Yeşil çay bildiğimiz çayın yaprağının işlem görmemiş halidir. Siyah çay , kurutulurken oksijenle tepkimeye girdiği için rengi koyulaşır, yeşil çayın ise tepkimeye girmesine izin verilmez.

Her iki çayda da kafein vardır, yalnızca yeşil çaydaki kafein oranı daha düşüktür.  Daha az işlem gördüğü için yeşil çayın antioksidan miktarı daha fazladır. Bu antioksidanlardan ‘ Polifenol ‘ içeriği ile dikkatimizi çekiyor .Polifenoller  içerisinde flavonoid grubu ve bu gruptan da özellikle kateşinler açısından  oldukça zengindir. Kateşinlerin özellikle vücuttaki yağ yakım metabolizmasında etkili olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

 yeşilçay cildin sıkılaşmasına, vücudun detoksuna ve genç kalmasına yardımcıdır.

Şöyle bir sağlık üzerine etkilerine bakarsak;

*Yeşil çay ,içeriğindeki  antioksidan ve kimyasal bileşikler(flavoid,kafein,polifenol) sayesinde antikanserojen, antidiyabetik, antiinflamatuar  özelliklere sahiptir.

*Bazı bilimsel araştırmalar düzenli yeşil çay tüketiminin kalp rahatsızlıklarını ve özellikle kalp krizini azalttığını göstermektedir.

* Siyah çaydan farklı olarak kan basıncını düşürücü etki de göstermektedir.

*Kateşin ve polifenol içeriği ile bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir.

*En zengin antioksidan kaynaklarından biridir .Bu özelliği sayesinde cildin sıkılaşmasına, vücudun detoksuna ve genç kalmasına yardımcıdır.

Zayıflama üzerine etkilerine bakacak olursak ;

*Pek çok bilimsel çalışma , yeşil çayın içeriğindeki kateşinlerle enerji ve yağ metabolizmasında etkili olduğunu, düzenli tüketiminin vücudun enerji harcamasını arttırıp yağ kütlesinin azalmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Özellikle bu etkiyi bel bölgesindeki yağ yakımında göstermektedir. Tabiki de yeşil çay tek başına bir mucize değil. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle birlikte tüketimi ,vücutta mucizevi etkiler gösterebilir.

Yeşil çay özellikle bel bölgesi yağ yakımında etkilidir.

Sonuç olarak yeşil çay sağlık üzerine ciddi anlamda etkileri olan bir içecek. Günlük beslenme planınıza 2-3 fincan yeşil çay ekleyerek metabolizmanızı daha aktif tutabilirsiniz. Çayınızı 3-4 dakika demleyip  içine isteğe göre limon dilimleyebilir ya da tatlı isteğinizi baskılaması için kabuk tarçın ekleyebilirsiniz.

Yudumladığınız çayın sizlere sağlık getirmesi dileklerimle…