Manipülasyon Nedir? Manipülasyon Teknikleri

Manipülasyonun türkçe anlamı ‘yönlendirme’ demektir.

Manipülasyon, sosyal medyada ve televizyonlarda sıkça karşımıza çıkıyor. Peki, manipülasyon nedir? Manipülasyon nasıl yapılır? Dilerseniz, olan bitenleri daha iyi anlamanız için bu soruların cevabına geçelim;

Manipülasyonun türkçe anlamı ‘yönlendirme’ demektir. Manipülasyonun anlamı; bir kişininin veya grubun değerlerini, duygularını ve zayıf olduğu noktaları hedef alarak, kendine doğru çekme girişimi olarak bilinmektedir. Tabi, bu bağlamda da bireyler veya gruplar, manipülasyon yapanların ‘bakış açısı değiştirme’ taktiklerine maruz kalırlar.

Sosyal medya ve televizyonlarda siz her ne kadar farkında olmasanızda manipüle gerçekleşebilir. Eğer, değerler vb. üzerinden fikirleriniz aniden değiştiyse manipüle edilmiş olabilirsiniz. Eğer, birini manipüle etmek istiyorsanız veya manipüle edildiğinizi anlamak istiyorsanız manipüle etme yöntemleri çerçevesinde hazırladığımız başlığı mutlaka okumalısınız.

Kişisel Gelişim İçin Okunması Gereken Kitaplar >>

Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?

Bireyleri veya grupları, kendi arzularınız doğrultusunda yönlendirmek istiyorsanız veya yönlendirildiğinizi anlamak istiyorsanız, manipülasyon taktilerine hakim olmalısınız. Çünkü, yapılan manipülasyonlar genel olarak aşağıdaki tekniklerle yapılmaktadır.

1.Özgüven Eksikliğinden Faydalanmak

Her insanın kendinde beğenmediği bir takım özellikler vardır. Bu

Her insanın kendinde beğenmediği bir takım özellikler vardır. Bu noktada insanlar, savunma mekanizması olarak inkar etme eğilimine girerler. Bu durumu fark eden manipülatör ise bu durumu kullanabilir. Özgüvensiz kişi demek savunmasız kişi demektir. Manipüle edilecek kişiye eksiklikleri söylenir ve diz çöktürülmesi sağlanır ve manipülasyon yapılmış olur.

Özgüveninizi Nasıl Geliştirirsiniz? >>

2.Yapay Problem Yöntemi

Bu yöntemde manipülatör yapay bir problem üretir ve manipüle edeceği kişilerden bu soruna çözüm bulmasını ister. İnsanlar, bu soruna tam olarak çözüm bulamazlar ve kafalarında bu sorunu büyütürler. Tam da bu noktada sorunu üreten kişi yani manipülatör devreye girmektedir. Devreye giren manipülatör ise çözüm arayanları istediği gibi yönetebilir ve manipülasyon başarıya ulaşır.

3.Mahrum Bırakma Yöntemi

Manipülasyon yapmak için insanları sevdiği bazı şeylerden mahrum bırakabilirsiniz. Manipülatör, bireyi sevdiği bir şeyden ( anne, baba, çocuk, eş) mahrum bırakarak kendisine bağımlı hale getirmektedir. Yapılan bu yöntem bir bakıma da duygusal şiddettir.

Hipnotik Dil Kalıpları İle İnsanları İkna Etme >>

4.Daha Fazlasını Talep Etme Tekniği

Bu teknik genellikle borç isteme ve pazarlık durumlarında kullanılır. Manipüle edecek kişi ilk olarak yüksek bir başlangıç yapar. Daha sonra bu başlangıcı kabul edilmeyince teklifin aşağıya çeker ‘ bari bunu’, ‘en azından’ gibi kelimeleri kullanır. Bu noktadan sonra manipülasyon başarıya ulaşabilir.

5.Duygular İle Oynama Tekniği

Bu manipülasyon tekniği çok acımasızcadır. Karşı tarafın duygusal birikiminden fayda sağlama amaçlanır. Manipüle edilen kişi için acı vericidir. Kaçırılan kişiler, tehdit edilen kişiler, bu acı tekniğin kurbanıdırlar. Manipüle eden kişi bu tekniği kullanarak karşı tarafa zorla istediğini yaptırmaya çalışır.

Spekülasyon Nedir? >>

6.Korkutma Tekniği

Zaaf tespit edildikten sonra bu zaaf üzerinden kişi korkutulmaya başlanır.

Manipülasyon teknikleri konumuzun son başlığı olan korkutma tekniğinin uygulanması için ilk olarak kurbanın bir zaafı tespit edilir. Zaaf tespit edildikten sonra bu zaaf üzerinden kişi korkutulmaya başlanır. Fakat, hem korkuyu veren hem de korumayı veren kişi burada aynıdır. Korkuyu veren kişi daha sonra ‘sizi korurum’ söylemleri ile ortaya çıkmaktadır. Bu manipülasyon tekniğinde de sorun çıkarıcı ve çözücü aynı kişidir.

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Filmler >>