Manipülasyon Nedir? 6 Efsane Manipülasyon Tekniği

manipulasyon nedir

Manipülasyon, Türkçe’de yönlendirme anlamı taşımaktadır. Manipülasyonun anlamı; bir kişinin veya grubun değerlerini, duygularını ve zayıf olduğu noktaları hedef alarak, kendine doğru çekme girişimi olarak bilinmektedir. Tabi, bu bağlamda da bireyler veya gruplar, manipülasyon yapanların ‘bakış açısı değiştirme’ taktiklerine maruz kalırlar.

Sosyal medya ve televizyonlarda siz her ne kadar farkında olmasanızda manipüle gerçekleşebilir. Eğer, değerler vb. üzerinden fikirleriniz aniden değiştiyse manipüle edilmiş olabilirsiniz. Eğer, birini manipüle etmek istiyorsanız veya manipüle edildiğinizi anlamak istiyorsanız manipüle etme yöntemleri çerçevesinde hazırladığımız başlığı mutlaka okumalısınız.

Kişisel Gelişim İçin Okunması Gereken Kitaplar >>

Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?

Bireyleri veya grupları, kendi arzularınız doğrultusunda yönlendirmek istiyorsanız veya yönlendirildiğinizi anlamak istiyorsanız, manipülasyon taktilerine hakim olmalısınız. Çünkü, yapılan manipülasyonlar genel olarak aşağıdaki tekniklerle yapılmaktadır.

 1. Özgüven eksikliğinden faydalanmak
 2. Yapay problem yöntemi
 3. Mahrum bırakma yöntemi
 4. Daha fazlasını talep etme tekniği
 5. Duygular ile oynama taktiği
 6. Korkutma tekniği

1.Özgüven Eksikliğinden Faydalanmak

Her insanın kendinde beğenmediği bir takım özellikler vardır. Bu

Her insanın kendinde beğenmediği bir takım özellikler vardır. Bu noktada insanlar, savunma mekanizması olarak inkar etme eğilimine girerler. Bu durumu fark eden manipülatör ise bu durumu kullanabilir. Özgüvensiz kişi demek savunmasız kişi demektir. Manipüle edilecek kişiye eksiklikleri söylenir ve diz çöktürülmesi sağlanır ve manipülasyon yapılmış olur.

Özgüveninizi Nasıl Geliştirirsiniz? >>

2.Yapay Problem Yöntemi

Bu yöntemde manipülatör yapay bir problem üretir ve manipüle edeceği kişilerden bu soruna çözüm bulmasını ister. İnsanlar, bu soruna tam olarak çözüm bulamazlar ve kafalarında bu sorunu büyütürler. Tam da bu noktada sorunu üreten kişi yani manipülatör devreye girmektedir. Devreye giren manipülatör ise çözüm arayanları istediği gibi yönetebilir ve manipülasyon başarıya ulaşır.

3.Mahrum Bırakma Yöntemi

Manipülasyon yapmak için insanları sevdiği bazı şeylerden mahrum bırakabilirsiniz. Manipülatör, bireyi sevdiği bir şeyden ( anne, baba, çocuk, eş) mahrum bırakarak kendisine bağımlı hale getirmektedir. Yapılan bu yöntem bir bakıma da duygusal şiddettir.

Hipnotik Dil Kalıpları İle İnsanları İkna Etme >>

4.Daha Fazlasını Talep Etme Tekniği

Bu teknik genellikle borç isteme ve pazarlık durumlarında kullanılır. Manipüle edecek kişi ilk olarak yüksek bir başlangıç yapar. Daha sonra bu başlangıcı kabul edilmeyince teklifin aşağıya çeker ‘ bari bunu’, ‘en azından’ gibi kelimeleri kullanır. Bu noktadan sonra manipülasyon başarıya ulaşabilir.

