Acele Edenlere Neden İyi Şeyler Geliyor?

Çevrenizde, yapacağı işi belirledikten sonra süratle onu bitiren kişiler mutlaka vardır.

Çevrenizde, yapacağı işi belirledikten sonra süratle onu bitiren kişiler mutlaka vardır. Bu gruptaki insanları bir koşuşturucu olarak tanımlanmak olumsuz bir çağrışıma sahip olabilir. Aceleciler genellikle başkalarından faydalanan kurnaz, manipülatif şemalar olarak düşünülür.

Ancak, aceleciler olarak ayırt edilenlerle ilgili birçok olumlu özellik de vardır.

Örneğin, iş dünyasında acele eden birini düşündüğümüzde, meşgul kalan, çabuk düşünen, fırsatı değerlendiren, iyi bir satış perdesi olan (ikna armağanı), her türlü zorlukla başa çıkabilen, işleri yapan bir insan olduğunu düşünüyoruz ve işleri halleden!

Aceleciler, yolu olmadığında basit bir yol seçen kişidir.

Acele bir cevaba “hayır” demez. Onlar çoğunlukla kendilerini kazanan tarafta bulan bireylerdir. İnandıkları her şeyi başarırlar. Tekrar tekrar, iyi şeylerin acele edenlere ve daha azını kabul etmeye istekli olmayan kişilere geldiğini görüyoruz. Acele etmeyi sürdürenlerin nihayetinde arzu ettikleri sonuçları aldıklarını görüyoruz.

Aceleciliğin olumlu sonuçlara yol açması tesadüf değildir.

Örneklerden açıkça görebiliyoruz ve başarılı bir sonucun, birinin herkesten daha çok çalışabilme yeteneğine ve istekliliğine bağlı olduğunu rahatlıkla farkedebilirsiniz. Öyleyse, başarılı bir koşuşturucu olmak ve kaybetmeyi kazanmaya dönüştürmek için gereken faydalı ve olumlu özelliklere bakalım.

Her birinin kendine özgü bir tarzı veya kazanma yöntemi olsa da, her koşuşturucunun alet çantasında sakladığı birkaç zımba vardır.

Bu zımbalar, acele edenlere iyi şeyler gelmesini sağlamak için her zaman kullanışlı ve erişilebilirdir:

1.) Zaman ve Çaba

Fedakarlık, zor iş – hiç bitmeyen eziyet – gerçek, özel bir acele avının vazgeçilmezi.

İstediklerini elde etmek için gerekli gördükleri kadar zaman harcarlar. Aceleciler rutinlere ve zaman sınırlamalarına göre kutu içine alınmalarına izin vermez.

Bir “aşk” emeği gösterirler. Vizyonunu gerçekleştirmek için gereken enerjiyi kullanmak için neşe buluyorlar.Zor iş, uzun saatler, çoklu ödevler, riskli iş, zaman ve çabanın tatlı açıklamalarıdır (onların bakış açısına göre).

Görüyorsunuz, her aceleci, hareket etmeden sadece inanca dayanarak umut vermenin ya da ona güvenmenin asla bir hayali gerçeğe dönüştürmeyeceğini ya da umudu gerçek olasılıklara dönüştürmeyeceğini bilir.

2.) Belirlemek

Cesaret, irade gücü, aceleciliğin temelidir. Her acelecinin bir vizyonu, hedefi veya arzusu vardır. Potansiyel zorluklardan bağımsız olarak bir işin sonuna kadar gitmeye isteklidirler.

Böylece mükemmelliğe ulaşmak için sağlam bir temel oluşturdular. Acı ile karşılaşacaklarını, geri döneceklerini ve sayısız kez düşeceklerini anlıyorlar. Fakat asla negatiflere odaklanmıyorlar. Yoluna çıkan engel ya da sorun ne olursa olsun, onunla savaşır ve hızlarını yükseltir.

Acele edenlere iyi şeyler gelir çünkü her fırtınadan kurtulabilirler ve yeniden başlamak için felaketlerden kurtulabilirler. Asla pes etmezler ve her şeye rağmen sebat etme ruhuyla çalışırlar.

3.) Hazırlık

İlk önce, doğru araçları hazırlar ve doğru malzemeleri getirirler. Maceranın ne gerektirdiğini bilirler, böylece fiziksel öğeleri getirirler ve zihinlerini ve duygularını buna göre ayarlarlar. Ancak, yön değiştirebilecek, zamanlamalarını ayarlayabilecek veya planlarını yıpratmadan yeniden yapılandıracak kadar esnektirler.

Çok fazla tereddüt etmeden peşinden gidebilecekleri bir fırsatı hissetmek veya yeni bir bakış açısı görmek için hızlıdırlar. Bir aceleci, bukalemun gibidir. Treni, uçağı veya otobüsü asla kaçırmaz. Önde otururlar. Asla geride kalmazlar çünkü her zaman ödülü almaya hazırlar.

4.) İkna

Bir aceleci diğerlerini onları takip etmeye, fikirlerini düşünmeye ya da onlara yardım etmeye ikna etmek isterse, duygusal olarak vizyonlarına bağlı olmalıdır. Bu vizyonun geçerliliği konusunda şüpheleri olmamalıdır. Daha sonra, mesajlarını dinleyicilerin tereddüt etmeden aldıkları kadar güçlü bir şekilde iletmek için iletişim ustalıklarını kullanmaları gerekir.

Bizi havaya uçuruyorlar ve hedeflerine ve arzularına bağlı kalmamızı sağlıyorlar.İstediklerini elde etmek için sık sık pazarlık yapmak zorunda kalacaklarının farkındalar. Başkalarını etkin bir şekilde ikna etme kabiliyetinin hedeflerine ulaşmak için kritik önem taşıdığını anlarlar. Bir düşünün: bir koşucu, toplumun her seviyesinden insanları, çeşitli yetenekleri ve bir havuzu veya kaynakları ile kamplarında bulabilirse nasıl kaybedebilir? Bu yüzden acele edenlere iyi şeyler geliyor.

5.) Ağ

Kimse kendi başına her şeyi yapamaz. Doğru bağlantılar bizi başarıya götürmede önemli bir rol oynamaktadır. Başarılı bir aceleci, başkalarıyla etkileşime girmeleri gerektiğini bilir. Aceleciler, kendi alanlarındakilerle, kaynaklara sahip olan veya varlıklara erişimde bulunan ve ilerlemelerine yardımcı olabilecek kişilere bağlantı kuracaklardır. En iyilerden en iyisini alırlar, bu parçaları birleştirir ve çalkalayıp kokteyl yaparlar.

Sadece bilgili bireylerle ilişkiler kurmakla kalmaz, aynı zamanda değerli ortaklıklar da yaratırlar. Bunu yaparken, yön, örnek ve mentorluğa kolay erişebilirler. Bunların hepsi onları mükemmelliğe götürmek için yardımcı olur. İstediklerini elde etmek için dikkatlerini nereye odaklayacaklarını bilirler.

Zaman ve çaba harcarlar, şiddetli bir kararlılık sergilerler, sürekli hazırlıklı bir durumda çalışırlar, ikna becerilerini beslerler ve kullanırlar, ayrıca her ağ fırsatını yakalarlar. Emeklerinin meyvelerini almaya hazırlar. Kazananlar olarak nihayetinde biliyorlar ki, iyi olanların bekleyenlere gelebileceğini – ama gerçekten iyi olan şeylerin acele edenlere geldiğini biliyorlar!