Günümüzde Satış Ve Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Şey

Dijital çağ, satış ve pazarlama için engellere yol açtığı kadar müşteriler ile bağlantıya geçmek için sayısız yollara da kapıları açtı.

Satış ve pazarlama hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Veri, internet siteleri, iletişim, dijital pazarlama gibi konuları bilmek bize ne gibi faydalar sağları? Biliyoruz ki dijital çağ, satış ve pazarlama için engellere yol açtığı kadar müşteriler ile bağlantıya geçmek için sayısız yollara da kapıları açtı.

Bugünün satın alma süreci, 20 yıl önceki satın alma sürecinden oldukça farklı. O zaman alıcılar şirketinizi ve ürünlerinizi reklam panoları ve çağrı üzerinden yapılan satış görüşmeleri aracılığıyla öğreniyorlardı. Bugün alıcılar rahatsız edici mesajları görmezden geliyor ve satın almaya karar verme sürecinde Google’ı kullanıyor.

Günümüzde Satış Ve Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Şey

Bilindiği üzere, hedef kitleniz satış ekibinizle konuşmak için telefonu açmadan çok öncesinde bile şirketiniz ve rakip şirketleriniz hakkında yeterince bilgi sahibi olabiliyor. Günümüzde internet ve sosyal medya siteleri bu yeni dinamiği yıllardır var olan bir gerçekliğe dönüştürdü. Ancak halen bütün işletmeler bu değişikliği kendilerini uyarlamış sayılmazlar. Aslında pazarlamacıların sadece %48’i dijital pazarlamada kendilerini yeterince yetkin görüyorlar.

Başarılı girişimciler, pazarlama ve satış zihniyetlerini bu değişikliğe karşı savaştırmaktansa bu değişikliğe ayak uydurmaya çalıştılar. İşte bu başarılı girişimcilerin bildikleri ve sizin de bilmeniz gereken ipuçları:

Veri, bir pazarlamacının en iyi arkadaşıdır.

Pazarlamanızın gerçek sonucunuzu nasıl etkileyeceğini bilmemek sizin zamanınızı, paranızın ve enerjinizin tükenmesine yol açacaktır.

Pazarlama geçmişte güzel sanat ve el sanatları olarak düşünülürdü. Ancak bugünün en iyi pazarlamacıları analitik olmalı, veriye dayalı karar almalı ve ölçülebilir sonuçlar sağlamalıdır. Eğer ki sizin pazarlama ekibiniz kampanya yatırım getirisini değerlendirecek anlayışa sahip değilse kampanyanın hasılatını bağlamak şöyle dursun elindeki verileri öncelik sırasına muhtemelen koyamaz.

Örneğin, pazarlamacı kaynaklarını sosyal medyaya yatırma konusunda acelecidir. Ama işlerin çoğunluk %83’ü sosyal çabalardan elde edilen yatırım getiresini ölçmek için uğraşmaz. Pazarlamanızın gerçek sonucunuzu nasıl etkileyeceğini bilmemek sizin zamanınızı, paranızın ve enerjinizin tükenmesine yol açacaktır.

Pazarlama ekibinizi pazarlama ve satış etkinlikleriniz arasındaki döngülerin kapalı olmasını sağlayan güçlü analitik platformlar ile donatın. Kampanyalarınızı gerçek müşterilere ve kazanılan dolarlara bağlayabilmek girişimlerinizi daha bilinçli ve bütçenizi daha iyi kullanmanızı sağlayacaktır.

En Çok Kullanılan Pazarlama Yöntemleri Nelerdir? >>

İnternet siteleri müşteri ilişkilerinizi güçlendirebilir de bozabilir de.

Şirketler için internet siteleri dijital çağın vitrinidir. Eğer ki internet siteniz anlaşılır, kullanıcı dostu ve kişisel değilse site ziyaretçileri asla müşteriniz olmaz çünkü ana sayfanızdan ötesine geçemezler. Ne yazık ki çoğu pazarlamacı internet sitelerini etkili satış aracına çevirmek için marka renkleri ve tasarımı hakkında endişelenmeye çok zaman harcıyorlar. Tasarım tabii ki önemlidir ancak kullanıcı deneyimi her şeyden önemlidir.

Site ziyaretçileri ile ilişki kurmak için sitenizi duyarlı ve dinamik yapmayı öncelik haline getirmeniz gerekir. Akıllı içerikleri dahil etmeye başlayın; böylece bir yabancı, müşteri adayı ya da müşteri internet sitenizi ziyaret ettiğinde gördükleri içerik kendilerine göre ayarlanmış olsun. Doğru içerik yönetim sistemi sizin farklı eylemleri göstermenize ve onları farklı kişilere ayarlamanıza izin verecektir.

Mobil internet sitelerini önemseyin. Mobil internet siteleri kolay gezinmeyi sağlamıyorsa müşterilerin %61’i o mobil internet sitelerini derhal terk ediyor. Yaygın olan mobilin internette gezinme için nasıl olacağını size söylememe gerek yok. Ama herhangi bir durumda şunu düşününüz: Google araştırmalarının %20’sinden fazlası günümüzde mobil cihazdan gerçekleştiriliyor. Yani sizin internet trafiğinizin akıllı telefonlar ve tabletler üzerinde gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. Daha önemlisi mobil için sitenizi en iyi hale getirin. Hedef kitleniz böylece size teşekkür edecektir.

