Mentor nedir? - Mentorluk, piyasaya yeni giren tecrübesiz insanlar tarafından neden sıkça aranıyor dersiniz?

Mentor nedir? Sorusu iş hayatına yeni atılan tecrübesiz adaylar tarafından sıkça aranıyor. Çünkü mentor, iş sahasına yeni giren bireylere destek ve danışmanlık veren kişilere verilen bir isimdir. Sektör hakkında yeterli bilgiye sahip mentörler, sektöre yeni girmiş ve tecrübesiz olan bireylerin, reflekslerini, becerilerini geliştirmek için çaba gösterirler.

Mentorluk, piyasaya yeni giren tecrübesiz insanlar tarafından neden sıkça aranıyor dersiniz? Çünkü, piyasa içerisinde güvenebileceğiniz ve size yardım edebilecek kişiler mentorlerdir. Bu yüzden de kendini geliştirmek isteyen ve hata yapmak istemeyen tecrübesiz kişiler tarafından aratılıyor.

Kendini Geliştiren İnsanlardan 7 Tavsiye >>

Mentor Ne Yapar?

Mentorler ne iş yapar? Sorusunun cevabını genel çerçevede yukarıda vermiştik.

Mentorler ne iş yapar? Sorusunun cevabını genel çerçevede yukarıda vermiştik. Fakat, biraz daha ayrıntıya inmek gerekirse, mentorun aldığı eğitim çerçevesinde hareket etmek daha doğru olacaktır.

Mentor dediğimiz kişi, yaşam koçu ile karıştırılmamalıdır. Mentorun yaptığı işi koçluk ile kıyaslama yaparak anlatalım. Mentor belirli bir konu üzerinde tecrübeleri olan ve o konu ile alakalı eğitim almış kişiye denmektedir. Mentor, sizi yöneten kişidir. Vereceği yönlendirmeler ile sizi piyasa içerisinde var edecek kişidir. Fakat, yaşam koçlarında durum böyle değildir. Yaşam koçları daha çok size sorular sorarak, sizi yönlendirmeye çalışır. Ancak, mentorlerde soru sorma eğilimi fazla yoktur. Çünkü, duruma göre yönlendirme vardır.

Bizi Geleceğe Bağlayan Araç Nedir? >>

Mentorlere Neden İhtiyaç Duyulur?

Mentor dediğimiz kişi bir şirket içerisinde çalışırken bir sonraki kuşağa şirket hakkındaki bilgileri aktarabilecek kişidir. Bu nedenle de şirket içerisinde yeni nesillere sistemi öğretmek mentorun işidir. Elbette ki her patron, yüzyıllar boyu sisteminin aksamadan devam etmesini ister. Bunun içinde nesilden nesile bilgi aktaracak kişilere ihtiyaç duyarlar. Bu sırada da devreye mentorler girer ve bilgi aktarımını yaparak, kişiyi doğruya yönlendirir.

Mentor mu? Mentör mü?

Mentor doğru yazımı, birçok kişi tarafından aranıyor. Sebebi ise ‘mentör’ kelimesi ile karıştırılıyor olmasıdır. Doğrusunu bu yayında sizlerle paylaşalım; doğru kelime ‘mentor’ olarak bilinmektedir.

Mentorler Ne Kadar Kazanır?

Mentorun bulunduğu sektöre kazancı değişmektedir. Çünkü, kazancı yüksek bir sektörde ise kazancı buna bağlı olarak daha yüksek olacaktır. Fakat, daha standart bir işte ise kazancı da o derece de olacaktır.

Kariyerinde İlerlemek İsteyenler İçin Film Önerileri >>