Network Marketing; Arkadaş, Aile Ve Network

Bu yazımızda sizinle arkadaşlarınız, aileniz ve network marketing hakkında konuşmak istiyoruz. Çünkü bu konu, sektörümüzde çok fazla tartışmalı konulardan biri.

“Arkadaşım Yok” kulübünün bir parçası olan insanlar hakkında her türlü korku hikayesine internetten ulaşabilirsiniz. Aileleri, network marketing şirketlerinin tanıtımları nedeniyle onlarla hiçbir şey yapmak istemez ve veba gibi onlardan uzak durur.

Network Marketing Nedir? Nasıl Yapılır Örenmek İsteyenler >>

NOT: Şirketin kendisi ve başkalarına nasıl sundukları ile ilgisi (baskı, yutturmaca, aldatma vb.) ile ilgisi yoktur.

Öte yandan, endüstrimizdeki birçok başarılı lider, işlerini (neredeyse tamamen) arkadaşlarıyla ve aileleriyle çalışarak yapmaktadır. Nasıl oluyor da birilerinin ailesi olumlu yaklaşırken bazılarının aileleri olumsuz yaklaşıyor? Bu firma ile mi alakalı? Hayır tabiki de. Ortada yanlış yapılan bazı şeyler var. Yani, doğru yaparsanız çalışır! Hatta bazı insanlar yemin ediyor, bazıları da ondan nefret ediyor!

Çoğu şirket ve en iyi kazananlar, yeni ekip üyelerine sıcak pazarları ile çalışmaya başlamayı öğretiyor. Çoğu insan için bunu yapmanın faydalarını görebilirsiniz. Çoğu kişi kendi etki alanındaki en az 200 ila 500 kişiyi tanıyor. Ve eğer bu insanlara doğru şekilde yaklaşırlarsa, ekibine katılacak ya da müşteri olacak bazı insanları bulmak daha basit olacaktır.

Doğru şekilde yaparsan, tanıdığın insanlarla konuşmanın akıllıca olduğu konusunda rahat olabilirsiniz. Anahtar faktör budur. Arkadaşlarınıza ve ailenize, ürünlerinizle ve iş fırsatınızla ilgili olarak nasıl yaklaşacağınızı, nihayetinde onlarla ilişkinizi olumlu veya olumsuz olarak etkileyip etkilemeyeceğini belirleyeceksiniz.

Aile Bağlarını Güçlendirmenin 10 Yolu >>

Asla yutturmaca veya baskı kullanmamalısınız

Asla başkalarına yalan söylememeli ve onlara duymak istediklerini düşündüğünüzü söylememelisiniz. Asla kovalanmamalı, satmamalı, parazit gibi yapmamalı, rahatsız etmemeli veya başkalarını sizinle çalışmaya ikna etmemelisiniz. İnsanları bir piknik için davet edip ardından bir iş sunumu yapmamalısınız.

Bunlardan herhangi birini ne zaman yaparsanız yapın, ailenizle olan ilişkilerinizi kesinlikle zorlarsınız ve kim olursa olsun insanların sizinle çalışma konusunda şansınızı sınırlarsınız.

İşte size yapmanızı önerdiğimiz şey. Öncelikle ve en önemlisi, şirketinize ve ürünlerinize gerçekten inanıyorsanız, tanıdığınız kişilerle paylaşmanız gerekir. Sıcak pazar listenizdeki herkesle, ne yaptığınız hakkında bilgi paylaşın, onları işe almak ya da satmak için değil, ne yaptığınızı öğrensinler. Amacınız, yaptığınız şey hakkında herkesi BİLGİLENDİRMEKTİR.

İnsanlara ne yaptığınız hakkında biraz bilgi verdiğinizde, daha fazla şey öğrenmek isteyeceklerdir. İlgilerini çektiklerinde ise daha fazla ayrıntıya girmek için sonra bir zaman dilimi için onlarla bir randevu ayarlarsınız.

Merak Edenlere ;Tanıtım Nasıl Yapılır >>

Yalnız şöyle bir durum var ki bildirdiğiniz herkes ilgilenmeyecek

Örneğin, birisine para kazanmanın yeni yollarına açık olup olmadıklarını sorarsanız ve derhal konuyu değiştirirlerse, ilgilenmediklerini bilirsiniz. Bu kişilerle, bilgilerini veritabanınıza kaydedin ve altı ay içinde onları tekrar takip edin, tekrar görüşün. Kimin ne zaman, neye ihtiyacı olacağını bilemezsiniz.

Birine ne yaptığınızı söylerseniz ve bir sürü soru sormaya başlarsa, daha ayrıntılı bilgi almak için isteklidir diyebilirsiniz. Profesyonel olmaya bakın, böylece insanlar size katılacaktır.

Elbette, listenizdeki herkesle iletişime geçin, onlara söyleyin; “Selam Hakan nasılsın? Bugün seni arıyorum çünkü son zamanlarda sağlığımı kontrol altına almaya karar verdim. Gün boyunca bana enerji veren ve daha iyi hissetmeme yardımcı olan bazı yeni ürünler alıyorum. Çok heyecanlıyım.”

“Bana daha fazlasını söyle” diyorsa, ona daha fazlasını söyleyin. Konuyu derhal değiştirirse ve en sevdiğiniz spor takımını sorarsa, onu satmaya ya da sahaya çıkarmaya çalışmayın.

Eğer iş hakkında konuşuyorsan, böyle bir şey söyleyebilirsin; “Merhaba Hakan. Bugün arıyorum çünkü son zamanlarda hayatımda bir B Planına başladım. Gündelik mesleğimin bana arzu ettiğim yaşam tarzını sağlamayacağını biliyordum, bu yüzden sağlıklı yaşam endüstrisinde, gelirimi artırmak için uzmanlaşmış bir ev işi başlatmaya karar verdim. Çok heyecanlıyım.”

“Bana daha fazlasını söyle” diyorsa, ona daha fazlasını söyleyin. Öte yandan, konuyu derhal değiştirir ve sizden hava durumunu sorarsa, onu satmaya veya atmaya çalışmayın.

Bir kez daha belirtmekte fayda var, bunları yapmak yok;

  • Balıklama atlamak yok
  • Satış yok
  • Kandırma ya da aldatma yok
  • Baskı yok
  • Suçluluk duygusu hissettirmek yok
  • Yutturmaca yok
  • Yalan yok
  • Can sıkıcı yok
  • İnsanları kovalamak yok

Son bir nokta olarak, size sıcak pazarınızla çalışmanın akıllıca olduğunu söylemeliyiz. Gerçekten iyi bir şey bulursanız, elbette onu tanıdığınız insanlarla paylaşmak istersiniz. Değerli bir konuyu kiminle paylaşmak istersiniz?

Günün sonunda bir sonraki plan için sizden kaçınıp kaçmayacaklarını belirleyen arkadaşlarınıza ve ailenize nasıl yaklaşacağınız gerçekten önem arz etmektedir!

Sadece onları bilgilendirmek, satmamak veya ikna etmemek sizin işinizdir! Sen, arayan insanları arıyorsun. Sadece düşüncenizin ekmeğini yiyeceğinizden emin olun.

Öte yandan, sıcak pazarınıza yaklaşmak istemiyorsanız, soğuk pazara girmeniz gerekecektir. Bu çoğu insan için zor olacak, ama imkansız da değildir.

Limitsiz Aday Bulmanın 5 yolu >>