Olumlu Bir Zihniyet Sağlamak için 7 Pratik İpucu

Tüm bunlar kulağa çok hoş geliyor, ama “pozitif düşünme gücü” gerçekten ne anlama geliyor?

“Olumlu düşünme gücü” popüler bir kavramdır ve bazen biraz klişe hissedebilir. Ancak, pozitif düşüncenin fiziksel ve zihinsel yararları, birçok bilimsel çalışma ile gösterilmiştir. Olumlu bir zihniyet size daha fazla güven verebilir, ruh halinizi iyileştirebilir ve hatta hipertansiyon, depresyon ve stresle ilgili diğer bozukluklar gibi gelişme koşulları olasılığını azaltabilir .

Pozitif Düşünmek Neden Önemli? yazımız için >>

Tüm bunlar kulağa çok hoş geliyor, ama “pozitif düşünme gücü” gerçekten ne anlama geliyor?

Olumlu düşünceyi, olumlu imgelem, pozitif öz-konuşma veya genel iyimserlik olarak tanımlayabilirsiniz, fakat bunların hepsi hala genel, belirsiz kavramlardır. Düşünmede ve daha olumlu olmakta etkili olmak istiyorsanız, bu süreçte size yardımcı olmak için somut örneklere ihtiyacınız olacak.

  1. Güne pozitif onaylama ile başlayın.

Sabah güne nasıl başlayacağınız, günün geri kalanında sizin modunuzu ayarlar. Hiç uyandığınız zaman, paniklediniz ve günün geri kalanında iyi bir şey olmadığını hissettiniz mi? Bu hayatın olağan akışı içerisinde muhtemeldir. Güne olumsuz bir duyguyu, yaşadığınız diğer her olaya karıştırdığınız karamsar bir bakış açısı ile başlamış olabilirsiniz.

Bunun size hükmetmesine izin vermek yerine, güne olumlu onaylarla başlayın. “Bugün iyi bir gün olacak” veya “Bugün harika olacağım” gibi ifadelerle aptal hissetseniz bile kendinizle konuşun. Gününüzün ne kadar geliştiğine şaşıracaksınız.

  1. Küçük olmasına rağmen iyi şeylere odaklanın.

Neredeyse kaçınılmaz olarak, gün boyunca engellerle karşılaşacaksınız – mükemmel bir gün diye bir şey yoktur. Böyle bir zorlukla karşılaştığınızda, ne kadar hafif veya önemsiz göründükleri önemli değil, faydalara odaklanın. Örneğin, trafikte sıkışırsanız, en sevdiğiniz podcast’in geri kalanını dinlemek için şimdi nasıl zamanınız olduğunu düşünün.

  1. Kötü durumlarda mizah bulun.

En karanlık veya en zorlu durumlarda bile mizahı tecrübe etmenize izin verin. Kendinize bu durumun muhtemelen daha sonra iyi bir hikaye oluşturacağını ve bu konuda şaka yapmaya çalıştığını hatırlatın. İşten çıkarıldığını söyle; Son gününü geçirebileceğin en saçma yolu ya da bir sonraki takip edebileceğin en saçma işi düşünün – kanguru bakıcısı ya da heykeltıraş gibi.

  1. Hataları derslere dönüştürün.

Mükemmel değilsin. Birden fazla bağlamda, birden fazla işte ve birden fazla kişiyle hatalar yapacak ve başarısızlığı deneyimleyeceksiniz. Nasıl başarısız olduğunuza odaklanmak yerine, bir dahaki sefere ne yapacağınızı düşünün – başarısızlığınızı bir derse dönüştürün. Bunu somut kurallarda kavramsallaştırın. Örneğin, sonuç olarak projeleri yönetmek için üç yeni kural ortaya koyabilirsiniz.

  1. Kendi kendine olumsuz bir konuşmayı olumlu bir öz konuşmaya dönüştürün.

Kendi kendine olumsuz bir konuşma kolayca kaybolabilir ve farkına varmak genellikle zordur. Sen şöyle düşünebilirsin; “Ben bu kadar kötü değilim. Ya da ben burada çalışmamalıydım.” Ancak bu düşünceler içselleştirilmiş hislere dönüşür ve kendi düşüncelerinizi geliştirebilir. Bunu yaparken kendinizi yakaladığınızda, bu negatif mesajları durdurun ve pozitif mesajlarla değiştirin. Örneğin; “şu konuda çok kötüyüm fakat biraz pratik yaptıktan sonra yapabilirim. Bu yolda daha iyi olacağım. “

  1. Şimdiye odaklanın.

Bahsettiğimiz konu – bugün değil, bu saat değil, sadece tam şu an. Patronun tarafından çiğnenebilirsin. Tamam bu çok kötü bir şey. Beş dakika önce yaptığı yorumu unut. Bundan beş dakika sonra ne söyleyebileceğini unut. Şuana odaklan, bireysel an.

Çoğu durumda, tahmin ettiğiniz kadar kötü olmadığını göreceksiniz. Negatiflik kaynaklarının çoğu, yakın tarihli bir olayın hatırasından veya potansiyel bir gelecekteki olayın abartılı hayal gücünden kaynaklanmaktadır. Şimdiki zamanda kalın.

  1. Olumlu arkadaşlar, mentorlar ve iş arkadaşları bulun.

Kendinizi olumlu insanlarla çevrelediğinizde, olumlu bakış açıları, olumlu hikayeler ve olumlu ifadeler duyarsınız. Olumlu sözleri çökecek ve kendi düşüncelerinizi etkileyecektir. Bu da sözlerinizi etkiler ve benzer şekilde gruba katkıda bulunur. Hayatınızı doldurmak için olumlu insanlar bulmak zor olabilir, ancak sizi tüketmeden önce yaşamınızdaki olumsuzlukları gidermeniz gerekir. Başkalarının pozitifliğini geliştirmek için elinizden geleni yapın ve pozitifliklerinin sizi aynı şekilde etkilemesine izin verin.

Olumlu İnsanlarla Kendinizi Nasıl Kuşatırsınız? yazımız için >>

Neredeyse aynı durumda olan herhangi biri bu dersleri kendi yaşamlarına uygulayabilir ve olumlu tutumlarını artırabilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, pozitif düşünce birleştirme getirileri sunar, bu yüzden ne kadar çok uygularsanız, o kadar çok fayda elde edersiniz.