fbpx

Spekülasyon Nedir?

Piyasa içerisinde çoğu kez spekülasyon nedir? Manipülasyon nedir? Sorularını duymuşsunuzdur. Bu iki kavramlar birbirleri ile bağlantılı kavramlardır. Özellikle borsalarda işlem yapan kişilerin sıklıkla takip ettiği bu kavramlara detaylıca göz atalım.

Manipülasyon kavramını daha önceki yayınımızda işlemiştik. Kısaca manipülasyon, bireylerin veya grupların sahip olduğu değerleri olumlu veya olumsuz kullanma anlamına gelmektedir.

Spekülasyon TDK‘da ‘vurgunculuk’ anlamına gelmektedir. Fakat, ekonomi piyasasında da kullanılan bu terimin ‘vurgunculuk’ ile alakası yoktur. Spekülasyon, ekonomik işlem yaparken geçmiş dönemdeki veriler ışığında kar hesaplaması yapmaktır. Ancak, burada beklenilen kar, garanti değildir. Tahminler, yanıltabilir. Spekülasyon yapmak kısaca bu şekilde tanımlanabilir.

Tasarruf Nedir? >>

Spekülasyon ile Manipülasyon Farkı Nedir?

Spekülasyon ve manipülasyon farkı, ilk aşamada yasallık derecesi ile açıklanabilir.

Spekülasyon ve manipülasyon farkı, ilk aşamada yasallık derecesi ile açıklanabilir. Spekülasyon, denetimler altında olduğu için ve tahmine dayalı olduğu için yasal bir işlemdir. Hatta borsa işlemlerinde bu kavramı sıklıkla duymanız mümkündür.

Manipülasyon ise bu kadar masum bir kavram değildir. Genel olarak insanların değerleri ve duyguları kullanılarak gerçekleştirilen bu olgunun yasal olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle de vicdani ve etik açısından düşünüldüğünde insani değerlere ters düşmektedir. Çünkü, bir insanın duygularının kullanılarak başka bir yöne sevk edilmesi etik değildir.

Borsaya baktığımızda ise manipülasyonun kesin anlamı ile bir suç olduğunu görmekteyiz. Çünkü, yalan haberlerle fiyatlar üzerinde yapay olarak müdahalede bulunmak için manipülasyonlar yapılmaktadır. Bu yapay müdahalelerin amacı çeşitli söylemlerle fiyatları istenilen tarafa çekmektir. Piyasa, manipüle eden kişinin istediği yöne doğru hareket ederse, manipülasyon yapan kişi bu işten ciddi kar elde edebilir. Bu nedenle para konusundaki haberlere dikkat edilmesi gerekir.

Dijital Pazarlama İle Satış Hacminizi Nasıl Artırırsınız? >>

Spekülasyon yasak bir borsa işlemi olarak görülürken, manipülasyon ‘dolandırıcılık’ olarak açıklanabilir. Finans camiasında bu tarzdaki girişimler bir suç olarak tanımlanır. Ayrıca, Türkiye’de manipülasyon yapan bir kişisi SPK mevzuatına paralel olarak 2-5 yıl arasında hapis cezası alabilirler. Spekülasyon haber ile manipülasyon haber kavramlarını birbirine karıştırmamanızda fayda var.

Spekülatör Nedir?

Spekülasyonun kar elde etmek için yapılan işlemler olduğundan bahsetmiştik. Bu işlemleri yapan kişiye spekülatör adı verilmektedir.

Manipülatör Nedir?

Değerleri kullanarak kişileri olumlu veya olumsuz yönlendiren, piyasalara yapay müdahaleler yapmaya çalışan kişiler manipülatör olarak tanımlanabilmektedir.

Enflasyon Nedir? >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,634BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,565TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Nisan Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Nisan ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir....

Benlik Nedir? Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik nedir? Benlik saygısı nasıl nedir? Yüksek özgüvene sahip olmanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinize olan saygınız, sizin hayattaki konumunuzu belirleyecektir. Peki özgüven...