Network Marketing’de Ekip Kültürü Nasıl Oluşturulur? 

Sizinle paylaşabileceğim en iyi örnek, ordu olabilir.

Bugün, size işinizde bir ekip kültürünün nasıl oluşturulacağı hakkında bilgi vermek istiyorum.

Şunu söylemeliyim ki bu, kendi işimde geliştirmek için çok çalıştığım bir alan. Network Marketing işimi online olarak yürütmeye başladığımdan bu yana en büyük zorluklarımdan biriydi bu. Ve diğer birçok distribütörün de aynı şeyle mücadele ettiğini görüyorum. Umarım, deneyimim sizi doğru yöne yönlendirebilir ve bu sayede yaptığım hataları yapmanıza gerek kalmaz.

Kültür nedir?

Bir kültür, bir grup insanın genel olarak düşünmeden kabul ettikleri ve bir kuşaktan diğerine iletişim ve taklit yoluyla öğrenilen davranış, inanç, değer ve sembollerin yaşam biçimidir.

Sizinle paylaşabileceğim en iyi örnek, ordu olabilir. Orduda 15 yıl geçirdim ve deneyimim sivil olmaktan çok farklıydı. Ordunun içinde dış dünyadan bağımsız kendi değerleri, inançları, kuralları, politikaları, prosedürleri, adetleri ve nezaketleri vardır.

Ordudaki insanlar belli bir şekilde konuşurlar. Belli bir şekilde giyinirler. Belli bir şekilde hareket ederler. Takip edilen ve onurlandırılan gelenekler, gelenekler ve nezaket göstergeleri vardır. Askeri kültürün içindeki insanlar bunu anlar. Toplumumuzda muhtemelen her biri kendi kuralları veya kuralları, gelenekleri, gelenekleri, nezaketleri olan binlerce farklı kültür ve alt kültür vardır.

Neden Ekibinizin Kendi Kültürüne İhtiyacı Var?

Kendinize “Neden ekibimin takım kültürüne ihtiyacı var?” diye soruyor olabilirsiniz. Bu harika bir soru. Takımınızın birkaç farklı nedenden dolayı kendi kültürüne ihtiyacı var.

1 – Ait Olma Hissi

Her şeyden önce, herkes kendilerinden daha büyük bir şeye ait olduğunu hissetmek ister. İnsanlar harika bir şeyin parçası olmak istiyor. İnsanlar benzer amaç ve ilgi alanlarına sahip, kendilerine benzeyen insanların yanında olmak istiyor.

2 – Özgüven Vermesi

Takımınızın kendi kültürüne ihtiyaç duymasının bir başka nedeni de takımınızdaki insanların çoğunun özgüveninin düşük olması, kendine güven duymaması ve değer sorunlarının olması. Kültürünüz, ekibinizi kişisel gelişimleri üzerinde çalışmaya, doğru düşünmeye ve kendi yollarından yürümeye teşvik edebilir.

Network Marketing’ de Takım Kültürü Örnekleri

Bazı firmalar mükemmel olmaktan uzak, ancak takım kültürleri sektörün en iyisi. Para kazanmasalar bile, insanları beş, on, hatta otuz ya da daha fazla yıl boyunca çevresinde tutabiliyorlar!

Güzel yaptıkları, insanların bir parçası oldukları için mutlu oldukları bir atmosfer yaratmak. Bu sayede üyelerini toplantılara katılmaları, toplanmaları, motivasyon konuşmalarını dinlemeleri, hedef belirlemeleri ve kişisel gelişimleri için çalışmalarını teşvik ediyorlar.

Çoğu ciddi distribütör, her ay, benzer ilgi alanları ve hedefleri olan ekipteki diğer insanlarla birlikte birkaç toplantıya katılırlar. Bu firmalarda, distribütörlerin çoğunun aynı elbiseyi giymeleri (mavi elbise ve kırmızı kravat) öğretilir. Kullanılan belli bir dil veya jargon var. İnsanlar benzer kitaplar okurlar ve benzer kasetleri dinlerler, böylece aynı şekilde düşünmeye başlarlar.

