Network marketingde lider olmayı herkes ister. Ancak çok az insan liderlik için yapılması gerekenleri yapmaya isteklidir. Herkes bu ticarette kendi işinin patronudur. Bu durum bizim için hem avantaj hem de dezavantajdır. Çünkü işimizin gelişimi tamamen bizim elimizdedir.

Birisi sizi erken saatte uyandırsa, yüzünüze bir el feneri tutsa ve 30 dakikalık bir davet yetenekleri eğitimi dinlemenizi istese bunu yapabilir misiniz? Lider olmayı planlıyorsanız, cevabınız “evet” olur. Çünkü liderlerin özelliklerin biri de kendilerini disipline sokabilmeleridir. Öğrenmeye karşı bitmek bilmez bir tutku taşırlar. Her lider aynı zamanda iyi bir liderlik öğrencisidir.

Lider Olmak İçin Kendinizi Geliştirmelisiniz

Eğitmen yeteneğinizi geliştirmeniz, bir ağ pazarlama lideri olarak başarınızda önemli bir rol oynar. Her liderin, beş konu alanından herhangi birinde herhangi bir zamanda bir eğitim bölümü yürütebilmesi gerekiyor.

Eğer kendinizi geliştirmezseniz, takımınıza da bir şey katamazsınız. Takımınız sizden bir şey öğrenemezse, sizin etkinizden yavaş yavaş çıkacaklardır. Bir süre sonra da işi bırakırlar. Bu süreç deneysel bir konu değil, gayet açıktır. Çünkü fizik kuralları burada da geçerlidir. Bir şey büyümüyorsa kesinlikle küçülüyordur. Gelişmiyorsa, ölüyordur. Bu nedenle kişisel becerileriniz üzerinde çalışın. Her network marketing liderinin bilmesi gereken konular;

  • İnsanlarla tanışmak
  • Aday Listesi Çalışması
  • Davet
  • Takip
  • Ürünler

Network Marketingde Başarının Sırrı;Takip Etmek adlı içeriğimiz için >>

Beşinci konu, her liderin verebilmesi gereken zorunlu eğitimdir. Bu beş başlıkta eğitim görebilmek, ciddi bir lider için asgari beceri gereksinimidir. Bunların her birinin 15, 30, 60 veya 90 dakikalık bir eğitim versiyonunu gerçekleştirebilmelisiniz. (Herhangi bir zamanda.) Ek öyküleri, şakaları, örnekleri, örnek olayları veya diğer kitle katılımlarını ekleyerek her bölümü gerektiği gibi genişletin.

Yani, gündemde olmadığını düşündüğünüz büyük bir etkinliğe vardığınızı varsayalım. Etkinlik organizatörü, planlanan eğitmenlerden birinin uçuşunu kaçırdığını ve yerini almanız gerektiğini bildirir. Bu durumda ne yaparsınız? Paniğe kapılmamalı veya hazırladığınız bir power point sunumuna sahip olmanız gerekir. Tek doğru cevap, Kesinlikle. Yardım etmekten mutluluk duyarım.”

Bu arada, burada farklı ama bağlantılı bir senaryo var… 90 dakikalık bir sunum yapmak için hazırlanan bir etkinliğe geldiğinizi düşünelim, ancak etkinlik 30 dakika geride kalıyor. Bir lider olarak işiniz, konuyla ilgili 60 dakikalık muhteşem bir sunum yapmak ve etkinliği zamanında bitirmektir.

Bu becerilerinizi geliştirmeye odaklanmalısınız. Bir lider her an durumu kontrol etmek için hazır olmak zorundadır. Çünkü hayatta her şey, her zaman istediğimiz gibi gitmeyebilir. Kendimizi yukarıda bahsettiğimiz konularda geliştirmemiz, ani gelişen durumlara adapte olabilmemizi kolaylaştıracaktır.

Geliştirilecek En İyi 10 Network Marketing Becerisi adlı içeriğimiz için >>

Liderlik becerilerinizi geliştirmek hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bizi takip etmeyi unutmayınız.