5.Duygular İle Oynama Tekniği

Bu manipülasyon tekniği çok acımasızcadır. Karşı tarafın duygusal birikiminden fayda sağlama amaçlanır. Manipüle edilen kişi için acı vericidir. Kaçırılan kişiler, tehdit edilen kişiler, bu acı tekniğin kurbanıdırlar. Manipüle eden kişi bu tekniği kullanarak karşı tarafa zorla istediğini yaptırmaya çalışır.

Spekülasyon Nedir? >>

6.Korkutma Tekniği

Zaaf tespit edildikten sonra bu zaaf üzerinden kişi korkutulmaya başlanır.

Manipülasyon teknikleri konumuzun son başlığı olan korkutma tekniğinin uygulanması için ilk olarak kurbanın bir zaafı tespit edilir. Zaaf tespit edildikten sonra bu zaaf üzerinden kişi korkutulmaya başlanır. Fakat, hem korkuyu veren hem de korumayı veren kişi burada aynıdır. Korkuyu veren kişi daha sonra ‘sizi korurum’ söylemleri ile ortaya çıkmaktadır. Bu manipülasyon tekniğinde de sorun çıkarıcı ve çözücü aynı kişidir.

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Filmler >>

Manipülasyon Yapmak Ne Demektir?

Manipülasyon yapmak, bir bireyi ikna etmek demektir. Toplumlarda ”İkna” için kullanılan manipüle teknikleri, ülkemizde de yaygındır. Siyasette ve ticarette sıkça kullanılmaktadır.

Manipülasyonun Amacı Nedir?

Manipülasyonun amacı, bir kişinin fikirlerini değiştirerek o kişiyi belirli bir konuda ikna etmektir. Bunun için zamana ve duruma göre çeşitli yöntemler denenmektedir.

Manipülasyon Yapana Ne Denir?

Manipülasyon yapan kişiye manipülatör adı verilmektedir. Bu kişi, cinsiyet fark etmeksizin bu unvanı elde etmektedir.

Manipülatör Kişilik Nedir?

Manipülatör kişilik, yönlendirme, kendini acındırma, birisini etkileme, yalan söyleme, göz boyama ve karama gibi özelliklere sahip olan kişidir. Bu kişiler, manipülasyon yaparak karar değiştirme konusunda kullanılmaktadır.

Manipülatif İnsan Nasıl Olur?

Manipülatif insan; kendini acındırmayı iyi bilir, göz boyar, yalan söyleyerek fikir değiştirmeye çalışır, abartarak fikir değiştirmeye çalışır. Bu kişiler en fazla özel alanda olmak isterler çünkü özel alanda baskınlıkları daha fazladır. Eğer, bir konuda ısrarla fikriniz değiştirmeye zorlanıyorsa bilin ki manipülatör bir kişi ile karşı karşıyasınız

Manipülasyonla Nasıl Başa Çıkılır?

 • Manipülatif özellikler taşıyan kişilerden uzak durun.
 • Kabadayı hareketlere karşı korkmayın.
 • Birilerine hayır demeyi bilin.
 • Fikirlerinizi korkmadan söyleyin.
 • Karşı tarafı sınamak için sorular sorun.
 • Gerekirse ortamı terk edin.

Manipülasyon Örnekleri

Manipülasyon örneği olarak şunu verebiliriz; bir siyasi parti düşünün. Bu siyasi parti, iktidar olabilmek için diğer kişilerin de oylarını almalı. Bunu iyi bir manipülasyonla yapabilir. Örneğin, vatan, bayrak gibi milliyetçi unsurlara değinerek, duygu sömürüsü yaparak ve abartı özelliğini kullanarak milliyetçilerden oy alabilir. Burada milliyetçilere karşı manipülasyon yapmış olabilir.

Bir diğer örnek ise; oğlunuz sizden bir araba istiyor ancak siz almak istemiyorsunuz. Oğlunuz sizi ”İkna” etmek için yalanlar söylemeye başlıyor ve abartı yeteneğini kullanıyor buna ek olarak da evlatlık ile ilgili duygu sömürüsü yapıyor. Bu durumda fikriniz değişirse bu da bir manipülasyon örneği olmuş olur.

İlginizi Çekebilir: Mental Zeka Nedir?