Meslek Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

iyi düşünün.

Meslek seçimi yapan insanların çoğu hayallerinde yer alan meslek yerine, merkezi sınavdan aldığı puana göre seçim yapmaktadırlar. Bu seçim haliyle hayatımızın tamamını etkilemektedir.. Öncelikle kendimizi iyi tanımalı ve bunun doğrultusunda seçimler yapmalıyız. Diplomamızı elimize aldıktan sonra şu çelişkilerle karşıya kalabiliriz.”Hayalimdeki mesleğe kavuşmak için bu bölümü bitirdim.” Ya da “Bu bölümü bitirdiğim için bu mesleği yapacağım?  Peki aklımızda çelişki olmaması için yolun başında neler yapmalıyız? Hadi başlayalım.

Hedefin belli mi?

Yaparken mutlu olduğun işlerin farkına var. Yapmaktan zevk alacağın, yaparken enerjinin yüksek olacağı ve mesleki doyuma ulaşacağın alana yönel. Ayrıca seçtiğin yolda yürürken kaç yılını alacak, sabrın ve sermayen var mı iyi düşün.

Hedefinle uyuşmalısın.

Belirlediğin hedef ile senin becerin, yeteneğin uyuşuyor mu analiz et. Çünkü o işi hedefine koymak, mücadele etmek o işi her zaman yapabileceğin anlamına gelmez.

Öğrenmeye açık ol.

Seçtiğin meslek hakkında kitaplar okuyabilir, film izleyebilir, konferanslara katılabilirsin. Böylece gerçek hayatla bağlantı kurup, geleceği öngörebilirsin.

Analiz et.

Mesleği kendinle kıyaslarken her zaman olumlu yönlerini değil her yönünü ele almalısın.

Gerçekçi ol.

Her ne kadar bıkmayacağımız bir alanda olsun diye uğraşsak da mesleğimiz bir hobi değildir. Günde bir fiil 8 saat hobimizi yerimize getiremeyiz. Örneğin kitap okumak hobimiz olabilir ama her gün 8 saat kitap okumak bize iş olarak verilse belli müddet sonra sıkılırız. Gerçekçi seçimler yaparak bu sıkılmalardan kurtulabilirsin.

İyi düşün.

Mesleğinin çalışma alanı seninle uyuşuyor mu? Nerede çalışmak isterdin? Deniz, arazi, hastane, okul, bahçe, sokak? Hangisi sana hitap ediyor ? İyi düşünmelisin.

İleriyi gör.

Mesleğim gelecek yıllarda hangi seviyede olacak? İş imkanlarım neler? Öngörüde bulun ki hayal kırıklığına uğrama.

Seçimin geleceğini etkileyecek.

Mesleğin gelecekte duygusal hayatınızı ve aile boyutunuzu etkileyecek. Seçim yaparken aklında bulunsun.

Belli başlı konulara değindik. Unutma her yaşta geç kalmış sayılmadan bu seçimini kendi mutluluğun için yenileyebilirsin. Vazgeçme!