Potansiyelinizi Başarıya Çevirmek İçin İzlemeniz Gereken 4 Yol

Potansiyelimiz hem yeteneklerimizle hem de enerjimizle kapsüllenmiş durumdadır. Bilgi birikimimizin, becerilerimizin ve tecrübelerimizin hepsinin birer rolü var. Fakat potansiyelimizin farkına, bizi başarıya götürecek yollar dahilinde hareket etmeyi seçtiğimiz zaman varabiliriz. Ne kadar yetenekli olursak olalım, potansiyelimizi kullanmayı seçmedikçe, ulaşmak için doğduğumuz hedeflere varmamız mümkün değildir. Çoğu insan için harekete geçmeyi dile getirmek, harekete geçmekten daha kolaydır. Bizi sınırlayan inançlarımız ve korkularımız harekete geçmemiz gereken anlarda bizi geri tutar. İleriye bir adım atamadığı için hayallerinin keşfedilememesi insanlar arasında çok sık rastlanan bir durumdur.

Ne zaman harekete geçemediğin için potansiyeliniz kısıtlandı? Aşağıdaki dört tavsiye ile kaderinizi kendi ellerinize alın.

 

Sahiplenin

Başarı, yaptığımız seçimleri ve sonuçlarını sahiplenmekle başlar. Kendi hayatınızın sürücü koltuğuna geçin ve özellikle istediğiniz şeyi yaratın. Hayat çetrefilli olabiliyor fakat vereceğiniz tepkiler, yapacağınız seçimler sonunda yaşadığınız deneyimleri tanımlar. Kurban olmayı değil, kendi kaderinizi kendiniz belirlemeyi seçin.

 

Kendinizi tanıyın

Sadece yeteneklerinizi değil, aynı zamanda genel olarak nasıl çalıştığınızı anlamak potansiyelinizi kullanma yeteneğiniz için önemlidir. Değerlerinizi, inançlarınızı ve tutkularınızı anlayarak başlayın. Düşüncelerinizi ve duygularınızı gözlemleyin. Belirli durumlarda genellikle nasıl düşündüğünüzü ve hissettiğinizi düşünün. Bu durumun harekete geçme şeklinizde sahip olduğu etkiyi düşünün.

 

Ruhunuzu canlandırın

Nasıl davranmayı seçtiğiniz kısmen ruhunuzun gücünün bir yansımasıdır. Ruhunuzu pozitif enerjiyle dolu bir balon olarak düşünün. Bu enerji rezervinin gücü, nasıl düşündüğünüz, hissettiğiniz ve nasıl davrandığınız üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Enerjik olduğunuzda; kendinizi hissetme, kararlı olma, kendinizi teşvik etme ve bir şeye cesaret etme olasılığınız daha yüksektir. Tersine, pozitif enerjiden arındığınızda, başarıyı zayıflatan seçimler yapma olasılığınız daha yüksektir. Ruhunuzun gücü dört temel faktörden etkilenir: Aklınızın, bedeninizin, ilişkilerinizin ve çevrenizin sağlığı. Her birinin enerjiyi nasıl etkilediğini veya tahliye ettiğini öğrenin.

 

İnanmayı seçin

Kendiniz hakkındaki inançlarınız, sizin koşullarınız, geleceğiniz ve bu geleceği etkileme beceriniz; elde ettiğiniz sonuçları kesinlikle sorgulamayacaktır. Oprah Winfrey’in de dediği gibi, “Sen, inandığın şey olursun”. Başarma olasılığı en yüksek olanlar, yapabileceklerine inananlardır.

İnanç eksikliğinin sizi iyi seçimler yapmaktan alıkoyduğunun farkında olun. Bu inançlara neden farklı düşünmeniz ve hissetmeniz gerektiğine dair kanıtlarla meydan okuyun. Daha önce başarmış olduğunuz şeylere kendinizi verin ve sahip olduğunuz güçlü yönlere saygı gösterin. Hepimizin zaafları olduğunu kabul edin, fakat sunabileceğimiz güçlü yanlarımız da var.