Bazı insanlar buna beyin yıkama diyor olabilir. Katılmıyorum. Kültürün tanımına geri dönelim. Bir kültür, bir grup insanın genel olarak onlar hakkında düşünmeden kabul ettikleri ve bir kuşaktan diğerine iletişim ve taklit yoluyla iletilen davranış, inanç, değer ve sembollerin yaşam biçimidir. Şu anda bildiğiniz ve düşündüğünüz hemen hemen her şeyin size kültürünüz tarafından öğretildiğinin şu an bile farkında değilsiniz.

İşte birkaç örnek:

  • En sevdiğiniz spor takımını aile tercihleri veya bulunduğunuz yer nedeniyle seçmek,
  • Şöhretine veya fiyatına göre belirli bir üniversiteye gitmek istemek,
  • Hayatınızla ilgili karar verirken anne babanızın istediğini yapmak,
  • Gerçek şu ki, çoğumuz kültürümüzün öğrettiği değerlere ve inançlara dayanarak kararlar veriyoruz.

Peki pazarlama pazarında kendi ekip kültürünüzü nasıl yaratırsınız?

Bu bir milyon dolarlık soru ve ben size bir milyar dolarlık cevap vermeye çalışacağım;

İnsanların parçası oldukları için mutlu oldukları ve insanlara aidiyet duygusu veren bir atmosfer yaratmanız gerekiyor. Bunu internetten yapmak imkânsız. Günümüzde her şey e-posta ve internet aracılığıyla yapılır fakat bu yüz yüze görüşme ile aynı değildir. İnternet temelli ilişkiler kurmak ve bir kültür oluşturmak zordur.

Network Marketing işiniz için kendi takım kültürünüzü geliştirmek istiyorsanız, birkaç şey yapmanız gerekir. İşte akla gelen bazı şeyler:

  • Haftalık veya aylık bir toplantı

Onları sev veya onlardan nefret et, toplantılar güçlü. Benzer çıkarları olan 20, 50, 100 veya daha fazla kişiyi bir araya getirdiğinizde güçlüdür. İnsanlara dört gözle bekledikleri ve aidiyet duygusu verir. Aynı zamanda sosyal kanıt sağlar.

  • Tavsiye edilen bir okuma listesi

Ekip üyelerinizin becerilerini geliştirmelerine, doğru düşüncelerini anlamalarına ve tutumlarını geliştirmelerine yardımcı olacak benzer kitapları okumasını sağlamalısınız.

  • Haftalık bir görüşme

Ekibiniz bilgi paylaşmak, fikirlerini paylaşmak ve yeni beceriler öğrenmek için haftalık olarak bir telefon görüşmesi veya web semineri vermelidir. Aynı zamanda ekibinize motivasyon kazandırmak için harika bir yol.

  • Tüm ekip üyeleri için standartlaştırılmış eğitim

Ekibinizdeki herkes için bir tür standartlaştırılmış eğitime ihtiyacınız var, böylece herkes aynı bilgiyi alıyor.

  • Güçlü bir tanıma sistemi

Bu, takım kültürünüzün en önemli parçalarından biri olabilir. Çoğu insan her şeyden çok takdir ve takdir ister. Daha da kötüsü, çoğu insan evde ve işinde değer kaybettiğini düşünüyor, bu yüzden takdir edilmelerini sağlayabiliyorsanız, onları etrafta tutacaksınız.

  • Takım jargonu ve lingo

Şirketinizde veya takımınızın sadece takımınızdaki kişilerin anlayabileceği şekilde kullandığı kendi jargonunuza ve dilinize sahip olmak istersiniz.

Bunlar, takımınız için kendi ekip kültürünüzü oluşturmak için yapabileceğiniz birkaç şeydir.

Son düşünceler

Özetle, kültür toplumun çok önemli bir parçasıdır. İnsanlar kendisinden daha büyük bir şeye ait olmak isterler. İnsanlar, benzer ilgi alanlarına ve değerlere sahip insanların etrafında kendilerini rahat hissederler.

İşinizde büyütmek için, insanların aidiyet duygusu deneyimleyebilecekleri, takdir edilebilecekleri ve başarılı olmak için ihtiyaç duydukları eğitimi alabilecekleri bir ekip kültürü oluşturmanız gerekecektir. Henüz bir takım kültürü oluşturmadıysanız, şimdi üzerinde çalışmaya başlamalısınız.

(Alıntıdır.)

***

Düşünceleriniz nelerdir? Peki siz ekibinizde bir kültür oluşturmak için ne yaparsınız?  Ne düşündüğünüzü için aşağıya bir yorum olarak bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.