avrupa ülkelerine  kıyasla ülkemizde  tüketim çok çok azdır. Vücut için oldukça faydalı, doğanın şifalı armağanı olan  bu sulara günlük sıvı tüketiminiz içerisinde daha çok yer vermeliyiz.