Vazgeçtiğiniz Yeni Yıl Kararlarınızı Kurtarın

Yeni yıl kararınızı farklı bir bakış açısıyla görüntüleyin.

İstatistiksel olarak, yeni yıla yeni kararlar ve hedeflerle başlayan çoğu kişi, onları üçüncü haftada bırakıyor. Çok fazla çaba sarf etmeleri veya iyi niyetlerle başlamalarına rağmen ve onlara nasıl ulaşacaklarına dair çok az bilgi sahibi olmalarına bakılmaksızın, insanların kararlarını ilk engelde bu kadar kolay terk etmelerine gerek yoktur.

Aşağıda, işleri nasıl tersine döndüreceğiniz ve bu kararları nasıl yeniden başlatacağınızla ilgili öneriler yer almaktadır.

Tek Bir Karara Odaklanın

İnsanların çok fazla seçeneklerinin olması ve bir tanesinde karar verip uygulamaya geçmemeleri yaygın yapılan bir şeydir. Ancak bu büyük bir hatadır! Onca kararın arasında kaybolursanız, daha önemli olan kararınız için kendinizi % 100 vererek çaba harcayamazsınız. Ayrıca değiştirmeye karar verdiğiniz bir alışkanlığınıza, yama yapar gibi geçiştirecek bir çözümle yolunuza devam ettiğinizde (ki kesinlikle bazen bunu yapacaksınız) ve bu yama tutmadığında, odaklanmanızda ve motivasyonunuzda ortaya çıkan düşüş diğer kararlarınızı da etkileyecektir. Bu nedenle, hangi kararın sizin için en önemli olduğunu ve yaşamınızdaki en büyük farkı yaratacağını belirleyin, sonra tamamen ona odaklanın.

Neden Başarısız Olduğunuzu Araştırın

Kararlarınızdan neden vazgeçtiniz? Yolda karşınıza nasıl engeller çıktı? Yolunuzdaki engellerle acilen başa çıkmazsanız, yeni yıl kararlarınıza tekrar başlamanın bir anlamı yoktur. Neden başarısız olduğunu araştırmak, çok fazla hedefle uğraşmak yerine tek bir hedefte karar kılmak kadar basit bir şeydir. Araştırdığınızda aslında karşınıza; alışkanlıkların nasıl değiştirileceği ile ilgili uygulamalarının anlaşılmaması veya daha derin bir şey çıkabilir. Örneğin, sigarayı bırakmaya çalışıyor olabilirsiniz, ancak gün boyunca sigara içen diğer insanlar tarafından kuşatılmışsınızdır. Buna alternatif olarak, kilo vermek isteyebilirsiniz ama buna rağmen burger ve cips dolu bir buzdolabınız vardır.

Kendi Gelişiminizi Gözlemleyin

Yeni yıl kararınızı farklı bir bakış açısıyla görüntüleyin. Bir proje olarak düşünün ve uygun bir şekilde adımlara ayırın. Bu yolla, neyi başarmaya çalıştığınız hakkında daha net bir fikre sahip olacaksınız ve aldığınız kararları yönetilebilir parçalara bölerek, sadece yönetebildiğiniz kadarını üstlenmeniz gerekir.

Zaman ölçeğini de bozun. Yeni yılın kararı olduğundan, gerçekleştirmek için yıl sonuna kadar beklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Düzenli olarak spor salonuna gitme kararınız varsa, haftalık olarak ne kadar makul bir hedef olacağını düşünün. Örneğin, haftada sadece bir kez spor salonuna gitmeyi hedefleyerek başlayabilir ve daha sonra buna karar verdiğinizde haftada iki üç dört güne kadar arttırabilirsiniz.

Yol Boyunca Tökezleyeceğinizi Kabul Edin

Hedefler ya hep ya hiç durumu değildir. Ancak, yılda bir kez anlaşma olarak görüldükleri ve kış mevsimi boyunca medyada bu kadar sık yer aldıkları için aşırı iyimser insanların kafalarında beklentilere yol açan bir yer edebilirler. Kararlarınız konusunda gerçekçi olmak ve yol boyunca engellerle karşılaşacağınızı fark etmek önemlidir. Yeni yılın kararları, bisikletin üzerinde kalmaya çalışmakla ilgili değil, her düşüşten sonra tekrar tekrar kalkmakla ilgili.