Yeni Müşteriler Nasıl Bulunur? adlı içeriğimiz için >>

Değerli içerik, yeni reklam panonuzdur.

Pazarlama girişimleriniz, bilgiye her zamankinden daha çok erişim sağlayabilen alıcıları yararlı içeriğe ulaştırmaya odaklanmalıdır.

Pazarlama girişimleriniz, bilgiye her zamankinden daha çok erişim sağlayabilen alıcıları yararlı içeriğe ulaştırmaya odaklanmalıdır. Bu durum, modern alıcıların geleneksel satış metotlarını kullanmamanın yollarını bulduğunu düşündüğünüzde daha da önemli olacaktır.

Engelleyici reklamlar, soğuk çağrılar ve e-posta yoğunluğu dijital kayıt cihazları, çağrı kayıtları, e-posta filtreleme için uygun değildir. Bu yüzden işletmelerin hedef kitlenin gerçekten tüketmek istediği çevrimiçi içeriğe sahip olmaya odaklanması gerekiyor. Evernote, işletmelerini alıcılar için bir kaynak haline getiren ticaret ve ürünleri hakkında yararlı, değerli gönderiler paylaşarak blogları üzerinde harika işler çıkarıyor.

Blog gönderileri, vaka çalışmaları ve ürün videoları gibi kolay bulunabilecek içerik oluşturmak şirketlerin alıcının araştırmalarında aktif yer almasına ve hatta satın alma sürecinde güvenilir bir dost olmasına yardımcı olabilir.

İş Hayatında Profesyonel Görünüm Nasıl Olmalıdır? >>

Satış ve pazarlama ekibiniz birbirleri ile konuşmak zorundadır.

Alıcıların satın alma kararlarının neredeyse %57’si satış temsilcileri ile konuşmadan önce bile alınmaktadır. Bu nedenle satış temsilcileri müşteri adayı hakkında olabildiğince çok bilgi sahibi olarak çağrıyı gerçekleştirmelidir. Eğer ki temsilci, müşteri adayının açılış sayfasından ya da sosyal medya etkileşimlerden yanıtını aldığı soruları müşteri adayına sorarsa, pazarlamanın müşteri adayını kazanmak için yaptığı iş önemini kaybetmiş olur.

Onun yerine, satış temsilcileri onları yardımcı danışanlar olarak nitelendirilmelerine sebep olacak konuşmalar yapmalılar. Onlar pazarlamanın internet siteleri ve sosyal medya etkileşimleri aracılığıyla müşteri adayı hakkında şimdiye kadar elde ettikleri bilgiler ile kendilerini donatırlar ise bunu yapmaları ancak mümkün olabilir.

Bu bilgiyi sorunsuz şekilde sunmak için, şirketler, bu verileri elde edeceği, organize edeceği ve satış temsilcileri ile paylaşacağı bütünleşmiş satışlara ve pazarlama platformlarına yatırım yapmalılar. Ve satış temsilcileri de bu süreci kolaylaştırmak için yeni müşteri araçlarını keşfetmeliler. Bu yolla müşteri ilişkileri yönetimi sisteminden, LinkedIn profillerinden ve şirket sitelerinden müşteri adayı hakkında bilgileri toplamada daha az zaman ve de müşteri adayına akıllı bir satın alım için yardımcı olacak danışma servislerini sağlamada daha çok zaman geçirirler.

Daha Önce Hiç Duymadığınız Ek Gelir Getirecek 29 İş Fırsatı >>

Satış ve pazarlama dünyasının hızı kesilmiyor.

Pazarlama ve satış profesyonellerinin ticaret eğilimleri konusunda güncel kalmaları gerekir.

Pazarlama ve satış profesyonellerinin ticaret eğilimleri konusunda güncel kalmaları gerekir. Manzara önemli ölçüde değişti ve yenilik adımları insanların işletme şekillerinde yaptıkları değişiklerin artmasına sebep olmaya devam edecek. Pazarlama liderleri yeni taktikleri denemeli ve dijital platformlardaki değişikler konusunda güncel kalmalıdır. Satış liderleri, ticaret eğilimleri hakkında bilgilenerek ve -sosyal medya kullanan satıcıların %78’i iş arkadaşlarına göre daha çok sattığı düşünülürse- özgeçmişlerine sosyal satışı ekleyerek müşteri adayı problemlerine odaklanmalılar.

Dijital çağ, satış ve pazarlama için engelleri ortaya koyduğu gibi alıcılar ile anlamlı bir şekilde bağlantıya geçmek için sayısız yolların da kapılarını açtı. Bugün başarılı olmak için, sizin bu değişen manzaraya ayak uydurmak konusunda sahip olduğunuz satış stratejinize dört elle sarılmalı ve onu güncel tutmalısınız. Hepsinden önemlisi, etkili pazarlama ve satış ekipleri onlara neyin işe yarayıp yaramadığını söyleyecek ve yeni bir şeyler deneme zamanı geldiğinde bir kıvraklık ile stratejinizi değiştirecek bilgiler ile donatılmalıdır.

Başarılı Girişimcileri Normal İnsanlardan Ayıran 5 Fark >>